Drogová válka

• Čína Du zhan (více)

Příběh neúnavného tažení protidrogové jednotky s cílem eliminovat vlivné seskupení výrobců a překupníků drog. K zasazení vítězného úderu má přispět čerstvě zatčený vlastník kokainové továrny. Pod hrozbou trestu smrti spolupracuje s policií na odvážném plánu na dopadení zbývajících členů drogového kartelu. To, co se zpočátku jeví jako chaos, vykrystalizuje do promyšleného příběhu a vědomé hry s diváckým očekáváním. (Fresh Film Fest)

toffy

Krasne rozbehnuty dej, vsetko mi sedelo, dokonca som konecne vedel rozoznat, ktory japončik je ktory a oni to nakoniec takto doseru? Slabe 3* ()

vitekpe

Je to asi akcni film...? Hodinu a pul se tam povida a telefonuje, poslednich 20 min strili...tak nevim kam to presne zaradit. :-) Za celou dobu jsem nebyl schopen rozeznat kdo je kdo. Slo o nejaky drogy, ale protoze se neustale nekdo za nekoho prevlikal a vydaval, tak jsem se v tom uplne ztratil. Vsichni vypadali stejne. A prestoze verim, ze v cinskych soudruzich je velika vule, tak si nemyslim, ze par kulek v tele by jim umoznilo dal behat, pripadne pokracovat dale v prestrelce. Potom co padlo asi sto ruznejch cinanu, tak zbyl jeden, ale nevim kdo to byl. Prislo mi, ze vsichni strili do vsech. Jen ti, co meli uniformy s napisem policie jsem pochopil, ze jsou snad policie...? (to jen poznamka k te "realisticnosti" zaverecne prestrelky.) Divnej film, znam spousty lepsich (asia). 2+ ()

sedm.1

Poslední dobou poměrně výrazně propadávám asijské akční filmografii, která na rozdíl třeba právě od hollywoodské umí propojit naprosto dokonalou, strhující a dech beroucí akci s neuvěřitelně perfektními zápletkami, které mě většinou posadí nekompromisně na prdel. Ovšem zdůrazňuji výraz většinou, což znamená ne vždy, a to je právě případ této podívané. Což tedy o to, ta akce tu není ve výsledku zas až tak špatná, zde bych spíš za negativum zmínil, že je jí skutečně jen velmi málo a navíc prakticky jen v podobě střílení. Daleko větší průser je ale zápletka, která je vážně slabá, respektive něco tak špatně a především nezáživně zpracovaného jsem už dlouho neviděl. I přes jednoduchost celé dějové linky jsem totiž chvílemi vůbec netušil co, kdo, proč, beze smyslu to skákalo od někud někam a nic z toho, chování většiny postav na mě působilo též divně a až na Louise Koo mi navíc přišli i herci ve svých rolích vážně nevýrazní. Závěr mi pak přišel úplně na palici, vyústění bez jakéhokoliv významu, no prostě obrovské zklamání. Kupodivu zde nezafungovala ani atmosféra, což se u filmů z těchto končin stává skutečně jen výjimečně, napětí též žádné, prostě Du Zhan, neboli Drogová válka, je jednou z nejslabších asijských akčních kriminálek, co jsem zatím vůbec viděl. ()

Lukoboss

Slušně plynoucí thriller, kterej s postupem času upadá a jeho kvalita se snižuje a snižuje. Po čase už jsem se chvílema i ztrácel, kdo je policije, kdo mafián, kdo je v utajení, do které skupiny vlastně spadá atd. Tohle už se mně dlouho nestalo. Nevím, jestli jsem nedával pozor nebo to opravdu bylo tak nepřehledný, každopádně zásadním hřebíkem do rakve je závěrečná přestřelka. Ta je prostě tak špatná, že to celej snímek úplně zabije. ()

klukluka

Číňani se fakt neflákaj. :-) Bylo to vidět jak na filmu napěchovaném akcí, tak na ústřední postavě - policajtovi, který se svým týmem rozkryl drogovou mafii v průběhu tří (?) dnů. :-) Tempo jako blázen, nesrovnatelný s americkou nebo evropskou produkcí. Až teď mě napadá, že v Číně ještě pořád vládnou komunisti. Při sledování Drogové války na to nepomyslíte- pěkný káry, pěkný hadry, krásný interiéry, ale hlavně tuny drog, kvéry, kam se podíváš a podnikatelé, kterým patří celý přístavy, herny, možná i bordely..? A hlavně se tu už dnes můžou točit podobný filmy... Čína už dávno není tím, čím bývala. :-) Komunistická cenzura? Nedovedu si představit, v čem by v tomhle případě měla spočívat..? Nějaké chybky jsem ale zaznamenal - ve většině filmů padne člověk po prvním zásahu, tady stáli lidi na nohou, i když byli rozstřílení jak řešeta. Teď nevím, co je pravdě blíž - člověk, kterej to má za pár jen proto, že kolem něj proletěla kulka, nebo člověk, kterej vydrží jak terminátor. Třeba do toho Číňani vnesli realismus, co já vím..? A druhá výhrada - megahajzl Timmy ujíždí v autobuse. Nenarazí na ulici zrovna do němých bratří? To bylo taky krapet přes čáru. To, že poté z autobusu bez vysvětlení zmizely unesené děti, byla proti tomu prkotina. Takže chyby tam rozhodně byly, ale hodnotím to jako akční film, ne jako nějakou artovku, a z tohoto pohledu se mi to líbilo. A to tak, že hodně. Spokojenost ()

Gogo333

Přestřelka ve skladu docela slušná, i když je zajímavý, že zrovna jeden týpek v pyžamu a druhý je na WC a oba dokáží pokořit SWAT. A ta přestřelka na konci, kdy každý pořád schytává kulky a pokračuje dál je docela k smíchu, obzvlášť ta ženská, co ji spadne bota a ona se pro ní vrátí jen aby to hned schytala a pak se stará o to aby ji měla nasazenou. Jinak příběh docela ušel. 60% ()

Brejlil

Těžký je život protidrogového v Číně. Šéf si musí i dvě lajny sjet, aby se zavděčil jednomu z narkobaronů. Scénář udržuje velice chytře napětí, kdo vlastně opravdu je hlavní záporák. Jsouc přeci jen zpracován hongkongskými twisty, napadalo mě leccos. Od počátku se s touto ambivalentností chytře pracuje. Kamera je syrová, prostředí odlidštěné, herci přesní. Pak přijde první větší akce a i když bratři hluchoněmci předvedli pěkné kousky, stylizace byla z nějakého jiného filmu. Tam patřila i závěrečná přestřelka, vynikající snad jen tím, že co výstřel, to zásah. Velmi temný konec ovšem dojem z filmu opět pozvedl. ()

maty39

Johnny To je filmař, který by se neztratil ani za velkou louží. Řemeslo má zvládnuté dokonale a vizuálně mu nešahá po kolena skoro nikdo v celém HK. V tomto filmu se soustředí na banální příběh (ale výborně a napínavě podaný) o lapeném výrobci drog, který se rozhodne spolupracovat s policií a pomůže jim dopadnou větší rybu, jen aby se vyhnul trestu smrti. Standartní historka se ke konci zvrhne v něco, co může hollywoodem (a evropskou produkcí) odkojeným divákům způsobit osypky a podobné neřády. Ten konec je prostě něco, co spousta diváků nezkousne. Od toho se zřejmě bude odvíjet i hodnocení. Každopádne Johnny nabízí strhující thriller jaký se jen tak nevidí s celkem slušnou akcí (ale hodně drsnou). ()

Puol

Tak tomu hovorím policajná šichta, ktorú zachytil Johnny To takým zvláštnym, až trochu nezúčastneným pohľadom. Prekvapil Louis Koo v preň ho netypickej úlohe. V každom prípade Johnny To je stále vo forme! ()

agassi68

Šikmáči prelínajúci sa medzi policajtmi a zločincami. Do piatich minút mám z toho ostrokyslú polievku a netuším, kto okrem hlavného hrdinu, ktorý je zošikmený trochu inak je dobrý a kto zlý. Dávam si hviezdičku za dopozeranie. Inak klasická drogová detektívka.. ()

MickeyStuma

Námět je prozaický a poměrně známý. Policie zatkne muže napojeného na drogovou síť a ten pro svou záchranu samozřejmě začne spolupracovat s policií. Otázkou však je, jak moc je pro policii důvěryhodný. Jeden z nejlepších režisérů Johnnie To natočil vzrušující a poměrně temný akční thriller, ve kterém v žádném případě nelze nalézt postavu, které by jsme nějakým způsobem fandili. Policajt nebo drogový obchodník, ono to je jedno. Žádný z nich nemá patřičnou hloubku k diváckému uspokojení. A už z tohohle hlediska je snímek diváckou výzvou. Neobvyklá je skupinka zločinců hluchoněmých, se kterými se zajímavě pracuje. V takové pozici snad ještě k vidění nikde nebyli. Ze snímku, od samého začátku až po poslední vteřinu stopáže, dýchá napínavá atmosféra, která chytne a nepustí. Má to styl, dobrou choreografii a jako podkres výborný soundtrack. Jen závěrečná přestřelka před školou mohla být zpracována více děsivěji a s o něco větším napětím, ale i tak dobrý. Od Johna Woo by takováto scéna sice byla, v rámci jeho známého tzv. krvavého baletu, daleko údernější a efektivnější, ale Johnnie To má svůj vlastní styl, i když poměrně střídmější. Vytvořil, tak nějak řečeno, archetypální akční thriller, který má co nabídnout. Zajímavostí je, že se jedná o první film s drogovou tématikou vyrobený v Číně, kde se ukazuje jeden ze stylů pašování a další s tématem spojené sounáležitosti. Dle některých filmových znalců ohledně místních poměrů, je zázrak, že přes cenzorskou schvalovací komisi prošel. Že by se v Číně blýskalo na lepší časy? ()

actor-SP

Keď pri explózii v laboratóriu na výrobu pervitínu zahynie práve chytenému drogovému dílerovi Timmymu žena, nezostáva mu nič iné, ako stať sa komplicom a zachrániť tak svoj život pred trestom smrti. To ale kapitán Zhang (Sun Honglei) netuší, aké obety ich plán proti drogovému kartelu bude predstavovať. Timmy Choi ( pop-star Luis Koo) však kožu lacno nepredá a aj napriek pomoci protidrogovému tímu kapitán Zhang pochybuje o jeho oddanosti. Prílišná dôvera sa totiž vo vzťahu policajt - drogový díler nevypláca. Odliv početnej skupiny hodnotných režisérov z Hongkongu do bohatšej Číny naberá na obrátkach. Svoje o tom vie aj Johnny To – úspešný (nielen) festivalový režisér. Nová snímka tak oplýva nákladnejšou produkciou, silnejším marketingom a hlavne zmenou prostredia. Najnovšia snímka renomovaného hongkonského režiséra nás zavedie do podsvetia čínskych ulíc, kde obchod s drogami predstavuje nezastaviteľný vlak plný stretnutí so zločineckými skupinami, malými i veľkými rybami drogového podsvetia a predovšetkým bezcitného konania za účelom vyhrať „drogovú vojnu“. Zabudnite na uťahané scény či pocit prílišnej členitosti deja. Johhny To nezakladá svoj úspech na sofistikovanosti dialógov, či samotného scenára. Iniciatívu vkladá predovšetkým do jednoduchosti a strohosti svojich filmov. Výnimkou nie je ani ďalší z množstva úspešných filmov ( za zmienku určite stojí Running out of time, či Running on karma ). Pre gram kokaínu je vzrušujúci, inteligentný a plný napätia, čo ho činí filmom, ktorý stiera hranicu medzi komerčným a hodnotným. Komerčné prvky sú však zárukou marketingového úspechu a hongkonský režisér tak neostáva svojej povesti nič dlžný. Vzťahová rovina postáv vykazuje difúzny charakter. Ani drogový díler Timmy, ani kapitán Zhang nevykazujú striktný charakter. Práve naopak, tvoria akési archetypy postáv viackrát videných v mnohých iných (predovšetkým) amerických thrilleroch. Režisér sa zdráha akýchkoľvek flashbackov do minulosti postáv, ich súkromnom živote a prípadných reflexiách na terajšie situácie. Miestami sa tak vo filme profiluje úzky vzťah spomínaného policajta a jeho komplica, ktorého rámec dôležitosti občas prevyšuje sekundárne okolnosti deja. Finálna prestrelka polície s mafiou nadchýňa vynikajúcim strihom, kamerou a predovšetkým absenciou akéhokoľvek hudobného podkladu (aspoň väčšinou). Jej dôraz a dôležitosť pri reflexii celkového pocitu z filmu netreba spomínať. Čo si však uvedomí možno málokto, je nezmyselnosť tohto konfliktu a jeho dôsledkov. Spomínaná komerčnosť tak naberá podstatne hodnotný charakter s určitou režisérovou víziou. Tempo okolo „drogovej vojny“ neustále napreduje a aj napriek kompenzácii s o čosi pomalšími sekvenciami (vypočúvania, zosnovanie plánu) tkvie v mierne explicitné, bezcitné, očakávané finále. Pre gram kokaínu tak predstavuje thriller, ktorý dáva jasne najavo, kam svoju pozornosť divák má sledovať. A to ku konfliktu, ktorý zrejme nikdy nenájde víťaza a porazeného. ()

bararich8

Překvapivě výborný thriller a to hlavně první 3/4. Stále se něco děje, ale film si většinu doby vystačí i bez nějakého střílení či přemíry akčních scén a to hlavně díky šikovnému scénáři/příběhu a i pěkně doplňující hudbě, která po celý film dotváří tu správnou atmosféru. Jak už tu několik lidí zmínilo, výsledný dojem kazí závěrečná přestřelka na ulici a ačkoliv měli tvůrci bezpočet jiných možností, jak s tím naložit, zvrhlo se to v jakousi komedii spojenou se soutěží "kdo vydrží více kulek", ale výsledek je stále výborný, 4*. ()

DavidWebb

Takže zámerom režiséra bolo natočiť to inak ako to robil doteraz? Realisticky? Pretože ak áno tak mu to moc nejde. A určite má zásluhu na prvých nudných ¾ filmu aj scenár. Neprepracované dialógy, soundtrack si ani nepamätám... Takto, ak by tento príbeh vzal do rúk nejaký slušný západný režisér so slušnými hercami tak verím, že by to bol pozerateľný krimi/thriller. Ja sa ospravedlňujem ale raz nemôžem tým ázijcom prísť na chuť. Od spôsobu ako rozprávajú príbeh až po herecké výkony - ja mám z toho koprivku. Drogová vojna na tom nie je inak. Príliš často som pozeral na čas, ktorý zostáva do konca, a to nie je dobré znamenie. Ani záverečná prestrelka sa mi nezdala reálna, možno efektná. Preživší záporák sa ani nepokúsil nejako zo spolupráce s políciou vycúvať, drogoví králi mi moc ako drogoví králi nepripadali. Úprimne, ja som sa pri tom nezabavil. Nechcem tomuto snímku príliš krivdiť, ale toto nie je moja šálka kávy. 55% ()

Rimland

Co se po většinu stopáže chová jako pečlivě budovaný, syrový, sychravý, atmosferický, inteligentní, v nejednu chvíli napínavý a hlavně dosti realistický (a poměrně procedurální) krimi-thriller ve stylu Michaela Manna, jde poněkud do háje se závěrečnou pouliční přestřelkou, která je sice sama o sobě super, ale tím, jak idiotsky se při ní jednotliví aktéři chovají, do filmu absolutně nepadnoucí (trochu jsem znejistil už při přestřelce s hluchými bratry ve skladišti, ale ten finální "nájezd" v kufru auta byl na mě už opravdu moc). Což je věčná škoda, protože tohle mi bylo až do oné chvíle sympatické jako málokterá kriminálka v posledních letech (lépe řečeno je mi to sympatické, ale ten úlet s přestřelkou prostě zamrzí - tady by to ten "mannovský" dotek potřebovalo jako sůl). Vyzdvihnout musím nicméně výborný úplný závěr, který to do jisté míry kompenzuje, a především pak znamenitou hudbu. ()

Shitonit

Čínská pamparáda, čekal jsem cirkus vo hovně, a dostalo se mi velmi milé potěšení, kteréžto zabavilo, dostatečně se vyvražďovalo, a dopadlo to... no .. dobře. Dost dobře. ()

9. Filmasia plná hongkongských a korejských bomb

9. Filmasia plná hongkongských a korejských bomb