Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Paříž, 1943. Sedmnáctiletý student Antoine udržuje milostný vztah se starší provdanou ženou Yvette, jejíž manžel je vězněn německými okupanty. Antoine se jí snaží pomoci v těžké životní situaci, proto se se svým přítelem Pierrem pustí do obchodů se šampaňským na černém trhu. Šampaňské dodávají do restaurací navštěvovaných Němci a kolaboranty. Když se to dozví Antoinův otec, čestný vlastenec a svědomitý pracující muž, dostane se se synem do ostrého sporu.
Film CESTY ŠKOLÁKŮ (Le chemin de ecoliers) natočil zručný režisér Michel Boisrond podle stejnojmenného románu Marcela Aymé (1902-1965), který vyšel krátce po druhé světové válce (1946). Pro film román upravili známí scénáristé Jean Aurenche a Pierre Bost. Za zmínku stojí především herecké obsazení, v němž se setkaly již zavedené hvězdy jako Bourvil nebo Paulette Dubost a začínající osobnosti typu Alaina Delona nebo Jean-Claude Brialyho. Film sám o sobě je spíše průměrný a je typickým produktem kinematografie padesátých let (z adaptací díla Marcela Aymé je podstatně zdařilejší o tři roky starší film NAPŘÍČ PAŘÍŽÍ, také s Bourvilem), nicméně díky zajímavému hvězdnému obsazení má své místo v historii francouzského filmu. Natáčení proběhlo ve francouzsko-italské koprodukci převážně v ateliérech během jarních měsíců 1959 a premiéra se konala 23. září 1959. V kinech dosáhl značného úspěchu, což lze doložit návštěvností přes dva a půl miliónu diváků. (argenson)

(více)

Recenze (2)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Delon v pouhých 24 letech předvádí, že ho Allégret objevil pro film dobře. Francoise Arnoulová je skvělá především v pasážích s Bourvilem, který si zde zahrál jednu z mála vážných rolí. Ventura v roli kuplíře je naprosto okouzlující. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Bohatý dej príbehu nezaujme ani tak prostredím vojnového Paríža a všetkými okolnosťami okolo toho ( čierny trh ), ako skôr problematickým vzťahom otca ( výborný Bourvil ) a syna, študenta ( prekvapivo vyzretý Delon ). Nenápadný snímok, u nás prakticky nepoznaný, je skvelou príležitosťou pre oboch a dokonale vykresľuje komplikovanú dobu a chovanie Francúzov. Druhý komentár. ()

Reklama

Galerie (15)

Reklama

Reklama