Apostle

Apostle

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2018, 130 min

Pokud doufáte, že film se nezvrhne v něco PODIVNÉHO, tak hodně štěstí. Já rovněž doufal a poměrně brzy jsem byl konfrontován s tím, že jsem se díval na ježibabu konzumující lidskou krev. Než se čarodějnice vyskytla, tak film byl tak skvělý, jak jen mohl být. Proto mi HNED bylo jasné, že se scénář prostě musí posrat, a taky se posral. 77%(6.1.2019)

Příslib z traileru se potvrdil a je to skvělý podzimní překvápko. Chladný severský nádech, masopustně nabitá, pohansky zlověstná, "cvlt" osadnická horor/ detektivka, která jde pozvolna, leč neustále dějem kupředu, místy surově násilná, oplývá i krásně olezlou bubáckou "babkou přírodou" a její krvelačným poskokem. Vyvstal mi obojí WICKER MAN a TRUE DETECTIVE, přičemž pro mě svým vzpůsobem takové zadostiučinění za veskrze nudný THE WITCH. Nemám významných výtek a cokoli pod 3* - nesmysl. Být to větší psycho, dám pět.(2.11.2018)

Na režisérovo predchádzajúce Safe Haven to nemá, ale aj tak solídne peklo s množstvom totálne náhulovo psychopatických výjavov. Súhlasím s názorom, že je to dosť dlhé a hoci je to veľké peklo, na Safe Haven to proste nemá a bodka s výkričníkom! To bola neskutočná jazda. Toto je „len“ totál masaker. Poteší: Dan Stevens, ohromný týpek-sympaťák z Legion, ostrovná výprava a veľmi drsný režisér. Nemám to srdce tak tak odvážnej brutalite len 60%.(22.10.2018)

Fanoušky žánru jistě napadne podobnost s The Wicker Man, jenže tady jsou navíc temné síly. Pokud si bohové často žádali krev, pak bohyně na tajemném ostrově není výjimkou. A když přestane fungovat zvířecí krev, je třeba sáhnout po lidské. Celým filmem se vine zneklidňující nit, která postupně sílí, jak napětí roste. Fanatismus, sektářství, touha po moci, nereálný ideál svobodné komunistické společnosti. Výborná kamera se plíživě sune po ostrově a zprostředkovává tajemné obrazy noční vesnice, lesního chrámu i podzimního labyrintu. Ač snímek sází hlavně na atmosféru a pomalejší tempo, dojde i na vyhrocené situace plné krve - podřezávání, probodávání, lobotomie, lis na lidská těla, rozpárání. Ale přes to všechno je nejhorší způsob, jak je zacházeno s nepohodlnými a nepřáteli, jejich psychické týrání a ponižování. Zajímavou vsuvkou jsou flashbacky prozrazující, kterak se trosečníci zmocnili bohyně či události v temném Japonsku. Za mě tedy spokojenost.(16.11.2019)

Gareth Evans se zapsal do historie s dvěma díly The Raid, ale opravdu nečekejte v tomto případě žádnou akci. Zde se jedná o temný a nadpřirozený thriller až horor, kde se v uzavřené sektě na izolovaném ostrově začnou dít nepěkné a velmi ošklivé věci jejím obyvatelům i zvířátkům. Kdo viděl Evansův kraťas Safe Haven z antologie V/H/S, tak ví, že Apostle není jeho prvním krokem do hororového žánru a vlastně se Safe Haven má i trochu více styčných bodů. Netflix začal asi do filmů více investovat, protože vizuálně jde o kvalitu s nádhernou barevnou paletou a kamerou a vůbec to nevypadá jako film, který je určen přimo pro streaming. Každopádně to tajemno a atmosféra dělá z toho napínák a gore není přehnané ani vyloženě samoúčelné (Takové duchovní očištění pomocí vrtáku do hlavy je natočeno v podstatě "decentně" a jeden či dva záběry na výsledek dodají ten potřebný důraz). V souhrnu Apostle a The Raid 1 nebo 2 vedle sebe vypadají jako úplně rozdílné filmy od úplně jiných režisérů, ale to jen dokazuje, že Evans je talent a nechce být jen v jedné škatulce.(14.10.2018)

• - Film je věnován milující vzpomínce na Mary Doreen Evans. (Rominator)

• - Písnička, která hraje na konci filmu, je „Mother of Mine“ od Neila Reida. (Bioscop)

• - Při popravě/řozhřešení provrtáním lebky měli sklíčidlo ze současné strojní vrtačky. Na výrobu něčeho takového neměli v té době vůbec technologii. (honza1205)