Zmeniť svet, v ktorom je pre vás a vašich blízkych život z toho či onoho dôvodu utrpením, je boj na veľmi, veľmi dlhé lakte. Obzvlášť, ak ide o zmenu, ktorej sa tí, čo sú pri moci, bránia zubami-nechtami. Lenže vzdať sa a strčiť hlavu do piesku nie je riešenie, pretože problémy nezmiznú len preto, lebo ich na chvíľu, kým vám dôjde vzduch, stratíte z dohľadu! No opakovane čeliť kritike, nepochopeniu, odmietaniu a často i násiliu... To je cesta, po ktorej sa rozhodne kráčať len hŕstka odvážlivcov, ktorí sú pre svoje ideály pripravení aj zomrieť, bez zaváhania. Jedným z nich bol i autor týchto riadkov: „Na to, byť slobodný, nestačí len zbaviť sa reťazí – treba žiť tak, aby ste rešpektovali a podporovali slobodu ostatných.“ Muž, ktorý sa po dlhom boji proti apartheidu a temer troch desaťročiach za mrežami stal napokon stal prvým čiernym prezidentom svojej krajiny... Nelson Rolihlahla Mandela (Idris Elba). (TV Markíza)

Redi

Dostal jsem méně než jsem čekal... 60minut navíc by to chtělo, protože ty časové skoky jsou moc velké na tak dlouhou cestu "Long walk to..." ke svobodě. ()

VanTom

Jsme svědky skutečně dlouhé cesty ke svobodě, jelikož snímek pokrývá značně rozsáhlé časové období. Proto logicky mapuje jen důležité "epizodky", především tedy z osobní sféry, politice apartheidu a rasové segregaci se věnuje zjednodušeně. A angažovaně, ale asi neměl jinou možnost, když samotný Mandela se ve vězení sice vyrovnával se samotou a ponižováním, nicméně představoval spíš adorovaný symbol, kterému se dramatické události přímo neděly. Ovšem už za ten pohnutý životní osud (vyšperkovaný výborným výkonem Idrise Elby v titulní roli) prostě nemůžu jít pod 4 hvězdy. ()

evuline

Život není černobílý stejně jako charaktery lidí, proto bych Mandelu nevynášela do nebe jako druhou Matku Terezu, ale také bych z něj nedělala prvořadého teroristu (viz to jak přistoupil k moci, která mu byla svěřená a že to teda mohl rozseknout mnohem hustěji). Idris Elba umí, i když občas jsem si říkala, co tam sakra dělá Luther... A závěrečná myšlenka o učení k lásce, přiznejme si, která měla nenechat jedno oko suché. Tak mé oko teda nechala, ale aspoň do konce dne jsem měla pocit, že ten svět přeci jen není tak strašně zkašený a že to má cenu. ()

JohnSmith

Zajímavý a příjemně natočený životopis světové legendy. Idris Elba a Naomi Harris podávají slušné výkony, které jsou chvílemi i víc než slušné. Ale celkově je film roztahaný a místy dost nezáživný. ()

V.Silver

Tak tohle se mi líbilo a překvapilo mě, jak až demytizačně byl celý film pojatý. A protože jiní napsali své komentáře lépe, než bych to dnes zvládl já, doporučím k přečtení názor od Gemini. Za sebe dávám 80% ()

DavidS.

Další tuctový životopis od A-Z, který si v klidu střihne i hospodyně u žehlení...Jižní Afrika je tu prosluněná země s pěkným folklórem, kde pohodu narušuje jen trocha toho apartheidu...Mandela je švihák a geroj, který sem tam flákne ženskou a obléká se jako Luther :) ()

Hanys_

Rozhodně lepší než třeba loňský Lincoln, ale i tak zklamání. Divák, který o Mandelovi moc neví (můj případ), totiž nebude o moc chytřejší ani po skončení filmu. Snad jen překvapí, jak drsnou babu si to Nelson našel a že ho tenhle film ukazuje spíš jako loutku v rukou ostatních hráčů. 4.5/10 ()

Litvicek

Určitě je to zajímavý snímek, zajímavý minimálně tím, že je to jistý druh autobiografie a hlavně, že se jedná o jednu z největších ikon vůbec. Když se člověk koukne na tenhle film a pak si pustí film od Clinta Eastwooda s názvem Invictus - neporažený, pak je prostě nemožné tuhle osobu nemilovat. K filmu. Jak jsem řekl, stojí za to vidět tenhle film, protože vypráví příběh velkého muže, který se nebál bojovat za to, čemu věřil a bojoval za to dokonce svého života. Velice se mi to líbilo, protože film nepředstavuje hl. postavu jako toho největšího hrdinu všech dob, ale i jako normálního muže. Celkový děj a průběh dostává takový náboj, který budí v mozku důvod k zamyšlení, druhá věc je ale ta, že si člověk řekne, že prostě nemůžou být všichni takové svině... ale díky bohu se tam najdou někteří bělouši, kteří zmoudří během let. Mandela Long Walk To Freedom je film, který bych si určitě nepouštěl každý rok, nicméně když si ho ale po hodně dlouhé době pustím, určitě zase zapůsobí. ()

666Carnage

Idris Elba podává vynikající výkon. Krásný průřez životem Nelsona Mandely a jeho cesty za mír. Mam rád tyhle životopisný filmy, které ukazují silné momenty."SÍLA""NÁM"!!! 85% ()

peetriss

Důstojná pocta nedávno zesnulému Mandelovi (film samotný měl přemiéru ještě za jeho života), která sice v zájmu umělecké dramatizace není plnohodnotným životopisem, především pro svou chronologickou epizodnost, přesto základní pohled na jeho život podává s plnou dávkou výborného nákresu dobové atmosféry Jihoafrické republiky v dobách apartheidu a s funkčním napětím i emocemi. Zážitek je násoben výborným filmovým řemeslem a skvělým výkonem Idrise Elby. Líbivou tečkou je píseň od U2 v závěrečných titulcích. 90% ()

Mikino00

Nejroztahanější a nejunylejší film roku, přitom se tam celou dobu vůbec nic neděje, ani Elba nepodal kdoví jaký zářivý výkon, prostě tam nemá co hrát. Prvních 50 minut je přímo smrtících, nezáživné líčení počátků hnutí, střídá klasický pobyt ve vězení a sjednávání respektu, následuje osvobození, kde už události nabírají spád, až zde se projevuje Mandelova vyjímečnost. Částečně chápu problém tohoto filmu, protože co chcete točit o člověku, který strávil většinu života ve vězení. ()

NJD

Po shlédnutí filmu Invictus jsem si stěžoval, že Mandela ještě nemá plnohodnotný film sám o sobě. Moje přání bylo tedy poměrně záhy vyslyšeno. A naštěstí musím říct, že se u natolik citlivého tématu nekoná žádný průser a film je více než solidní. Kdybych však musel jednu věc vytknout, tak by to byla možná až příliš malá míra kontroverze při pohledu na některé scény. Ne že by snad film působil jako pohádka, ale realita přecejenom byla ještě o dost drsnější... ()

Stranger885

Film na který jsem se moc nehrnul, protože těch dramat je poslední dobou nějak moc a náš samotný život lze považovat také za drama. Nakonec jsem byl potěšen a zaujat natolik, že jsem běžel do knihovny koupit knihu na kterou odkazuje konec filmu. Idris Elba zahrál roli dokonale. Nelze mu nic vytknout. Díky tomu lze sledovat proslovy a filosofické názory pořád dokola. Mandela se stal pro mě velmi významnou osobností a člověkem, který je pro mě vzorem. Film mi otevřel oči a kniha zase srdce. Nebyla sice dosud přeložena do českého jazyka. Lze ji však sehnat v anglickém jazyce a za tu dřinu, překládat ji, to prostě stojí. Doporučuji. ()

Gore

Hodnotím pouze podle filmařského hlediska, kdy je to natočeno velmi kvalitně a Idris Elba podává výborný výkon, jen tam chybí vcelku podstatná zmínka, že od doby, kdy padl apartheid a vládnou tam černoši, tak v JAR rapidně vzrostla kriminalita, kdy tam je denně zabito 50 lidí a ročně je víc než 500 000 lidí znásilněno, včetně prvenství ve znásilňování dětí a kojenců. Tak jestli si takto představoval Mandela svobodu lidu...? (tato hrůzná statistika je z doby presidentování Mandely, a doteď se nezlepšila). ()

KOZEL84

Ohavně a neskutečně nudné a sterilní.Asi jako když si Lik s Lejdy pomateně myslel,že ještě má na něco víc,než recyklovaný akční výplach.A to sem se na to těšil. ()

jakuib

Velice silný a dojemný zážitek z tohoto filmu, který je perfektně zpracován ve všech směrech. Celý film však dostane patřičnou hloubku v momentě, kdy si uvědomíte, že to je skutečnost. ()

strikeman

Film nepostrádá silné momenty, ale jako celek je opravdu příliš zkratkovitý. Pokud měl obsáhnout tak dlouhé období Mandelova života, slušel by mu alespoň dvoudílný formát. Zkratkovitost má pak za následek také zkreslení a ne úplně objektivní vyznění popisovaných událostí. Navíc běžný divák s trochou všeobecného rozhledu se vlastně nedozví nic moc nového. Idris Elba v roli Mandely podal dozajista svůj životní výkon, ale na druhou stranu pokud nahlédnete do jeho předcházející filmografie, tak tentokrát měl snad poprvé co hrát, takže nebylo moc co překonávat. Když si ale promítneme výkony jiných protagonistů v biografiích typu Edith Piaf, Ray, Amadeus, Králova řeč či Gándhí, vypadá Elba trošku jako chudý příbuzný ... 68% ()

BOURQUE

Životopisný film o N. Mandelovi. Nechýbajú „autentické“ obrázky, silnejšie momenty a ani dobré herecké výkony. To celé dohromady však nevyvolá ten pocit, ktorý by mal vyvolať. I. Elba celkom dobre poradil s náročnou úlohou. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014