Ako som už spomenul v komentári k Cestě do hlubin študákovy duše, sú to dvojčatá. Nie siamské, ale ani rovnocenné. Škola, ktorú priviedol Martin Frič na svet o rok skôr, ako Cestu, mi pripadá dosť nedonosená. Humoru je v nej menej a je kŕčovitý, karikatúry sú nevľúdne, satira nemilosrdná. Absentuje človečina, ľudskosť, láskavý pohľad, ktoré by zjemňovala militantný pohľad na profesorský zbor. I keď v oboch filmoch nájdeme alter egá jednotlivých postáv (dokonca hrané tými istými hercami), Jindřich Plachta sa na škodu veci ešte v Škole neobjavil. Pri porovnávaní Školy a Cesty sa mi vybavuje porovnávanie Tankového praporu s Černými barony, kde som uplatnil obdobné výčitky.(30.6.2011)

Vždycky jenom žasnu, jak je tenhle film nadčasovej a geniální... takový UKRUTNÝ hlášky v tej době ve srovnání s těma neskutečně ubohejma z dnešních českejch rádobykomedií, to jsme teda dopracovali. Ani Marečku, podejte mi pero nejni tak chytrá satira, jako tohle, prostě BRAVO! Jo to jsem si vzpomněl, musim na ČSFD vyhledat ještě ty Vášně ve víru;)(30.6.2013)

Komedie ze studentského prostředí - vděčné téma v jakékoli době. Škola základ života je skutečná klasická podívaná. Hvězdné obsazení (nezapomenutelný češtinář Jaroslav Marvan) a spousta památných vět, např. slečna profesorka Suchá: "Pochopte, že mu nemohu dát dostatečnou, když ani neví, kdy byla bitva u Jerez de la Frontera!" :-)(4.11.2009)

Parádní klasika. Jednou jsme měli na střední napsat slohovou práci na téma Škola, základ života. Mě v hlavě automaticky naskočil film a začala jsem se smát, tak že jsem šla za trest na chodbu a měla samozřejmě za pět. Ráda vzpomínám na školní léta. Takové to filmy prostě nestárnou. Jsou stále aktuální.(11.7.2008)

Film ze slavného dua "študáckých" filmů té doby. Oba se mi vždycky pletly, teď v tom snad budu mít jasno. Opět skvělé režie, milé herecké obsazení, vtipné hlášky, možná jakési to poselství, životní pravdy. Ovšem neubráním se srovnávání a Škola, základ života v konfrontaci s Cestou do hlubin študákovy duše mírně pokulhává, alespoň u mě. Takže ač je to skvělý film, hodnotím sedmdesátkou.(4.5.2013)

• - Nápad natočit komedii na základě populárních fejetonů Jaroslava Žáka se setkal s odporem představitelů ministerstva a školské správy. Až autorita Filmového poradního sboru dopomohla k realizaci tohoto projektu. (Teres)

• - Ačkoli L. Pešek a F. Filipovský hráli studenty, bylo jim v době natáčení 32 resp. 31 let. (M.B)

• - Jednu ze studentek si zahrála sestra pozdějšího prezidenta ČSSR Antonína Novotného L. Novotná. (petr.trep)