Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

duddek

Je s podivem, jak se můžou k lidem takhle chovat, i to, že ti důchodci pořád jezdí dál a dál... Na konci je dobře vystiženo, že paní prostě "nechce být sama". To by stálo za rozpracování v dalším dokumentu. ()

Adramelech

Zajímavé je, že teprve tento film přiměl ČOI k tomu, aby se zločinnými praktikami šmejdů začala zabývat. Pokud vím, působili zde šmejdi zcela nerušeně už někdy od začátku devadesátých let. Sám jsem totiž na jedné takové předváděcí akci byl. Bylo to v době, kdy ještě neexistovaly mobilní telefony. Pozvánku jsem našel v poštovní schránce. Nikam nás nevezli, akce se konala v Praze, a to dokonce nedaleko mého bydliště. Kromě toho jsem tehdy nebyl senior, nýbrž jsem byl mladšího středního věku a disponoval jsem značnou fyzickou silou. Přišli jsme tam, předvádějící zamknul sál a začal brainwashing. Usoudil jsem, že se mi to nezamlouvá a chtěl jsem odejít. Chlápek na to, že odejít z akce prý nelze a že mě ven nepustí. Protože patřím k lidem, kteří si nenechají nic líbit, došlo tam k jisté konfrontaci. Když chlápek pochopil, že jsem ochoten z něj ty klíče vymlátit, tak dveře odemknul, čehož využilo i pár dalších lidí, aby odtamtud zmizeli. Později šmejdi doladili taktiku a dávali si pozor, aby na akce zvali jenom bezbranné seniory. Také jsem měl štěstí, že ten chlap tam byl jenom jeden. (Plus nějaká ženská, co kontrolovala pozvánky, ale ta se pak raději schovala. Asi později dostala pěknou čočku, že mě tam vůbec pustila.) ()

Harapes

Dokument tedy se mnou zamával,co si Ty bestie dovolej,to je strašný.Mrchy jedny.Řeknete prosím dědečkům a babičkám,ať nikam nejezděj a nepodporujou tyhle darebáky.Díky. ()

Foxhound#1

Neskutečné, odporné, šmejdské. Každý z těch hajzlů by si zasloužil vlastní bandů negrů s kleštěma a letlampou, aby si hoši trochu zablbli. Silva Dymáková má u mne hvězdičku navíc za osobní statečnost a především za to, že se jí podařilo rozdmýchat veřejný zájem a hlavně odpor vůči těmhle šmejdům. Sám jsem kdysi v počátcích těhle akcí pár takových s prarodiči navštívil. Tehdy mi bylo sotva 8 nebo 9 let, tamní kecy mě nezajímaly, a tak jsem si z nudy luštil osmisměrky. Jeden z těch hajzlů mě probodával pohledem a sprcnul mě jak prvňáčka za domácí úkol, že ruším. Asi tehdá díky těm nabízeným zázrakům slyšel i trávu růst, debil. A to se to tenkrát teprve rozjíždělo .... ()

peetriss

Homo homini lupus est. Pojmenování hyenistických rádobypodnikatelů obohacujících se na úkor slabších šmejdy je ze strany autorky ještě velmi eufemistické. Šmejdi jako dokument plní dokonale své poslání, nemám prakticky co vytknout - dobrá dramaturgie, výborný Ondřej Vetchý jako komentátor a především obsah, který se dokázal vrýt pod kůži jednoho z negativních českých fenoménů poslední doby a především jej dokázal tak dokonale popsat, že vyvolal ve společnosti vážnou diskuzi, která zalarmovala i zakonodárce. Chvályhodný počin Silvie Dymákové. ()

ClimbVibe

Vysoké hodnocení za záslužný čin (poprvé v životě jsem si říkal, že má film velkou, ale doopravdy zaslouženou publicitu). Soudnému člověku se zatínají pěsti, když vidí "testosteronové" chlapíky vyskakující si na důchodce. Ale musí také bohužel zakroutit hlavou nad nepoučitelným párem, který podobné akce pořád obráží a kupuje další a další šmejdy. ()

SHit4U

Jako dokument, který se měl původně promítat po domovech důchodců, by dostal okamžitě za 5 zářivých hvězd. V kino distribuci ovšem notně zaostává, jak zpracováním, tak i samotným vyprávěním, které podle mě často opakuje to samé dokola, jen proto, aby měl celovečerní délku. Nicméně tématem, některými nadmíru silnými momenty a celkovým poselstvím si určitě zaslouží 4 hvězdy. A kdyby nezakrývali tváře těch šmejdů a loga jejich firem, s přehledem bych odpustil výše zmíněné chyby a dal za plno. Proto doufám, že se dotyční pánové budou smažit v ohni pekelném, zatím co jim budou pod nehty zaráženy třísky ze smrku....protože smrk krásně hoří. ()

Piškotka

Kritická sonda do světa manipulace a hrátek s lidskou psychikou. Šmejdi jsou tady za šmejdy doslova a jejich obětí je jedna z nejzranitelnějších skupin populace. O to je bolestnější slyšet, kolik peněz vrazili do šmejdů a kolik jim ještě dluží, popř. výhrůžky že nedostanou oběd. U jedné paní mě překvapila závislost na těchto akcích a v závěru dovětek nechce zůstat sama... stejně jako většina. Tady jde vidět, jak funguje kapitalistické vymývání mozků a jaké mezery jsou v našich zákonech. Je to ostuda. ()

Arach.No

Velmi užitečný dokument, který rozproudil veřejnou diskuzi. V některých chvílích je však zavádějící - velkou část událostí může divák vnímat jen skrze vyprávění důchodců a některé informace jsou dokonce jen napsané - a tyto mají skutečně minimální dokumentární hodnotu. I přesto však film obsahuje řadu silných momentů a doporučil bych ho prakticky každému. PS: To, co Lima napsal o "Klausově neviditelné ruce trhu" je naprostý kec, za který by se měl každý rozumný člověk stydět. ()

gocatgo

Nevyčíslitelná vypovídající hodnota (vlastně ano, 35 tisíc křeslo, 35 tisíc deka, 15 tisíc za dva parní čističe...), prvotřídní dokument, do záznamu telefonátu na záchrannou službu občas úsměvný, pak už nikoliv... ()

lukasd

Některé záběry z předváděček jsou opravdu zajímavé - ať už kvůli nehoráznosti prodejců nebo stádnímu principu kupujících. Jen mi přijde trochu zvláštní, že autoři vypípávají jméno firmy Beck a rozmazávají obličeje jednotlivých prodejců. Od sociálně angažovaného dokumentu bych očekával větší odvahu. ()

Piri

Videné v kine Lumière 10. júna 2013. Šokujúce ale aj smiešne. Všetci tí dôchodcovia sú svojprávni, nepochopím, ako môžu znovu a znovu chodiť na tieto akcie. Evidentne sa všetci nudia a tak si idú na výlet. Šokoval ma ten dedo, čo stále lanáril tú svoju kamarátku, tvárili sa ako neviniatka, jeho by som niekam zavrel. Takýmto dôchodcom by som okamžite vzal penziu. Odkiaľ majú toľko peňazí a vôbec na čom im je toľko zbytočných vecí?! Cítia sa sami? Tak nech idú do penziónu alebo do domu dôchodcov... hlavne, že majú čas a peniaze chodiť do krčmy a chlastať. Zaráža ma, kde sa stratila tá dôchodcovská nedôvera a vypočítavosť, keď sa stále vraví, že čím ste starší, tým ste múdrejší... Teraz k predajcom a spol. Nikdy som nepochopil tento údajne právny štát, ako vôbec môže dovoliť tento druh podnikania. Rovnaké je to aj na Slovensku, našťastie nie v takom počte. Aj tu sú rovnako naivní a hlúpi dôchodcovia. Čo ma zaráža, že tieto firmy musia mať povolenie na tieto akcie od obce a musia ten tovar odniekiaľ predsa doviezť, odkiaľ to všetko je? Morálka a biznis sa vôbec nepriťahujú. A čo tí agitátori? Je to len práca? Čo som ochotný spraviť za peniaze? Ten vodič, čo sa priznal k preprave týchto obetí, sám povedal, žeby to spravil znovu, ak by musel. Takže by mu to bolo jedno, kam by tých ľudí odviezol, kľudne aj do plynu. Ešte si pamätám, kto začal podobné praktiky priameho, lepšie povedané vsugerovaného nákupu na Slovensku, bolo to populárne vydavateľstvo Reader's Digest Výber, tí vám posielali obálky s výhrami, súťaže o auto atď. a stačilo kúpiť iba knihu, týmto to našťastie skončilo, žiadne prezentácie. Posielali to aj dávno mŕtvym ľuďom. Takto lanária ľudí dodnes, aby si kupovali ich knihy... Tento nekalý spôsob predaja funguje od revolúcie až dodnes, nie je to záležitosť iba pár rokov. V poslednom období to prešlo už na otravné telefonáty. Ako náhle niekto použije slová typu "vyhrali ste", "darček", "zadarmo", "priveďte kamaráta", "manželský pár", tak je absolútne jasné o čo ide! Čo ma štve ešte viac, za všetkým sú Česi, čo špekulant, to Čech - v mne hesla "nedělat a vydělat". Ani sa za to nehanbia a volajú aj priamo z Česka - najlepšia obrana: "promiňte, já vám nerozumím, nashledanou". Som rád, že som sa narodil ako moderné dieťa socializmu, ďakujem Bohu, že máme internet a video hry, naša generácia sa teda rozhodne nudiť nebude :) ()

Oyer

Tři hvězdičky za odvahu, za chuť a úmysl něco takového natočit a za to, že dokument opravdu zanechá v člověku dojem. Trochu jsem postrádal lepší kvalitu (snad je však tato dostačující k tomu, aby jej lidé ve starším důchodcovském věku plně vnímali). V posledních letech se dá využít j kvalitnějších datových záznamů z minikamerek s čistějším zvukem. Celkově však klobouk dolů před tvůrci. ()

laepus

Někteří "lidi" by se měli opravdu střílet! Hodnotite se tady dá jen a pouze téma dokumentu, které je natolik silné a závažné, že jakákoli forma (i kdyby to bylo třebas od BBC) by byla obsahem zcela upozaděna. ()

gumolit

Chcete 10 krát predražený tovar???Nech sa Vám páči možno ho vyhráte aj so zľavou tak sa vydajte so skvelým českým dokumentom do zákulisia predajných akcií pre seniorov a jedna vec je zaručená že vám z toho bude určite zle a budete chcieť od zlosti niekoho rozkopať tak ako ja!!!Názov dokumentu ŠMEJDI je ešte dosť slabý na to čo a koho tam označuje. Tento reálny snímok zasiahne každého normálného cítiaceho človeka a doslova vás šokuje.Informácie ktoré ukazuje sú natoľko závažné žeby to malo vidieť čo najviac ľudí.Rád by som poprosil aby ste film odporučili čo najviac známym a svojim blízkym hlavne zo starších ľudí. A ak viete o niekom čo si takouto odpudzujúcou prácou privyrába takýmto hnusným spôsobom odhalte ho vo svojom okolí a zachránite doslova veľa ľudských naivných duší. ()

Mikino00

Dokument na palčivé téma, které je šokující až smutné. Dávno se ví, co se na podobných podnicích děje, ale nikomu se ještě nepodařilo takto uceleně, podpořeno záběry, poskládat obraz o průběhu i nekalosti těchto akcí. Samotný dokument mohl být kratší, ale jeho důležitost vyvstává v tom, že konečně podnítil stát i nakupující brojit proti. ()

Nethar

Po dokumentární stránce průměrné zpracování, spíše pochvalu zaslouží vůbec fakt, že se to natočit podařilo a že se do toho autorka tak zdařile vlastními silami pustila. Někteří lidé jsou bohužel staří a zranitelní a někteří z nich navíc i hloupí, ale to neznamená, že jiní zmrdi, pardon chci říct šmejdi, můžou dělat to, co dělají. ()

PF 2014

PF 2014