Apostle

Apostle

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2018, 130 min

Po delší době horor, u kterého mi ta délka vůbec nevadila. Za mě těch 130 minut uteklo celkem dost rychle a vlastně ani nevím, zda tu bylo místa, kde bych se alespoň na chvilku nudil. Po brutálním akčním Raidu, jsem Evansovi v tomhle moc nevěřil, ale natočil zcela odlišný horor, který mě zaujal, ač historické, fanatické bejkárny moc nemusím. Dojde i na solidní gore. Spokojenost.(9.11.2018)

V první, thrillerové polovině Evans vysekává - až trochu mechanicky - jednu napínavou scénu za druhou a naznačuje přítomnost něčeho nadpřirozeného, v druhé rozjíždí temné, brutální, krvavé a nepříjemné finále, které místy nezapře, že ho točil rejža RAIDU (jehož pokračování bych od Evanse viděl radši), viz. rvačka s břitvou v chalupě. Z herců jsem se těšil na Michaela Sheena v roli vůdce sekty, ale ten nic moc nepředvedl a naopak vše táhne Dan Stevens v hlavní kladné roli, který paradoxně působí výrazně úchylněji než záporák. Celkově to není špatně napsané ani natočené, ale moc mě to nezaujalo.(31.10.2018)

A poté, co byl filmový horror úkladně zwanizován a následně za potlesku degenerowaných dětí triumfálně ukřižován zlým Mamánkem, zjevil se Apoštol... Haleluja! (Kdysi by byl tenhle dobrodružný film považován pouze za dobrý, v dnešních dobách temna se ovšem jeví jako vynikající. A tak charismatického, lehce pološíleného hrdinu, jsem už dlouho nikde neviděl. Poklona uctivá, pánové.)(15.11.2018)

Jakmile Evans najede na full horror mód, nelze si stěžovat v podstatě na nic. Řada scén (preparace mozku, masomlýnek, podzemní tunely) patří mezi to nejsilnější, co se letos v rámci žánru (a že letos je konkurence vcelku nadstandardní) urodilo. Trochu bohužel ale drhne to kolem, co se snaží nebýt pouze přímočarým hororem. A drhne to zejména na vztazích mezi postavami a jejich vývoji. Paradoxně, ačkoli má Apostle až lehce přestřelenou stopáž, přišly mi vztahy mezi postavami nedotatečně prokreslené a jejich proměny uspěchané. Třeba mezi Thomasem a Malcolmovou dcerou má být evidentně v druhé polovině jakési emocionální pouto, které ale opravdu netuším, kde se vzalo. Nicméně kolem a kolem je Apostle určitě dobrým dobovým hororem, který zajímavě míchá atmosféru The Witch, Wicker Mana a lovecraftových příběhů a dochucuje to špetkou intenzivní hororové řezničiny. Celkově značně bizarní atmosféře pak nahrává i hlavní hrdina Dana Stevense, který celou dobu působí, jako kdyby byl na drogách, na pokraji šílenství, nebo jako když ho zrovna někdo něčim majznul po hlavě a on každou chvílí omdlí. Dan si tak po The Guest může připočíst další pozoruhodný žánrový výkon.(20.10.2018)

Po Srbskom Mamutovi, teda pardon, Zatahu -Vykoupeni je toto u mna najlepsi Gareth Evans. Dana Styvnsa mam na haku / to bol ten chlap z The Guest 2014, ktory podlka mna mnohi nepravom a dost brutalne nadhodnotili/. Kazdopadne vyprava, stare hnusne pochmurne lesy mali hodne do seba, ale dost dlho trva kym sa nieco rozbehne. Zenske na urovni, hlavne Lucy Boyton bola skvela - dialogy chvilu skripu, potom sa ale rozjede ten pravy hororovy narez . 70 %(23.10.2018)

• - Písnička, která hraje na konci filmu, je „Mother of Mine“ od Neila Reida. (Bioscop)

• - Při popravě/řozhřešení provrtáním lebky měli sklíčidlo ze současné strojní vrtačky. Na výrobu něčeho takového neměli v té době vůbec technologii. (honza1205)