Stařec a moře

• USA The Old Man and the Sea (více)

Adaptace novely Ernesta Hemingwaye vypráví příběh starého kubánského rybáře Santiaga, který se vydává na svůj poslední velký lov. První filmové zpracování proslulé předlohy, které v roce 1957 za Freda Zinnemanna dokončil John Sturges. V hlavní roli exceluje Spencer Tracy. (oficiální text distributora)

902 10

napinavy duel spencer tracy vs. agilni a dobre rostly mecoun (hadejte, kdo vyhraje. muzete 4x), pozdeji se modifikujici na spencer tracy + zesnuly mecoun (ops ted sem to prokec) vs. zraloci. napinavy battle odehravajici se v atraktivnim prostredi skladu igelitu. pro fanousky ernesta hemingwaye povinnost, pro ostatni prijemna hodinka a pul. tedy za predpokladu, ze nemate nic jineho na praci. ()

Aky

Film a kniha se obecně nedají příliš srovnávat. Čtete-li knihu, celou vizuální stránku příběhu si vytvoříte sami ve své fantazii. Ve filmu pak tuto ryze vaši nadstavbu hledáte, zpravidla ji nenajdete a přichází zklamání a odsudek. Zde se scénárista snažil držet knihy co nejvíce a podle mého zdání je vyýsledek vynikající. Spencer Tracy je dokonalý a režie se snažila Hemingwayovi cele poddat. Ale někdo možná četl knihu jinak než já. ()

Arius

Zisťujem že je pravdepodobne dosť veľká škoda že som vynechal knižné spracovanie, film rozhodne nemohol popísať všetky tie vnútorné boje ktoré sa v starcovi odohrávali, tak živo a autenticky ako by to bola schopná práve kniha. Každopádne aký taký efekt to zanechalo a môj pohľad na vec je taký že Hemingway prostredníctvom Spencera Tracyho ktorý bol ako starec fenomenálny sprostredkoval svoj vlastný príbeh "mrzutého stáři". Osamelosť a skľúčenosť ktoré boli ešte viac podfarbené tou pózou samého vojaka v poli(v tomto prípade v širokom vyludnenom mori kde bol Santiago na všetko sám) zaúčinkovali ako mali. Gro knihy a filmu však bolo predovšetkým v ľudskom odhodlaní ktoré je bezhraničné a jeho prah si staviame sami. Príbeh dosť na zamyslenie, no ako celok na tri hviezdy z nábehom na nadpriemerné štyri. ()

Slasher

Tehdy brzká adaptace tu z Hemingwaye doslovně cituje, trocha knižní strnulosti nijak neškodí a klasický zápas starce o hrdost drží strhaný Tracy, který s přehledem vtahuje do děje - ať už v rozjímání k přírodě, nebo když z posledních sil bije žraloky. Filmařinou zastaralé v dobrém slova smyslu, hudba drama ještě podtrhuje, dívalo se na to hezky. Jak lákadlo ke knize a má-li být, tak myslím i vhodná náhrada na referát. ()

RHK

Geniální Spencer Tracy v roli nezdolného starce odvážně bojujícího o obrovskou rybu i o holý život. Tracymu lze uvěřit každý výraz tváře a každé přimhouření oka, velký pan herec. Snímek byl jedním z nejdražších filmů své doby. Velká ryba - marlin, česky plachetník - sice není Moby Dick, ale filmově je zajímavější než Bílá velryba od Johna Hustona. Výtečná je Hemingwayova kniha oceněná Nobelovou cenou, vynikající je i obtížné filmové zpracování od mého oblíbence Johna Sturgese, navíc již barevné. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=2VHqQ3FyWVU ()

• Ernest Hemingway byl po zhlédnutí filmu nespokojen a prohlásil, že Spencer Tracy vypadal více jako bohatý starý herec, než jako prostý rybář z Kuby. (D3VIL)
  • Film se natáčel na různých místech západní polokoule. Filmaři se tak podívali na Kubu, Panamu, Havajské ostrovy, Bahamy a Galapágy, či do Kolumbie, Ekvádoru nebo Peru. (Ollie235)
  • Přestože se Henry King a Fred Zinnemann podíleli na režii filmu, jejich jména nejsou v závěrečných titulcích uvedena. (Ollie235)