Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

iamek

Prokletí žlutozeleného škorpióna je příjemná detektivní podívaná se slušnou dávkou inteligentního humoru. Snímek utíká pomalu, ale nenudí jako většina podobných filmů. V hlavní roli se mi nejvíce líbila Helen Hunt a špatný výkon nepodal ani Dan Aykroyd a samotný Woody Allen. Nejvíce mne zaujal námět jak krást šperky. ()

Jara.Cimrman.jr

"Můj farář, kterého právě hledají za pedofílii, ten se za mě klidně zaručí." C. W. je borec. Ukradenýho Picassa najde v dalekohledu, hláškuje při tom do všech světovejch stran a nádhernou Lauru vykopne z postele s tím, aby se vrátila, až budou oleandry v plným květu. Prostě borec, pro kterýho není důkazem otisk na místě činu, svědecký výpovědi ani lup schovanej ve skříni. Já jsem tedy v kriminalistice kovanej, ale C. W. posunul tuhle vědu zase o kus dál. Já jsem se přitom bavil velmi dobře, ale možná jsem byl jenom zhypnotizovanej. Pozor na Konstantinopol. Velkej pozor. ()

sportovec

Půvabná díla filmových návratů mohou být také něčím víc než jen oparem romantizující nostalgie. Skutečným tvůrcům nabízejí prostor pro nové pohledy, neozkoušené zorné úhly a tím pro řadu prvků, které v daném kontextu oprávněně působí až objevným dojmem. V případě ŠKORPIÓNA, komediálně pojatého návratu k někdejší tvrdé škole amerického kriminálního filmu, se oživujícím průsečíkem stává proslulý lidský i herecký fenomen Woodyho Allena. Komika, která těží ze skrytého potenciálu jinak naprosto vážných scén žánru, je podporována i perfektní výpravou, za kterou by se nemusela stydět ani třicátá a čtyřicátá léta, do jejichž zlomu je film situován. Neméně zdařile je zvládnuto jiné velké téma doby - sufražetství, které se tehdy postupně proměňovalo a klubalo do moderního feminismu (pojetí úlohy Huntové v mnohém evokuje podobně pohádkově pojaté PO ČEM ŽENY TOUŽÍ). Rehabilitace nesvalnatého, navenek zcela neatraktivního, tak trochu pořád chlapeckého mužství je dalším Allenovým přínosem, který pronikavě spoluzvyšuje diváckou přitažlivost ŠKORPIÓNA. Hbitý, rychle plynoucí děj dále zušlechťují brilantní rozhovory doslova přeplněné gejzíry neotřelých slovních gagů. Allen i ŠKORPIÓN potvrzují - pokolikáté už ? - starou dobrou pravdu: že nezáleží na zvolené formě či žánru filmu, ale na tom, zda tvůrce, který ví, co chce, je také s to svou představu realizovat. Allen do této nanejvýš výběrové společnosti vždycky patřil. A patří. ()

Madison

Ďalšia bohatá nádielka allenovského bizarného humoru, ktorý nezastrie konkurencia široko ďaleko. Námet s hypnózou vyzdvihnutý Allenom na piedestál originality, následné ostro-vtipné zamotanie situácie, poisťovací detektív s plešinou, nevinnými očami prerážajúcimi cez okuliare a s večným prívalom argumentov presahujúcimi rámec prijateľnosti. Skvelá Helen Hunt, skvelý Woody Allen, skvelý scenár alebo....... "Ako to dopadne, keď sa cynický pohoďák zamiluje do neurotickej kravy." ()

Tosim

NEJVÍC NENÁVIDÍM VÁS A PAK TOHO NĚMECKÉHO VŮDCE S KNÍRKEM...JEN V OPAČNÉM POŘADÍ. Každá druhá věta filmu je hláška. Je to (vedle Darebáčků) to nejvtipnější, co jsem od Allena viděl. Opravdu nezastávám názor, že je Woody v nějaké krizi a už vůbec bych to nehodnotil z toho úhlu, že teď netočí vážnější filmy. Vzhledem k tomu, že jsem to nikdy takto striktně neodděloval, je pro mě snímek kvalitní komediální zábavou par excellence. ()

• Woody Allen považuje tento film za svůj vůbec nejhorší. V knize "Woody Allen - Hovory o filmu" dokonce prohlásil, že obsadit se v tomto případě do hlavní role bylo poměrně nešťastné rozhodnutí. (žvanimírek)
  • Na konkurz si Elizabeth Berkley nechala udělat nápadný účes ve stylu 40. let. Cestou na casting ovšem zmokla a déšť účes úplně zničil. (Morien)
  • Film se odehrává v roce 1940, avšak vodka Stolichnaya, kterou přinese do bytu Laura Kensington
    (Charlize Theron), byla vyrobena až v roce 1953. (Terva)