Sex, drogy a daně

Sex, Drugs & Taxation

Sex, drogy a dane

Drama / Životopisný

Dánsko, 2013, 110 min

Vzhledem k znacne extravagantni realne predloze zajimave a misty take velmi zabavne. Film ma nejaka ta slaba mista, parkrat naboj mirne vyhasnul, ale jedna se o tak bizarni, vtipnou a stezi kompatibilni lidskou dvojici, ze mi stalo za to vytrvat. Tohle proste nevymyslite. Urcite doporucuji si tuhle dvojici a souvisloti trochu pogooglit...(18.11.2014)

Dokonale cizí téma, jako jsou daně a právní kličky s jejich obcházením, by mě asi nepřinutily vůbec si zapnout obrazovku, ale pak jsem si začal uvědomovat, že nacházím paralelu mezi minulostí dánských horních vrstev s těmi našimi dnešními. Až závěrečné titulky mi pověděly, že film byl natočen dle skutečných antihrdinů Dánska padesátých až osmdesátých let. V Česku si zatím nikdo netroufl vystoupit s úplným zrušením daní, ale asi by na to lidi sedli také, nebudu jmenovat politiky, kteří mají podobné sklony jako dánský Glistrup. Pak ovšem přicházejí na přetřes ještě ten sex a drogy,které asi taky i do dnešního vrcholného podnikání i politiky patří... Takže obrázek dost hořký a varující, nesedněte nikdy na lep těm, kteří slibují nesplnitelné.(20.1.2017)

Aj Dáni majú svojho Vlka z Wallstreet teda prepáčte Vlka Turizmu a volá sa Simon Spies. Kde Scorssese s DiCapriom kľžu po povrchu a ich snímku chýba nejaká hlbšia katarzia na konci, to Boevmu filmu nechýba a každá perverzná scéna filmu má svoju podstatu a zmysel. Naviac keď Spiesovi dochádza dych opraty príbehu prevezme "génius" Mongese a vrhne sa na boj proti štátnemu zriadeniu a snom každého klasického ekonóma o žiadnom zásahu štátu do života človeka a 0 daniam, čo preskúma priateľstvo medzi Simonom a Mongesem, priateľov, ktorí sú odlišní ako deň a noc, ale navzájom sa potrebujú. Dánsky film roka 2013. Veľmi mi to sadlo a Pilou Asbæk (Borgen) stúpa v mojom rebríčku obľúbenosti európskych hercov, už sa dnes teším na jeho Únos v podaní Lindholma. 8/10.(16.1.2015)

[SCANDI 2014] Zatiaľ čo distribučný preklad Sex, drogy a dane prvoplánovo povrchne láka na titulné divácke atrakcie, ktoré bulvárne asociuje so životmi protagonistov, originálny Spies & Glistrup lepšie reflektuje vzťahy medzi dánskymi radikálmi a jasne pomenováva celú aféru. Film Christoffera Boe však v sebe cieľavedome pojí obe roviny. Na jednu stranu je plný nahoty, omamných látok, finančných machinácií a provokatívnych prejavov, vyťahuje pikantné momentky a niektoré scény štylizuje do novinových titulkov alebo dobového kamerového záznamu. Na stranu druhú necháva do popredia pozvoľne vystúpiť psychológiu charakterov, rozdielnosť v ich povahách, životnom štýle a prioritách, ktoré vedú k postupnému vyhroteniu a zmenu ich priateľstva v chladnúcu kolegialitu a napokon odlúčenie. Ako štandardný životopisný film s neštandardnou témou funguje takmer bez výhrad i vďaka dobrému a typovo svojim predobrazom výnimočne odpovedajúcemu obsadeniu. Čo môže skomplikovať sledovanie deja je neznalosť politického a spoločenského kontextu, no našťastie sa príbeh sústredí viac na osobnú rovinu. Čo by mohlo niekomu prekážať väčšmi, je badateľný vplyv americkej kinematografie, od ktorej Boe odpozeral množstvo dejových figúr (budovanie pôdy pre rozbroj, prevedenie najväčšieho protihráča v prvej tretine filmu). Presne cielený (ne)adekvátny humor však vždy trafí do čierneho a striedanie znechutenia a súcitu s postavami na mňa fungovalo. 75%(19.1.2015)

Životopisných filmů je hodně, ale skandinávský film je vždy něco extra. O Spiesovi, dánském magnátovi cestovního ruchu jsem nic nevěděl. Po shlédnutí filmu vím dost. Jsou tři scény, které vám utkví v paměti: 1) svérázný marketing Spiese, který za účelem zvýšení povědomí o své cestovní kanceláři nechá pozvat bulvár do uzavřeného nočního klubu, kde pak na podiu souloží se všemi prostitutkami z klubu, aby vybral tu pravou pro roli sekretářky. Surreální? Nic proti scéně č. 2: zkrocení gorily (více psát nebudu, to se musí vidět, nedá se to vymyslet). Ale nemylte se, k smíchu film není, scéna č. 3, kdy si starý Spies poměrně snadno vynutí od své zaměstnankyně její patnáctiletou dceru (!) vás přimrazí. Způsob, jakým Asbaek (Spies) zahraje starého „prasáka" je odzbrojující. Paralelně se Spiesem sledujeme i příběh jeho obchodního partnera Glistrupa, který je něco jako praotec moderní daňové optimalizace. Glistrup je workoholik, který proplouvá mezi všemi sexuálními a drogovými orgiemi Spiese zcela nedotčen a koncentruje se zejména na to, jak Spiesovi a dalším klientům ušetřit peníze na daních. Vše se zvrtne, když v televizi otevřeně vyzve, aby se daně neplatily. Když se finanční správa rozhodne udeřit nejen proti Glistrupovi, ale i proti jeho klientům, můžete si vsadit, zda Spiesovo a Glistrupovo přátelství vydrží. Osobně si myslím, že tuto dějovou linku přebíjí extravagantní příhody ze Spiesova života. Dávám čtyři hvězdy, rozhodně ale nedoporučuji jako film pro romantický večer.(24.8.2017)

• - Pilou Asbæk měl k dosažení správného výrazu jak mimického tak hlasového pod horním rtem celou dobu natáčení malý kousek toaletního papíru. (Terva)

• - Původní námět počítal s tím, že celý příběh bude jen o Simonu Spiesovi (Pilou Asbæk). (Terva)