Suzanne Simonina ve svých dopisech retrospektivně popisuje svůj život plný utrpení. Jako mladá žena byla poslána do kláštera proti své vůli. Vzhledem k tomu, že její rodiče si nemohou dovolit dát jí bohaté věno potřebné na uzavření manželství, rozhodnou se, že namísto vdavek ji dají do kláštera. Matka představená jí s porozuměním pomáhá přiučit se každodenní rutině klášterního konventu. Suzannina touha po svobodě však nadále přetrvává. Když laskavá Matka představená zemře, Suzanne musí čelit destruktivním opatřením. Jako ve zlém snu čelí ponižování, obtěžování ze strany nové abatyše a ostatních sester. Suzanne je tak podrobena utrpení a náboženskému fanatismu. (Film Europe)

slunicko87

Jeptiška (stejně jako pár dalších současných francouzských filmů) z mně neznámého a nepochopitelného důvodu vynechává z vyprávění hlavní dějové zvraty i motivaci postav a naopak popisuje jen obyčejné jednotlivosti, což nejenže ubírá na dynamice, ale bohužel to ani nepřidává na atmosféře. Film tím pádem nezanechává v divákovi příliš silný dojem. Velká škoda je také absence hudby, která historickým filmům tolik sluší (slabší 3*). ()

lucijelucije

Naprosto průměrná věc, která ve vás nezanechá víc, než jen pocit lítosti nad nešťastným osudem, Ale takových snímků je dnes neskutečně mnoho, a řekla bych, že i propracovanějších. Což o to P. Etienne byla parádní, ale někdy je potřeba víc, než jen dobrý herec. ()

fredisek

Film končí v momentě, kdy by mě opravdu zajímalo, co se stane. Že to v klášteře osmnáctého století není asi zrovna med, si dokáže představit každý (ateista asi desetkrát tolik). Suzanne byla chudák, okolnosti ji donutily k něčemu, co by neudělala (ale taky byla trochu hloupá, když na začátku básnila o tom, že miluje jen Ježíše Krista - vystřízlivění pak přišlo až prapodivně rychle a tvoří ve filmu dost kostrbatý moment, který měli tvůrci nějak zahladit, potažmo vyhodit ze scénáře tu scénu s vyznáním lásky k nebesům). Šikana a ve finále trochu té lesbické kontroverze ve stylu "jen dva prstíčky strčíme, jen se ohřejeme (s tím ohříváním to tu myslím doslova, zhlédněte, poznáte)". Nevyužitý potenciál příběhu, který klasicky končí, když má začínat - tomu se asi teď říká umění. Představitelka Suzanne navíc nemastná neslaná. Pro obsazení takové role bych si představoval třeba Marion Cotillard v mladším vydání, zkrátka někoho, kdo umí dát najevo emoce a přitom z toho neudělat italskou hádku. ()

JohnyD

Film, ktorý sa utápa vo svojom ponižovaní a nadržanej Huppert, ktorá pôsobila komicky než ako posadnutá satanom, aby nakoniec nepovedal absolútne nič. Nechápem, čo viedlo Isabelle zahrať si v tomto filme a čo videla vo svojej postave. Verím, že predloha od Diderota mohla byť skvelá, ale prevedenie na plátno je proste otras. Hviezdičku za pekné zábery francúzskych kláštorov. 1/10 ()

Vesecký

Jeden z nejlepších filmů poslední doby. Už je to dávno, co jsem četl Diderotovu Mnišku a pamatuji, že jsem si ji v srdci odnesl navždy. Jen mám pocit, že v originále se mladá jeptiška nezachrání... Děj se odehrává v 18. století, ale to mu neubírá žádného poselství pro současnost. Diderot jasně ukázal, jaký byl skutečný život v ženských klášterech té doby, jak odporuje zasvěcení života bohu lidské svobodě, jak zkostnatělý je svět víry. Pauline Étienne je skutečně velmi nadějnou herečkou. Děj je bohatý a má spád, přesto však dovolí člověku, aby se při něm pohroužil do vlastního přemýšlení. A takové mají být správné umělecké filmy. Bezesporu pět hvězdiček. ()

Mlle

Nenápadný film prostě líčí všední starosti několika běžných lidí poloviny osmnáctého století v daném sociálním kontextu. Příběh vzniká a odvíjí se stejně jako tisíce jiných ve stejném čase. O to víc se s ním sžíváme, jako by byl náš nebo někoho, koho známe, důvěrně a dobře. Každá rodina skrývá takové příběhy. Čím méně dojmové pyrotechniky, tím pro film lépe. Ryzí obrazy jako popis doprovázejí jednotlivé obraty děje a dávají vyniknout realistické čistotě jeho podstaty. Vzniká působivé, poctivé a uvěřitelné dílo, kde nahlížíme do tváře skutečných lidských pocitů. Vidíme také, jak shodné nástroje (náboženství) různí lidé používají různě. Jak směšné je pak obviňovat nůž z toho, že řeže. V záplavě překalkulovaných estrád výjimečné dílo, nevýznamná oslava skromnosti, vnímavého diváka určitě zaujme. Pocit, který dlouho setrvává. ()

Gertruda.W

Je to tak vykalkulované, tak jednoduché. Námět a scénář je prostě slabý. Když srovnám nesrovnatelné – s Idou, měla bych dát odpad! Ale přeci jen za zpracování, za představitelku hlavní role i pár dalších hereckých výkonů musím ohodnotit víc. ()

Kate_X

Vylíčené prostředí kláštera a hudba byly působivé, ale tragicky chatrný příběh bohužel nezachránily. ()

wick

Velmi dobře natočené drama...i když do jisté míry připomínající trochu televizní film, nicméně podstatný je zde příběh o nedobrovolné nesvobodě mladé dívky Suzanne. Reálně zfilmované prostředí kláštera a prohnilost církevního života. ()

hanca.uh

Pro mě byl film hodně dlouhý - myslím jakože příliš minut na to, že se tam nic moc neděje...málo dramatické, málo dynamické...prostě málo všeho. ()

skockalanova

Tento film je podla mna velmi zaujimavy a specificky, hudba ho dokonale dokresluje a je to naozaj skvele. Holt, nemali to v tom stredoveku veru jednoduche! ;-) ()

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze