Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk. (Česká televize)

PAVLIS

70% I po mnoha letech jde překvapivě o docela vtipnou a příjemně pozitivně laděnou veselohru, i když jen poslepovanou z několika studentských epizod. V některých ohledech dokonce nadčasovou. Vadily mi ale černobílé, šablonovité postavy a zakončení, které je jak z naivního budovatelského škváru. ()

ostravak30

Mám rád spousty prvorepublikových komedií, ale ty školní taškařice k nim nikdy zrovna nepatřily. Tím spíše ne, když už tehdy se morálka mládeže značně rozcházela s morálkou učitelstva a profesoři tak kritizovali i krátké sukně a studenta nechali jen tak propadnout. Navíc Cesta do hlubin študákovy duše byla přece jen kapánek lepší, i když obě dostaly za tři! ()

DearS

Odvěký boj mezi studenty a kantory je podán nezapomenutelným způsobem, ale musím se přiznat, že mám radši Cestu do hlubin...Kde je to boj sice urputný, ale laskavý. Tady jsou ale někteří profesoři podlí tyrani a Krhounek (na rozdíl od Mazánka) třídní vyvrhel a donašeč. Taky mi vadí budovatelské náznaky filmu, kumulované v postavě Jindry, které narušují žánr študácké komedie a jsou podle mě zcela zbytečné včetně šíleného závěru (běh s Máňou k lepším zítřkům)... ()

Bilky

Áno, tento film nás fšetkých prežije a môžme len sledovať koľko filmov z neho čerpalo a stále čerpá! Krásne zobrazené xaraktery (aj keď trošku sxématicky) a hlavne zahrané s ľahkosťou a bravúrou! Snáď najväčšia hustota čes.hviezd na m2! :) CESTA DO HLUBIN... je trošku poplatnejšia divákovi ale má väčší spád a humor. Oba filmy dávam na jednu úroveň a prajem aby aj o 60rokov bavili ďalšie generácie... Najbližšie sa k nim dostalo MAREČKU PODEJTE MI PERO! aj keď to je troška iné kakao ;) ()

moviepill

Brejlovci, mrož, parašutisti, okoličnatí, psovití s psími dečkami, kurovci s tvrdou náprsenkou... Jak sú študenti vynaliezaví a všímaví! "Tak ja pleju!" :-) 5* ()

LoudlyMonk

Jedna z nejlepších českých komedií. Smekám před Martinem Fričem a jeho nebojácnosti ukázat nám svůj pohled do školních lavic. ()

megajalec

Slabšie ako Cesta. A o dosť. Jednoduchý dej, v podstate o ničom. Šance som vkladal do konca filmu, ale nezachránil to ani ten. ()

natalanka

Nádherná sonda do školních lavic. Z pohledu dospělé se směju a vzpomínám na časy, kdy jsme vyvádli hovadiny my. :-)) ()

Reiner

Dobře natočeno... Marvan ale byl v tomto kousku poněkud ochuzený. Čekal jsem o něco lepší výkony asi od všech herců, ale nutno uznat, že v dalších filmech si reputaci napravili všichni :) ()

honzic

Oproti Cestě do hlubin študákovy duše mi tu chybí více poetiky a vzetí za srdíčko, ale jinak neméně zdařilá komedie. Hodnocení: 80 % ()

route60

"Máme zde školní rozhlas je to znamenité zařízení" takový ředitel v podáni Theodora Pištěka je opravdu zatrest a profesor Lejsal (František Kreuzmann st.), ten je doslova na odstřel, Škola základ života! má těchto figurek mnoho výborný Ladislav Pešek jako Čuřil nebo František Filipovský jako úlisný Krhounek atd., dnes již klasická Česká komédie Martina Friče. ()

lobo87

Klasika českej kinematografie a jeden z najlepších filmov zo školského prostredia. Nadčasový film s výbornou hereckou zostavou..Štěstí... Co je štěstí?... 80% ()