Apostle

Apostle

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2018, 130 min

Dobový mysteriózní thriller od Netflixu. Děj pojednává o sektě ze začátku 20.století, která žije odříznutá od světa, téma fanatických skupin rozhodně není vyčerpáno. Má to nesmírně bezútěšnou, pochmurnou atmosféru a je to na můj vkus zbytečně dlouhé. Při sledování mi vyvstaly na mysli filmy jako např. Rituál (1973), Vesnice (2004), Černá smrt (2010) nebo Slunovrat (2019). Vcelku jsem byla natěšená na něco na způsob Slunovratu, ale toho jsem se bohužel nedočkala. První polovina filmu je lehce zneklidňující, zato v té druhé režisér přepne na opravdu expresivní gore mód, který se nezastaví až do konce. Při sledování některých scén jsem trpěla (středověká lobotomie, mlýnek na maso). Choreografie akčních scén byla dobrá viz. rvačka s břitvou v chatě. Není to špatně napsané ani natočené, ale moc mě to nezaujalo.(25.1.2021)

Gareth Evans se částečně vrací k tématu, díky němuž zazářil se svým segmentem v hororové antologii V/H/S/2. Zábavně přehrávající Dan Stevens přijíždí na ostrov, kde vládne sekta nebezpečných fanatiků v čele s excentrickým Michaelem Sheenem, aby zde našel svou sestru, jež byla unesena. Nachází ovšem daleko hrůznější věci, než vlastně čekal, což pro většinu ostrovanů nedopadně vůbec dobře. Ačkoliv má Apostle více než dvě hodiny, už v prvních minutách nabírá svižné tempo a bez zbytečných keců nás vrhne do napínavé hry na život a na smrt. Ke konci se bohužel nevyhneme klišé, kdy hlavní záporák musí vysvětlit všechny své pohnutky, které ho vedly k činům, nicméně na zábavnosti to snímku neubírá a ohnivé finále rozhodně stojí za vidění. Navíc má Apostle neskutečně podmanivou výpravu a všechny scény v exteriérech vypadají opravdu skvostně. Gareth Evans se vyšvihl a rozhodně si nenechám ujít další jeho režijní počiny. [Sitges 2018](5.10.2018)

Jack Ketchum a S. Craig Zahler by měli z Garetha Evanse velikou radost, Stephen King by už ale tolik do stropu neskákal. Režisér parádních Zátahů se totiž dál hrozně rád drží úsměvných absurdit typu nesmrtelní hrdinové (umřeš až přijde tvůj čas, ne dřív!), a navíc si sem tam nově pomáhá i zvláštní teleportací postav na místa, kde je zrovna chce dle scénáře mít. Jako béčkový mysteriózní thriller to funguje parádně, jako hororové drama ale bohužel o dost hůř. Bizár, krev a různé nechuťárny však naštěstí spolehlivě upoutají k bedně kohokoliv, kdo se poslední dobou rád mazlí s Netflixem. Jen tak dál.(12.10.2018)

Ponuré, mysteriózní, brutálně temné a konečně po dlouhé době i originální zfilmování něčeho vysloveně tajuplného, zlého, ale zároveň kousavě nahlodávajícího a donucujícího vědět víc. Apostle ve mně po dlouhé době vyvolal strach. Navíc vlastně i hnus, ale nejdřív bych asi zmínil ten strach. Strach tu je totiž ze sekty, od které nevím, co čekat a tak sleduji, zírám a chvílemi skláním pomyslný klobouček, protože to, co tu režisér s kameramanem kolikrát vymyslel za obrazy hrůzy, z toho mě fakt až jímala husina. Přemýšlel jsem, kdy naposledy jsem se u televize cítil podobně a myslím si, že podobnou náladu mi naposled dopřála první série Temného případu. To už je let…(11.12.2019)

• Omnibus

"Bohyně přírody, zbaví vás pohody. Nic už vám nevzklíčí, úroda je v pí..." A očekávaný filmový zážitek tamtéž. Ach jo. Přitom zajímavý ostrov, sympatická sekta a náčelník šik pošuk (český herec pro tuto roli - Jaroslav Dušek!), to vše infiltrováno drsným Thomasem, s tak přesvědčivýma očima psychopata, že by mu i Charles Manson mohl závidět. Role průvodkyně dějem a prima štolami se (prý nedobrovolně?!) ujala samotná Bohyně Přírody, zde strašidelná bába, střídavě holka v rozpuku nebo v rozkladu, to podle množství a kvality krmě (zde krve). Úspěšný převrat a uchopení moci otcem Quinnem, který svou kvalifikaci pro funkci náčelníka prokázal vykucháním vlastní dcery a zvědavým nakouknutím do mysli dceřina milence, za pomocí vykružovacího vrtáku do zdi (zde hlavy) o průměru 12 cm. A prima závěr s výměnou rolí, sestřička už ne na ostrově na semeno, místo ní bratr na hnojivo. JENOMŽE... ta hrozná délka! Ta uondanost... Majznout se do rypáku válečkem na nudle, pustit čůrek krve do květináče na kaktus a pak ho dvě hodiny upřeně pozorovat, jestli vykvete... přibližně stejná zábava. Njn, když on si to stříhal režisér Gareth Evans sám... Normálně kecá, vůbec nic nestříhal! Škoda, cca půl hodiny dolů a mohly jít hvězdy nahoru.(14.6.2020)

• - Film je věnován milující vzpomínce na Mary Doreen Evans. (Rominator)

• - Písnička, která hraje na konci filmu, je „Mother of Mine“ od Neila Reida. (Duoscop)

• - Při popravě/řozhřešení provrtáním lebky měli sklíčidlo ze současné strojní vrtačky. Na výrobu něčeho takového neměli v té době vůbec technologii. (honza1205)