Apostle

• Velká Británie Apostle
Trailer

VOD (1)

Rok 1905. Tulák se vydává na nebezpečnou misi zachránit svoji sestru ze spárů náboženského kultu na izolovaném ostrově. (Netflix)

Trailer

Omnibus

"Bohyně přírody, zbaví vás pohody. Nic už vám nevzklíčí, úroda je v pí..." A očekávaný filmový zážitek tamtéž. Ach jo. Přitom zajímavý ostrov, sympatická sekta a náčelník šik pošuk (český herec pro tuto roli - Jaroslav Dušek!), to vše infiltrováno drsným Thomasem, s tak přesvědčivýma očima psychopata, že by mu i Charles Manson mohl závidět. Role průvodkyně dějem a prima štolami se (prý nedobrovolně?!) ujala samotná Bohyně Přírody, zde strašidelná bába, střídavě holka v rozpuku nebo v rozkladu, to podle množství a kvality krmě (zde krve). Úspěšný převrat a uchopení moci otcem Quinnem, který svou kvalifikaci pro funkci náčelníka prokázal vykucháním vlastní dcery a zvědavým nakouknutím do mysli dceřina milence, za pomocí vykružovacího vrtáku do zdi (zde hlavy) o průměru 12 cm. A prima závěr s výměnou rolí, sestřička už ne na ostrově na semeno, místo ní bratr na hnojivo. JENOMŽE... ta hrozná délka! Ta uondanost... Majznout se do rypáku válečkem na nudle, pustit čůrek krve do květináče na kaktus a pak ho dvě hodiny upřeně pozorovat, jestli vykvete... přibližně stejná zábava. Njn, když on si to stříhal režisér Gareth Evans sám... Normálně kecá, vůbec nic nestříhal! Škoda, cca půl hodiny dolů a mohly jít hvězdy nahoru. ()

Anderton

Martin Sheen v najhnusnejšej postave svojej kariéry, pokiaľ pochopiteľne nerátame Tonyho Blaira, ale to je ešte ďalší level pekla :) Apostle by mal byť horor, ktorý uspokojí každého fanúšika žánru. Funguje aj na prvú signálnu vďaka perfektne premysleným krvavým a atmosférickým fantasy scénam, v tej ďalšej, hlbšej rovine je navyše otvorený rôznym interpretáciám. Niekto v ňom môže vidieť dosah náboženstva na ľudské dejiny, čiže výsledkom je tak úplná katastrofa, takže film by som veriacim rozhodne neodporúčal. Alebo ešte lepšie ako metaforu hnijúceho systému, ktorý musíme každodenne kŕmiť vlastnou krvou, aby ako-tak fungoval, dosaďte si pokojne západnú civilizáciu. Prípadne v ňom môžete vidieť aj niečo iné, napríklad márnu snahu ľudstva o stvorenie akéhokoľvek funkčného systému vedenia spoločnosti, ktorému aj tak bude vládnuť túžba po moci. Alebo vôbec nič, ak sa vám nechce príliš premýšľať, len formálne vyšperkovaný horor. ()

J*A*S*M

Jakmile Evans najede na full horror mód, nelze si stěžovat v podstatě na nic. Řada scén (preparace mozku, masomlýnek, podzemní tunely) patří mezi to nejsilnější, co se letos v rámci žánru (a že letos je konkurence vcelku nadstandardní) urodilo. Trochu bohužel ale drhne to kolem, co se snaží nebýt pouze přímočarým hororem. A drhne to zejména na vztazích mezi postavami a jejich vývoji. Paradoxně, ačkoli má Apostle až lehce přestřelenou stopáž, přišly mi vztahy mezi postavami nedotatečně prokreslené a jejich proměny uspěchané. Třeba mezi Thomasem a Malcolmovou dcerou má být evidentně v druhé polovině jakési emocionální pouto, které ale opravdu netuším, kde se vzalo. Nicméně kolem a kolem je Apostle určitě dobrým dobovým hororem, který zajímavě míchá atmosféru The Witch, Wicker Mana a lovecraftových příběhů a dochucuje to špetkou intenzivní hororové řezničiny. Celkově značně bizarní atmosféře pak nahrává i hlavní hrdina Dana Stevense, který celou dobu působí, jako kdyby byl na drogách, na pokraji šílenství, nebo jako když ho zrovna někdo něčim majznul po hlavě a on každou chvílí omdlí. Dan si tak po The Guest může připočíst další pozoruhodný žánrový výkon. ()

dO_od

// Dan Stevens má bod za výběr netradičních filmů, Michael Sheen zase za skvělýho záporáka a Lucy Boynton... shit, Lucy Boynton je prostě kouzelná za každé situace, kdo tady ale body ztrácí je bohužel Gareth Evans. Po dvou parádních Raidech jsem čekal, že se vydá trošku jiným směrem. Na druhou stranu si zase dokážu představit, že jako námět tenhle okultní horor musel znít skvěle, jenže z dobrého úmyslu se bohužel vyklubal fakt špatnej scénář, kterej skáče od problému k problému, nedává moc prostor postavám a jejich motivacím a místo budování atmosféry a napětí jen odškrtává scénu za scénou, dokud to celý tak nějak potichu neskončí. Práce s kamerou a jeden nebo dva hezký záběry (flashback z Číny) film bohužel nespasí. 6/10 ()

Asia_Power

Spoilerovat nebudu však neser Matku Pšírodu, nebo se ocitneš v pyči ! Sekta uctívačů Matičky Země vedená šíleným MinistrantMrdem má holou prdel a tak v akci - Chceme výkupný - unese dceru boháče a chtěj po něm doláče. Jenže dcera má krom apatickýho tatíka taky prima bráchu ve kterým jsem viděla hrdost, viděla jsem sílu a viděla jsem pořádnýho chlapa kterej se s ničím a s nikým nesere. Ono Dan Stevens by měl brát Oskara za nejnasranější spodní pohledy v hysterii kinematografie páč jak ten se tady tváří to je buddží. Kdyby nasranej pohled zabíjel, vyhladil by všechny ty pošahaný náboženský fanatiky asi do deseti minut od začátku filmu. Buddhožel pohledem zabíjet neumí, ale celej film se o to nepřestane snažit a vypadá to kurevsky dobře. Vrhnout takovýho mračáka na mě, tak se zakousnu do stromu a dělám suchou větev, což bych jako rákoska zvládala dobře. Film parádně kombinuje nadpřirozeno, přirozeno a podpřirozeno, takže se dočkáte všeho od krve až po bubu. Hlavní zmrd filmu je fakt kolosální ZMRD a já tomu herci tleskám, páč takhle zkurvenýho čůráka, kterýho budete nesnášet každou buňkou v těle, to se moc často nevidí. Finální zúčtování hezky připomene husto-kruto-přísně-krvavou finální bitku ze Zátahu 2 (tím, že se s tím kluci neserou, kung-fu nečekejte), je vidět, že rejža tohle prostě umí, má řemeslo v malíku a názory, těch co kňučej, že to bylo dlouhý, v prdeli. Já jsem plně uspokojená a opět - Díky Deywe za doporučení, Buddha s Tebou, kluku ušatá !! ()

• Při popravě/řozhřešení provrtáním lebky měli sklíčidlo ze současné strojní vrtačky. Na výrobu něčeho takového neměli v té době vůbec technologii. (ČSFD)
  • Název filmu se objeví až těsně před závěrečnými titulky. (noelcoward73)
  • Písnička, která hraje na konci filmu, je „Mother of Mine“ od Neila Reida. (Duoscop)

Související novinky

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

20.02.2021

Gareth Evans má za sebou dva fantastické akční snímky Zátah 1 a 2 a taky povedený seriál Gangs of London. Teprve nyní se ale zdá, že jeho kariéra začne stoupat – uzavřel totiž exkluzivní smlouvu s… (více)

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii

26.08.2018

Jestli Netflixu něco nelze upřít, je to způsob, jakým ovlivnil televizní výrobu na roky dopředu. Co se týče filmového formátu, tam to ovšem streamovacímu gigantovi poměrně drhne. Jediný opravdový… (více)

Borci z The Raid vymlátí Hollywood

Borci z The Raid vymlátí Hollywood

30.07.2012

Indonéská pecka Serbuan maut aka The Raid je možná nejryzejší a určitě nejbrutálnější akční film posledních měsíců, ne-li let. Není divu, že se chystá pokračování i americký remake (ačkoli už… (více)