Reklama

Reklama

Fotbalové opojení

  • Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (109)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Kdybych se mohl vrátit v čase a propašovat s sebou tvrdě získané životní zkušenosti, tak mám jednoduché zaměstnání, byt na dohled od fotbalového stadionu kanonýrů z Arsenalu (možno zaměnit za Barcelonu, Manchester United či Slavoj Houslice) a pernamentku na všechny domácí zápasy. Z uvedeného je patrné, že jsem Paulovi první polovinu filmu docela nepokrytě záviděl a druhou polovinu jsem mu trpělivě vysvětloval, že výměna tohoto ráje za získání fotbalem pohrdající slečny je hodně mizerný obchod. Ale zaláskovaní chlapi prostě dělají kraviny a mne snímky podobného typu hodně baví. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Neznaje údajně skvělé knihy Nicka Hornbyho, lhostejný k tomu, po kolika letech že to kanóni z Highbury (což jen tak btw vždycky bude znít líp než Emirates Stadium;)) tenrkrát urvali titul, lehce nedůvěřivý k tomu, že někdo opravdu žije svůj život podle hesla "na jídlo a roční permici peníze vydělám, takže všechno je OK", a hlavně zcela chladný k tomu "jakúžasněmocksežráníjetenmladejColin,nojemutoprostěkoukázočí,ááááách" Firth, který tu podle mě nepředvádí nic pamětihodného kromě toho, že dle pokynů scénáře ignoruje svět mimo Arsenal, nemůžu dát víc než 60%, protože pro mě je Fever Pitch jen lehce nadprůměrná romantická "komedie". Docela rád bych si to přečetl, ale otázka je, jestli bych pak nešel s hodnocením ještě níž. ()

Reklama

triatlet 

všechny recenze uživatele

Filmaři i herci dokonale vystihli podstatu fandovství. Scéna zobrazující sledování přímého přenosu v televizi a vyvolanou alergickou reakci na jakýkoliv rušívý moment (ve filmu zvonek) vystřižená jako ze života:-) Jen místo Arsenal dosaďte Kateřina Neumannová, den D 24. 2. 2006 a jeden jihlavský bytový dům... Sedět nevydržím a naprázdno se odpichuji, abych na dálku taky pomohl... Fotbalové opojení krom vztahu k Arsenalu sleduje i vztah učitelské dvojice. ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Fotbalovou horečku od Hornbyho jsem četl před lety a stále mám chuť si ji někdy přečíst znovu. První polovina filmu je fajn. Zapálení fotbalového fanouška, neurvalý Colin Firth a zajímavě strohá učitelka dějepisu. Ale proti předloze jsem necítil nic víc zajímavého, než je součástí běžné romantické komedie. V druhé polovině se ale konečně projevuje ten pravý střet názorů a zápal pro Arsenal. Stejně tak uvažování hlavního hrdiny a postupné opouštění svého snu trvajícího dvě desetiletí. Závěr je super a to hlavně díky fotbalovému výsledku, který jsem netušil, jak dopadne. ()

Piškotka 

všechny recenze uživatele

Raději bych film jenom o fotbalu, taková ta romantika mi tam moc neseděla. Starého psa těžko kdy novým kouskům naučíš. Tak je to i s mentalitou fotbalového fanouška, Colin Firth i v dospělém věku duší malý kluk, ve vztahu s ženou působil značně nesvůj. To ve fotbalovém kotli byl pěkným chlapákem, co ví co chce. Líbila se mi hláška jeho matky, jak byl menší: jestli tě na fotbalovém utkání pobodají, tak mi nechoď na oči. Anglický fotbal má asi přece jenom větší tradici, fanoušci se ve srovnání s těmi našimi chovají lidsky a spontánně s nefalšovanou radostí. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (5)

  • Colin Firth (Paul) je ve skutečnosti stejně jako jeho postava fanouškem Arsenalu. (Maki.H)

Reklama

Reklama