• Dánsko

Thriller

Dánsko, 2011, 100 min

měla jsem pocit jako když čtu knihu mého oblíbeného žánru - severských detektivek.I ve film jsou situace kdy se hrdinka vrací z přitomnosti do minulosti aby vše co se děje v současnosti mělo svůj původ.Absolutně napínavé a konec se vlastně dal tušit.Což filmu neubralo na grádech.Gangsterka po evropsku.Bez obvyklého cirkusu a úporné snahy byt jako že holyvúd...Některé situace, jako třeba kde ve snaze vymlátit informaci, byly dost na hraně.Ostatně ve filmu si užijete napětí od začátku do závěrečných titulků.Dobrá doprovodná hudba.reálná kamera.fantastické exteriéry.Pokud se pro film rozhodnete určitě si přijdete na své(20.7.2017)

Jsem rád, že alespoň někdo mému příjmení dává glanc. Tuva Novotny je tady totiž absolutně k zulíbání. Ona je teda pokaždý k zulíbání, ale tady z ní ta neznalost a nejistota spojená se ztrátou paměti dělá naprostý jezulátko. A do toho jí to ještě šíleně sluší. Film samotný je takový, no docela jednoduchý. Začíná tím, že se Tuva probudí na šutru u řeky a nic si nepamatuje. Pak dorazí do první vesnice, celá špinavá, zpocená a od krve, no a nějakej Frantík jí ubytuje, naleje sklenku božolé a vůbec na nic se neptá. Já bych teda volal policajty, ale chápu, že pro potřeby filmu to muselo být jinak. A to není jediná scéna filmu. Přesto se na to pěkně koukalo, i když to nebyl zázrak. Tuva to ale krásně pozvedla.(26.11.2012)

"ID:A" si zaslouží pozornost coby žánrový hybrid, neboť se jedná o ženský film, skoro až z ranku dámských románků, pojatý jako bourneovka. Hlavní hrdinka se probouzí na břehu řeky, má u sebe tašku plnou peněz a na boku velkou čerstvě zašitou ránu. K dispozici je ještě pár dalších indicií a hlavně tajuplní a evidentně nebezpeční bouchači, kteří po ní z nějakého důvodu jdou. Jenže namísto tajných agentů, spiknutí či národních zájmů se zde postupem času jako centrum celého vyprávění z thrillerových mlh vystupuje jedno manželství, potažmo život ústřední ženy a její vztahy k různým mužům. Z interpretačního hlediska překvapí koncepční důslednost právě v oblasti mužských postav z hlediska ženské optiky. Žárlivý macho se ukazuje jako psychopatický záporák, vyhlídky dobré budoucnosti se upínají k ohleduplnému latin loverovi a jako dobrosrdeční či přímo programově spříznění přátelé se ukazují muži, kteří jsou v ve vztahu k hrdince prosti sexuální roviny, tedy gay a transsexuál.(12.3.2012)

Kdo očekává Agenta bez minulost v sukních, bude nepochybně zklamán. Id:a je mu totiž podobná pouze základním motivem, jinak jde o naprosto odlišný film v tempu filmu i v atmosféře. Ovšem pokud má někdo ráda severskou kinematografii, zda navíc okořeněnou špetkou Francie, ten se může od začátku do konce kochat. Velmi zdařilý výber hlavní hrdinky. Tuva je okouzlijící, sexy, ryze ženská, zahalená rouškou tajemství. Id:a v jejím podání je přirozená, charakterní, dokáže se vyjádřit pouhým mžiknutím řas. Zatímco Bourne klade aktivní odpor a během celého filmu se prakticky nezastaví, Tuva je křehká, bezbranná a napadnutelná, ale v klidnějších fázích filmu plně rozvine svůj šarm. Viděno v rámci Challenge Tour 2017.(2.3.2017)

To sa tak zobudíte kdesi vo Francúzsku, nepamätáte si, kto ste a máte so sebou úplnou náhodou dva milióny eur. Stáva sa aj v lepších rodinách. Ale nie je to jediná bizarnosť v tomto dánskom filme. Originálny dej trošku zabíja menej pútavý flashback. Nutno ale poznamenať, že za celú dobu som sa ani trochu nenudil a nezíval, zatiaľ čo pred a po projekcii áno. Na druhej strane, nič prevratné a zapamätateľné nečakajte. Príjemný dánsky thriller, v ktorom budete počuť dánštinu, francúzštinu, nemčinu a angličtinu.(9.12.2012)

• - Natáčení probíhalo v Dánsku a ve Francii. (Terva)

• - Tuva Novotny je dcerou přažského rodáka Novotného, který v roce 1968 emigroval do Švédska. (Terva)