• Dánsko

Thriller

Dánsko, 2011, 100 min

• Othello

Jako Bourne, akorát hůř natočený, logikou se nezaobírající (píše člověk, kterýmu přijde jako dobrej nápad sjet padesátimetrový eskalátory po zábradlí) a strašlivě neakční, především v akčních scénách. To vše okořeněný nadlidsky retardovanym scénářem, vraždyhodnou ústřední postavou a rozpočtem nedosahujícím původních ambicí tvůrců. Christiansen se poměrně snaží a některé scény umí poměrně ošperkovat nějakou příjemně invenční vychytávkou. Na druhou stranu to zase vyvažuje zdařile neschopností natočit noční exteriéry tak, aby zmatený divák nezačal přemýšlet, proč se mu znenadání vypíná a zapíná obrazovka. Jak tohle přelezlo hranice Dánska, ví snad jen Film Europe.(29.8.2013)

Jsem rád, že alespoň někdo mému příjmení dává glanc. Tuva Novotny je tady totiž absolutně k zulíbání. Ona je teda pokaždý k zulíbání, ale tady z ní ta neznalost a nejistota spojená se ztrátou paměti dělá naprostý jezulátko. A do toho jí to ještě šíleně sluší. Film samotný je takový, no docela jednoduchý. Začíná tím, že se Tuva probudí na šutru u řeky a nic si nepamatuje. Pak dorazí do první vesnice, celá špinavá, zpocená a od krve, no a nějakej Frantík jí ubytuje, naleje sklenku božolé a vůbec na nic se neptá. Já bych teda volal policajty, ale chápu, že pro potřeby filmu to muselo být jinak. A to není jediná scéna filmu. Přesto se na to pěkně koukalo, i když to nebyl zázrak. Tuva to ale krásně pozvedla.(26.11.2012)

Aliena (Tura Novotny) se probudí v řece kdesi ve Francii. Nic si nepamatuje a u sebe má tašku, ve které jsou 2 milióny euro. Ubytuje se v jediném hotelu v městečku, které je poblíž a přemýšlí co dál. Brzy zjistí, že jí hledají dva muži, kteří by ji ihned zabili a protože rozumí dánsky odjíždí do Kodaně. Zde jí poznává spousta lidí a Aliena zjistí, že je manželkou uznávaného umělce a zpěváka Justa Orra (Flemming Enevold). Aliena je zde však ve velkém nebezpečí, navíc zmizel její bratr, který byl členem extrémistické organizace...Dánové točí thrillery velmi syrově a tak jsem byl na film zvědav. Zde je sice trošku přidána romantika a druhá polovina filmu je skoro celá flashback, ale mě to nevadilo. Alienin příběh mě zaujal, takže jsem se skoro vůbec nenudil. Příjemná oddychovka. 60%(26.5.2013)

To sa tak zobudíte kdesi vo Francúzsku, nepamätáte si, kto ste a máte so sebou úplnou náhodou dva milióny eur. Stáva sa aj v lepších rodinách. Ale nie je to jediná bizarnosť v tomto dánskom filme. Originálny dej trošku zabíja menej pútavý flashback. Nutno ale poznamenať, že za celú dobu som sa ani trochu nenudil a nezíval, zatiaľ čo pred a po projekcii áno. Na druhej strane, nič prevratné a zapamätateľné nečakajte. Príjemný dánsky thriller, v ktorom budete počuť dánštinu, francúzštinu, nemčinu a angličtinu.(9.12.2012)

měla jsem pocit jako když čtu knihu mého oblíbeného žánru - severských detektivek.I ve film jsou situace kdy se hrdinka vrací z přitomnosti do minulosti aby vše co se děje v současnosti mělo svůj původ.Absolutně napínavé a konec se vlastně dal tušit.Což filmu neubralo na grádech.Gangsterka po evropsku.Bez obvyklého cirkusu a úporné snahy byt jako že holyvúd...Některé situace, jako třeba kde ve snaze vymlátit informaci, byly dost na hraně.Ostatně ve filmu si užijete napětí od začátku do závěrečných titulků.Dobrá doprovodná hudba.reálná kamera.fantastické exteriéry.Pokud se pro film rozhodnete určitě si přijdete na své(20.7.2017)

• - Natáčení probíhalo v Dánsku a ve Francii. (Terva)

• - Tuva Novotny je dcerou přažského rodáka Novotného, který v roce 1968 emigroval do Švédska. (Terva)