Zelňačka

• Francie La Soupe aux choux (více)

Dva venkovští staříci, přátelé Glaude a Ciciss (Louis de Funès a Jean Carmet) tráví většinu času popíjením vína a drobnými hádkami. Jejich staré barabizny, kde si chtějí pokojně užít podzim života, se ale mají bourat a na jejich místě se má vystavět zábavní park. Jedné noci přistane v okolí mimozemšťan z planety Ox (Jacques Villeret), ochutná jejich zelnou polévku a dá jim lákavou nabídku... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ostravak30

Je trošku smutné, že Louis de Funès nezakončil svou kariéru dobře. Jak předchozí Lakomec, tak předposlední film Zelňačka a nakonec i Četník a četnice skončili neúspěchem. Pro slavného herce a Jeana Halaina se navíc jednalo o poslední scénář. Zelňačka přeci jen trochu komedii připomíná, ale L. de Funès už je viditelně v pokročilém věku. U obou staříků jde spíše o nostalgické vzpomínání na mládí, na prožitý svět a trochu mi to připadá, jako by se i Funès tímto filmem s diváky loučil. Svět se mění a on do něj již nepatří. Jako by právě bourání domů a krajiny okolo, lidé za plotem a odlet z planety pryč byl symbolický. Ovšem jak tento film vidím, hned mám na zelňačku chuť. Dojem zkazil i dabing, kterého se ujal Jiří Lábus a při vší úctě k němu, ke slavnému Francouzovi se nehodil. ()

Nathaniell

Film vypráví o podzimu života dvou sympatických staříků, jimž vstoupí do života návštěvník z kosmu. Námět je jednoduchý, lehce praštěný, ale strašně líbivě podaný. Pan de Funes nehraje tentokrát jedovatou, ironickou, uštěkanou ani otrávenou postavu. Jeho role je zde zamyšlenější, ale při tom i energetičtější. Sálá z něho optimismus, ale i obavy. Claude Ratinier a Francis Charesse jsou dva staříci, žijící na konci světa a jeden druhého občas vzájemě litující. To aby si ten druhý nepřipadal méněcenný... Viděl jsem tento film už čtyřikrát a jdu si jej pustit znova... 5* PS: Nadávky na dabing si narvěte někam. Originální znění existuje a nemá chybu. ()

Milivoj

Všechno už tu bylo řečeno. Velmi netypický film Louise de Funes a rozhodně se při něm nikdo smíchy za břicho popadat nebude. Ale je nádherný, a to včetně českého dabingu Jiřího Lábuse. ()

(fjw)

Pořád je to ten starý Funes, idkyž už jsou vidět léta:( A navíc ten dabing, ten to opravdu kazí, přiznejme si to. Vše ovšem nahrazuje klasické Funesovy grimasy a dojemný příběh. A také hudba od Raymonda Lefevre. ()

smrtubohem

Tak tohle musím oznámkovat plným hodnocením. I přesto, že de Funes je už zdravotně špatnej, to zahrál naprosto dokonale, scéna s pšoukáním je vskutku výborná. Líbí se mi i tento nenáročný a srandovní sci-fi námět. Giraultův rukopis se prostě pozná. ()

George.Camel

Zelňačka bohužel není dabována Františkem Filipovským, což pro mnohé diváky ubírá tomuto filmu zbytečně body. Dabing Jiřího Lábuse je poněkud nezvyklý, nikoliv však špatný. Přesto se neujal a další neznámé filmy s Lousem de Funesem již nedaboval. Pro lepší zážitek i atmosféru je lépe sledovat film v původním znění. Přesto zde Louis De Funes překypuje svým typickým humorem, gesty, brbláním i gagy. Výborné je hudrování mimozemšťana, které mi rozvibrovalo bránici. Jediné, s čím mohli autoři šetřit, je neustálé opakování hlavního hudebního motivu a příliš násilné a scénáristicky nedotažené scény. Za to hvězdička dolů, jinak dobrý film, alespoň pro mně, mimozemšťana ... ()

moviepill

Škoda, že sa pán Legenda na staré kolená nedožil lepšej príležitosti ako zavŕšiť svoju hereckú kariéru. Tento film nemá nič z toho, čo staré dobré "funesovky". Je to prakticky už dosť trapné... ()

Toxie

Lidi, když vidí Funese, tak mají potřebu mlátit sebou o zem smíchy a to je možná důvod tak nízkého hodnocení. Ale toto není jenom komedie, toto je také smutný příběh. Pan Lábus mě mile překvapil, jak moc dobře Funese nadaboval. A Krampol se u mě shodil na plné čáře. ()

Skytavka

Sakryš proč po druhém shlédnutí tak najednou měním svůj názor? Teď mi to přijde takové milé, Jiří Lábus mi nevadí.... Opravdu mě ten příběh potěšil, i když to není zrovna ta salva Funésovského humoru, jako vždy...:) ()

Nonna

Citlivě natočený film podle skvělé předlohy Reného Faleta. Funes se v jedné ze svých posledních rolí už zdaleka tolik nepitvoří a roli zestárlého vyděděnce na konci života, vsi i společnosti zahrál skutečně přesvědčivě. Krásně smutná komedie vezme za srdce. Dabing Jiřího Lábuse je v porovnání se zvyklostí na Filipovského jiný, ale člověk si zvykne a nakonec se i zalíbí. ()

Max Q.

Tak kývající policajt byl dobrý, ale jinak... moc mě to neoslovilo. I když atmosféra francouzského venkova byla vykreslená pěkně, to zas jo. ()

Gig

Tento krásný snímek sráží bohužel dabink. Funes hraje výborně, navíc návštěvník z kosmu v podání jednoho z četníků, mimochodem z Četník a mimozemšťan :)... Lábus je přitom vyninkajicí dabér. Ale stejně jako může být vynikající píseň, a prostě onomu interpretovi to nesluší, tak i Funesovi nesluší Lábusův hlas. Možná to je tím, že máme vžitého pana Filipovského. Jenže František Filipovský je jen jeden a jeho nervozní vrčení, vzdychání a dikce je jen jedna. Proto tato verze Zelňačky podle knižní předlohy prohrává i proti te české ze Somrem a Skopečkem. ()