Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě

Mandela: Long Walk to Freedom

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Jihoafrická republika, 2013, 141 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $8,285,637Tržby Celosvetovo $27,296,387Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ režisérsky poctivo spracovaný prierez životom Nelsona Mandelu, silný film a zimomriavkové momentky, výborný Idris Elba... a v podstate ďalšia smutná etapa ľudstva /80%/(9.3.2014)

V každém ohledu brilantní náhled do života muže, jež je buďto srovnáván s Gándhím nebo s brutálním teroristou typu Talibánce Aafiouma Siddiquima. Resumé ať si každý vydedukuje sám, důležitá je pouze idea, že pro vyšší dobro je dobré zemřít (neplést se zprzněnou verzí, jíž je charakterizován džihád!). Tak si ten náš právník opálenej otevřel hubu na špacír a hurá do lochu, kde strávil 27 let zejména opečováním jablek rajských a kutáním šutrů v prťavých lomech. Na svobodě vegetující choť s radostí přijala odkaz svého muže, jen ho krapet zprznila a vyslala své druhy do krvavé řeže o Pretorii, Port Elizabeth a Durban. V zájmu utišení konfliktu byl Nelson vypuštěn z klece, načež se stal prezidentem JAR, tajemníkem OSN, nositelem Nobelovy ceny a společně s Gándhím nejspíše největším mužem 20. století. Vzhledem k tomu, že ve vězení promeškal celý svůj produktivní věk toho dokázal věru dost. 88% Celosvětový výdělek k 19. 3. 2014: $27,318,680, což je 0,8 násobek budgetu(19.3.2014)

Nelson Mandela. Bojovník proti rasismu. Pomohl vybudovat lepší svět v Jihoafrické republice, když zabránil krvavé občanské válce. Idealista, který převedl své myšlenky ve skutečnost. Snad až příliš jednostranný film podle autobiografie, ale dává alespoň trochu nahlédnout do života výjimečného člověka a politika. Politika, jehož odkaz dalece přesahuje hranice afrického kontinentu a na jehož pohřeb v roce 2013 neváhali přicestovat prezidenti a premiéři světových mocností i sám papež František. Je nanejvýš trapné, jak se k pohřbu postavila naše politická elita reprezentovaná Jiřím Rusnokem. Tento náš bývalý ministr financí, předseda vlády "odborníků", člen dozorčích rad a současný guvernér Národní banky se v rozhovoru s ministrem Pickem projevil ohledně Mandelova pohřbu takto: _________________Jiří Rusnok: Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela. Vlastimil Picek: Kdo tam pojede? Jiří Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet. Vlastimil Picek: Protože voni to dělaj tak do deseti dnů. Jiří Rusnok: Čtrnáctýho v sobotu to je. To jak máme s ním večeři, jo. Teď já mám ještě nějakej oběd, pak máme večeři. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec. Pak mám devatenáctýho zase Brusel. Ale Mandela, to je zase průser. Ty vole, já nevim, dyť ještě ale. To je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím. Vlastimil Picek: Ale né, speciál. Jiří Rusnok: Ty vole, kdo to zaplatí? Vlastimil Picek: Já to zaplatím. Jiří Rusnok: Tak rozpočet letos to zvládne, ale je to hrozný. Hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede. Oni doktoři mu budou určitě říkat, ať tam nejede. Vlastimil Picek Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla? Jiří Rusnok: : No já nevim. Vlastimil Picek: Dyť on má problémy se schodama. Jan Fischer: Ještě tam bude nějaký průser, člověče. Vlastimil Picek: Hele, nám zrušil cestu do Afghoše dvacátýho a poletí tady? Jiří Rusnok: Tak asi nepoletí, tak je to v prdeli. Hmmmmm Tak to je fakt hustýý Ty Vole. Nakonec poslali Kohouta. Snad ne toho co roky cestoval tajně zadarmo na parlamentní účet.....(18.9.2016)

Film, který slouží hlavně jako ukázka, nesmyslné historie. Bílý, proti černým a naopak. Příběh, jakých se stala určitě spousta, zároveň však příběh s nejznámnějším černošským aktivistou, Nelsonem Mandelou. Není to zdaleka bezchybné, na mě až moc uhlazené, chybí tomu víc dramatičnosti, ale na jedno podívání je to celkem ok. A Irdis, i když se snaží, tak na Morgena Freemana z Invictuse nemá ani náhodou.(12.12.2014)

Nelson Mandela má mé velké sympatie jako žádný jiný prezident. A je možné, že mě to v hodnocení snímku mohlo ovlivnit. V každém případě je jeho příběh strující a prožíval jsem ho od první až do poslední minuty. Idris Elba příjemně překvapil a jeho výkon byl neuvěřitelný. Tak jako závěrečná píseň od U2. 9/10(3.7.2014)

• - Během vítězných oslav společnosti ANC v roce 1994, je možné si povšimnout, že jeden z účastníků slavnosti má na sobě tričko kriketového týmu Jižní Afriky z roku 2011. (P. J. D.)

• - Herecké duo Idris Elba (Nelson Mandela) a Naomie Harris (Winnie Madikizela) má narodeniny v rovnaký deň, a to 6. septembra. Herec je však o 4 roky starší. (MikaelSVK)

• - V den londýnské premiéry 5. 12. 2013 Nelson Mandela zemřel. (info106)