Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě

Mandela: Long Walk to Freedom

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Jihoafrická republika, 2013, 141 min

Neobyčejný příběh velkého muže s nesplnitelnou vizí, která se po celoživotním urputném boji stala skutečností, pro kterou obětoval rodinu, svobodu a dal by za ni i život. Přestože jde o relativně dlouhý film, nezačne vás nudit. Ba právě naopak, velmi bych litoval kdyby byl snímek kratší a něco se tam pak nevešlo. Plný počet hvězd je pro mne nejen nutností, ale především poctou tomuto skvělému člověku.(22.6.2014)

Jsme svědky skutečně dlouhé cesty ke svobodě, jelikož snímek pokrývá značně rozsáhlé časové období. Proto logicky mapuje jen důležité "epizodky", především tedy z osobní sféry, politice apartheidu a rasové segregaci se věnuje zjednodušeně. A angažovaně, ale asi neměl jinou možnost, když samotný Mandela se ve vězení sice vyrovnával se samotou a ponižováním, nicméně představoval spíš adorovaný symbol, kterému se dramatické události přímo neděly. Ovšem už za ten pohnutý životní osud (vyšperkovaný výborným výkonem Idrise Elby v titulní roli) prostě nemůžu jít pod 4 hvězdy.(7.10.2016)

Nelson Mandela má mé velké sympatie jako žádný jiný prezident. A je možné, že mě to v hodnocení snímku mohlo ovlivnit. V každém případě je jeho příběh strující a prožíval jsem ho od první až do poslední minuty. Idris Elba příjemně překvapil a jeho výkon byl neuvěřitelný. Tak jako závěrečná píseň od U2. 9/10(3.7.2014)

Idris Elba byla špatná volba ono v době kdy měl představovat mladší Mandelinku tak vypadal 2x starší než jeho matka. Jak šel čas a bylo třeba Mandelu upravovat jako starce tak jsem měl chuť tomu dát odpad. Tak odfláknutý maskérský práce jsem snad neviděl. Vubec špatná práce maskérů mě srala od první minuty. Elba ke konci vypadal jak zombie ale jeho manželka ani vrásku a jedinou změnou byl sestřih afro. No nic tolik k tomuto tématu. Názor na Mandelu jako na člověka zde nebudu podrobně rozebírat. Dle mě to žádný hrdina nebyl a kromě toho že to byl v podstatě kurevník a špatný otec tak si myslim že i označení teroristy není od věci. Jeho glorifikace je směšná. Žádný dobrák to zase nebyl. Podněcoval nenávist a místo argumentů přešel velmi záhy k sabotážím a jeho následovníci i vraždám. Jeho manželka byla mstivá mrcha. Pro mě takovej druhej Martin Luther King či Malcolm X....rasista který si hraje na lidumila a rovnoprávnost. Kdepák. Tento komunistický terorista dostal co si zasloužil a neměl v životě dostat svobodu. Ale chápu byla to jen loutka. Film je to však kvalitní ale zde se prostě při hodnocení těžko můžete vyhnout politice.(7.3.2014)

Režisér to uchopil do rúk naozaj dobre, celých 141 min som sa nenudila, aj vďaka výbornej hudbe a akcentu všetkých zúčastnených, ale hlavne Idris tu bol neskutočný a Naomie za ním nezaostávala plus skvelé U2 na konci http://www.youtube.com/watch?v=XC3ahd6Di3M(7.3.2014)

• - Během vítězných oslav společnosti ANC v roce 1994, je možné si povšimnout, že jeden z účastníků slavnosti má na sobě tričko kriketového týmu Jižní Afriky z roku 2011. (P. J. D.)

• - Herecké duo Idris Elba (Nelson Mandela) a Naomie Harris (Winnie Madikizela) má narodeniny v rovnaký deň, a to 6. septembra. Herec je však o 4 roky starší. (MikaelSVK)

• - V den londýnské premiéry 5. 12. 2013 Nelson Mandela zemřel. (info106)