Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama

• angličtina Fulmaya, the Girl with Skinny Legs (více)

Neobyčejný příběh o touze po svobodě a velkých životních rozhodnutích odehrávající se v podhůří Himalájí. Hlavní postavou nového českého celovečerního dokumentárního filmu je slovenská muzikantka a herečka Dorota Nvotová, která k celému snímku také zkomponovala hudbu, a její nepálské alter ego Fulmaya žijící v Nepálu. Sled autentických situací, doteky jinakostí vzdáleného světa, lidské opravdovosti a překvapivá katarze čeká na diváky v příběhu, jehož scénář napsal s nadsázkou řečeno osud hlavní hrdinky. (oficiální text distributora)

Vampireman

** jenom proto, že pokud se nahlédne z opačné než prezentované optiky, tak motivy a důvody těch, kterých se to týká, povětšinou přesně takové jsou. Nepamatuji se, kdy jsem viděl větší pózu. ()

salalala

Hodnocení tohoto dokumentu se bude odvíjet od divákových sympatií k Dorotě Nvotové. Její náhled na svět a život je totiž tak svérázný, že rozhodně nesedne každému a pro mnoho lidí bude problém se s ním ztotožnit. Vzhledem k mému hodnocení je asi jasné, na kterou stranu se přikláním. Nvotová mi totiž přijde opravdu až příiš naivní a nevyspělá. Když jí někdo okrade a ona řekne, že je nadále důvěřivá a když je někdo "kokot", tak je to jeho problém, zdá se mi to dost dětské. I proto mě dokument neoslovil, tak jak by měl, i když musím uznat, že do kina se hodí a natočen je poměrně slušně. Výpomoc zrychlenými záběry je fajn a trefná, hudba se taky povedla a ani opakování jednoho motivu mi nějak zvlášť nevadilo. Jenže ze samotného Nepálu tu je paradoxně strašně málo a je to spíš ukázka toho, jak žijí chudí lidé v Asii. Chybí mi tu nějaký konflikt, něco, co by film oživilo. Škoda, že se autorka nevěnuje taky tomu, proč se Nvotová rozhodla odejít do Nepálu a jestli jí to nějak pomohlo. Tohle se bohužel nedozvíme a film tak působí kuse a nehotově. Naštěstí není moc dlouhý, takže se dá vydržet bez problémů. Jsem rád, že jsem to viděl, ale znovu to vidět nemusím a nic moc to ve mě nezanechalo. 50% ()

evanka

Dokument o Nvotové, jejím životě, radostech a strastech a o chudácích dětech v Nepálu. Nvotová jako člověk mi není nijak blízká ani moc sympatická, ale musí se nechat, že v ní něco je - energie a nadšení. Nejzajímavější pro mě byl tenhle dokument spíš v těch situacích, kdy ukazoval život v Nepálu obecně. ()

Aljak

Dorotu Nvotovú som nikdy nemal rád, a nič na tom nemení ani tento "klenot". Mne proste idú neuveriteľne na nervy takíto excentrickí ľudia, ktorí sa navonok tvária ako spasitelia sveta, a pritom vo vnútri sú to ukážkoví alibisti. Takže sledovať ako sa pani/slečna Nvotová predvádza a pri zapálenej cigaretke mrnčí, koľko krát bola hospitalizovaná, alebo keď si kúpi zo sponzorských peňazí terénnu motorku a následne polemizuje ako nevie čo bude zajtra, no ďakujem pekne! Takéto voľnomyšlienkárske a bohémske bláboly fakt nemusím. Ale aby som len nepindal, tak tie časti dokumentu, ktoré sa zaoberali nepálskymi reáliami a životom v uliciach, to bolo napokon jediné pozitívum tohto celého. Škoda, že tam nebolo viac tohto a menej Nvotovej. ()

MzK

Surový pohled do zajímavého prostředí - jednak do Nepálu a jednak pohled na organizace pro ochranu dětí z pohledu novodobé Matky Terezy (Doroty Nvotové), která kouří jednu cigaretu za druhou (8 z 10 záběrů kouří, na zbývajících dvou si zapaluje). Nechci kritizovat koupi motorky v půlce filmu, protože já bych si ji koupil taky :-) Technika: Pro natáčení byla použitá digitální zrcadlovka a ve filmu je několik povedených Time-lapse záběrů. ()

Mylouch

Žánrové spojení portrétu a reflexe rozvojové pomoci v atraktivním prostředí Nepálu, které si při vysoké obrazové kvalitě a ♫ původní hudbě udržuje neustálou gradaci a nemá se ani v celovečerním formátu za co stydět. ()

Autogram

Dokument napoly o chudobe v Nepále a z druhej polovice o Dorotke samotnej. Prečo nie, vyliať si srdce môže, len tých filozofických úvah bolo priveľa, alebo boli ťažko stráviteľné. Charitatívny projekt sa síce vykoľajil, ale každý, čo tu hádže odpady a kritizuje, ako to Dorota robí zle, nech sa zamyslí, či on náhodou neurobil iba veľké NIČ. Kto nemá povahu a myslenie manažéra, ťažko môže niečo iné čakať. Nebude to len tak zobrať deti z ulice fetujúce miestny Kanagom z prázdnych sáčkov od mlieka a dať ich do poriadku v sirotinci na vlastné náklady. Nie som nejako prehnane prudérny, ale prospelo by dokumentu aj prestrihanie od nadávok, alebo sa mohla Dorota pri mikrofóne krotiť, lebo asi štyrikrát celkom zbytočne a vlastnou vinou vyznela ako piča. ()

MiaMoonlight

"Já nejsem naivní" Pche a velké haha, ale ano, jsi. Od začátku jsem koukala s nadhledem, v polovině mě začaly napadat myšlenky na to, že to může být dobrý pocit, takhle někomu pomáhat a žít-si-jen-tak-jak-se-mi-zrovna-chce, ale ke konci mě to všechno zase přešlo. NICMÉNĚ to dokázalo vyvolat ve mně tyto téměř nepoznané pocity a musím uznat, že myšlenka pěkná a záběry na hory krásné. No tak dobrá, za ty hory se to přehouplo na tři hvězdy. ()

Gore

Na dokumentu oceňuji, že jako portrét Nvotové ji neukazuje pouze jako samaritánku, ale i jako sraba, který si na samaritánku jen hraje. Celou dobu jsem si říkal, jak se tam chová, když na ní nejsou namířené kamery, což nám sama, aniž by si to uvědomila, na závěr svým chováním prozradila. A dokument je nejsilnější hlavně v portrétu chudinské části lidí a země. ()

Linki

Keďže som čítala kedysi aj knihu Doroty Nvotovej Fulmaya, mala som celkom jasno, kde sa v živote nachádza a čo robí. Film je akýmsi pokračovaním a podobne ako kniha je to pecka. Filmársky (technicky) je to zvládnuté fajn, no premisa, ktorá z filmu trčí, až to je tá pravá šupa. O tom, že by sme mali byť do istej miery idealistami a pokúšať sa zmeniť svet a o tom, ako to žiaľ nie vždy vyjde, lebo niektorí ľudia sú jednoducho ... Jednoduchá krutá realita, s ktorou sa musíme zmieriť, no napriek tomu by sme mali vždy nájsť silu a bojovať ďalej, nech je svet lepším. Reálne zdokumentované na výreze z Dorotinho života. Len prosím nepozerajte na to tak, že Dorota sa hrá na nejaký vzor, je to jednoducho žieňa ako každé iné, je svojrázna a snaží sa uchopiť svoj život a viesť ho nejakou tou správnou cestou pre seba. Možno to nie je váš štýl, ale my tu nie sme na to, aby sme to súdili, skôr aby sme sa poučili zo života iných a uvideli ďalší kus sveta, ako to tam ne/funguje. Dokument zobrazuje človeka, ktorý sa snaží prebojovať a nájsť ten svoj kus miesta na zemi. Je síce pravda, že Dorota vo svojom súkromnom živote, aspoň z môjho pohľadu, nielen príliš riskuje a chybuje (častokrát podľa mňa naivne, ale každý sme iní, to je naozaj jej vec, že to cíti práve tak a nechá sa zviesť), no vo filme je dôležitejšia tá druhá línia jej života, ktorou sa otvára verejnosti. Turistom, deťom v Happy Home či priaznivcom jej hudby. Dokument sa sústreďuje predovšetkým na Happy Home, kde Dorota pomáhala a aj keď nakoniec všetko vystrelilo inak, lebo ľudia nie sú na svete len dobrí a nevinní, podstatné je ako sa zachováme my. Myslím, že Dorota to zvládla, pomáhala od začiatku do konca ako vedela. Stálo ju to nejaké nervy, pichlo ju riadne pri srdci. Páči sa mi, že svoje pocity neskrývala, keď ju niečo ranilo bolo to vidieť rovnako ako keď bola nadšená. Dokument tak verne dokázal zachytiť emócie, ktoré nám život prináša a zároveň príjemne nakopáva, aby sme sa ďalej snažili! ()

Rizek75

Souhlasím s POMO - více je to dokument o jedné životní etapě. Zajímavé a dobrodružné etapě. Docela mě nadchla hudba i jedna písnička. A do třetice - trochu šok z "běžného" života nejchudších lidí v Nepálu a všudypřítomné špíny. Svět má bohužel i tyhle stránky... ()

PB2

Dorotu Nvotovou jsme vůbec neznal, takže to pro mě byl dokument o někom, o kom jsem nikdy neslyšel, ale alespoň jsem si na ni mohl alespoň udělat nezatížený názor a působí na mě jako docela sympatická osůbka. Neděste se, velká část filmu je spíše o Nepálu než přímo o ní (nebo spíš o obou najednou), takže si na své přijdou i cestovatelé. Vlastně po shlédnutí mám pocit, že už tam jezdit nemusím :) Kdyby to šlo, dal bych 3,5* (přecejenom dokument o někom, koho neznám mě zas úplně nechytil), ale protože to nejde, dávám 4*. ()

teltri

Film sa mi veľmí páčil. Moj prvý dokument v kine. Videl som ho na Flore v Prahe. Kniha je lepšia samozrejme, ale bol to osviežujúci pohľad na Dorotku a jej príbeh. Nepál na mňa posobil dosť kruto a depresívne. Potešilo ma to, že aj v takej mizérii sa dá pomocť ľuďom a zažiť trochu úsmevu. Hudba a zvuková stránka bola výborná. Dorotkin príbeh ma inšpiroval a pomohol mi pri doležitom životnom rozhodnutí. Rozumiem jej, lebo sa cítíím podobne ako ona. ()

PlysovyMacko

Dorota sa citi doma vsade a nikde, v Nepale sa venuje turistike a charite. Sprevadza nas sirotcincom a tazkym zivotom deti na ulici. Dokument nie je extra zaujimavy, na konci nastane twist ako z nejakeho thrilleru. Dorota je priamociary a uprimny clovek tuziaci po slobode, zaroven si uvedomujuc ze potrebuje aj rutinu. Priroda a hory su krasne, ale nechapem preco by tam niekto dobrovolne chcel zit, ludia tam ziju v totalnej chudobe. Dorotu s jej mamou som raz stretla v supermarkete v centre Bratislavy a velmi nahlas sa stazovala, ako sa na Slovensku nedaju kupit normalne potraviny - neviem co tym myslela. ()

tyrs26

Musím říct rovnou, že dokumentární filmy nejsou žánrem, který vyhledávám. Ačkoli má tento film nízké hodnocení, tak určitě má smysl ho vidět. Je to velmi silný příběh s koncem, který nikdo nečekal (ani štáb). Film je natočený dobře, takže díky kameramanovi a díky Dorotě a jejímu stylu života je film zajímavý - Ona je prostě svá. Rozhodně doporučuji. ()

gezper

Docela zajímavý dokument o Slovence částečně se vyskytující v jednom svém životním období z (větší?) části v Nepálu. A vlastně i dokument o Nepálu, kde shodou okolností vícero pobývá hyperaktivní holčina ze Slovenska, která pro ostré slovo nejde často příliš daleko. Záběry jsou pěkné, především těch pár z hor! Poměrně často (ve městě) je použita zrychlovací slide-show z fotografií a líbivý ústřední hudební motiv je recyklován snad až přílíš dokola, to zde ostatně zmiňuje již FFFilm. Ovšem správně tibetsky podmanivý bezesporu je. Tvůrcům se z jinak tuctové dokumentární kostry pod rukama nechtěně vytvořilo něco, co nemohli čekat ani ovlivnit. Což je pro ně ve výsledku štěstí. Ovšem i tak je konec šit trochu horkou a zrychlenou jehlou. Konec náznáků. Neodpustím si rýpnutí: pohled na vyléčenou (ehm?) astmatičku, úžasná horská panoramata a zapálenou cigaretu k tomu, to je síla. Viděno na ČSFD projekci obohacenou o diskuzi - resp. spíše historky a vjemy okolo filmu a pobytu štábu v Nepálu. [60%] ()

Thailon

Dorotu buď radi máte, alebo nie. Ja ju rád mám. Vždy ma mrzí, keď idealistom ako ona, ktorí sa snažia meniť veci, dá realita vechťom jednu poriadnu cez papuľu. A že tá facka Dorotu poriadne zabolí. Bez takých, ako ona by to však nešlo. Sú jej ideály klasickým pohľadom západnej civilizácie na svet, ktorý nepoznáme? Naivita, snaha o integráciu a pochopenie, hľadanie niečoho "vyššieho" a následné vytriezvenie a zmierenie sa? V každom prípade ten jej pohlaď na svet stoji za vypočutie. Som rád, že som ho videl. ()

david666

Absolutně jsem nečekal, že mě tento dokument chtne. Ale je udělán způsobem, který mě sedí. Dorota ví, že svět nezmění a to co dělá prostě jen komentuje a nemoralizuje, což je z mého pohledu správný přístup. ()