poster

Dom Hemingway

 • Velká Británie

  Dom Hemingway

Komedie / Krimi / Drama

Velká Británie, 2013, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Janjka
  *****

  "I've had the shittiest luck in the history of shitty luck." Dom má nezabudnuteľné hlášky,hnusný život a veeeľa prachov. Jude sa tejto úlohy zhostil brilantne rovnako ako Richard Shepard-pre mňa najlepšia havária autom,akú som mala možnosť vidieť.(1.4.2014)

 • milka
  ****

  V podstatě stejná herecká one-man show jako v případě nedávného Sviňáka s McAvoyem. Jenom zde je charakter Doma Hemingwaye přeci jen o něco výživnější a šťavnatější, než v případě věčně zfetovanýho poldy. Jude Law si to prostě dává a navíc tahle šílená jízda drží díky Shepardově neselhávající režii přeci jen o něco více pohromadě.(23.4.2014)

 • 5150
  ****

  Naprosto excelentní Jude Law v naprosto pohodové gangsterce, která má pořádný koule a spolehlivě pobaví..)) Febiofest 2014(26.3.2014)

 • niethustra
  ***

  Is my cock exquisite? Oh, cos I think it's fucking exquisite. I think it's a fucking work of art. Like a Renoir. Or a Picasso. The painting of my cock should hang at the Louvre. They should study my cock in art classes, spend whole courses... studying the splendid contours of its exquisiteness, don't you think? They should also study my cock in science class cos it defies nature. My cock is hard. It's metal, it's steel, it's titanium. It does not break. It does not weaken. My cock can stand all day like a good soldier trying to impress his superiors. If my cock could win a medal, it would. If they could name a school after it, it should. If it could save small Somali children from starving, it would and should, and it'll have a Nobel fucking Peace Prize for it, the first such prize ever given to a cock. My Nobel Prize-winning cook's like a cheetah, all sleek and dangerous and deadly. Sonnets should be written about how dangerous my cheetah cock is. Poems, plays. Wars should be won over it, kingdoms fallen because of it. My cock is lightning. It is fire. It is a volcano brewing with the sacred semen, lava... Sugar and spice and all things... Po autonehodě jde však celá tahle hitparáda do kopru.(13.10.2014)

 • maseer2
  ****

  neuvěřitelně nahláškované a čistokrevně britské.. a když se k tomu přidá ještě nepředvídatelný děj a fantastický Jude Law, tak je z toho nakonec hodina a půl výborně ujeté zábavy.. palec nahoru!(19.5.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace