• honajz

Škoda, že tak hodinu a čtvrt musí člověk zkousnout všechny ty předvídatelné a klišé situace, řečičky, školu, šikanu, přemoudřelou dcerku, řeči o mamince, šerifa atd. atd. A když konečně dojde na akci, zase je sestříhaná tak blbě, jako bych se díval na Kobru 11, i když i tam ty scény dávají nějaký smysl a pocit, že vím, co se v té akční scéně děje. Tady je to takové nijaké, a i když je Statham dobrý drsňák, nemá moc příležitostí ani šancí, aby z jinak převážně rodinného filmu udělal to, čím film měl být - tedy akční béčko ve starém stylu. Kurňa, málem bych zapomněl, a hraje v tom Winona Ryder. :-) Blbě. Jo, a který špičkový agent si nechá v garáži každému kolemjdoucímu na očích tajné materiály o své osobě?(22.1.2015)

• mzss1

|38%| Tak tu máme další Stathamovku. Těšil jsem se na to dost, páč jeho filmy poslední doby mě baví, ikdyž schytávají docela kritiku, já neměl nikdy větší problém Stathamovi filmy sledovat. Říkal jsem si, toto bude další klasický Statham a minimálně ty 4*. Bohužel se tak nestalo, takže jsem velmi zklamán. Rozhodně nebudu film posílat do pekel, do odpadů atd, je to zřetelný podprůměr a ty 2* jsem dal a to především za Stathama, který opět nezklamal. At už jeho bojovými kousky, myslím bitkami, kterých teda moc nebylo, ale hlavně jeho nekompromisným výrazem a jednáním. Také měl velmi dobré hlášky. Bez něho by to asi byla hodně slabá 1 hvězda, páč scénář, příběh a ostatní převedení bylo v tomto případě dost divné, mě nesedlo a i z objektivního hlediska to přece nemohlo být dobré. Příběh se nejdřív ubírá jedním směrem (čímž nechci říci, že si hraju na odborníka, takže žádný hlubší nelogická díra nebyla) a ke konci se to nějak zblázní, takže konečné dění je jakési chaotické a mě se to nelíbilo. Jak to mám zkráceně charakterizovat ? Obyčejné a spíš i celkem rodinné drama, kde je občas akce a to je všechno. Byl jsem v šoku když jsem si uvědomil, že velká akce kromě 2 soubojových sekvencí a krátkého úvodu začala až po cca 70 ti minutách filmu. Samozřejmě musím pochválit to pouto mezi otcem a dcerou, to bylo dobře zahrané. Ale chtělo to víc. Víc akce nebo alespon lepší příběh, zápletku a upravit scénář, páč účel zločinců byl primitivní a špatně pojat. Takže když začnu hezky po pořadě, tak úvod. Byl takový normální, ničím nezkažený, ničím nepřekvapující, líbil se mi 1 nápad, kdy Statham zastavil auto motorkou jedním solidním způsobem. Od té doby tu máme seznámení s jeho dcerou. TAkže samotář se svojí dcerou na novém místě, kde žijí a musí čelit klasickým problémům. No takže asi přes hodinu takové rodinní drama. Což mě šokovalo, ale bylo to dobré, dalo se na to koukat, ale celkově to byla slabota. Ani nejde o to, že jsem nějak horlivě chtěl akci, ale mělo to mít prostě větší náboj. Během této rodinné hodinky byly akční trochu úvod a v průběhu 2 soubojové sekvence, které mě rozhodně bavily, především ta druhá soubojová scéna, kdy má Statham svázané ruce a dostane se z toho. Poslední dvacetiminutovka je už akční, takže akce dobře natočená, ale už mě tak ani nezaujala, což bylo zapříčíněno příběhem, scénářem a celkovém, zvláštním, nezáživním pojetí. Takže když začnu hodnotit příběh. Tak je sice hezké jak vypadá Statham nekompromisně, jedná, hláškuje, ale to nestačí - celé je to takové jemné, suché, uhozené atd. Záporáci otřesní. Vůbec z nich nešel respekt. Někteří byly i k smíchu. Takže jak už se film blížil ke konci byl jsem celý z toho unuděný, příběh přestal dávat smysl ke konci, což nejvíc kazili záporáci a jejich záměry. Takže i ta finální akce, kdy protivníci obklíčí Stathamův dům mě nezaujala. Byla dobře natočená, ale vše bylo tak primitivní, hned všechny Statham zneškodnil, pak divné chování jedné záporačky ke konci. Těšil jsem se aspon na závěrečný souboj mezi Stathamem a hlavním záporákem a ani to se nestalo. Výsledný dojem jsem měl teda hodně slabý. A to mě předchozí Stathamovi filmy nenudily, tenhle jo a ještě ke konci, když už konečně byla delší akce. Hudba ? Té jsem si vůbec nevšimnul. Nějaké napětí ? To jsem také bohužel nezaznamenal. Takže ostatním to možná sedlo více, ale mě prostě ne, proto zde vypisuji veškeré důvody. Nějaký velký zápor to nemá, tak to nená odpad žádný, jak říkám. Statham to hodně vytáhl a nějaké ty souboje atd. Prostě se to začínalo kazit, asi tak poslední 30 minut filmu se vše nějak složitě zamotávalo. To, že Sylvester Stallone se zde podílel na scénáři vůbec neřeším. Měl přece původně hrát zde, tak to asi nějak nedoladil, takže tak. Ted uvedu filmy s Jasonem Stathamem, které jsem viděl, abych ukázal srovnání, páč toto mě zklamalo. Budu jmenovat ty známější filmy než třeba filmy 13 nebo Cellular, to ne. Tak třeba Kurýr 1 a 2 jsou jasné pecky po 5*. Třetí Kurýr o něco slabší, ale přesto fajn - 4*. Rallye smrti - naprostá pecka - 5*. Dva filmy Zastav a nepřežiješ je střeštěná blbost, takže raději no coment. Dále oba díly Postradatelních - to se nedá ani tak hodnotit, ale tam zahrál skvělého borce a největšího partáka Sylvestera Stallona. Elitní zabijáci - trochu netypický film, ale já se přiklonil k 5* páč mě zaujal příběh a podmínky zabijáků. Blesk byl slabý film, který mi nesedl, takže 2*. Safe - parádní akčník za 4*. Parker nudnější, ale přesto dobré 3*. A pak následuje Crazy Joe, který je dost netypický, ale nejdramatičtěji zahráno ze strany Stathama - takže 4*. Ted následuje tento film. No, snad příště natočí Jason lepší film. Chtěl jsem tohle srovnání napsat, abych ukázal, že mám dost jeho filmů rád, přesto se mezi nima najdou výjimky, tak toto je další výjimka, snad na dlouhou dobu poslední no. Poslední dobou mě akční béčka dost klamou. Lundgrenovi filmy, Seagalovi filmy a ani poslední film Van Damma nebyl moc uspokojivý (Enemies closer - 3*-50%) , ale ze všech béček poslední doby nejelpší. No, bojím se aby akční žánr nezanikl, ale tuším, že se to stane. Béčka klesají a áčka ? Hrůza. Stallone a i Schwarzenegger to tahají, ale jak dlouho ? Třeba ještě tu máme Liama Neesona (96 hodin, 96 hodin: Odplata, Neznámý a ted nacházející film NON-STOP, tak snad). No, už to nebudu protahovat. Nechal jsem se trochu unést, proto jsem krom komentování tohoto snímku uvedl názorné příklady a srovnání. Takže pochvala pro Jasona Stathama, utáhl to aspon na ty 2*, jinač by to bylo o ničem.(4.2.2014)

Malý kvíz pro pomstychtivé motorkáře a pseudogangstery z louisianského venkova. Když se pan Statham rozhodne, že chce spravit dům, jezdit s dcerou na koni, nosit flanel, rejdit se školní psycholožkou a vůbec klid pro sebe a své blízké, tak vy mu ho: a) dopřejete a vůbec vás nenapadne šahat mu na kotě, b) nedopřejete, protože se chcete zblízka podívat na vzorek podrážky jeho obuvi, c) nedopřejete, protože rádi prorážíte hlavou boční sklo svého auta, d) nedopřejete, protože milujete to pálení, když vám broky pronikají kůží. Člověk by nevěřil, kolik se na takovou triviální otázku sejde špatných odpovědí.. Scénárista Stallone není žádný Charlie Kaufman, což se projevilo v toporně napsaném vývoji některých postav a oslích můstcích (složka doma ve sklepě), nicméně kdo má rád mantinely vymezený prostor, ve kterém se Statham už léta pohybuje, nemůže být zklamán. A pochybnosti ohledně castingu Jamese Franca? Dle mého do role de facto neškodného maloměšťáckého majitele varny, který v konfrontaci s vyšší ligou poznává „že Praha není zasraná Boleslav“, zapadl (i se svým baby facem) dokonale.(25.9.2014)

Tady chybělo už jen, aby Lee Christmas alias Kurýr alias Phil Broker nosil v průběhu filmu na rameni kládu a stříhal růže M16kou. Pak bych prosil více tmy, aby nebylo vidět, že bez střihu se nikdo neumí prát, pak také vysvětlení, kde se tam kurva vzala v těch titulcích Winona Ryder a proč vždycky padouši musí deset minut před koncem filmu vypít flašku vizoura, aby si srazili íkvé ze 108 na 6. Jinak se mi ale tenhle vidlácký survival líbil, bylo to furt lepší, než noc v severokorejské nemocnici. A jen tiše doufám, že jednou strýko Fester, teda pardon, Jason Statham natočí svůj první film, kde konečně zahraje nějaké ty emoce, ať je kurva u čeho hryzat nehet.(15.3.2014)

Od filmov s Jasonom Stathamom asi nikto neočakáva nejaký výrazne sofistikovaný film. Ročne na divákov sype niekoľko akčných filmov za sebou a len za minulý rok sme tu mali Parkera, Hummingbird a teraz aj Homefront. Rozdiel je v nich len ťažko pohľadať. Otázkou preto je, či to bude aspoň zábava alebo nuda. Vyššie ambície tieto snímky nemajú a Homefront opäť patrí skôr do tej druhej nudnejšej kategórie, ale stále je nepatrne lepší ako nedávny Parker. Sympatický Jason Statham svojou muskulatúrou drží snímok nad vodou, lebo inak by o neho ani pes nezavadil, ale zvyšok slušného obsadenia budí len zbytočné očakávania. James Franco tradične poteší, Kate Bosworth s (po dlhom čase opäť viditeľnou aj na plátne) Winonou Ryder role feťáčiek zvládajú skvele, a mihne sa aj Grillo, ale čo z toho keď väčšina postáv je len zbytočne do počtu, a keby traja z týchto štyroch menovaných vo filme vôbec nevystupovali tak ani nebadať rozdiel. Stalloneov scenár (bože chráň, keď toto mal byť pôvodne ďalší Rambo!) je totiž maximálne jednoduchý a účelový (alebo to mám skutočne veriť, že policajt sa po rokoch v takej veľkej krajine akou je Amerika nasťahoval rovno do susedstva k drogovému dealerovi, ktorý mal konexie s iných drogovým dealerom, ktorého Statham zabil – nie, to nie je spoiler. Odohrá sa to v úvode filmu). Od akčných filmov nevyžadujem kto vie ako prešpekulovaný scenár a odpustím aj žánrové klišé, ale odmietam veriť až takto naivnému podaniu. Prvá polovica je navyše pomerne nudná, naťahovaná a okrem bitky na benzínke sa v nej dohromady nič podstatné/zábavné neodohrá. Záverečná akčná polhodinka síce slušne šliape a poteší aj nekompromisná staromilská kontaktná akcia, ktorá sa nebojí poriadne drsných úderov, protivníci sa mlátia hlava nehlava aj so všetkými zlomeninami ako sa patrí, a nízky rozpočet sa v rámci možností žmýka na maximum. Ale čo z toho, keď to je len tisíc krát videný štandard – obzvlášť v Stathamových filmoch. Je síce potešujúce, že aj po dávno zabudnutej ére so Stallonem a Schwarzenegrom sa v dnešnej dobe našla rovnako silná akčná ikona, no pravdou je, že Homefront je len ďalší generický akčňák bez štipky inovácie, ktorý zapadne do zabudnutia. Na jednorazové zabitie času však nijako neurazí, ani až tak výrazne neunudí. Záverečná akcia, aj keď dosť rutinná, poteší a Statham v hlavnej úlohe je rozhodne výhrou v inak nevýraznom filme. A keďže tu sa ani nikto o nič viac nesnažil, tak zaokrúhlim smerom nahor, ale už to začína byť obohraná pesnička (a hlavne preto, že to bolo predsa len o trocha lepšie ako predošlý Parker, ktorému som dal tie dve hviezdy). Ďalšiu takúto „stathamovku“ už ale nekompromisne odsúdim. Začínajú sa totiž prejedať, keďže sa podobajú ako vajce vajcu. CELKOVO: 2,5* (zaokrúhlené na slabé tri hviezdy)(6.3.2014)

• - Winona Ryder povedala, že prijala túto úlohu, pretože jej dovolila preskúmať pre ňu úplne niečo nové. (chesterko)

• - Film sa natáčal v meste New Orleans v americkom štáte Louisiana. (Laslo)

• - Inspiraci filmoví tvůrci čerpali z knihy "Homefront" Chucka Logana. (Conspi)