Zmeniť svet, v ktorom je pre vás a vašich blízkych život z toho či onoho dôvodu utrpením, je boj na veľmi, veľmi dlhé lakte. Obzvlášť, ak ide o zmenu, ktorej sa tí, čo sú pri moci, bránia zubami-nechtami. Lenže vzdať sa a strčiť hlavu do piesku nie je riešenie, pretože problémy nezmiznú len preto, lebo ich na chvíľu, kým vám dôjde vzduch, stratíte z dohľadu! No opakovane čeliť kritike, nepochopeniu, odmietaniu a často i násiliu... To je cesta, po ktorej sa rozhodne kráčať len hŕstka odvážlivcov, ktorí sú pre svoje ideály pripravení aj zomrieť, bez zaváhania. Jedným z nich bol i autor týchto riadkov: „Na to, byť slobodný, nestačí len zbaviť sa reťazí – treba žiť tak, aby ste rešpektovali a podporovali slobodu ostatných.“ Muž, ktorý sa po dlhom boji proti apartheidu a temer troch desaťročiach za mrežami stal napokon stal prvým čiernym prezidentom svojej krajiny... Nelson Rolihlahla Mandela (Idris Elba). (TV Markíza)

Kingjiri

Nemůžu se zbavit dojmu, že byl Mandelův život ještě o něco zajímavější (ať už si o jeho ideálech a představě "rovný" společnosti člověk myslí cokoliv), než zvládnul snímek ukázat. Aspoň se mohlo vejít ještě pár momentů z jeho prezidentování a přebírání Nobelovy ceny míru (ačkoliv jí dle mě vzhledem k jeho teroristický minulosti dostat neměl). Ve výsledku slušnej životopisnej film s nevyužitym dramaturgickym potenciálem, ale vynikajicim Idrisem Elbou v hlavní roli, líbivou filmařinou a hudbou od Alexe Heffase, tři silnější hvězdy. PS: Docela mě překvapuje, že si snímek dle tržeb nenašel víc diváků. ()

katmandzoo

pre mňa jeden z najväčších bojovníkov za slobodu a obrovský vzor - NELSON MANDELA..tento film skvelo vypráva jeho životný príbeh plný odvahy, bojovnosti a obetovania v záujme oslobodenia jeho ľudu spod nadvlády apartheidu..toto by som zaviedol ako povinnú literatúru na školách, každému vrelo odporúčam! ()

Hpatrik

Příliš dlouhý životopisný snímek, snažící se zmapovat životní éru Nelsona Mandely co nejobsáhleji, včetně i těch méně důležitých "událostí", bez kterých by se jeho příbeh obešel. Je tu ale příliš mnoho scén, které byly režisérovi líto vyhodit, tak je prostě sestříhal natolik, že jsou příliš krátké a často nedávají smysl. Celkově způsob jakým je film sestříhán mi hodně vadil, hlavně v těch akčnějších scénách je to otřesné. Je z toho cítit jistá nepřirozenost, přílišná snaha oslnit diváka, jako třeba určitá glorifikace Mandely v každém záběru... a toho patriotismu mohlo být taky o dost méně. Herecky mi to taky příliš nesedlo, ale k Elbovi nemám křivého slova, zahrál to slušně. ()

Stíba

Velmi záslužný filmový počin, který by se měl povinně pouštět v hodinách dějepisu či občanské výchovy. Přístup k látce, který zde by zvolen je z mého pohledu bezchybný. Chválím vyobrazení a zachycení příběhu jedné z největších osobností lidskoprávních bojů 20. století, jenž neopomíná stinné stránky, které si s sebou Mandela po celý život bezpochyby nesl, stejně jako neopomíná názorovou nesjednocenosti v bojích o změnu v zemi čímž zároveň poukazuje na obrovské lidské kvality a inspirativnost, kterou by všem Mandela měl být a na potřebu morálně silných lídrů jakožto osobností, které dokážou pracovat s lidmi, učit je, ukazovat jim správnou cestu a měnit k lepšímu. Takovéhle lídry svět potřebuje. P.S. Klobouk dolů před výkonem jaký Idris Elba podal, i za ten si film ode mě vysloužil 5*. ()

AloeB

Jednoduše bych mohl tento film definovat jedním jménem a to Idris Elba, zde jej ale překonává někdo větší a to samotný Nelson Mandela, jehož příběh je zde velice citlivě zpracován a dělá z už tak obdivuhodného člověka ještě obdivuhodnějšího. Nejvíce si na tom cením to, že namísto zbytečné glorifikace tvůrci upřednostnili objektivitu a popsány tu jsou i negativní stránky Mandelova života, ať už jde o jeho rodinný život, nebo působení v Umkhonto we Sizwe. Životopis je natočený poutavě, vybírá si důležité části života bývalého jihoafrického prezidenta, nutí diváka přemýšlet o ceně demokracie a ukazuje nám jiný svět než jaký známe zde. Herečtí představitelé byli vybráni víceméně pečlivě, na Elbu se kouká skutečně dobře, Naomie Harris jako Winnie je zlatíčko i ďábel, velké plus i za představitele de Klerka. Jedinou pochybnost mám u Riaada Moosy, který ztvárnil Kathyho, ale spíš než herectvím je to odlišností herce od jeho předobrazu a naštěstí se stejně jako ostatní je zastíněn hlavním hereckým duem. Jako takový nemá film moc chybiček a nabízí víc než jen informační hodnotu, nemohu tedy jinak než doporučit. ()

gemi

Film podle Mandelovy autobiografie. Na tu stopáž uteče poměrně rychle. Příběh je to pohnutý. Mandela bojoval za ctnostné ideály prostředky, které jsou mi proti srsti. Ale co já vím o době, ve které žil, a jestli to šlo udělat jinak. Jeho životní příběh je zajímavý ve svých kontrastech. Na jednu stranu vzdělaný člověk, který se uchýlil k násilí, v osobním životě mu to moc neklapalo, a který prožil většinu produktivního života za mřížemi, na stranu druhou se mu ale podařilo dosáhnout svého snu, dal svobodu desítkám milionů lidí, ukončil desítky let trvající válku (za což po právu dostal Nobelovu cenu míru) a po dekádách osobní nesvobody a útrap se mu dostalo ohromné satisfakce a nejvyšších poct. To je skutečně příběh hodný celovečerního filmu, s důrazem na to CELO. (Druhé zhlédnutí, první 3. 8. 2015) ()

Mabe22

Long Walk to Freedom by se dal přirovnat k poničenému šípu, který letí obrovsky dlouhou trasu stále větší rychlostí, až narazí do svého vytouženého cíle. První třetina filmu je poměrně nezáživná, děj je velmi, ale vážně velmi zmatený a poměrně se vleče. Ve druhé třetine nasadí o kapku větší rychlost a věci začínají být prodchnuty tím správným smyslem. A v závěru už film uhání překvapující rychlostí kupředu a snaží se dohnat věci, které zameškal v předchozích dvou třetinách. Určitě bych chtěl vyzdvihnout výkon Idrise Elby, který se role zhostil velmi dobře a působí poměrně inspirativně (což je především ve filmech tohoto typu účel). Film bych jako celek hodnotil zpracováním velmi kladně (bohužel ne kinematografickým). Určitě bych doporučil se na tento film podívat, ať již víte či nevíte, kdo to byl Mandela a nadále se můžete udržet ve své vědomosti/nevědomosti. Na celém filmu je jen škoda, že byl natočen tak dlouhý, kdyby byl býval menší, tak by jeho popularita určitě o něco stoupla, protože 152min o životopisu Mandely přece jenom nemusí být pro každého. ()

TommyDiamond

'' Člověk se jako rasista nerodí, člověk se rasismu učí.'' Nelson Mandela se stal po celém světě symbolem svobody. Jeho život protkaný bolestí a utrpením až k velkému vítězství je víc než inspirující a tento snímek beru jako poctu všemu co dokázal..... K filmu výhrady nemám. Jako neznalci kultury a dějin jihoafrické republiky mi film přišel realistický a nemám k němu snad žádné výhrady. Jediné co bilo do očí, byl Idris Elba. Jeho nepodobnost s Mandelou byla až tryskní ()

BardDeLune

Nelson Mandela a jeho příběh jsou téměř neuvěřitelní a hlavně je to opravdu celý život, který zfilmovat není nikdy jednoduché. Dlouhá cesta ke svobodě není nejlepší biografií, kterou jsem viděla ale je má v sobě velkou sílu a rozhled na komplexnost příběhu, včetně Winnie a prvních momentů počátků revoluce. Naopak také nic neukazuje ani jako černé ani jako bílé, což moc lidí nedokázalo vnímat způsobem, jakým to Mandela dokázal. Vynikající herecké výkony a výprava, soundtrack mne na druhou stranu zklamal. ()

transbeskyd

Důstojný pomník velké osobnosti 20. století. Skvělý Idris. V současnosti asi není na světě herec, který by byl na tu roli vhodnější, Akorát mohl kvůli roli trochu shodit, aby se podobal subtilnějšímu Mandelovi i figurou:) ()

Marquis odpad!

No Mandelova žena je bezcitná krutá svině. Mandela sám loutka, která splnila účel. Pohádka, tak jak to mají lidi rádi. Legenda. No jen poznámka: vyguglujte si ideálně video: mandela- wife- pneumatika a budete bez Mandely. Nikdy se za tento čin za manželku neomluvil. Film je natočenej dobře, ale s realitou nemá co dělat. Takže nelze jinak. Zapomeňte že to byl nějakej dobrák nebo mesiáš. Doporučuju: http://1url.cz/VGM8 ()

Tweety11

Tenhle film má strašně dlouhou stopáž, což nemám ráda, obvykle mě takové filmy začnou nudit, a to se taky odrazí na mém hodnocení, ale tomuhle musím dát pět hvězdiček. Je to psáno životem, životem jednoho z největších mužů naší doby. Rozhodně nelituju těch dvou a půl hodin, co jsem u filmu strávila. ()

Honzulik

Mandela (Long Walk to Freedom) - Bohužel se na vše co následovalo po konci apartheidu, (obrovský nárůst kriminality, vlna terorru a genocidy) dívám poněkud jinak. Film Mandela vše celkem jednoduše skresluje a znovu jen potvrzuje, že Mandela je umělě vytvořený kult osobnosti. Proto nemůžu dát víc než 1* ()

pafka

Prvni tretinou se prokousat bylo tezke, nic zajimaveho ani poutave natoceneho. Ovsem, jak to je ve filmu osvedcene, vezeni velmi dobre zabira a kdyz je natoceno tak, jako zde, nema to chybu. A pak uz to tvurci na vas valej a vy hltate a konzumujete a ani nevite, jak rychle se film blizi ke konci. Edris Elba myslim velmi dobry predevsim jako mlady Mandela. Jakmile ma hrat toho starsiho, nekde to tam trosku zadrhava a mam pocit, ze dost na vine je latexovy ksicht. Zkratka se veku Mandely hur veri, ale jinak tezko neco vytknout. ()

Cannonball

Boj o rovnoprávnosť černochov v JAR má vždy potenciál na dobrú drámu. Teraz im to nevyšlo. Neosobný priemer, ktorý neurazí ale ani nezaujme. ()

Blazis34

Mě se dílo o jednom z největších bojovníků na tomto světě za lidská práva moc líbilo. Je pravda, že se film nese spíše ve smutném duchu a vy si tak trochu říkáte, je tohle možný? Odpověď je ano a já doufám, že ale od doby Mandely toto chování k ostatním rasám mizí a že rasová nezávislost bude po celém světě. Justin Chadwick zrežíroval velice dobře toto dílo a dokázal do filmu vetknout i ten pocit nespravedlnosti, zmaru ale i radosti. Idris Elba mě překvapil, byl skvělý, stejně jako celý film , kterému dávám 83% - čtyři hvězdy. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014