Apostle

Apostle

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2018, 130 min

Příslib z traileru se potvrdil a je to skvělý podzimní překvápko. Chladný severský nádech, masopustně nabitá, pohansky zlověstná, "cvlt" osadnická horor/ detektivka, která jde pozvolna, leč neustále dějem kupředu, místy surově násilná, oplývá i krásně olezlou bubáckou "babkou přírodou" a její krvelačným poskokem. Vyvstal mi obojí WICKER MAN a TRUE DETECTIVE, přičemž pro mě svým vzpůsobem takové zadostiučinění za veskrze nudný THE WITCH. Nemám významných výtek a cokoli pod 3* - nesmysl. Být to větší psycho, dám pět.(2.11.2018)

Gareth Evans režisér ( Raidu 1 a 2) servíruje nekompromisní dobový horor na izolovaném ostrově s náboženským kultem. Hlavní hrdina Dan Stevens( The Guest) se vydává na ostrov osvobodit svou unesenou sestru, ovšem zdejší náboženští fanatici se neštítí ničeho a čeká ho spousta nebezpečí. Jediným mínusem je délka 2 hodin a 10 minut, kdy první hodinka je výrazně pomalejší, ale ta druhá je plná strhujících scén, že se z Apostle stává definitivně žánrový klenot a poctou starého Wicker Mana. Bezútěšná atmosféra, solidní gore( Lobotomie, drtička či kopí v xichtu mazec) je to neskutečně syrově natočené s vynikajícím záporákem, kde vedle Sheena dle mého zářil více jeho kumpán Mark Lewis Jones( Z toho chlapa jsem měl respekt) a skvělá je i hudba či samotné prostředí. Nejděsivější scénou je podle mě babka, která se zjeví v tunelu plném sr*ček. Příjemná dávka mysteriózna a mystičnosti v závěru hodně potěšila. Evans ukázal, že né jen akce patří k jeho triufmům, ale i natočit atmosférický historický horor mu nedělá problém. Nebýt první slabší půlky jasná pětka. 85%(15.10.2018)

Náramně drsný (a vizuálně velice působivý) sektářský hororový thriller od jednoho z nejpozoruhodnějších režisérů nastupující generace. První půle je především "seznamovací" a lehce mysteriózní, ve druhé už děj a napětí gradují takřka každou další scénou. A nepřekvapivě také hodně masitými gore výjevy... Jsem rád, že Evans jen líně neobšlehl příběh Wicker Mana či jiné "sektářské" klasiky, ale přišel s vlastní (aspoň doufám) a vcelku zajímavě a neotřele se vyvíjející historkou. Celkově Apostle sice není taková pecka jako Evansovy strhující Raidy, ale pokud máte osobitý a poměrně nekompromisní styl tohohle talentovaného chlapíka rádi (já ho miluju), určitě tenhle jeho další ambiciózní kousek zkuste. 80 %(24.10.2018)

(5/2019) Bez srandy, nedoporučujem slabším povahám. Dan Stevens dodal tomu presne ten ksicht ktorý film potreboval. Náboženský kult operujúci na ostrove skrýva presne tak choré tajomstvá aké by ste čakali. Rituály, obety, pomätenci a pár nič netušiacich chudákov. Samozrejme sa to všetko vymkne spod kontroly po príchode našej hlavnej postavy. Mysteriózno hororový skvost od Netflixu. (8/10)(19.1.2019)

Chápu, že se chce Gareth Evans stát více komplexním režisérem a točit i žánrově odlišnější filmy než bylo jeho mistrovské dílo The Raid, ale opouští tak své silné stránky a žánrově vytváří pouze průměrné dílo. Apostle je dalším zajímavým filmem produkovaný Netflixem a jedná se o dobový mysteriozní až skoro horror. Hlavní hrdina Thomas se vypraví na ostrov do skryté komunity náboženských magorů, aby zachránil svou sestru. Zároveǹ ale objevuje tajemství, která ostrov skýtá. Nutno podotknout, že na hlavní dějovou linii se nabalují další, díky kterým snímek ztrácí svojí počáteční údernost a většina postraních linií spíše ruší. Dan Stevens pro mě není prototypem charizmatického herce, který by utáhl snímek a jeho postava je nejvíce obvious infiltrátor nějaké komunity, co jsem za poslední dobu viděl. Na druhou stranu Michael Sheen je vynikající. Občas se také objeví záblesky Evansovi výborné akční choreografie, ale opravdu jenom několikavteřinové záblesky. Najde se i pár nečekaně brutálních scén, ale na více nežli průměrnou žánrovku, kterou sráží i její přestřelená stopáž, to nevydá.(26.10.2018)

• - Při popravě/řozhřešení provrtáním lebky měli sklíčidlo ze současné strojní vrtačky. Na výrobu něčeho takového neměli v té době vůbec technologii. (honza1205)

• - Písnička, která hraje na konci filmu, je „Mother of Mine“ od Neila Reida. (Bioscop)