Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Zmeniť svet, v ktorom je pre vás a vašich blízkych život z toho či onoho dôvodu utrpením, je boj na veľmi, veľmi dlhé lakte. Obzvlášť, ak ide o zmenu, ktorej sa tí, čo sú pri moci, bránia zubami-nechtami. Lenže vzdať sa a strčiť hlavu do piesku nie je riešenie, pretože problémy nezmiznú len preto, lebo ich na chvíľu, kým vám dôjde vzduch, stratíte z dohľadu! No opakovane čeliť kritike, nepochopeniu, odmietaniu a často i násiliu... To je cesta, po ktorej sa rozhodne kráčať len hŕstka odvážlivcov, ktorí sú pre svoje ideály pripravení aj zomrieť, bez zaváhania. Jedným z nich bol i autor týchto riadkov: „Na to, byť slobodný, nestačí len zbaviť sa reťazí – treba žiť tak, aby ste rešpektovali a podporovali slobodu ostatných.“ Muž, ktorý sa po dlhom boji proti apartheidu a temer troch desaťročiach za mrežami stal napokon stal prvým čiernym prezidentom svojej krajiny... Nelson Rolihlahla Mandela (Idris Elba). (TV Markíza)

(více)

Videa (35)

Trailer 1

Recenze (99)

erased 

všechny recenze uživatele

Po působivém zpracování vrcholu Mandelova života Eastwoodem jsem pochopitelně čekal spíš slabší odvar, který se bude souběžně s při jeho natáčení selhávajícím zdravím jihoamerického prezidenta snažit v prvním plánu ždímat slzy nad jeho velkolepou kariérou. To, co se mi nakonec dostalo do rukou je, když ne opak, tak alespoň ta nejlepší reálně možná alternativa. Oproti zmíněnému Invictu jsou totiž feel-good emoce a naivní idealizace tématu tím posledním, o co ve filmu jde a Long Walk to Freedom se naopak nebojí dotknout se i toho kontroverznějšího, z čeho je Mandela obviňován. Asi bych takto pojatou látku raději viděl rozdělenou do několika epizod, které by se jednotlivým obdobím Mandelovy kariéry věnoval podrobněji, i v téměř dvou a půl hodinovém a nepříliš svižně ubíhajícím filmu jsou totiž všechny poměrně zkratkovité. V rámci možností to ale asi nemohlo dopadnout líp - celosvětový hrdina zůstává i přes naznačené přešlapy spasitelem Jižní Afriky, která má od ideálního stavu i po jeho smrti sice stále daleko, avšak rád věřím, že je mu alespoň o krůček blíž. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Standardně a solidně odvedený životopis významné osobnosti, kterou si možná díky tomuhle filmu někteří přestanou plést s Morganem Freemanem. Idris Elba podává svůj životní výkon, přesto si ale nemohu odpustit, že film je proveden spíše klasicky, není zde nic až tak zásadně specifického. Silný příběh, ale to byl i bez tohoto filmového provedení. ()

Reklama

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

jakkoliv je Mandela poměrně rozporuplně vnímanou postavou,jeho vliv a význam se mu upřít nedá a podobný film si jistě zaslouží.Poctivý kus filmařiny,jejíž největším vítězstvím je fakt,že se po celou dobu obejde bez zbytečného patosu a mnohdy nezbytné glorifikace hlavní postavy.Mandela je zde v ykreslen jako můž,který jde pevně za svým a to i ve chvíli,kdy to není úplně košér.Původně jsem chtěl dát za tři,protože lehčí pokrácení stopáže by v určitých místech neškodilo,ale díky vynikajícímu Idrisu Elbovi,jehož charsima by se dalo krájet přidávám tu čtvrtou...70% ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Na 100% suhlasim s tym com napisal maddy. Je to taky plytký zivotopis, ktory napriek tomu, ze mapuje zivot osobnosti, ktora zazila dost krusne chvile, tak ani na chvilu nestrhne a ani potencialne drasave sceny vo vas nevyvoalju ziadne emocie, lebo je to cele natocene neskutocne sterilne. Malu pochvalu si zasluzi jedine Idris Elba, ktory sa snazi podat kvalitny vykon, ale scenar mu neponuka prilis vela prilezitosti naplno zaziarit. Bohuzial ani po informacnej stranke nie je tento film prilis prinosny pretoze sledujeme vsetky udalosti z pohladu Mandely a pohlad ostatnych dolezitych stran tu chyba. Koniec apartheidu v Juhoafrickej republike ovela lepsie zmapoval film Endgame z roku 2009. 4/10. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Těžko se dá něco tomuto životopisnému filmu vytknout. Nelson Mandela má příběh takový, že stojí za to ho lidem povyprávět. Do toho i Idris Elba se snad pro tuto roli narodil. Horší už to bude ale s některými názory, které Nelson veřejně hlásil, a ne s každými se každý z nás dokáže ztotožnit. Stejně tak, jako když se Masaryk pohraničních Němců neptal a určil hranice Československého státu nebo stejně tak, když se prvním prezidentem České republiky stal Havel a každej mu vyčítal přehnanou lidskost. Nelson to s Jižní Afrikou také myslel dobře a prošel si osobním peklem, aby pak mohla vzniknout země, o které celou dobu snil. Ne nadarmo se ale říká, že síla země stoupá a klesá se samotným vládcem. Něco je na tom všem hezké, ale věřím, že plno lidí žijících tam bude tvrdit opak. Vyprávění kamaráda, který tam půl roku žil a prožil si pár hodně špatných situací, mě pak donucuje přemýšlet nad tím, jestli ta současná země je přesně to, oč Nelson bojoval a nebo jestli to nebylo trošku jinak... ()

Galerie (50)

Zajímavosti (3)

  • Herecké duo Idris Elba (Nelson Mandela) a Naomie Harris (Winnie Madikizela) má narodeniny v rovnaký deň, a to 6. septembra. Herec je však o 4 roky starší. (MikaelSVK)
  • V den londýnské premiéry 5. 12. 2013 Nelson Mandela zemřel. (ČSFD)
  • Během vítězných oslav společnosti ANC v roce 1994, je možné si povšimnout, že jeden z účastníků slavnosti má na sobě tričko kriketového týmu Jižní Afriky z roku 2011. (P. J. D.)

Související novinky

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

Dnes odpoledne vyhlásila Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ústy své prezidentky Cheryl Boone Isaacs a herce Chrise Hemswortha nominace na Oscary pro letošní rok. O prvenství v počtu nominací … (více)

Reklama

Reklama