Dark Touch

(festivalový název)

Horor / Thriller

Francie / Irsko / Švédsko, 2013, 91 min

• Morholt

Sociálně-hororová jednohubka s dobrym námětem, s dobrou dětskou herečkou s dobrym koncem. Takže se tu najednou sešly všechny tři věci, přičemž jedna z nich chybí prakticky v každym hororu. Jenže ono všechno ostatní bylo tak zoufale nudný, že to prostě neni ani ten průměr. Můžou za to i špatní dospělí herci, občasná zmatenost, ačkoliv vše bylo jasne nalajnovaný, a po většinu času i nulová atmosféra. Ať tohle vezme za rok za dva do ruky někdo jinej. Za tohle jen 30%.(2.11.2013)

Tak že v této vraždě nemá prsty barák to dojde průměrně chytrému jedinci cca za 5 minut filmu takže žádná děsivá odhalení nečekejte vše je krásně předvídatelné hlavně ten konec na který tu každý nadává. To jste fakt čekali, že to skončí jinak? Vy snílci...no nic jdeme dál. Hlavní hrdinka filmu je jedenáctiletá dívka, které díky častému zneužívání a mlácení od rodičů začne tak trochu šibat a objeví v sobě telekinetické schopnosti...laicky řečeno - hejbe s nábytkem. Jenže svou novou schopnost nepoužije k tomu, že by vám třeba helfla při stěhování těžkého gauče, nebo skříně. Spíš Vás tím vezme po palici a malér je na světě. No ale jelikož má hodné a milé sousedy tak si jí vezmou po malém masakru k sobě domů a zahrnují jí péčí a láskou. Jenže ona se tak trochu bojí že jí budou chtít také fiknout a tak se nám agresivita pomalu ale jistě opět vynořuje na povrch. Doporučuji pustit každému kdo má doma dítě které někoho šikanuje...až uvidí, jak se šikanovaná osoba může bránit tak s pruděním slabších dá pokoj a svou panenku už nikdy neuhodí.(17.12.2013)

Velká očekávání se nenaplnila....Film měl velice slušnou atmosféru a několik povedených destruktivních scén ale to je tak všechno. Vygradovalo to úplně jinak a jinam než jsem očekávala a než by mě "uspokojilo". Mělo to výborně našlápnuto ale konec totálně pohřbil celý potenciál filmu. Do teď nevím zda je to plus či mínus, že jsem celý film, hlavně v druhé půli měla chuť tomu malýmu narušeným parchantovi omlátit úsměv o zeď...(3.10.2013)

Ešte pár takýchto hororov a Marinu si s čistým svedomím umiestnim do TOPky režisérov. Zvláštne, že ženská s takým talentom nakrútila toho tak málo. Po takmer dokonalej, krvavej psychologickej pecke Dans ma peau, na ktorú si aj po 3 rokoch spomínam relatívne dobre (veď aj mám prečo, masakrálne sebapoškodzovanie vždy poteší), prišlo konečne toto - ďalšia psychologická pecka, síce nie až tak krvavá, ale stále veľmi pôsobivá, s mnohými rodinno dramatickými prvkami, ktoré mne v hororoch celkom sedia, solídnou atmosférou, a podobne ako predchádzajúci snímok s celkom originálnym námetom a zvláštnym, no pôsobivým záverom, ktorý mi sadol omnoho viac ako som čakal. Zaslúžený potlesk, proste hororík o vraždiacom spratkovi z úplne iného pohľadu, na aký som bol doteraz zvyknutý.(29.9.2013)

Zase to zabíjí závěr. Marina de Van celou hodinu a čtvrt poctivě buduje znepokojivou atmosféru chytrého sociálního hororu o psychice zneužívaného dítěte, aby nakonec v závěrečné čtvrhodince z minuty na minutu sklouzla k úplně zbytečnému, lacinému a rádoby šokantnímu vyústění. Jedno z předchozích autorčiných děl (jediný film, který jsem od ní dosud viděl) vykazovalo úplně stejný problém ... ale to byla samoúčelná sračka úplně od začátku. V Dark Touch bylo solidně našlápnuto, takže ten závěrečnej držkopád zamrzí o to víc. Dávám tři hvězdy, ale byl jsem připraven jít výš.(29.9.2013)

• - Missy Keating, představitelka malé Niamh, je dcera bývalého člena skupiny Boyzone Ronana Keatinga. (Tasartir)