Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě

Mandela: Long Walk to Freedom

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Jihoafrická republika, 2013, 141 min

Život Nelsona Mandelu bol natoľko pestrý, že chcieť ho sfilmovať celý za necelé dve a pol hodiny sa jednoducho nedá. A práve preto, že sa mi pán režisér rozhodol protirečiť vyznelo mnoho pasáží plocho, plytko či povrchne čo si Nelson rozhodne nezaslúži. I tak to bol materiál natoľko silný, že človeka vtiahne do deja a so záujmom i s odporom (voči systému) film dopozerá. Plus dobrá hudba a Idris Elba. No škoda, že z toho nevytĺkli viac.(28.2.2014)

Po působivém zpracování vrcholu Mandelova života Eastwoodem jsem pochopitelně čekal spíš slabší odvar, který se bude souběžně s při jeho natáčení selhávajícím zdravím jihoamerického prezidenta snažit v prvním plánu ždímat slzy nad jeho velkolepou kariérou. To, co se mi nakonec dostalo do rukou je, když ne opak, tak alespoň ta nejlepší reálně možná alternativa. Oproti zmíněnému Invictu jsou totiž feel-good emoce a naivní idealizace tématu tím posledním, o co ve filmu jde a Long Walk to Freedom se naopak nebojí dotknout se i toho kontroverznějšího, z čeho je Mandela obviňován. Asi bych takto pojatou látku raději viděl rozdělenou do několika epizod, které by se jednotlivým obdobím Mandelovy kariéry věnoval podrobněji, i v téměř dvou a půl hodinovém a nepříliš svižně ubíhajícím filmu jsou totiž všechny poměrně zkratkovité. V rámci možností to ale asi nemohlo dopadnout líp - celosvětový hrdina zůstává i přes naznačené přešlapy spasitelem Jižní Afriky, která má od ideálního stavu i po jeho smrti sice stále daleko, avšak rád věřím, že je mu alespoň o krůček blíž.(15.5.2014)

• maddy

Najskratovitejšia biografia za posledné obdobie. Už v základoch si scenár na seba naložil pomerne veľké sústo, keď sa rozhodol zmapovať celý život Mandelu, no aj napriek mnohým prezentovaným udalostiam vyznie pomerne plytko. Čo je paradox, keďže mapuje ďalšiu smutú etapu ľudstva, no kvôli tomu, že sa snaží do dvoch hodín vtesnať niekoľko desiatok rokov ani jednej udalosti sa nevenuje v dostatočnej miere. Všetky sú zobrazené povrchne, takmer ako povinná prednáška z histórie, bez širšieho kontextu. Film len tak nezáživne líči jednu udalosť za druhou a všetky dosť jednoducho skresľuje. Pritom silných udalostí má dostatok (streľba do civilistov počas protestu, genocída atď.), avšak ani jedna nedokáže hlbšie zasiahnuť, dejú sa bez akéhokoľvek zaangažovania diváka a výsledok je ten, že aj napriek tomu, že sa jedná o biografiu, tak po skončení filmu nebudete o nič múdrejší ohľadom Mandelovho života ako pred ňou. S tým súvisí aj strata tempa, kde sa film v podstate od začiatku dosť vlečie a tie dve+ hodiny sú nakoniec neskutočne ubíjajúce. Výrazným pozitívom je jedine Idris Elba, ktorý po všetkých Prometheusoch, Pacific Rimoch a iných blockbusteroch dokazuje, že je skutočným hercom. Do role sa vžil a celkovo mu je možné uveriť každý pohyb, gesto, prednášanú vetu. Jeho herecký koncert však sám o sebe nestačí pokiaľ nemá oporu v kvalitnej réžii. A tú mu Chadwick rozhodne neposkytol. Celkovo film neurazí, pojednáva o dostatočne silných udalostiach, po technickej stránke je natočený zručne a na Elbu ho tiahne na svojich pleciach, ale je to podobne nezáživná prednáška z histórie ako Spielbergov Lincoln. Po vedomostnej stránke nijako neobohatí, na to prezentuje udalosti príliš plytko; po tej filmovej zase vôbec nestrhne, nakoľko na to je natočený veľmi nudne. Vyššie hodnotenie si preto nezaslúži.(28.3.2014)

Najúžasnejšie príbeh píše život samotný - a obzvlášť, keď ide o život takých veľkých osobností ako je Nelson Mandela. Jeho životný príbeh je naozaj obdivuhodný a je to až neuveriteľné ako jeden človek dokázal zmeniť tvár celého národa, a keď sa to tak vezme - Mandela už zostane navždy symbolom rúcania predsudkov v celom svete. Trochu som sa bál, že to bude neohrozená heroizácia, kde nebude ani kúsok sebakritiky, ale našťastie film sa držal historických faktov a udržal ho v priamom dotyku s reálnym historickým vývojom Južnej Afriky v celom vyhrotenom období v 2.polovici 20.storočia. Naozaj výborný prierez nielen Nelsonovho osudu, ale aj situácie, ktorá zasiahla tento kút sveta. A krásne bolo vidieť aj tú ľudskú povahu, že ako náhle sa situácie zlepšila v ich prospech, ukázalo sa, že netúžili len po mieri, ale aj po pomste. Ale ako môže existovať mier v krajine, ktorá žije pomstou? Skvelý film, jeden z najlepších životopisných sfilmovaných príbehov aké som videl. Tento film vznikol v roku 2013, keď nás Madiba vo veku 95 rokov navždy opustil, ale napriek strastiam ktoré ho postretli počas života sa dočkal naozaj úctyhodného veku. R.I.P. Nelson Mandela (1918 - 2013)(22.1.2014)

Jsme svědky skutečně dlouhé cesty ke svobodě, jelikož snímek pokrývá značně rozsáhlé časové období. Proto logicky mapuje jen důležité "epizodky", především tedy z osobní sféry, politice apartheidu a rasové segregaci se věnuje zjednodušeně. A angažovaně, ale asi neměl jinou možnost, když samotný Mandela se ve vězení sice vyrovnával se samotou a ponižováním, nicméně představoval spíš adorovaný symbol, kterému se dramatické události přímo neděly. Ovšem už za ten pohnutý životní osud (vyšperkovaný výborným výkonem Idrise Elby v titulní roli) prostě nemůžu jít pod 4 hvězdy.(7.10.2016)

• - Herecké duo Idris Elba (Nelson Mandela) a Naomie Harris (Winnie Madikizela) má narodeniny v rovnaký deň, a to 6. septembra. Herec je však o 4 roky starší. (MikaelSVK)

• - V den londýnské premiéry 5. 12. 2013 Nelson Mandela zemřel. (info106)

• - Během vítězných oslav společnosti ANC v roce 1994, je možné si povšimnout, že jeden z účastníků slavnosti má na sobě tričko kriketového týmu Jižní Afriky z roku 2011. (P. J. D.)