Stařec a moře

Předloha:

Ernest Hemingway (kniha)

Peter Viertel

Leland Hayward

napinavy duel spencer tracy vs. agilni a dobre rostly mecoun (hadejte, kdo vyhraje. muzete 4x), pozdeji se modifikujici na spencer tracy + zesnuly mecoun (ops ted sem to prokec) vs. zraloci. napinavy battle odehravajici se v atraktivnim prostredi skladu igelitu. pro fanousky ernesta hemingwaye povinnost, pro ostatni prijemna hodinka a pul. tedy za predpokladu, ze nemate nic jineho na praci.(8.5.2006)

Jeden z mála případů kdy ve mně film po celou dobu vyvolával podobné pocity jako kniha. Problém je v tom, že mě ani kniha moc nebavila. Na zdlouhavé příběhy o ničem si moc nepotrpím a ani Hemingwayův styl není mým šálkem kávy. Nicméně měly obě verze příběhu něco specifického. V knize to byly zajímavější detaily a lépe vylíčený konec. Ve filmu famózní výkon Spencera Tracyho, s jehož Santiagem jsem se dokázal zžít jako s málokterou filmovou postavou. Přes jeho výrazy, gesta, slova i kapky potu na čele byla opravdu bezchybně vyjádřená touha, utrpení, odhodlání i bolest stařičkého rybáře a na tento herecký koncert budu asi nějakou chvíli vzpomínat. Jinak ale film doplácí vlastně na stejné věci jako kniha a jediným plusem kromě hlavního protagonisty tak zůstává krátká stopáž.(24.4.2012)

Film zpracován dost přesně podle předlohy, ale to je asi tak všechno, co tenhle film má k dobru. Ani jako kniha ani jako film mě to nebavilo, je to skoro o ničem.Chápu, že kniha v sobě má hlubší myšlenku, ale nesedlo mi to. Dost jsem se musel snažit, abych to dokoukl celé. Nedoporučuju nikomu, kdo nechce ztrácet čas, nudit se a nemusí se připravovat k maturitě .(10.1.2016)

Hemingwayovou novelu jsem četl ještě na střední škole. Mimo jiné i za ni, anebo hlavně kvůli ni dostal Nobelovou cenu za literaturu. Proto jsem se na film díval s velkým očekáváním. Ne, že by mě zklamal, Spencer Tracy jako starý rybář byl vynikající, ale něco tomu snímku chybělo, nevím přesně co, ale nebylo to ono. Asi to bude tím, že pokud čte divák nejdřív předlohu, tak je potom silně ovlivněn. Proto dávám "jenom" 4*.(14.3.2012)

YOU SHOULD'VE BROUGHT MANY THINGS, BUT DID NOT. NOW IS NO TIME TO THINK OF WHAT YOU DO NOT HAVE. THINK WHAT YOU CAN DO WITH WHAT YOU HAVE!! Teda, když ten gigantickej mečoun vyskakoval nad hladinou, tak z toho šla hrůza a strach. Spencer si vedl skvěle, ale film je prostě moc přímej a stává se chvilkami zdlouhaví s pocitem vkrádající se nudy. Za to samo sebou Spencer nemůže, to ten příběh pana Hemingwaye, který ho určitě psal na ubrousek v nějakým tom zapadlým baru, po desátém panáku rumu.(6.3.2017)

• - Přestože se Henry King a Fred Zinnemann podíleli na režii filmu, jejich jména nejsou v závěrečných titulcích uvedena. (Ollie235)

• - Film se natáčel na různých místech západní polokoule. Filmaři se tak podívali na Kubu, Panamu, Havajské ostrovy, Bahamy a Galapágy, či do Kolumbie, Ekvádoru nebo Peru. (Ollie235)

• - Ve filmu si v malé roli turistky zahrála i čtvrtá žena Hemingwaye Mary. (Ollie235)