Jak vykrást banku

• Francie Faites sauter la banque ! (více)
Trailer

Louis de Funès jako Victor Garnier - obchodník a prodavač ve vlastní prodejně s loveckými potřebami, investuje celý rodinný majetek do akcií dolů v Africe, na doporučení svého bankéře. Když jsou africké doly zestátněny, přijde o všechny své vložené úspory. Jednoho dne se rozhodne, že si své vložené peníze vezme zpět. Jeho dům naštěstí sousedí s bankou a tak se s celou svojí rodinou začne postupně do banky přes svůj sklep prokopávat. (oficiální text distributora)

Trailer

Malarkey

Koho by nezaujalo to, že tento film byl nadabován v roce 2009 a to hnedka imitátorem panem Faltusem. Rozhodně jsem neváhal a okamžitě film koupil. Nebudu se tu vyjadřit nijak důrazně k filmu. Je výborný, výborně jsem se u něj bavil a k tomu přispívá i fakt, že dabing jakoby z oka vypadl Františku Filipovskému, jenže zas tak krásné to také není. Ze začátku mu není vůbec rozumnět, co si tam mumlá pod fousy, hrozně šišlá a věřím, že kdyby tomu věnovali víc času, tak by to za to rozhodně stálo, a to je trošku škoda. Nevím jak dlouho dabing dělali, ale krom pana Faltuse jsou ostatní postavy dabingové stračeny, které se dabingujou během chviličky a nikdo to vlastně neocení a ani nesleduje, jestli se daný hlas k postavám vůbec hodí, což je trošku škoda. Přesto ale se musí ocenit snaha, která je zde dosti znát a rozhodně bych si přál, aby tento dabing ve Funésových filmech i nadále pokračoval, nebo dokonce i předaboval filmy, které dabovali jiní, jako třeba Krampol nebo Lábus. Otázka je, jak by se k tomu postavili lidé a zdali by to kupovali, ale věřím, že by do toho šli, protože tohle se jen tak nevidí. Samotného by mě zajímalo, jaké mělo North Video za tento film tržby. Popravdě jsem o tom vůbec nevěděl a najednou koukám do trafiky a ejhle co na mě nevyleze, další Funesův film, který jsem neviděl. I tak vkládám dabérovi poklonu, muselo to být nesmírně náročné a doufám, že s tím rád bude pokračovat dál. ()

Oskar

Nemajetný vlastník krámku s loveckými potřebami svěří bance na protější straně ulice všechny úspory jako investici do akcií, které záhy klesnou na nulu. Aby vytrestal nadutého bankéře, který mu to poradil, rozhodne se s pomocí rodiny ze sklepa kopat tunel do banky a své peníze získat zpět. To je práce na několik dní a každý den se stane něco, co jim plán zkomplikuje... Přiznám se, že jsem zdejší hodnocení bral s rezervou a považoval je za zkreslená radostí z vidění něčeho "nového", neprovařeného s Louisem de Funés. Ale opravdu se z toho vyklubala velmi pěkná komedie. Co jí chybí na barvě a kinematografickém lesku, vyvažuje rychlým spádem situací bez dějové hlušiny a něčím, na co u "fufukomedií" nejsem zvyklý. Je to totiž opravdu dobrý rodinný film, bez jakéhokoli pejorativního podtextu takového označení. Louis de Funés je výbušný, impulzivní, ale není to tentokrát diktátor s napoleonským komplexem. Jen nešťastný mužík, který je v nesnázích, za něž nemůže a jejich řešení stmelí jeho rodinu s tak neokázalou samozřejmostí jako v mafiánských klanech. :-) Kdybych měl Jak vykrást banku k něčemu přirovnat, pak mi nejvíc připomíná jak dějem, tak svým emocionálním účinkem první polovinu Darebáčků Woodyho Allena a Louisova role se nejvíc podobá "zločinci ze zoufalství" panu Brisebardovi z filmu Jo. Velmi vyrovnaných 80% ()

Tosim

-JÁ TAKHLE NORMÁLNĚ NEPIJU. -TO BY ANI NEŠLO. Další dům, jeden z posledních Funésových filmů, který stojí za pozornost a nebyl u nás doposud uveden - další kvalitní francouzská komedie. Mnohem vynalézavější, než Pouic-Pouic nebo Jo, na Oskara však nemá. - - - Ad dabing: nejdřív jsem považoval namluvení imitátorem za prasárnu, později jsem naznal, že výsledek je průměrný, FF je ten hlas podobný tak na 30%. Ale stále je to lepší než Krampol, který pouze napodoboval chrčení, herecký projev mu nic neříkal, nejkongeniálněji zprostředkoval českým divákům Louise Jiří Lábus v Zelňačce. ()

B!shop

Povedena komedie to je, ale cekal jsem vetsi srandu. Trochu za to muze samotnej Funes, kterej jak kdyby se nemoh rozhodnout, jak tu postavu zahrat. Takze misty dela svoje typicky grimasy, ale misty se zase snazi o vcelku charakterni herectvi. Vtipy nejsou buhvijak originalni, ale pobavi a pribeh je akorat tak na tech 80 minut, takze to ty 4* da. ()

woody

Jednoduchá slapsticková komedie ze staré školy. Spousta absurdních situací (už jen ten nepříliš korektní námět o rodině, která se společnými silami snaží vykrást banku přes ulici, v čemž překáží kanalizace, metro, doterní sousedi a vzdálení příbuzní), výborný timing gagů (etuda s kanalizací) a kvalitní herci (Lefebvre se mihne jen na chvíli, ale stojí to za to). A ačkoliv se nejedná vyloženě o konverzačku, mnohé dialogy mě dostaly do kolen ("Ukaž nám ten tunel, strejdo?" "Kdy byla bitva u Waterloo?" "1515." "Vidíte, plácnou, co je napadne."). Zdálo se mi dokonce, že se zde ještě de Funès krotí a nepřehrává jako v pozdějších filmech - přirovnal bych to k unavenému cholerikovi v Na stromě než ke karikatuře v Četnících, případně ke komisaři Juveovi.. Škoda slabšího závěru, který vyzní tak nějak do ztracena, bylo by to za plný počet. Pokud to však bereme jako předzvěst kultivace francouzského humoru, kdy se od bodrých venkovanů, přešlo k rozmanitějším tématům - přičemž nejvíce se o to zasloužil právě de Funès - tak těch pár chyb odpustím. (A abych si taky rýpl ohledně dabingu - Nerozuměl jsem ani slovo a po pár větách přešel na originál). ()