Dotěrný chlap

A Pain in the A...

A Pain in the A...

Komedie

Francie / Itálie, 1973, 85 min

Film s naprostou samozřejmostí střídá vážnou psychologickou a kriminální zápletku (vztah nájemného vraha a smolaře, který se pokouší o sebevraždu a ani ta se mu nedaří) s okamžiky bláznivé komedie (př. přejetý turista a následný záběr jen na batoh na stromě). Nedá se zařadit do konkrétního stylu a může se pak snadno označit za jednoznačnou slátaninu, ale když tenhle „nadhled“ divák přijme tak mu bude průběh i ten závěr naprostou samozřejmostí. Lino Ventura reprezentuje „kriminální film“ v roli zabijáka (ačkoli tu přijde na humorné okamžiky „máte minutu, abyste mě postavil na nohy“ říká a neprojevuje právě ani reflexní reakce) :) a Jacques Brel v roli smolaře a hlupáka s typickým jménem Francois Pignon (běžné jméno „blbců“ ve francouzských komediích, viz. např. Kondomedie, Blbec k večeři) představuje „komedii“. Samozřejmě Brel vytváří jiný typ, než jsme zvyklí u smolařů v podání Bourvila. Je podivný asi jako texty jeho nepřeložitelných písní :-)(29.10.2003)

Příjemný osvěžení a navíc Lino v hlavní roli, co víc si člověk může přát? Jen ten soused, ten mi pil krev. Ač se řadím mezi kliďase obecné, moc se divím tomu, že s ním měl náš "Sicario" takovou bohorovnou trpělivost, já bych ji ztratil zhruba po pěti minutách, bouchl bych a bylo by to. Takhle jsem to musel ještě hodinu vydržet, čehož však vůbec nelituju. Přece jen, takových odlehčených filmů a lá Ventura, jsem zatím moc neviděl.(8.3.2016)

Když se srazí drsný zabiják s pomateným bláznem, je z toho komedie jako vyšitá. Ne, že bych se nařechtal, ... to nééé, ale příjemné pokoukání na Venturu a Brela to každopádně bylo. Mladíci a mladice asi pohrdnou tímto titulem, ale pro vyzrálejší filmové diváky to může být příjemně strávený čas s filmem. Brelova dotěrnost hýbala i mou trpělivostí a člověk by pro tu protivnou dotěrnost jednoho cvoka fandil snad i vrahovi. :-)) Tato francouzská komedie je jednou ze vzpomínek, kdy to ještě naši evropští sousedé s těmi komediemi uměli.(8.7.2008)

Lino nepotřebuje žádnou zbraň, jemu stačí jediný pohled a mrtvoly padnou bez hlesu na zem. Miluju tyhle herce, kteří pohledem a mimikou mnohdy řeknou daleko víc než mluveným slovem. Ke konci jsem přemýšlela, jestli by nebyl nejlepším východiskem dobrovolný pád ze střechy dolů. Já osobně bych to nutkání měla:-) Čas od času se ráda dívám na tyhle praštěné komedie, kde se jen báječně odreaguju od těch skutečných trablů života. A taky se mně moc líbil ten typicky francouzský hudební podkres.(18.1.2018)

Naprosto bezchybná komedie, u níž jsem se bavila od začátku do konce. Lino Ventura se zaťatou čelistí pobíhá filmem a snaží se setřást dotěrného Brela. Ventura s Brelem byli dobří přátelé, takže nebyl problém, aby si sedli i při filmování. Na výborné výkony od Ventury jsem zvyklá, ale Brel zde podal svůj druhý nejlepší výkon (nejvíce se mi líbil v Le Far West, kde se také mihnul Ventura). A Brelova hudba k Dotěrnému chlapovi je bez diskuze výtečná.(26.7.2011)

• Jacques Brel

• - Lino Ventura už nechtěl hrát role gangsterů a zabijáků. Tuhle přijal, protože se jednalo o roli komickou. Navíc natáčel společně se svým dobrým přítelem Jacquesem Brelem. (Snorlax)

• - Ve scéně, kde Lino Ventura popíjí na čerpací stanici kávu, drží prodavač hudební album, na jehož obalu je fotografie Jacquese Brela. (Komiks)

• - Epizodní roli muže, který prodává kávu a v jednu chvíli vezme do ruky desku Jacquese Brela, si zahrál režisér filmu Edouard Molinaro. (vesper001)