Zmeniť svet, v ktorom je pre vás a vašich blízkych život z toho či onoho dôvodu utrpením, je boj na veľmi, veľmi dlhé lakte. Obzvlášť, ak ide o zmenu, ktorej sa tí, čo sú pri moci, bránia zubami-nechtami. Lenže vzdať sa a strčiť hlavu do piesku nie je riešenie, pretože problémy nezmiznú len preto, lebo ich na chvíľu, kým vám dôjde vzduch, stratíte z dohľadu! No opakovane čeliť kritike, nepochopeniu, odmietaniu a často i násiliu... To je cesta, po ktorej sa rozhodne kráčať len hŕstka odvážlivcov, ktorí sú pre svoje ideály pripravení aj zomrieť, bez zaváhania. Jedným z nich bol i autor týchto riadkov: „Na to, byť slobodný, nestačí len zbaviť sa reťazí – treba žiť tak, aby ste rešpektovali a podporovali slobodu ostatných.“ Muž, ktorý sa po dlhom boji proti apartheidu a temer troch desaťročiach za mrežami stal napokon stal prvým čiernym prezidentom svojej krajiny... Nelson Rolihlahla Mandela (Idris Elba). (TV Markíza)

Aywes

Nenávisti se učíme. Není vrozená. Historický důkaz toho, že být násilný a bezcitný neurčuje barva pleti či vyznání. Mandela sice nebyl úplný hrdina, ale naučil nás, že bychom měli uvažovat ne jen hlavou, ale i srdcem. ()

eMeMko

Kvalitní životopisný snímek, který je rozhodně třeba vidět. Pokud však máte k dispozici takový materiál, nedá se asi šlápnout vedle. Legenda, bojovník, vězeň, prezident, ale i pěkný sukničkář - to všechno byl Nelson Mandela a snímek to hezky ukazuje. Kromě poutavého příběhu musím samozřejmě vypíchnou obsazení. Idris Elba je naprosto perfektní a Naomie Harris ho skvěle doplňuje. Menší problém jsem měl s relativně pomalých startem, ale nic, co by se nedalo odpustit. Finální hodnocení: čtyři hvězdy a skvělý filmový zážitek. ()

david666

Velice dobře zpracovaný životopis, který se nebojí ukázat Mandelu a jeho blízké a spolupracovníky v nejenom pěkném světle. ()

rigby

Výborný film, bohužel mi přišlo, že nebyl z hlediska tématu zcela využit. Čekal jsem hlubší pohled, toto jen klouzalo po povrchu a pouze popisovalo strohá fakta. Proto nemohu udělit více než tři hvězdičky a snad jen malé plus. 3+ ()

Hanz_knife odpad!

Hroznej brak. Nudnej propagandistickej film na úrovni budovatelských filmů za komančů. Film je určen jen k podpoře jeho kultu osobnosti, že některé věci vůbec neodpovídají realitě už nikoho dle hodnocení asi nezajímá, lidi mají rádi prostě pohádky s jasnými záporáky a s krásným happyendem. Že byl terorista, měl ženu týrající lidi k smrti, to je divákům u prdele, hlavně že je story o hodném dědovi s tmavší pletí. Sám nevím proč musím koukat na takové hovadiny. ()

bonovox

Inšpiratívny životopisný film o veľkom človeku a politikovi, ktorý zmenil afriku. Záverečná pieseň od U2 je čerešničkou na torte celého filmu. ()

fullrose16

Elba jako Mandela nezklamal. Konečně mám ucelenější představu o událostech v JAR. Vkusné prolínání reálných záběrů mě donutilo dát plný počet. [ODEON DUNDEE 8/12/13] ()

psycho.ta

Kdo ví, ten pochopí a kdo chápe, nemůže hodnotit jinak...5/5 za celkové zpracování, herecké výkony i dějovou linii. Velice silné..R.I.P. Nelson Mandela ()

Teen.AGE.r

Nikdo se nenarodí s tím, že nenávidí druhého kvůli barvě jeho pleti. - Lidé se učí nenávidět. Měli by se však učit lásce, protože láska je mnohem přirozenější pro lidské srdce.... Rozhodně velmi silný a režisérsky velmi kvalitně zpracovaný snímek. Nehodnotím jeho politickou pravdivost, protože upřímně o Mandelovi toho vím opravdu málo. Hodnotím kvalitu filmu, kvalitu Elbova herectví (které bylo mimojiné vynikající). Slabších 5* ...80% ()

Mark1983

Musím uznat,že se zcela jedná o koukatelný film,takže méně,než tři hvězdičky si tento snímek nezaslouží,ale i přesto jsem přesvědčen,že se nejedná ani o žádný velký až převratný kult filmového světa,takže nedávám ani méně,ale ani více,než pouhé průměrné tři hvězdičky,které si podle mého názoru tento film opravdu zaslouží. ()

klaranapoli

Upřímně řečeno jméno Mandela jsem už někdy slyšela, ale nikdy jsem přesně nevěděla o koho jde, až jsem narazila na tento film a díky recenzím jsem ho tedy skoukla. Když Mandelu po 40 minutách filmu zavřeli tak jsem si řekla no to snad ne, ještě zbývají dvě hodiny a on už je zavřenej na doživotí panebože to bude nuda :D No a vida, konec mě velmi mile překvapil, ale že bych z toho filmu byla nějak vytržená, to se taky říci nedá. Ale na životopisný film to na mě velmi zapůsobilo. ()

KraLuban

Velmi silný film. Nelson Mandela je pro mě obrovský symbol - člověk extrémní morální integrity, mírotvůrce a politik ze staré školy, kdy politika měla hodnoty a důvod. Ale nemám ho za nějakého anděla, je to pořád pouze člověk - milující, nenávidějící, chybující. A přesně takového ho líčí tenhle film, který je tak dobrý právě proto. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /těžko říct, jak moc je děj filmu upravený a zidealizovaný, ale určitě je, vždycky to tak je/, + /Idris hrál moc pěkně, délka nevadila a celkově to bylo natočeno tak nějak šetrně a citlivě, někdy až moc/, hodnocení - slušný životopisný film, který si mi docela líbil, povedlo se a ještě jsem si trochu rozšířil info o Nelsonovi ()

JerryPilsen

Lidsky zpracovaný příběh života legendy,místy přikrášlený,místy syrovější.V ohledu na rozsah látky je plno věcí zjednodušeno,ale vše dává smysl. ()

Tobias_Sin

Tak rozhodně to nebyl špatný film, ale mnohem větší vliv na mě měl Eastwoodův Invictus: Neporažený. Je o člověku, který zasvětil svůj život svému národu a obětoval mu vše: svobodu, rodinu a svůj život. Od tohoto snímku jsem čekal něco výraznějšího.. ()

nickrgwrsz

Film mě mile překvapil. Na rozdíl od mainstreamových zpravodajství zde Mandela nesloužil k propagaci ani Baracka Obamy, ani jiných západních politiků. Málo kdo ví o přátelství Nelsona Mandely a Muammara Kaddáfího, zatím co s Obamou si Mandela podal ruku, s Kaddáfím se objímal a plánoval zavedení africké měny. Samozřejmě ani o tomto přátelství se film nezmiňuje. Z mého pohledu každopádně kvalitně natočený snímek, snažící se reflektovat realitu. Ode mě palec nahoru. RIP. Madiba... ()

Ajbell

Nádherný historický film. Zobrazuje postupný prechod od násilia a rasovej nenávisti k vzájomnému porozumeniu. Veľmi sa ma dotkla múdrosť jednoduchého ale veľmi pravdivého výroku Mandelu v závere filmu, hovoriacieho o tom, že ľudia sú počas života učení rasovej neznášanlivosti, hoci sa nikto nenarodí s tým, aby neznášal ľudí inej rasy. Práve preto by sme mali byť vedení k láske aby sa podobné vojny rás už nikdy neobjavili. Tento "evergreen" odkaz je kľúčom k vyriešeniu ešte stále trvajúcich rasových problémov vo svete. Veľmi hodnotný film. ***** ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014