Samuraj

The Godson

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie / Itálie, 1967, 105 min

• Aleee89

Když po většinu času přemýšlíte nad tím, že hlavní hrdina nosí hezké kabáty, asi je něco špatně. Do tohohle filmu se mi vůbec nechtělo, po zhlédnutí musím říct, že oprávněně. Viděla jsem minimum snímků s Delonem, takže ani on pro mě nebyl žádným lákadlem. A jeho obličeje mě zde nepřesvědčily. Vadily mi lapsy v ději, vadilo mi to šíleně pomalé tempo, které mě málem unudilo k smrti. Pěkná forma, která na většinu diváků působí cool, to nezachrání. Tenhle film si umím představit spíše jako díl televizní série (a to i mezi nimi najdu mnoho lepších). Kriminálka ze staré školy dnes působí značně vyčpěle a mě rozhodně neohromila. V tomhle případě se ani nedokážu oprostit od dnešních měřítek a vidět film očima tehdejšího diváka, což normálně dělám.(17.7.2012)

Já si tedy podobně nemluvné filmy navíc s takovouto naprosto dokonalou hudbou vždy strašně moc užívám. Zas až tak moc jich není. Ten krásný pomalý bezeslovný začátek. Že se zdánlivě nic neděje? To ani náhodou! Tam se děje věcí! Z dětství, kdy jsem film jednou viděla, si sice přesně pamatuji některé scény, ale tohle něco tiše nehmatatelného, co lehce rozechvívá moji zvědavost, tak to jsem ještě až tak moc nevnímala a o to víc mě tentokrát film potěšil. Děj je naprosto jasný, tady nehledejte žádné záhady. Je dosti jednoduchý, až předvídatelný, ale to vůbec nevadí. Melville, Roubaix, Delon, Périer a paní Delonová namíchali velice chutný koktejl, který sice nehýří barvami, ale o to víc chutná. Jef Costello je sice o trošku nápadnější persona, než by se na nájemného zabijáka slušelo, ale bez toho by film nebyl tím, čím je. Navíc v podání Alaina Delona je to mrazivost sama, která trochu taje snad jen po útěku z metra, kdy se poněkud zadýchává, a pak v přítomnosti slečny klavíristky, což byla chyba. A při pohledu na svého ptáčka doma, jehož chování už tak zná, že pozná, že se v bytě něco dělo. Zvířata, ač s námi nemluví, jsou často velice citlivá a výmluvná. Občas jsem tedy měla pocit, že Costello udělá při nasazování klobouku „tatatatááátata“ a vytáhne deštník (a něco mě sem tam rozčilovalo, ale nevím co…), ale takové chování, ač se to zdá možná směšné, je v reálu docela normální. Plno lidí má své „malé“ zvyky a zlozvyky, které podvědomě dělají a ve kterých hledají jakousi jistotu či co. Takže to vnímám jako projev určité vnitřní nejistoty hlavního hrdiny, který ve filmu není jen tak náhodou (ten projev, ne hrdina…). Ještě se musím vrátit k hudbě, která je tak skvělá a dost mě dostává. Zpočátku mi trochu vadilo, že soundtrack mám hodně naposlouchaný, takže mi to přišlo takové zvláštní, ale velice brzy mě tento pocit upustil a já si jen užívala. Jeden z nejlepších filmových doprovodů.(14.8.2011)

[SPOJLER] Samuraj. Hrdy, tvrdy, mlcanlivy, riadiaci sa neoblomnymi pravidlami, plniaci svoju pracu vzdy na 100%. Tento samuraj mal vsak tu smolu, ze sa nenarodil v stredovekom japonsku, ale v uliciach velkomesta. To ho odsudilo na cestu osameleho vlka. Zostava nepochopeny a od kazdeho si drzi odstup. Domovom je prenho prazdny byt, linky metra a jeho jediny spolocnik je vtacik v klietke. Stale vsak neochvejne nasleduje svoju cestu a ked spravi chybu, vie, ze musi zaplati smrtou. Smrt je vsak tak ci tak cielom jeho cesty. Zomriet ako samuraj.(10/10)(1.8.2008)

Vyjimecny film. Alain Delon opet coby supersampion discipliny kamenne tvare, tentokrat v roli osameleho najemneho vraha. Film je sondou do jeho mysli i profese. Prilis se nemluvi, jen chvilemi zni uzasna hudba. Mam rad filmy kde se prilis nemluvi, nekdy to proste neni potreba. Stejne tak se tvurci az stylove neparali s koncem. Tento film prestavuje celou soupravicku duvodu, proc mam rad Alaina Delona coby herce a Jean-Pierre Melvilla coby rezisera.(19.2.2013)

Konečně jsem podlehl stylu Melvilla. Samuraje jsem si velmi vychutnal, považuji ho dokonce za jednu z nejlepších fr. kriminálek, co jsem viděl a za jeden z nejlepších filmů, co jsem měl tu čest vidět. Opravdová špička filmové kultury. Režie je velmi působivá. Ta tmavá vizuální stránka, skvěle k celému filmu pasuje.. No a ten scénář. Jak je to celé napsané a poutavé, nad tím vážně pane Melville smekám. Já jsem díky právě vašemu scénáři, ani nedýchal. Nebo možná jo, protože bych to asi bez dýchání nevydržel dokoukat a to by byla sakra škoda. Ale je snad jasné, jak to myslím. Samuraj mě prostě vcucl a zatím nepustil. Protože ještě teď když si vybavím drsný výraz Delona a jeho elegantní oblek, leze mi mráz po zádech. Delon zde podává hned po Dvou mužích svůj nejlepší výkon. Je na jeho adresu tedy potřeba něco dál dodávat? Jo a nesouhlasím s některými komentáři, scénář Melvilla je propracovaný. Myslím si že mnohem víc než si myslíte. Costello nezalezl do postele, jen proto aby byla zápletka. Melville se nesnažil zpracovávat realitu a obyčejnou kriminálku (i když, i jako obyčejnou si to můžete vychutnat.) . A pasáž na komisařství byla asi nejzajímavější. Tam to bylo nehorázně napínavé, obvzlávšť scéna kde postavili několik můžu vedle sebe a ten chlap měl najít Castella. Bál jsem se závěru, aby to nějak nezkazil. Nezkazil nic, do filmu se hodil a ještě o něco vylepšil můj dojem. Nakonec si tento film přidávám do Top desítky. Když jsem totiž ještě trochu víc pochopil jeho pointu, pozměnil jsem trochu svůj komentář a názor.(12.12.2016)

• - Spinning v metru byl natočen na lince 11 na stanici "Télégraphe". (Cucina_Rc)

• - Jef Costello (Alain Delon) nosí hodinky značky Baume & Mercier. (dyfur)

• - První scénář k filmu napsal Melville již v roce 1963 přímo pro Alaina Delona, který ale pro své povinnosti v Hollywoodu, a aniž by scénář viděl, tehdy nejprve odmítl. Teprve v roce 1967 se Delon, protože byl okouzlen snímkem Druhý dech (1966), zeptal Melvilla, zda by s ním nechtěl natočit nějaký film. (theSaint)