Andrej Rublev

Andrej Rubľov

• Kanada

• Austrálie

Drama / Životopisný / Historický / Psychologický

Sovětský svaz, 1966, 175 min (SE: 186 min, Director's cut: 205 min)

Andrej Rublev není jen tak obyčejný žviotopisný historický film. Mnohem více, než na život Andreje Rubleva se zaměřuje na vykreslení života V Rusku 14-tého století. Pomáhá chápat ruskou historii a popisuje události, které formovaly tvrdou náturu ruského národa. Byla to doba, kdy víra znamenala vše a zároveň nic, kdy lidský život neměl téměř žádnou hodnotu. Myslím, že Andrej Rublev by mohl klidně sloužit, jako sociologické sonda té doby a to i přesto, že se režisér nevzdal uměleckých postupů. Rublevův život je snímán jen jako podružný sled událostí a na prvním místě jsou dějiny. Nájezd Tatarů na ruské městečko je pojat krutě a to i bez nějakých velkých filmových efektů a filmové krve. Působivé. Jen je mi líto pobíhající hořící krávy a koně spadlého z věže, jež evidentně polámal nohy, než ho kdosi probodl kopím.(13.11.2005)

• Rocky62

Předem podotýkám, že jsem si byl plně před projekcí vědom, co mě čeká a takový Stalker je pro mě zážitek na celý život, takže bych byl nerad atakován případnými chytráky s dotazy tipu:,,Proč se na to díváš, když to není film pro tebe" apod, ale k filmu. Andreje Tarkovského považuji za génia a jak jsem se zmínil na začátku, Stalker je výjimečný film, je stěží pochopitelný, nemá hlavu ani patu a přesto je při projekci divák ihned vtažen do děje a vychutnává si každý poetický záběr. Andrej Rublev mi přišel poněkud jiný. Dle mého názoru je v první řadě důležitá nálada na takové téma. Já jí zřejmě neměl. Za druhé, skutečně to není film pro každého. Zaujme spíše hrstku lidí, kteří mají dar ponořit se do pochmurného epického světa přeplněného filozofickými otázkami a životními hodnotami. Nic proti takovému tématu nemám. Podobnou náplň jsem zaznamenal ve Vláčilově Holubici, která mě stejně jako Stalker zaujala, ale Rubleva jsem vypnul po 45 minutách. Proč? Protože nenávidím nudu a během těch 45 minut jsem nezaregistroval jediný zajímavý dialog, jedinou zajímavou scénu a čekat bůhví jak dlouho na něco, co by mě zaujalo se mi vážně nechtělo. Onu magii, kterou oplývá Stalker jsem tu postrádal a během projekce se mě nezmocňovaly příliš dobré pocity, né kvůli nudě, ale určité pasáže a stylizace byly na můj vkus příliš takové tklivé, zlověstné, skoro až depresivní. Jak říkám, film potřebuje hlavně správnou náladu staromódního diváka. Já sice jsem převážně staromódní divák, ale obávám se, že k projekci tak náročného filmu, jakým Andrej Rublej bezesporu je to zatraceně málo. Možná až se jednoho dne probudím jako starej šedivej nemohoucí kripl a nebudu mít co na práci, pustím si Rubleva znovu. Zároveň však doufám, že se stáří nedožiju :)(9.11.2011)

Ať už díky prostředí středověku nebo otázky hledání boha a smyslu bytí Andrej evokuje Vláčilovu Marketu Lazarovou nebo ještě spíše Bergmanovu Sedmou Pečeť. Hlavní hrdina se proti krutosti okolí také obrňuje vlastním přetransformováním víry. Vyslovuje slib mlčení a přestává dělat to, co bylo dříve jeho posláním a co uměl nejlépe – nechat skrze své dílo k ostatním lidem promlouvat boha. V kontrastu s Rublevovým zahozeným talentem a schopnostmi je mladý zvonař se zbrklou touhou tvořit a také po sobě zanechávat hodnoty.(4.1.2011)

Tarkovskij je Umelec a tak špecifický, že nemáte problém jeho diela identifikovať. Mám jeho filmy fest rád (hoci musíte mať na ne náladu, nedajú sa pozarať "vždy") a tri a pol hodinový director´s cut Andreja Rubleva sa k nim bez problémov zaradí. Scenár z dielne Majstra a jeho spolužiaka, vtedy ešte "hollywoodom neskazeného", Andreia Konchalovskeho nás v ôsmych kapitolách prevedie životom ruského maliara ikon Rubleva. Hoci je tento film najepickejší Tarkovskij, typické snové pasáže, dlhé zábery spolu s nápaditou kamerou ostali zachované spolu s filozofickou rovinou a geniálnymi myšlienkami. Komentár píšem tri dni po produkcii a Rublev vo mne rezonuje doteraz (to vlastne platí o všetkých Tarkovského dielach čo som vzhliadol:).Andrei Rublev je skrátka ďalší kvalitný umelecký zážitok, krutá mozaika života v Rusku v 15-tom storočí, sfilmovaná lyricko-epická báseň. A ten záverečný prechod do farby a ukážka skutočných Rublevových diel bol skvelý nápad.... "Boh ti odpustí vždy, ale je podstatné či si odpustíš ty sám"....(5.9.2006)

• Dan9K

Nemám chuť psát tento komentář, protože se obávám, že bych se mohl opakovat. Byl ale předem "objednán", takže splichtím pár vět, ve kterých se pokusím naštvat většinu uživatelů :-) Za prvé musím říct, že po dosledování jsem chtěl umřít. Ještě nevím, jestli to mám brát positivně či ne, takže tomu nechám neutrální hodnotu. Tenhle typ filmů, jako je Markéta Lazarová nebo právě Andrej Rublev, jdou zcela mimo mě. Přijdou mi odtažité, neosobní, rozhárané a samozřejmě - nezábavné. Ani na vteřinu se mi bohužel nestalo, abych přestal myslet na to, že sleduji film. Zapůsobilo na mě několik velmi povedených záběrů, převážně na stylového Rubleva v kápi, zaujaly dialogy (především na začátku), naštvalo mě týrání koní a pobavily některé kruté pohledy na poslední výdechy těžce zraněných lidí. Hudby jsem si takřka nevšiml, samozřejmě vyjma konce, kde na mě zapůsobila dojmem těžce účelovým. Tyhle filmy nechápu, a proto slibuji, že se jim do budoucna budu snažit vyhýbat...(2.11.2006)

• - Theophanes the Greek byl řeckým malířem z Konstantinopole, jedním z nejvýznamějších malířů Ruska a učitel Rublyova. (HellFire)

• - Andrej Tarkovskij vytvoril film tak, aby vykreslil ruskú tyraniu v štáte. (vander19)

• - Snímek získal v Cannes cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI). (Vodnářka)