Andrej Rublev

Andrej Rubľov

• Kanada

• Austrálie

Drama / Životopisný / Historický / Psychologický

Sovětský svaz, 1966, 175 min (SE: 186 min, Director's cut: 205 min)

Je škoda, že jsem při prvním setkání s Andrejem Rublevem musel vidět jeho director´s cut. Film sám o sobě je velmi zajímavý a poutavý, první 2 hodiny utečou jako voda, ale přidaných 40 minut je v závěru nebezpečně znát a já se musel dlouho přemlouvat, abych se dodíval. Kamera v dlouhých záběrech decentně snímá krajinu a středověké dřevěné vesnice, a když má dojít na bitvu, nebojí se Tarkovskij zařadit na vyšší stupeň. Opět zde naservíruje dávku nezapomenutelných záběrů (mj. hořící kráva) a scén (mj. pálení čarodějnic), doprovázených tichou střídmou hudbou. Pokud se ke mně dostane Rublevova původní verze, díky níž by i závěr mohl vyznít okázaleji, je téměř jisté, že ode mě dostane plné hodnocení___dodatek: Zkrácená verze jasně za 5*. (3x)(12.11.2006)

Jsou "historické" a historické filmy, jedny točí Ridley Scott a jeho paběrkovatelé, druhé Vláčil, Tarkovskij a jim podobní. Ty první představují scifi a jsou oblíbené. Ty druhé miluju já. Rublev je náročný film, který mě téměř absolutně uchvátil. Tarkovskij dokazuje, že film není jen o ději (protože tady se toho moc neděje), film. tricích, ale že se dá zfilmovat i slovo, resp. slova. Nebo jinak - tenhle film je zfilmovaná modlitba, jedna dlouhá modlitba Tarkovského k Bohu. Výsostné herecké obsazení vykresluje skutečné charaktery, ponuré Rusko vytváří tu pravou středověkou atmosféru. A závěrečná velmi dlouhá scéna odlévání zvonu, hmmm >> nepotřebuje komentář, to se zkrátka musí vidět. Elitní snímek světové třídy, zážitek par excelence.(5.10.2008)

Ako je možné, že viac ako dvetisíc užívateľov ohodnotí tento veľkofilm a nikto si nevšimne, že sa tu vôbec nespomína herec Ivan Lapikov, ktorý stvárnil postavu Kirila? Nemožno ho nájsť ani v databáze hercov na čsfd a to hral v napríklad v Bratoch Karamazových, ďalej vo filmoch Sergeja Fiodoroviča Bondarčuka, či jeho mentora Sergeja Gerasimova.(31.12.2015)

Film Andrej Rubľov patrí spolu so Solaris a Stalkerom medzi najvýznamnejšie Tarkovského diela. Zachytáva v ňom život slávneho maliara ikon ktorý žil pravdepodobne niekedy medzi rokmi 1360-1430 a ktorého dielo zanechalo obrovský odkaz nielen v ruskej, ale vo svetovej kultúre. Rozčlenenie snímky na niekoľko častí ju robí značne epizódovou, pričom sa dá povedať, že jednotlivé diely sa kvalitou alebo obsahom značne líšia. Úvodná sekvencia je veľmi dobre spracovaná, rovnako ako aj tatarský vpád do Vladimíra (najlepšie spracovaná časť filmu), alebo veľkolepé odlievanie zvona, pričom nemožno zabudnúť pochváliť skvelú kameru. Treba tiež povedať, že sa tú nájde niekoľko pásaží plných surovej brutality, ako je oslepovanie umelcov. Aj napriek mnohým úchvátným obrazom ma film hlavne kvôli jeho dĺžke často nudil, k čomu sa dá pripísať nejednoduchý obsah, ktorý je pre jedných úžasným, pre druhých len stratou času. Snažil som sa tomuto filmu porozumieť, avšak nejak mi to nešlo, preto moje hodnotenie asi nezodpovedá skutočnej kvalite tohoto diela. Možno keď si to znova pozriem, dokážem všetko oceniť a prilepším, zatiaľ je to u mňa v priemere.(14.12.2007)

Ohodnocení Andreje Rubleva bylo pro mě jedním z nejrozporuplnějších rozhodnutí, která jsem řešil po zhlédnutí filmu. Na jednu stranu jde o neuvěřitelně rozvleklý film s obrovsky přetaženou stopáží, který by se dal zkrátit na polovic. Na druhou stranu lze z tohoto díla cítit jisté poselství a rozmáchlost, což dokáže málokterý divák pochytit (já se řadím do té početnější skupiny, která film viděla a nepochopila). Kdybych měl převyprávět děj snímku, tak bych s tím měl značné problémy - Andrej Rublev, příroda, kostel, malby, Tataři, odlévání zvonu (což byla nejlepší část filmu), ... Asi jsem filmový barbar, ale nemůžu ohodnotit Rubleva plným počtem, a vlastně ani čistými 4*, protože když si to všechno srovnám v hlavě, tak mi z toho vyjde tak 70%. Zkrátka film, u něhož chápu to vysoké hodnocení, ke kterému se však přiklonit nemohu.(20.3.2011)

• - Složité dvouleté natáčení ještě nebylo nic proti tomu, jaké martyrium čekalo film a jeho tvůrce po dokončení. Pětileté tahanice po schvalovacích instancích, o nichž se režisér dozvídal povětšinou z druhé ruky, se staly nedílnou součástí autorova vztahu se sovětskou filmovou byrokracií. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Andrej Tarkovskij svým alegorickým filmem předpověděl analogii mezi životem svým a osudem geniálního malíře, jehož cesta k umění vznikala ne díky, ale navzdory mocenské (z)vůli. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Po hlavní roli toužil Vasilij Livanov, ale Tarkovskij chtěl neznámého herce. (džanik)