Zelňačka

The Cabbage Soup

The Cabbage Soup

Komedie / Sci-Fi

Francie, 1981, 98 min

Poslední důstojný film s Louisem de Funésem. Komedie sama o sobě je podle mě celkem vtipná, ale zároveň i smutná - smutek mě přepadal při několika scénách, což je trošku odklon od obvyklé Funésovy tvorby. Přesto bych tento snímek takhle nepodhodnocoval, ani kvůli mě vzdálenému záchodového humoru zde zmiňovanému. Co se dabingu týče, Jiří Lábus opravdu překvapil, ač jsem zprvu při zakoupení DVD jeho dabing slyšet nechtěl - přišlo mi to jako divný nápad (zde musím odkázat na Oskarův komentář). Druhý dabing se už moc nepovedl. Jiří Krampol sice neartikuluje dobře, nicméně více mi vadil např. v Lakomci. Navíc si myslím, že původní dabing ČT měl zajímavější výběr hlasů k postavám. 80%(3.12.2008)

• Mylouch

Možná vlídnost, možná prostě slabší námět, kterému v českém znění Lábuse a Somra škodí zvukový nesoulad dabingu s původní stopou i s obrazem. ♫ Lefevre si zkouší syntezátorovou hudbu a celé to působí tak nějak televizně jako epizoda z nekonečného seriálu. Ještěže Giraultovy občasné nenápadně stylotvorné maloměstské záběry zřetelně připomínají Četníky.(24.4.2012)

Nemám důvod dát méně než pět hvězdiček. Louis zde vytvořil roli úměrnou svému věku a svému zdravotnímu stavu. Už zde není tak agresivní, jako jsme tomu byli zvyklí v jeho největších hitovkách, ..právě naopak, film se zde opírá o lásku k ženě, kterou kdysi hlavní hrdina miloval, kterou si po letech zidealizoval a zjistil, že nejlepší věc, kterou pro ni může udělat po jejím návratu do života je nechat ji žít nový život.(4.10.2007)

Hořkosladké uvažování nad stářím s konečným zjištěním, že důsojné stáří není v současné společnosti možné. Dalo by se říci, že jsou všem na obtíž. Staříci Claude Ratinier, zvaný Glaude (Louis de Funés) a Francis Chérasse, zvaný Hrbáč (Jean Garmet) už si jen užívají normální krásy života s popíjením dobrého vína a kořalky, jeděním výborné zelňačky a už si nechtějí zatěžovat hlavu s normálníma problémama. Cestu ale nenajdou na této planetě, ale na daleké planetě Oxa, jejíž vyslanec (Jacquese Villeret) nalezne prostou radost, kterou mají ze života staříci a nabídne jim přestěhování na jeho domovskou planetu, kde se dožijí bez nemocí dvou stovek let. Film o tom, že i staří lidé chtějí mít svůj prostor pro život, pro důstojný zbytek života. prdí se tam, ale co by kdo chtěl po zelí. Celkem příjemná lehká komedie.(19.11.2009)

Námět je slabý jako čaj z desetkrát přeluhovaného pytlíku. Film tak musí zachraňovat herecké výkony legend Funése, Carmeta a Gensac a tehdy mladíka Villereta. V první polovině snímku jsem se unudil téměř k smrti. Po zmrtvýchvstání manželky už to tak hrozné nebylo a smutný konec se mi dokonce i dost líbil. Holt časy se mění a kdekdo by byl dneska vděčný, kdyby se dnes točily alespoň takovéhle odvary. 50%(13.3.2014)