Jeptiška

Die Nonne

Mníška

The Nun

Francie / Belgie / Německo, 2013, 114 min

Nebudu film ani přehnaně chválit ani kritizovat. O poměrech v klášterech se vesměs jenom šušká, zde jsou vidět in natura. Z této strany hodnotím kladně. Nedělám si iluze, že se nevraživost, závist, soupeření a případná tyranie po letech příliš změnily. Na druhou stranu je film opravdu hodně ponurý, napadlo mě přirovnání k Requiem pro panenku. Takže kdo má chuť na ticho, temné klášterní zdi a zlé jeptišky, doporučuji. Za mně průměr.(7.9.2014)

Z kláštera vězení. Silný retrospektivně vyprávěný příběh z druhé poloviny osmnáctého století o dívce Suzanne, která Ježíše Krista sice milovala, ale skrovný klášterní život a pouze jedním směrem orientovaný smysl života jí nevyhovoval a toužila se z něj vymanit. Tento nelehký úmysl v tehdejším fanatickém prostředí, plném konvencí a dogmat, je ztvárněný velmi subtilně a zároveň sugestivně, s občasným voice-overem hlavní hrdinky a zásadně pouze s diegetickou hudbou. Kromě tohoto ústředního tématu jsou zajímavé rozličné charaktery tří Matek představených, které stejný nástroj, tedy víru v Boha, používají stejně tak rozličným způsobem. Přitom se nebojí ji až zneužít, kdy je dívka manipulována, ponižována a týrána jen proto, že se nechce vzdát lásky k světu a své svobodné vůle. Jak sama říká: tělo má v klášteře, avšak srdce vně klášter. Tam je svoboda. Tam tepe svět. Francoutský art, jemuž byl předlohou stejnojmenný román Denise Diderota. Suzanne je mrtvá. / Ne matko, žije. Ptáček je mrtvý.(17.10.2014)

Od Blanche- královny zbojníků (scénář) a Bratrstva kamenů je to pro režiséra posun dopředu. Možná kdyby se film pořádně soustředil jen na jednu etapu klášterního života (tu prostřední) a kdyby se v ní vedle titulní hrdinky svlékla i sadistická matka představená (L.Bourgoinová), byl bych při hodnocení ještě vlídnější. Ovšem to, co tam v závěru předváděla I.Huppertová (resp. její postava), mě spíše rozesmálo, což tvůrce jistě neměl v úmyslu.(3.8.2014)

Film Jeptiška je vyprávěn poměrně intimním způsobem. Žádné šokující ani vyhrocené scény, většina tvrdších momentů je spíše naznačena, ale takovým způsobem, aby měl divák o tom co zažívá hlavní hrdinka jasno. Film má v sobě zajímavou obrazovou uhrančivost, která umí upoutat pozornost stejně jako skvělé herecké výkony všech zůčastněných holek. Nejvíc mě odrovnala má oblíbená Louise. Tohle je její první dramatická role ve který jsem jí viděl a hned jsem z jejího výkonu naprosto unešenej.(5.10.2014)

Fajn téma. Hlavná hrdinka nemá určite jednoduchý život a film dobre vystihuje, že teror môže mať rôzne podoby. Dobré herecké výkony. Trochu na škodu je však fakt, že v dnešnej dobe pôsobí lineárny príbeh trochu málo dramaticky. Šikovnejší režisér by dokázal z kontrverznej témy vyťažiť viac napätia...(8.5.2015)

• - Belgičanka Pauline Étienne si kvůli své roli brala i hodiny zpěvu a dokonce zkoušela pobýt i v klášteře. Vydržela tam však jen 48 hodin. (Terva)