Reklama

Reklama

Sex, drogy a daně pojednává o velkolepém přátelství mezi dvěma nechvalně známými a provokativními postavami moderní dánské historie: radikálního, pravicového právníka a později politika, Mogense Glistrupu, a „krále cestovního ruchu", milionáře, záletníka a veřejného provokatéra, Simona Spiese. Příběh natočený podle skutečných událostí přibližuje divákům dosud neznámá fakta – jak se tyto dvě nechvalně známé dánské ikony staly tím, čím byly, a jak si byly vzájemně oporou i oponenty ve svých vlastních životních misích. Dokázali si život užívat naplno, bojovat za své ideály, za novou vizi pro společnost. Polovina Dánska je milovala, druhá je nenáviděla. Něco takového tato země dosud nezažila. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Recenze (18)

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k znacne extravagantni realne predloze zajimave a misty take velmi zabavne. Film ma nejaka ta slaba mista, parkrat naboj mirne vyhasnul, ale jedna se o tak bizarni, vtipnou a stezi kompatibilni lidskou dvojici, ze mi stalo za to vytrvat. Tohle proste nevymyslite. Urcite doporucuji si tuhle dvojici a souvisloti trochu pogooglit... ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Dokonale cizí téma, jako jsou daně a právní kličky s jejich obcházením, by mě asi nepřinutily vůbec si zapnout obrazovku, ale pak jsem si začal uvědomovat, že nacházím paralelu mezi minulostí dánských horních vrstev s těmi našimi dnešními. Až závěrečné titulky mi pověděly, že film byl natočen dle skutečných antihrdinů Dánska padesátých až osmdesátých let. V Česku si zatím nikdo netroufl vystoupit s úplným zrušením daní, ale asi by na to lidi sedli také, nebudu jmenovat politiky, kteří mají podobné sklony jako dánský Glistrup. Pak ovšem přicházejí na přetřes ještě ten sex a drogy,které asi taky i do dnešního vrcholného podnikání i politiky patří... Takže obrázek dost hořký a varující, nesedněte nikdy na lep těm, kteří slibují nesplnitelné. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Těžké hodnotit film o zemi, u níž málokterý Čech zná její historii. Pro mě je film o jednom muži, který byl tak bohatý, že už samou nudou ani nevěděl, jak si víc zkur..t život. A tak pořádal stále luxusnější večírky a pozýval si stále více lehčích holek. Zatímco jeho přítel svůj talent a um využil jiným směrem. Pokusil se vytvořit zemi, jejíž existence by nejspíš neměla dlouhého trvání. Navíc pak už nebojoval jen za své ideály, ale i za pomstu nenáviděným úřadům, takže bylo jasné, že bude skolen, otázkou jen bylo kdy. Sám bych film podstatně zkrátil. I tak to byla zajímavá sonda do šedesátých a sedmdesátých let Dánska. Hlavně, když máte na paměti, jak se to vyvíjelo u nás. Herecké výkony byly kvalitní, jen Pilou Asbæk , nevím zda to tak bylo schválně, má opravdu příšerně upištěný hlas. ()

JohnyD 

všechny recenze uživatele

Aj Dáni majú svojho Vlka z Wallstreet teda prepáčte Vlka Turizmu a volá sa Simon Spies. Kde Scorssese s DiCapriom kľžu po povrchu a ich snímku chýba nejaká hlbšia katarzia na konci, to Boevmu filmu nechýba a každá perverzná scéna filmu má svoju podstatu a zmysel. Naviac keď Spiesovi dochádza dych opraty príbehu prevezme "génius" Mongese a vrhne sa na boj proti štátnemu zriadeniu a snom každého klasického ekonóma o žiadnom zásahu štátu do života človeka a 0 daniam, čo preskúma priateľstvo medzi Simonom a Mongesem, priateľov, ktorí sú odlišní ako deň a noc, ale navzájom sa potrebujú. Dánsky film roka 2013. Veľmi mi to sadlo a Pilou Asbæk (Borgen) stúpa v mojom rebríčku obľúbenosti európskych hercov, už sa dnes teším na jeho Únos v podaní Lindholma. 8/10. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

[SCANDI 2014] Zatiaľ čo distribučný preklad Sex, drogy a dane prvoplánovo povrchne láka na titulné divácke atrakcie, ktoré bulvárne asociuje so životmi protagonistov, originálny Spies & Glistrup lepšie reflektuje vzťahy medzi dánskymi radikálmi a jasne pomenováva celú aféru. Film Christoffera Boe však v sebe cieľavedome pojí obe roviny. Na jednu stranu je plný nahoty, omamných látok, finančných machinácií a provokatívnych prejavov, vyťahuje pikantné momentky a niektoré scény štylizuje do novinových titulkov alebo dobového kamerového záznamu. Na stranu druhú necháva do popredia pozvoľne vystúpiť psychológiu charakterov, rozdielnosť v ich povahách, životnom štýle a prioritách, ktoré vedú k postupnému vyhroteniu a zmenu ich priateľstva v chladnúcu kolegialitu a napokon odlúčenie. Ako štandardný životopisný film s neštandardnou témou funguje takmer bez výhrad i vďaka dobrému a typovo svojim predobrazom výnimočne odpovedajúcemu obsadeniu. Čo môže skomplikovať sledovanie deja je neznalosť politického a spoločenského kontextu, no našťastie sa príbeh sústredí viac na osobnú rovinu. Čo by mohlo niekomu prekážať väčšmi, je badateľný vplyv americkej kinematografie, od ktorej Boe odpozeral množstvo dejových figúr (budovanie pôdy pre rozbroj, prevedenie najväčšieho protihráča v prvej tretine filmu). Presne cielený (ne)adekvátny humor však vždy trafí do čierneho a striedanie znechutenia a súcitu s postavami na mňa fungovalo. 75% ()

Galerie (34)

Zajímavosti (2)

  • Původní námět počítal s tím, že celý příběh bude jen o Simonu Spiesovi (Pilou Asbæk). (Terva)
  • Pilou Asbæk měl k dosažení správného výrazu jak mimického tak hlasového pod horním rtem celou dobu natáčení malý kousek toaletního papíru. (Terva)

Reklama

Reklama