Český umělecký film s vesnickou thematikou. Vypráví o jedné vesnici v jižních Čechách v roce 1953, kde vesničtí boháči organisují záškodnické akce a pomocí výhružných dopisů a zapálení vesnice se snaží zamezit růstu družstevního hnutí. Stane se pravý opak; vesničané, místo aby se zalekli, se rozhodnou pro družstvo. Ze Západu se tajně vrátí syn kulaka a spolu se svým bratrem chtějí dále terorisovat vesnici. Jsou však zatčeni a film končí radostným mírovým pochodem vesničanů. (Filmový přehled)

ripo

Po filmu „Usměvavá zem" je tento film jíž druhým filmem, v němž režisér Václav Gajer zpracovává námět o současné vesnici, jeden z dosud nejnesnadnějších úseků naší současné filmové tvorby. „Usměvavá zem" byla nenáročnou „optimistickou hrou ze života naší vesnice". Autoři filmu však zaměnili mnohdy optimismus za schematické skreslení. V tomto falešném optimismu ztratily svou přesvědčivost dobře viděné a s rutinou napsané postavy vesničanů. To si zřejmě Václav Gajer uvědomil, poznal, že třídní boj na vesnici nelze skreslovat pokojnou idylou. Ale dík novému námětu o vesnici plné ostrých bojů a konfliktů, končících vražedným střílením, se dostal do druhého extrému. Natočil film o nepřátelích družstva a jejich záškodnické činnosti a život té druhé, větší části vesnice zůstal jaksi na okraji, jako fabulačně nutný protihráč. Všechny kladné postavy zůstaly bez charakterisačního prokreslení. Na druhé straně kulacká rodina Junků, hlavně Ladislav a jeho otec, jsou postavy daleko přesvědčivější a místy jako by v nich ožívaly postavy sedláků z našich klasických dramat. Filmový přehled 22/1954 ()

Pohrobek odpad!

Jako film absolutně impotentní, s nulovou gradací, nefungující pointou, hloupými postavami. Jako agitace zobrazující těžké podmínky na českém venkově, kde bylo velmi nesnadné vypořádat se s kulackým nepřítelem, který podporován imperialistickým Západem pobíhal po lesích se samopaly a zapaloval vesnice, dost nechutné. Trochu směšné to s nadsázkou asi být může, ovšem nějaká pozitiva se hledají opravdu těžko. Tak aspoň Rudolf Hrušínský si vystřihl celkou pěknou postavičku kulackého synka, diversanta Ládi, taky žádný super výkon, jeho postavě pochopitelně zoufale chybí kloudný scénář, který by jí dodal trochu psychologické věrohodnosti, ale aspoň trochu zaujme, a tady vážně platí, že tonoucí se stébla chytá, i když film moc diváky netrápí, takže je kraťoučký a místy sklouzává jakoby ke zrychlené grotesce. ()

Big Bear odpad!

Jižní čechy, pohraničí 1951 (v obsahu mylně uvedeno 1953 asi podle doby vzniku). Největší statkář z typické vesničky byl za spolupráci s nacisty odsouzen k nuceným pracem a jeho syn Rudolf Hrušínský vesnici škodí co to dá pokud zrovna nechlastá a neprohrává v kartách... Zapálí jedné větrné noci stoh od nějž se požár rozšíří i na další chalupy... Vesničané drží při sobě a tak se jim i s pomocí jednotek LM ze závodu ve městě podaří požár zdolat. Mezitím hlídka SNB narazí na žháře a dojde k přestřelce. Rudovi Hrušínskému nestačí jen pálit stohy, on je i ve spojení s protistátními živly, kteří nutně shání razítka a dokumenty KSČ...Naštěstí SNB všechny zatkne a nic nebrání slavnosti pochodu míru, kdy celá vesnice s transparenty a sv.obrázky Klémy a Vladimíra Iljiče táhne za hry na garmoška krajem... . --- Snímek naráží hodně okatě na odpor některých velkých držitelů půdy na kolektivizaci a vznik družstev. Vesnice je líčena jako společenství hodných lidí (většinou více dětné rodiny), bývalý velkostatkář a jeho rodina jako teroristé, prakticky nepoučitelní a neschopní se přizpůsobit novému (dobrému) pořádku. Jsou zde i narážky na náboženství (téměř retardovaný a nestále se modlící s růžencem v rukách E.Cupák coby druhý sedlákův syn) atd.. Snímek je plný budovatelských hvězd ( Mixa, Sejk, Švorcová, Kemr), - jsou v něm i jména známá z let předválečných (Vojta ad..). Jedná se o naprostou tendenční slátaninu, která zapadla coby veledílo už v padesátých létech. Jediné pozitivum je stopáž v délce 60 min. - odpad ()

Subjektiv

Kratičký film s jednoduchou zápletkou a až na vzácné výjimky i jednoduchými, schematickými postavami, což mu mimochodem vytýkala už dobová kritika. V modelové vesnici všichni radostně budují družstvo a mají mezi sebou ty nejlepší vztahy. Všichni až na rodinu místního kulaka, jemuž vadí ztráta majetku, postavení a moci. Spolu se svým odbojným synem doufá v pomoc USA a návrat starých časů. Proti pracujícímu lidu, jenž má úsměv od ucha k uchu však nemá šanci, zvláštěpak když i jeho dcera začíná chápat, na čí komunistické straně stojí pravda. +++++ Filmík je to přímočarý, z propagandistického hlediska bezzubý nejspíše už v dobách svého vzniku. Zápletku má banální, ale filmy z druhé strany barikády na tom nejsou lépe. Medřická ve své roli v mezích daných možností podává poměrně slušný výkon a rozohňovat se nad tou hrůzou je zbytečné. Připitoměle usměvaví vesničané a dementní bratr kulackého synka jsou na hraně karikatury... No a co? Zdá se mi, že spousta komentátorů chce tu spíše než o filmu hovořit o sobě: "Já teda s komoušema, já bych teda nikdy to... Dyť sou úplně blbí." Proto nejsou ochotni filmu přiznat ani řemeslné kvality. Hloupost - v tomhle není nijak extrémně podprůměrný.... Silná *. ()

Wacoslav1

Další budovatelská agitka tentokrát na téma záškodníci na vsi a mě to opět celkem bavilo. Tématicky to trochu připomíná jeden z dílů majora Zemana vrah se skrývá v poli se kterým má minimálně společné to, že konec mi přišel hodně useknutý a nevím proč to nemohlo být o pět minut delší. Jinak standartně černobílé postavy a to nejen obrazem, ale zase mladý Hrušinský který se nebojí zapálit stoh a prásknout fízla neměl chybu.50% ()

• Film se natáčel v Praze. (rafix)