Zelňačka

Kapustnica

Kapustová polievka

Komedie / Sci-Fi

Francie, 1981, 98 min

Louis nám zestárnul a ruku na srdce, nedivím se, že po všech těch komediálních blbinkách chce pro změnu natočit něco chytřejšího a milejšího. Naše bránice tentokrát dostanou zabrat spíše jen zlehka, úsměv nám však ze rtů nevymizí hodně dlouho. Dabingu se tentokrát chopil geniální Jiří Lábus a nutno říct, že jeho kvality div že nepředčí klasika Františka Filipovského. Povedla se i kosmická hudba. Zelňačka je zkrátka po dlouhé estrádě Četníků a Fantomasů filmem, který zahřeje na srdci i na duši. A čím? Přece proudy červeného vína!(5.6.2011)

Ve svém předposledním filmu Louis de Funés jímavě hraje starého, toršku potrhlého mužíčka, jehož (spolu s kamarádem - skvěle nahrávající Jean Carmet) pití vína, polévka a tento svět, řítící se někam úplně pryč, přivede až k uvažování o odletu na jinou planetu. Tragicky směšné. Pěkné. P.S. Louis už zde hraje jinak a i Jiří Lábus mistrovsky posouvá "hlasové herectví" také někam dál, je rozhodně lepší než Krampol, který to s tou drsností v hlase a vykrádáním Filipovského přehání tak, že mu není skoro vůbec rozumnět!!! Ovšem Louisova osobnost zastínila všechny aspekty českého znění. Bože, ten film je tak smutný. Tak krásně smutný...(7.8.2002)

Hudba + Funés + nostalgie + smrt + stáří + ufonek + zelňačka + stará kočka + starý soused + dialogy + víno + vtip = film co mě bude dojímat zas a znova. Když se na něj dívám, vždy si vzpomenu na svou babičku a Funése a na krásu "stáří". Ano, je to taškařice, fraška, blbůstka, ale dobře odvedená. A já natahuju moldánky už při úvodní znělce od Raymonda Lefevreho.(4.5.2014)

Starý Louis de Funes stále řádí a dělá xichty. Více než humorný mě film přijde spíše smutný, když se v příběhu objeví Claudeova (Funes) mladá manželka. Snímek pak působí více dojemně než humorně, což ovšem nevadí. Funesovi skvěle sekunduje Jean Carmet jako jeho přítel a soused a také Jacquez Villeret jako " Ufolínek ". A musím pochválit český dabing, Jiří Lábus Funese dabuje vyloženě po svém a má to šťávu.(6.10.2014)

Pro tento film mám prostě slabost. Louis zde nehraje četníka, podnikatele nebo politika jak je u něj běžné ale staříka z venkova, který svými plyny dokáže přivolat i ufona, který mu dokáže vrátit za trochu zelňačky třeba i jeho zesnulou manželku. Vypadá to strašně stupidně, ovšem zdejší kritici jsou velmi krutí a neuvědomují si důležité věci. Toto není a ani neměla být žádná bláznivá komedie jako Četníci, Tonoucí se stébla chytá atd. Toto je předposlední film Louise a on již i když si to nechtěl připustit tušil, že mu moc času nezbývá, chtěl po svém infarktu změnit herecký projev. Již nechtěl zuřit, mlátit kolem sebe a vztekat jako za starých časů. Chtěl hrát jemně, mile a tadyten film se po této stránce vydařil. Zdá se mi neuvěřitelně poetický, dojemný a i zajímavý a dost tomu napomáhá i skvělý Jean Carmet. Ten film je krásný přátelé, jen se povzneste!(28.12.2015)