Zmeniť svet, v ktorom je pre vás a vašich blízkych život z toho či onoho dôvodu utrpením, je boj na veľmi, veľmi dlhé lakte. Obzvlášť, ak ide o zmenu, ktorej sa tí, čo sú pri moci, bránia zubami-nechtami. Lenže vzdať sa a strčiť hlavu do piesku nie je riešenie, pretože problémy nezmiznú len preto, lebo ich na chvíľu, kým vám dôjde vzduch, stratíte z dohľadu! No opakovane čeliť kritike, nepochopeniu, odmietaniu a často i násiliu... To je cesta, po ktorej sa rozhodne kráčať len hŕstka odvážlivcov, ktorí sú pre svoje ideály pripravení aj zomrieť, bez zaváhania. Jedným z nich bol i autor týchto riadkov: „Na to, byť slobodný, nestačí len zbaviť sa reťazí – treba žiť tak, aby ste rešpektovali a podporovali slobodu ostatných.“ Muž, ktorý sa po dlhom boji proti apartheidu a temer troch desaťročiach za mrežami stal napokon stal prvým čiernym prezidentom svojej krajiny... Nelson Rolihlahla Mandela (Idris Elba). (TV Markíza)

dom156

Velmi velmi dobré. Co dodat, vše v pořádku a Elba je velmi podobný opravdu Mandelovi. I tak prostě já ani nevím, ale nedokážu dát plné hodnocení. Ale i přesto můj defekt vřele doporučuju. ()

Dont

První polovina mohla být sestříhána do méně minut, ale to je jedna z mála výtek. Ve druhé půlce film pořádně šlápne na plyn a přijdou i očekávané silné momenty. Zamlouval se mi výkon Idrise Elby a bylo zajímavé sledovat i politický vývoj, kterým si JAR prošla. Nedokážu však posoudit, zda se to takto skutečně odehrálo, či nikoliv, nejsem znalec jihoafrických dějin. Nicméně hodnotím kvalitu filmu a ne to, jestli se držel reality. ()

Aleee89

Nevím proč, ale do nového Mandely se mi zpočátku vůbec nechtělo. Cítila jsem však jakousi povinnost se na něj podívat a dnes nechápu, proč jsem zhlédnutí tak dlouho odkládala, protože to byl veskrze příjemný film. Životopisné snímky mám ráda, tenhle na to jde docela standardně, ale to nevadí, protože nechybí preciznost. Více se mi líbil začátek filmu a úplně nejvíc pak davové scény, kdy černoši skandovali v ulicích. Takové scény mají vždycky jakousi nespecifikovatelnou vnitřní sílu, která mi málem vhání slzy do očí a žene mi mráz po zádech. To bylo v další části snímku utlumeno, ale nevadí. Herecké výkony skvělé. A krásná hudba to korunovala. Silný příběh natočený bez patosu, a to je třeba ocenit. ()

PP66

Uvěřitelně natočený život velké postavy jihoafrických dějin, mě to celkem dojalo. Viděno v rámci Challenge Tour 2015. ()

fallangell

Jsem rád, že si film nehraje na hrdinský epos a celé téma je citlivě zpracováno. Příběh samotný pak dodává celému filmu na síle. ()

maverick10

To je mi zase trapas pane režižére. Mandelova autobiografie pohledem filmovych oci Justina Timbrdwicka, kde staci natocit nejakou cernobilou jednostrannou nespravedlnost, smutne zabery z vezeni a par citaci a jde se na dotocnou! Mandelova autobiografie a celkovy pohled na svet je filozoficky tak poutave dilo, na ktere slaboduchy scenar ani dirigentska taktovka nestacily. Mozna kdyby se nedelalo tolik prestavek na pravidelné čajové dychanky... Stale dokola delaji z divaku idioty a predkladaji lidem dramaticky jednostranne zapletky, kde je kazda strana mince zvyraznena natolik, ze by ji poznal i katolik. Neni divu, ze zde place nejedna venkovska dorostenka, ktera vychodila pet trid zakladky na deset let. Chybi mi zde propracovanejsi psychologicke procesy, celkovy nadhled nad celou tou problematikou. Mozna k tomu vsemu prispel i naprosto zcestny vyber hlavniho hrdiny bouchacem Idrisem Elbou, kteremu jsem to nezral od zacatku filmu. Vzpomente si na Eastwoodovo Invictus, v tomto dile stacil jeden pohled do oci Morgana Freemana a videli jste vse... ()

Aljak

Najúžasnejšie príbeh píše život samotný - a obzvlášť, keď ide o život takých veľkých osobností ako je Nelson Mandela. Jeho životný príbeh je naozaj obdivuhodný a je to až neuveriteľné ako jeden človek dokázal zmeniť tvár celého národa, a keď sa to tak vezme - Mandela už zostane navždy symbolom rúcania predsudkov v celom svete. Trochu som sa bál, že to bude neohrozená heroizácia, kde nebude ani kúsok sebakritiky, ale našťastie film sa držal historických faktov a udržal ho v priamom dotyku s reálnym historickým vývojom Južnej Afriky v celom vyhrotenom období v 2.polovici 20.storočia. Naozaj výborný prierez nielen Nelsonovho osudu, ale aj situácie, ktorá zasiahla tento kút sveta. A krásne bolo vidieť aj tú ľudskú povahu, že ako náhle sa situácie zlepšila v ich prospech, ukázalo sa, že netúžili len po mieri, ale aj po pomste. Ale ako môže existovať mier v krajine, ktorá žije pomstou? Skvelý film, jeden z najlepších životopisných sfilmovaných príbehov aké som videl. Tento film vznikol v roku 2013, keď nás Madiba vo veku 95 rokov navždy opustil, ale napriek strastiam ktoré ho postretli počas života sa dočkal naozaj úctyhodného veku. R.I.P. Nelson Mandela (1918 - 2013) ()

M.i.k.e

jakkoliv je Mandela poměrně rozporuplně vnímanou postavou,jeho vliv a význam se mu upřít nedá a podobný film si jistě zaslouží.Poctivý kus filmařiny,jejíž největším vítězstvím je fakt,že se po celou dobu obejde bez zbytečného patosu a mnohdy nezbytné glorifikace hlavní postavy.Mandela je zde v ykreslen jako můž,který jde pevně za svým a to i ve chvíli,kdy to není úplně košér.Původně jsem chtěl dát za tři,protože lehčí pokrácení stopáže by v určitých místech neškodilo,ale díky vynikajícímu Idrisu Elbovi,jehož charsima by se dalo krájet přidávám tu čtvrtou...70% ()

danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - cena (1) - *Nejlepší filmová píseň - „Ordinary Love“ - hudba Bono, The Edge, Adam Clayton, Larry Mullen, Jr., Brian Burton (a.k.a. U2), text Bono + nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Idris Elba, Nejlepší hudba - Alex Heffes ()

campix

Bylo jenom otázkou času kdy vznikne nějaký hollywoodský spektákl o muži, který byl opravdovým hrdinou a učinil vládě apartheidu konec téměř jen tím, že strávil obrovský kus svého života ve vězení. Co se týče života, činů a osobnosti, tak nemohu říci ani slovo. Ale mám s filmem pár problémů. Tvůrci si prostě ukousli velké sousto, když chtěli zmapovat celý život Nelsona Mandely a film je tak poměrně dlouhý a nemá potřebný drive. Dále herecké obsazení je kvalitní, jenom mě štve u těchto velkou část mapujících životopisů, když se tvůrci nepoperou kvalitně s maskami. Pro mě klasický životopisný film. Rozhodně bych si ho dokázal představit kvalitnější. ()

zette

Mandela je bezesporu zajimavy namet pro zivotopisny film, bohuzel v mych ocich film postrada atmosferu, napeti i lepsi herecke vykony. Film zustal nekde na puli cesty, skoda. ()

Juto

Napriek všetkým nedostatkom je jedna vec veľmi dôležitá a nespochybniteľná, ktorú nemožno poprieť: Idris Elba podáva ohromný výkon. Škoda, že je to len zbežná lekcia histórie bez záujmu o skúmanie hlbších alebo zložitejších dôsledkov Mandelových pozícií a jeho vzťahu k meniacej sa krajine. 6,5/10 ()

sir-dave

Nelson byl pěkný proutník, problematik ale také moudrý člověk, který ke své výjimečnosti dle mého dozrál až časem a vězením. Pro neznalého diváka ohledně Mandely bude možná lepší nějaký dokument, než přemrštěný film. Je to zaměřeno hlavně na vznik jeho angažování se v různých protiprávních aktivitách a jeho pobytu ve vězení. Něco z toho není až tak poutavé, ne se vším s ním nebo tvůrci souhlasím. Vzhledem k délce jsem trochu čekal, že se zaměří i na jeho rozporuplnou manželku Winnie po návratu z vězení. Každopádně ani další následující černí prezidenti JAR z toho bordelu nevytáhli. U2 se svou Ordinary Love jen dokázali svou TOP kvalitku. ()

mr.filo

Nejvíce hvězd patří hercům - fantastické uvěřitelné výkony. A Naomie žlutá moc sluší :) Děj je více zkratkovitý ( jak to bylo se spolu vězni. V době prezidentování) ale téměř 3 hodiny jsou využity naplno. Každopádně se nabízí srovnání se sportovním filmem Invictus, který hodnotím lepším počtem hvězd. ()

chelseaman22

V každém ohledu brilantní náhled do života muže, jež je buďto srovnáván s Gándhím nebo s brutálním teroristou typu Talibánce Aafiouma Siddiquima. Resumé ať si každý vydedukuje sám, důležitá je pouze idea, že pro vyšší dobro je dobré zemřít (neplést se zprzněnou verzí, jíž je charakterizován džihád!). Tak si ten náš právník opálenej otevřel hubu na špacír a hurá do lochu, kde strávil 27 let zejména opečováním jablek rajských a kutáním šutrů v prťavých lomech. Na svobodě vegetující choť s radostí přijala odkaz svého muže, jen ho krapet zprznila a vyslala své druhy do krvavé řeže o Pretorii, Port Elizabeth a Durban. V zájmu utišení konfliktu byl Nelson vypuštěn z klece, načež se stal prezidentem JAR, tajemníkem OSN, nositelem Nobelovy ceny a společně s Gándhím nejspíše největším mužem 20. století. Vzhledem k tomu, že ve vězení promeškal celý svůj produktivní věk toho dokázal věru dost. 88% Celosvětový výdělek k 19. 3. 2014: $27,318,680, což je 0,8 násobek budgetu ()

HonzaBez

"Ušel jsem dlouhou cestu ke svobodě. Byla to osamělá cesta a ještě neskončila. Vím, že moje země není zemí nenávisti. Nikdo se nerodí s nenávistí vůči jinému člověku jen kvůli barvě pleti. Nenávisti se lidé učí. Lze je však naučit i lásce. Neboť láska je lidskému srdci přirozenější. " Životní příběh Nelsona Mandely je obdivuhodný, tak jako je v kontextu politických reálií v Africe obdivuhodný i politický přerod a současná relativní politická stabilita v Jihoafrické republice. Jak ukazuje i tento snímek, musela být éra apartheidu pro většinové černošské obyvatelstvo velmi traumatizující. Přesto je zde i téměř 20 let poté, co tato většina získala volební právo a stala se tedy vládnoucí silou, demokratický systém, kde prezident obviněný z korupce musí normálně odstoupit. V kontextu toho, co se děje v jiných afrických zemí, je to skoro zázrak a já i po shlédnutí tohoto filmu jsem přesvědčen, že ten zázrak má jméno Nelson Mandela. Na samotném filmu pak musím především ocenit, že jde o velmi objektivní životopisný snímek, který se nebojí ukázat i stinné stránky jak u Mandely (viz zejména jeho záliba v ženách a nepovedené první manželství) tak i mezi černou většinou v JAR (viz zejména násilnosti spojené s aktivitami Mandelovy manželky Winnie). Zaujal mě též popis "fešáckého" kriminálu pro Mandelu v druhé polovině 80. let, což i ukazuje, že onen tlak ze strany mezinárodního společenství (na který si jako dospívající ještě pamatuji z televize) měl svůj silný efekt. Jinak se mi velmi líbil jak celkový vizuál (využití krás africké přírody) tak i některé detaily (např. paralela mezi rituálem, při němž se ponořením do vody z černošských mladíků stávají muži s tím, když se ve věznici Mandela sprchuje se prožívá jakoby nový stupeň mužnosti/životní odolnosti). Nemohu mít ani žádných výhrad vůči hereckým výkonům, které mi přišly zcela věrohodné. Takže celkově opravdu velká spokojenost. ()

ecceHOMMO

"Nikto sa nenarodí s nenávisťou voči ľuďom inej farby pleti, iného pôvodu, či náboženstva. Ľudia sa nenávisti musia naučiť. Ak teda platí, že sa nenávisti naučiť dá, môžu sa ľudia naučiť aj milovať, lebo láska prichádza do ľudského srdca oveľa prirodzenejšie, ako nenávisť." Nelson Mandela ()

LiborGondek

Neobyčejný příběh velkého muže s nesplnitelnou vizí, která se po celoživotním urputném boji stala skutečností, pro kterou obětoval rodinu, svobodu a dal by za ni i život. Přestože jde o relativně dlouhý film, nezačne vás nudit. Ba právě naopak, velmi bych litoval kdyby byl snímek kratší a něco se tam pak nevešlo. Plný počet hvězd je pro mne nejen nutností, ale především poctou tomuto skvělému člověku. ()

Mishqo

Život Nelsona Mandelu bol natoľko pestrý, že chcieť ho sfilmovať celý za necelé dve a pol hodiny sa jednoducho nedá. A práve preto, že sa mi pán režisér rozhodol protirečiť vyznelo mnoho pasáží plocho, plytko či povrchne čo si Nelson rozhodne nezaslúži. I tak to bol materiál natoľko silný, že človeka vtiahne do deja a so záujmom i s odporom (voči systému) film dopozerá. Plus dobrá hudba a Idris Elba. No škoda, že z toho nevytĺkli viac. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014