Reklama

Reklama

Osudový kruh

  • Česko Červený kruh (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Tři muži vede osudový kruh přímo do náruče smrti. Corey (Alain Delon) se po propuštění z vězení vrací za svou dívkou, která ale mezitím dala přednost jeho parťákovi. Náhoda ho svede dohromady s prchajícím zločincem Vogelem a bývalým policistou Jansenem. Společně vyloupí klenotnictví. Snadný úspěch je povzbudí, a proto začnou vyhlížet další objekt... (Česká televize)

(více)

Videa (6)

Trailer

Recenze (143)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době jsem se nechal pozvat do legendárního chladného šedeho světa s minimem teplých barev Jeana-Pierra Melvillea...Je to prostě klasa. A pokud jsem na něco nezapomněl, tak jsem i po docela dlouhé době viděl další velkou filmovou loupež, která je tady vážně velmi dlouhá a akterům ani nevidíme do tváře, ale ta myšlenka (později dočtena), že je to proto, že zloději  jako  chirulgové provádí pouhý dokonale naplánovaný zákrok je zajímavá, ale ty chladné a dokonale naaranžované epizodky z předchozího a následujícího dění jsem si asi užil víc. Náhodou propojené cesty dvou zločinců, ale možná daleko více jsem si  užil Bourvila v netypické roli (i když v prostředku mi přišlo, že na delší dobu zmizel z obrazovky)  coby na jedné straně tvrdojšíjního komisaře  na   na duruhou stranu vždycky věřícího  v možnou čistotu podezřelých, neschopného pochopit, že jeho šéf věří tomu, že se v každém člověku ukrývá zločin. Přesto si na tu větu: Rodí se čístí, ale dlouho jim to nevydrží pan komisař v poslední třetině přece jen vzpomene a i jeho dožene onen Osudový kruh. Když (Pozor Spoiler!) v závěrečné přestřelce komisař pozná, že dostal i svého bývalého kolegu (skvělý Yves Montand jakožto později nastoupená hvězda doplňující partu se svou představovací první scénou), mohla by z toho být na místo překvapené plaché otázky: ,,To jsi ty?´´, dlouhá  emocionální řežba. Ale tady jsme ve světě Melvillea. Chladných činů, minima slov, jemných naznáků, kde hlavní roli hraje atmosféra, ale opět to mělo svoje kouzlo. Chce to specifickou náladu, ale klasa. ()

laepus 

všechny recenze uživatele

Nevadí mi na tom filmu ani ta délka, když je vyplněna skvělým hereckým obsazením, které chvílemi i má co hrát a předvést - chybí mi tam ale nějaká výraznější zápletka - po hodině filmu jsem pořád ještě nevěděl, o čem to vlastně je a o čem to bude dál - až s příchodem Montanda to dostalo nějaký směr. Chvílemi se ten film tváří, že je něco víc, ale nakonec není - protnou se tři osudy a špatně to dopadne (neřeknu pro koho - protože Bourvil jako inspektor na správné straně zákona byl více než zajímavý. Největším kladem filmu tak pro mě je, že jsem pořád nevěděl, komu vlastně fandím a byl jsem zvědav, jak to vlastně dopadne, což se mnoha filmům nedaří. ()

Reklama

curunir 

všechny recenze uživatele

Proti Delonovi síce nič nemám, ale jeho filmografia sa nikdy neocitla v mojom diváckom hľadáčiku a preto som sa na film zameral kvôli spoznaniu práce uznávaného režiséra a pre nečakanú chválu na toto dielo jednak od tunajších popredných užívateľov, no tiež od mojich obľúbencov. V neposlednom rade mi projekcia nerobila žiaden problém, keďže mám zhodou okolností ,,Osudový kruh" k dispozícii na originálnom DVD. V niektorých momentoch, najmä v prvej polovici mi dianie na plátne pripomínalo ,,Táto krajina nie je pre starých" a vedel by som si predstaviť prípadný remake práve pod taktovkou súrodeneckého režisérskeho dua - inde, vo vrcholnej scéne celého filmu - krádeži šperkov - som bol pozitívne ohúrený silou vplyvu Dassinovej ,,Bitky medzi mužmi", kedy je toto úchvatné mlčanie jednoznačne úmyselne narušené Montandovým vyrieknutím: ,,Otvorte.". Priamo z režisérskeho prístupu musím oceniť celkovú chladnosť a odmeranosť rozprávania - vizuálnu striedmosť pracujúcu prevažne s modrými a šedými farebnými odtieňmi, minimalistickú čisto atmosférickú hudobnú zložku, úsporne napísané dialógy (Volonté povie snáď dohromady dvadsať viet) a absenciu výraznejšieho ženského prvku (ženy sú to ozaj iba spomienkou). Zaujímavým je pre mňa rozkol panujúci tu ohľadom obsadenia postavy policajného inšpektora, ktorého neortodoxne stvárňuje predstaviteľ ,,prostých dobrákov" Bourvil. Jednoznačne nesúhlasím s názormi napr. Enšpígla alebo gudaulina vidiaceho v ňom nekompromisného tvrdého policajta, zvlášť, keď svoju neschopnosť prísť páchateľom na stopu dokazuje najatím si donášača. Bourvil je absolútne chybne obsadený a na jeho pozícii sa - ako už bolo napísané - mal ocitnúť Lino Ventura, prípadne pri úprave obsadenia napr. Montand. Práve táto skutočnosť ma prinútila aby som pred dabingom uprednostnil pôvodné znenie, ktoré bolo aj z dôvodu, že Bourvil hovorí zo všetkých postáv najviac, prijateľnejšou voľbou. (858. hodnotenie, 97. komentár k filmu) ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Podivná směs filmu noir, telenovely a psychologizujícího dramatu. 1) Spoiler. Tak si to shrňme. Zločinec Vogel se ve vlakovém kupé nenápadně osvobodí z pout a na první dobrou prokopne okénko (!) a vyhoupne se jím ven. Pronásledující komisař Mattei ho vykoplým okénkem následuje poté, co zatáhne za záchrannou brzdu. Po chvilce vzdává pronásledování, odchází na nádraží a po telefonu organizuje policejní zátah. V dalším záběru jsou na místě desítky policistů (!), běžících s několika zmatenými psy za Vogelem, který na ně má nějakých padesát metrů (!) náskok. Ihned poté přibíhá Vogel k potoku, svlékne se do slipů, lehce přehodí šaty na druhý břeh, asi pět metrů široký potok (!) přebrodí, vody má přitom po kolena (!). Na druhém břehu se oblékne a v klidu pokračuje v útěku, zatímco bezradné pronásledovatele vodní překážka zastaví (!) a oni spolu s překvapenými diváky jen zírají._____ 2) Spoiler. Prchající zločinec Vogel si náhodně (!) vybere auto právě propuštěného Coreye. Ten to náhodou (!) zpozoruje a nic neudělá, přesto, že mu je pravděpodobně jasné, o koho jde. Policejní kontrolu absolvuje v klidu a kufr neotevře se zdůvodněním, že mu zámek nefunguje (!). V tom okamžiku (!) policisty zaujme jiný řidič a oni nechají Coreye projet (!)._____ 3) Spoiler. Nenápadní poldové v kabátu a klobouku usedají v luxusním nočním podniku ke stolkům a rozmlouvají, aniž svým oblečením vzbudí jakoukoli pozornost okolí. Prchající zločinec Vogel, zřejmě vášnivý kuřák, ukrytý v kufru auta, se tam nechá zavřít i se zapálenou cigaretou. Akční souboje Vogela s jinými zločinci či s policisty připomínají české televizní inscenace šedesátých let._____ 4) Přihoďte 35letého Alaina Delona (Corey, právě propuštěný z vězení), kterého nemusím ani bez kníru a 53letého Bourvila (policejní komisař Mattei) v netypické nepříliš věrohodně ztvárněné roli._____ 5) Pomalé tempo dlouhých poklidných záběrů mě nevadí, je-li na co koukat, tady to platí tak napůl. Parodie to není, na to je film příliš vážný, syrový, chladný. Ale vážně tuto směsku nesmyslů brát taky nemohu. Tak co s tím? ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Má to nesmierny štýl a elegantného Montanda. Ponuré počasie celý čas. Muziku, ktorá zaznie v správnu chvíľu. Tempo, ktoré sa nikam neponáhľa. Jednoduchý príbeh o troch zlodejoch, jednom neúprosnom policajtovi a krádeži. A tiež o tom, že nevinní neexistujú. Ľudia sú hriešni. Po narodení sú čistí, ale na ako dlho...  ()

Galerie (80)

Zajímavosti (10)

  • Sekvencia lúpeže trvá presne 27 minút a neobsahuje vôbec žiadny dialóg. (westerns)
  • Melville odkazuje na Dassinov film Rififi (1955) scénou lúpeže. Obe sa totiž odohrávajú na rovnakom mieste, v klenotníctve na námestí Vendôme. (Biopler)

Související novinky

Orlando a Yun-Fat opět parťáci?

Orlando a Yun-Fat opět parťáci?

20.04.2008

Remake klasické francouzské gangsterky Červený kruh z roku 1970 měl původně režírovat John Woo. Ten má ale momentálně spoustu práce s dokončováním historického megafilmu Red Cliff, který byl tak… (více)

Reklama

Reklama