Český žurnál - Série 3 (2015) (série)

Matrix AB (S03E02)

(epizoda)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

mr.filo

Jsem rád, že zvídaví ex-volič/pozorovatel v dokumentu najde dostatek podnětů na jednom místě. (Ač tedy opravdu nic nového pane Klusák!!!) Současný volič, tedy pokud se bude dívat, tak uvidí vlastní mlhu: Jé, on mluví plno jazyky! Jé, on má hezkou ženu! Jé, rozdává koblihy hned od rána! Jé, rozdává i více než koblihy, tedy určitě se mu daří při řízení firmy, tak se mu snad bude dařit i při řízení státu! Na hrad s ním! Áno, áno! Ďakujem! ()

dr.fish

První, co jsem si při sledování filmu uvědomil, že svět politiky je úplně jiný svět, marťanský svět. A že o něj ani trochu nestojím, je mi odporný. Díky tomu, že se o něj nezajímám, tak do něj nevidím a nerozumím mu stejně jako 95% obyvatel planety. Obyvatelé Čech touží spatřit světlo na konci tunelu a prozřít, dozvědět se pravdu. Málokdo by ji ale unesl. Pravda je prostá jako Andrej Babiš sám. Za usmívajícím chlapíkem rozdávajícím koblihy se skrývá neúprosná kudlanka hlídající své úspory. To je v případě podnikatele takovýchto rozměrů v podstatě v pořádku. S demokracií, nebo alespoň s jejím zdáním, to ovšem nemá co dělat. Vít Klusák vsadil na nevinný dokument s údernou pointou. Myslím, že to udělal dobře. Závěr je působivý a výstižný. Ode dneška se Babiše budu bát zase o něco víc. 80% ()

chelseaman22

Vzhledem k tomu, že Andrej je můj nadřízený, tak musím negovat ty sprosté lži chrchlané na jeho osobu! Jen na ten večírek do tělocvičny mě taky mohl pozvat. 60% ()

SimpanzJi

Jelikož jsem díky premiéře Fakjů pane učiteli 2 nestihnul premiéru na MFDF, doufal jsem, že ho budou opakovat. A tak se i stalo. Tak jsem si na Andreje zašel do kina. Líbilo si mi to celkově, jak to bylo zpracované. Bylo vidět, že se Andrej přetvařoval, a snažil se z toho vyjít jako boss. No, moc se mu to nepovedlo. V čele s jeho Farmou a tím, že dá bezdomovci jen tak 5000 Kč. Klusák mu byl pořád za zadkem, a tak už ho Andrej měl už plný zuby. Párkrát jsem se i pousmál, Andrej měl i dobrý hlášky: "No pane Klusák... Vás jsem fakt potřeboval vidět". A i dost dalších. Pravdou je, že televizní diváci přijdou o Andrejovo ohodnocení. A tak ho ocituji:" Byl to mega podraz, pane Klusák, gratulace k největšímu podrazu v dějinách". A kritizoval jeho odpůrce. To vše. 1. 11. 2015 ()

Jizni Tlapa

Předem podotýkám, že nepatřím k fandům Babíska. BA ani nebyl vyvoleným na mém hlasovacím lístku. Těšil jsem se jak pes na kostičku, když můj radar zaznamenal toto dílo, v Jihlavě ověnčené několika cenami. Musím vša konstatovat šílené zklamání, nebot dokument musí mít přece to hlavní a takřka jediné OBJEKTIVITU/NEZAUJATOST, chcete-li. Matrix tohle ALE sakramentsky postrádá a jde hlavním útokem na Morfea (AB). Tohle prostě němůžu okomentovat nijak výjimečně a musím řící, že v závěrečné ustřihnuté konfrontaci, a to jsem opravdu neměl zdaleka v plánu, s Morfeem souhlasil !! ()

LadyPupu

Klusák se podle mě snažil, je otázka o co vlastně. O úplnou objektivitu asi ne. Na druhou stranu (abych byla objektivní), pokud je třeba i jen polovina uvedeného pravda, je to síla. Co po shlédnutí vím určitě je to, že Babiš mluví se zvířaty a jeho manželka "dů jóóga". Pánbůh s náma a zlý pryč jak říkala moje babička. ()

Helmutek

Matrix AB neni žádnej investigativní dokument ani nic, co by znova otevíralo starý kauzy, vrtalo se v minulosti nebo něco, co by přinášelo ňáký konkrétní poznatky nebo fakta. Ty tam jsou samozřejmě taky, ale až sekundárně - předevšim ten dokument chápu jako takovou mozaiku (nebo dejme tomu dlouhou reportáž) z nejrůznějších akcí a situací, ke kterejm teda byl štáb připuštěnej, a která předevšim poodkrejvá, jakym způsobem AB přemejšlí a co je to vlastně asi tak za člověka. AB neni demokrat a ani to vlastně o sobě netají, on si totiž nejspíš vůbec neuvědomuje, co demokracie znamená a že s ní taky může bejt se svym autokratickym, čistě tržnim a "firemnim" uvažovánim v rozporu (komentáře typu "Škoda, že to tu není jako v Maďarsku, kde vládne jedna strana, tady se pořád musí o něčem diskutovat, pořád zasedají nějaké komise, a podobné nesmysly" jsou výmluvný až až). On se nerozhodl, že bude zlej, sám o sobě si dokonce upřímně myslí, že zlej nebo špatnej neni - je přesvědčenej, že je spasitel, ten jedinej svatej a poctivej mezi všema ostatníma, kdo mu jen hážou klacky pod nohy, chtěj ho okrást a podrazit. Je ale zlej tim, že nemá žádný charakterový a morální hranice nebo zásady a to ho v synergii s mocí, vlivem a v podstatě neomezenejma financema dostalo do roviny, kdy je regulérně a natvrdo nebezpečnej, protože nemá absolutně žádnou míru sebereflexe nebo pokory (ani touhy po nich) a natvrdo a bez pardónu si hájí svoje osobní a obchodní zájmy, který ještě ke všemu plete se zájmama politickejma, s nakládáním veřejnejch financí a s manipulací veřejnym míněnim pomocí koupenejch mediálních domů. On si ale to, jak je nebezpečnej, vůbec neuvědomuje - jemu vůbec nedochází, že na některý věci může existovat dvojí pohled, nebo že v něčem dokonce nemusí mít pravdu, ani (a to hlavně) že jako jedinej v týhle republice má díky svýmu majetku a politickejm vazbám tak obrovskej vliv, že by na tyhle věci (popdporování plurality, názorový pestrosti, svobody slova...) měl bejt o to víc opatrnější, protože na sebe vzal obrovskou zodpovědnost vůči veřejnosti a tu roli, kterou teď jako politik hraje, tu, kterou si na sebe vzal sám a dobrovolně (!), tu už za něj nikdo jinej nevezme, protože prostě málokdo další bude mít tu moc tak komplexní a obrovskou. Teď už to nejsou jen závazky vůči dodavatelům a zákazníkům Agrofertu, ale vůči společnosti. Člověku by ho bylo svym způsobem i líto... teda jen do doby, než si uvědomí, že tady to už přestává bejt prdel. Todle všechno je totiž ve výsledku definice psychopata (bez jakýhokoliv pejorativního významu), kterym AB jednoduše je - a i proto nemá smysl upatňovat na něj, nebo od něj byť jen očekávat, mechanismy a hodnoty lidí, který psychopaty nejsou; hodnoty, který přesahujou jednoho člověka a jsou nečim víc než jen naplněnim jeho egoistickejch, narcistickejch a mocenskejch zájmů; nelze od něj očekávat hodnoty, který jsou schopný společnost posunovat dál správnym/konstruktivnim směrem atd. AB o sobě řiká, že nikdy nechtěl bejt politikem. Snaží se, aby to působilo jako jeho ctnost, ale neni to nic jinýho než demagogie a populismus - možná nechce bejt tim politikem, kterýho si on pod timhle pojmem představuje, zcela jistě a nepokrytě chce ale moc, a tu mu politika dát může a taky dává. Ale on vlastně politikem opravdu neni - politika je totiž o hledání kompromisů, ale AB neni nic než autokrat a diktátor. Jinak výběr těch vstupů "normálních" lidí z mítinků apod. samozřejmě může bejt vybíranej tendenčně, ale i tak je to celkem zajímavá sonda mezi lidi, který na AB slyšej - jak se na něj dívaj, co na něm obdivujou... a samozřejmě důkaz jejich nesoudnosti a omezenosti. Každopádně Babišova výtka, že film je "megapodraz" a že se ho tim Klusák snažil jen pošpinit, ta je naprosto lichá - kdyby se autoři AB skutečně snažili poškodit, vynechali by třeba tu scénu s tou nemocnou ženskou v pekárně. A námitka, že byli citovaní jen lidi, který maj s AB nějakej konflikt nebo problém, to je taky mimo - za prvý to neni pravda a za druhý právě ti lidi kolem AB dostali tu exkluzivní šanci svym chovánim udělat ANO a Babišovi nějakou vizitku - to je totiž příležitosti, kterou celkem pochopitelně už jenom z podstaty věci nemohli dostat ti, který u AB ze svýho středu vyloučil. Celkový vyznění dokumentu rozhodně neni nijak odsuzující, naopak si myslim, že z toho mohl vyjít mnohem, mnohem hůř - a upřímně řečeno, dalo by to asi i míň práce. WTF moments: Ten moment, ve kterym se třeba úplně nepokrytě chvástá, jak dal bezďákovi pětitisícovku. A ještě při rekapitulaci předvolební kampaně: "Rozdávali jsme koblihy, a to je ten nejlepší socialistický výzkum". Chtěl nejspíš říct "sociologický", ale přeřek je to pěknej a výmluvnej. () (méně) (více)

neoBlast

Zábavný dokument, bez ohledu na to jaký máte názor na Babiše. Drzý Vít Klusák se opět projevil jako dokumentarista dobře připravený ke své "bitvě"... rozhodně více než samotný AB a hlavně závěr filmu skvěle funguje. Vlastní konfrontace Klusák vs. Babiš je výborně vybudovaným závěrečným duelem a navíc vtipně zakončeným. 75 % ()

Eleanor05

Nejde o to, že bych nesouhlasila s tím, co z dokumentu o Babišovi vyplývá, jde o to, že z takového kontroverzního tématu šlo vytěžit mnohem víc. I v českých vodách existují daleko zábavnější a lépe natočené dokumenty a těm se Matrix AB nemůže rovnat. Minimálně v rámci nezaujatosti neměl být konec snímku tak rychle ustřižen a Andreji Babišovi měla být dána možnost se bránit, byť by jeho obranou byly pravděpodobně lži. Takhle dokument působí až příliš jednostranně... ()

bizz_mjc

Zajímavý vhled do věcí, o kterých jsem neměl ani tucha. Částečně vypovídající o Babišově osobnosti a nějakém pozadí v rámci jeho podnikání a politikaření, nicméně nemožnost se přímo či průběžně konfrontovat se získaným materiálem, vnímám od Klusáka jako "podraz" a zaujatost, ať už je Babiš jakýkoli. ()

Autogram

Najskôr som nevedel, či sa mám smiať alebo plakať. Goebbelsovčina priamo vo verejnoprávnej televízii, v hlavnej úlohe minister a vplyvný podnikateľ, čím sa ani netají. Rozdáva sladké koblihy okoloidúcim, päťtisícovky bezdomovcom, a dokonca aj tancuje ako jeho právnik spieva. Potom to ale nabralo aj druhý rozmer. Po filmárskej stránke perfektné a super je ešte aj diskusia k filmu ako jeho súčasť. Dobre do filmu zapadlo posedenie s francúzskou delegáciou a Jeanom Renom, tie názory išli akosi od srdca. Nič iné ako Polívkov citát sa na konci filmu nežiadalo. Jednu hviezdu musím ubrať pre svoje konšpiratívne podozrenie, že aj tie názory opačnej strany nám boli umne naservírované tou istou rukou. –––– Já koupím Novu a pak vás zaměstnám. –––– Národy, které víc používají internet, mají míň dětí. –––– Vy sedíte na třech židlích, pane Babiši. ()

Jacob23

Servilnost lidi kterymi se Guru B obklopuje je az dechberouci ukazuje to jak je politka u nas jednostranna a pretvarujici svinstvo,fyzicky mi po shlednuti nebylo vubec dobre..Ikdyz Klusak na uplnou objektivitu kasle je urcite nejlepsim dokumentaristou u nas a jeho veci jsou opravdu zazivne ()

ghatos

Problematický dokument z úplně každého úhlu. Je třeba se podívat na tvůrce Víta Klusáka. Ten se ani nepokouší být nestranný (to je ok a právo režiséra). Jeho zvolená forma úmyslně nepřímo konfrontuje Babiše a dostává ho předem do nevýhody (taktická chyba Andreje). Z psychologického hlediska je zážitek pozorovat Bureše. Má všechny v prdeli, ale buďte klidní. Za blbečky má i byrokraty z EU, premiéry, prezidenty - prostě všechny. Zajímalo by mě, koho vidí jako sobě rovného. EU je pro něho zdroj peněz. Zároveň moc dobře ví, že současná sebevražedná multikulturní politika EU je neudržitelná (dle mého názoru tomu věří, protože se řídí selským rozumem). Výborně ho rozebral Kasl. V pár větách se dost přiblížil reálnému obrazu AB. Andrejko dokáže i pobavit. Vytrolil Svobodu z ODS i smažku, které dál pět táců. V tomhle ho docela chápu. Kupuje si lidi. Každý den se setkává se servilitou a ubohostí homo sapiens (sám tak lidi označuje). Jinak zamrazila slova J. Rena. Přesně charakterizoval úpadek Francie. Logicky se obával islamistů on i Andrej (Paříž mu dala za pravdu). Dále uvedu příklad neoprávněné a oprávněné kritiky AB. Neoprávněná - intelektuální kritizování jeho strany za "formálně komunistickou". Je to na složitější debatu, ale takzvané tradiční strany prolezlé kmotry slouží jako výborné krytí. Můžete si koupit úplně každého a není na vás vidět (např. naše mezinárodní hvězda Krejčír a jeho mrtvý kůň "myslím to upřímně"). Oprávněná - predátorské chování, posedlost kontrolou. Takhle je to ze vším. Bureš je dobrý manažeris, není debil a umí řešit problémy. Z druhé strany se jedná o člověka bez ideí, přesahu, morálky, vnitřního fluida a chce všechny a všechno nezdravě ovládat. Pro jeho stranu by bylo ideálních 10%. Jako budoucí premiér je rizikový. Z druhé strany kouká plešatá hlava Sobotky..., no tak si vyberte :) ! Jeden z těch dvou bude premiér. Já ho samozřejmě volit nebudu. V dnešní době potřebujeme zcela jiné idealisty ;). 68%. PS: Monika...strašlivě laciná kikinka :) :) :). ()

mcleod

Vít Klusák je takový český Michael Moore, takže spíše než objektivitu a hloubku čekejme zábavu a zřetelně prezentovaný autorův názor na dokumentované téma. Přesto je film v jednom aspektu zajímavý, když zobrazuje neznámé stránky osobnosti Andreje Babiše... ten samozřejmě z dokumentu nevychází dobře, ale nutno dodat, že některé jeho rysy jsou vážně nepříjemné a je smutné, že se česká politika musí stále potýkat s podobnými charaktery. ()

venca163

"Neměl jsem mandát kurva jako". Myslet si, že tobě natočí Vít Klusák vlezdoprdelovskej (nebo normální) dokument, na to musíš být fakt blbej. Nebo aspoň totálně zaslepenej svojí mocí (Maucta pane Babiš, kávičku/koblihu pane Babiš?). Za sebe mužu říct, že mi to přijde observační dost (přesně podle toho, co o sobě film sám říká) a že Burešovi stačí dát prostor, aby se sám ukázal. Chtělo by to druhej díl, kde bude vysvětlovat, že "to je někoho z holdingu" a "co je vám do toho, kde a jak jsem vydělal 2 miliardy". Dal bych akorát míň prostoru tomu zhrzenýmu zemědělci (pan Rada), protože na jeho příběhu toho dost smrdí a v jeho případě na tom Babišovo univerzálním "lžete!" asi bude něco pravdy. Nešťastný chudák pan Babiš vyvrací lži o své osobě v dokumentu. #podraz #měl-jsem-z-toho-traumu #kurvajako #sorryjako (75%) ()

P1tr

Určitě je zajímavé vidět Babišovy nekalé aktivity a jejich vliv na obyčejné lidi prostřednictvím přímých výpovědí a v tomhle pohledu na věc je hlavní přednost tohoto dokumentu. Jenomže samotným koncem režisér Klusák naprosto zabíjí jakýkoliv potenciál díla ovlivnit mínění veřejnosti, neboť nešťastně připraveným prostorem pro Babiše k vyjádření a obraně neguje veškerý předchozí průběh a staví Babiše do jeho tradiční role mučedníka a chudáka, na kterého si všichni nespravedlivě zasedli a tím mu hraje do karet a ve výsledku umocňuje jeho pozici. Tohle Klusák opravdu nezvládl a měl by se za to stydět, neboť nakonec byla jeho snaha naprosto zbytečná a snímek má opačný účinek, než zamýšlel. ()

Darth_AK

Před lety jsem tu měl 4*, jelikož mě dokument uchvátil, a přišel mi neskutečně objektivní. Zpětným pohledem trpí tím stejným, čím většina Klusákových dokumentů - jednostranností. To že se v dokumentu vyjádří takový extremní uctívači Babiše, jako je Kleslová, jejichž názory zní samozřejmě úplně zcestně, jen dodává na podpoře Klusákovu názoru, který je z celého dokumentu očividný. Samotné ladění scén - Babiš rozdává během volební kampaně párky - Babiše je naštván na jakési poradě ve vládě - střih na traktory co posílají pesticidy na pole nebohého Rady. Celý dokument toho moc "neodhaluje", jen se dozvídáme, že AB je hajzl, což už všichni dávno víme. To že se tam napromenáduji Slonková a Kubík, které Babiš vyhodil, tomu moc nepřidá. Na zpětné shlédnutí velké zklamání, a třešničkou na dortu je jen ubohý pokus Klusáka o závěrečnou konfrontaci, kdy se ještě diví že je AB naštvanej :D, protože je dokument tendenční, čemuž Klusák musí za každou cenu odporovat, i když nemá proč. Proč rovnou neříct - přišel jsem Vám ukázat, že je AB hajzl, a udělal jsem pro to, co jsem mohl? Ne, Klusák se bude dál tvářit, že všechno točil s jasnou nestranností, a bude to zatvrzele tvrdit i za dalších 20 let. Pokud chcete vidět, že Andrej Babiš je bezohledný prase, a šokují Vás fakta, jakože velkopodnikatel se jak největší k*kot taky chová, a že lidi co ho volí, tím volí úplného bezmozka, tak se podívejte. Pokud hledáte dokument, ve kterém by se šlo více do podrobností a člověk si i dozvěděl něco nového, jděte dál. Tohle to není. ()