VOD (1)

1943. Americká ponorka Tiger Shark se pokouší zachránit posádku britské lodě, která byla potopena Němci a bohužel přežili jen tři lidé – raněný muž, navigátor a zdravotní sestra Claire. Kapitán O'Dell zemřel za podivných a nevyjasněných okolností. Brzy se začnou dít tajemné věci, gramofon se spustí sám od sebe, loď je plná podezřelých zvuků… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Trailer

sniper18

Je to mierne nadpriemerný mysteriózny vojnovo ladený thriller. Má výborný príbeh o posádke americkej ponorky v časoch druhej svetovej vojny, ktorá počas plavby vezme na palubu trojicu stroskotancov, ale má problémy s prenasledujúcou nemeckou loďou a navyše sa na palube začnú diať zvláštne nevysvetliteľné veci. Spracovanie je ale určite sklamaním a mám z neho aj také rozporuplnejšie pocity. Na jednej strane nemôžem povedať, že by som sa nudil, na to je dej celkom svižný a väčšinu času aj celkom zaujímavý a pokiaľ sa venuje len reálnym veciam plynúcich z udalostí vojny, teda posádka, ktorá má strach z objavenia nemcami, ukrývanie sa pred loďou a podobne, tak je na tom film celkom dobre, ale problémom je tá hororovejšia rovina, na ktorú som sa práve najviac tešil. Potenciál v nej rozhodne bol, ale všetko je to tak nudne podané a po všetkých stránkach nedotiahnuté, že to miestami pôsobí až smiešne a tak táto rovina je zároveň aj hlavnou slabinou filmu. Ale aspoň môžem pochváliť slušnú atmosféru, ktorú si film drží po väčšinu času, ale o napätí v rámci hororu už nemôže byť ani reči, na to tu nič nevyvoláva dostatočný rešpekt. Herecké obsadenie je na tom dobre, Bruce Greenwood, Holt McCallany, Matthew Davis alebo Jason Flemyng sú ako posádka ponorky úplne ideálni a poteší aj príjemná Olivia Williams. Réžia je na tom pomerne dobre, ale scenár jej kazil, čo sa dá, čo je škoda a dobre je na tom aj technická stránka, síce niektoré efekty ponorky sú slabšie, ale to v tomto žánri nie je vôbec podstatné. Keď si odmyslím tú hororovú rovinu, tak je Hlbočina celkom zaujímavý a miestami aj napínavý film z klaustrofobického prostredia a takto aj funguje. Ale ako horor až na atmosféru zlyháva vo všetkých ohľadoch. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 59%. ()

eraserhead666

Vynikající duchařina z neobvyklého prostředí. Tak hustou atmosféru jsem u hororu už dlouho nezažil, byl jsem napajtý jak tětiva. Šáhnout mi uprostřed filmu někdo na rameno, asi bych proskočil stropem. Po záplavě všech těch japonských a japonskem nasáklých duchařin to bylo velice příjemné setkání s duchařinou, kde se duch ani pořádně neobjeví a v níž se v podstatě zase až tak moc neděje, ale přesto máte většinu filmu pocit, že máte hlavu mezi dvěma panely. A k tomu všemu má oblíbená Olivia Williams, jejíž nádherné tváře se nemůžu vynadívat. Půl hvězdičky ubírám za to, že ta atmosféra nepůsobí až do samého konce, ale končí dřív, než by bylo zdrávo. 4,5* ()

Kangax

Skôr sklamanie, som presvedčený podobne ako užívaťel Marigold (s ktorého komentom sa úplne ztotožnujem) že film mal oveľa na viac, ako nakoniec dokázal. Scenár bol slabučký (žena v v ponorke bola nadbytočná, ale producent sa asi rozhodol tak, aby tam nebolo čisto mužské obsadenie...) Atmosféra nebola vôbec vydarená, hlavne keď si uvedomíme,že v iných vojnových filmoch o ponorkách nestraší, a pritom sa bojíme o posádku oveľa viac.... 55% ()

Radyo

Pro mě osobně docela příjemné překvapení, jelikož jsem očekával ubohoučké béčko a místo něj jsem viděl solidní napínavý a také do jisté míry originální příběh, sice s průměrnými herci, ale i tak rozhodně koukatelnější a strašidelnější, než řada podobných hororově se tvářících filmů. David Twohy po Černočerné tmě neselhal ani tentokrát a i když se jeho díla nezapíší do zlatého fondu, malinké místečko na výsluní jim po zásluze patří. ()

LaciLC

Po značne rozpačitej Lodi duchov ďalší vcelku plytký "horor" odohrávajúci sa na (v) tajomnom mori. Narozdiel od prvého menovaného filmu však nemôžem povedať, že Hlbočina je film nudný. Je len jednoducho rutinný, jednotvárny, béčkový a v neposlednom rade bez štipky akéhokoľvek napätia. V podstate je to ďalší film zo série "nič som nečakal, nič som nedostal", čo je veľká škoda, lebo David N. Twohy mal rozhodne na viac. Na filme sa mi páčilo predovšetkým celkovo príjemné obsadenie a rovnako príjemná atmosféra (nie hororová). Bez mála čistý priemer. 2 a pol hviezdičky. ()

• Pre väčší realizmus tvorcovia postavili v londýnskych Shepperton Studios hydraulicky plnenú súpravu, ktorá sa kývala zo strany na stranu, skákala a praskala. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal pri jazere Michigan (Illinois, USA), v Muskegon (Michigan, USA) a v Londýne, Iver a Shepperton (Anglicko, Veľká Británia). Film sa natáčal od februára do mája 2001. (Arsenal83)
  • Ve filmu zazní informace, že ponorka pluje kursem 0-9-5. Tento kurs je v americkém námořnictvu výrazem pro nesmyslný rozkaz na památku katastrofy z 8. září 1923, kdy flotila devíti torpédoborců po špatném určení polohy najela tímto kursem v bouři na kalifornské pobřeží. Sedm lodí bylo nenávratně ztraceno. (flanker.27)