Hlubina

Below

Hlbočina

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2002, 102 min

Co když... Když jsme dostali tu skopčáckou loď, co když jsme je nepotopili? Co když oni potopili nás? Problém číslo jedna - všichni herci, kteří tvoří posádku ponorky mají stejný věk, vypadají prakticky stejně a v temných útrobách ponorky je nemožné je od sebe rozeznat. Jasně určit lze snad jen Claire (protože je žena) a Wallyho, protože má vousy. Vojenská posádka tak působí spíše jako skupina kamarádů, co si vyjela na vodu, protože divák nemá šanci získat žádný přehled o saržích a hierarchii (neví kdo je důstojník a kdo řadový voják) a tak se nemůže soustředit na podstatné postavy. Příběh se odehrává jakoby v časovém vakuu, protože krom toho že "někde tam nahoře" jsou zlí němci nic z dialogů nenasvědčuje tomu, že bychom byli ve čtyřicátých letech (dobře, ja tam gramofon a nahrávka Bennyho Goodmana). Triky, zejména obrázky ponorky jsou dost neopravdové. Zápletka filmu není ani při zpětném pohledu úplně srozumitelná. Nemám žádnou zkušenost s duchařskými horory, ale mám za to, že i duchové by se měli chovat racionálně a měly by se na ně vztahovat principy motivace. Z mého pohledu visí nad filmem podezření, že je založen výhradně na (zbytečných) lekačkách.(23.7.2010)

Hlubina je filmem, na který jsem se stejně jako na všechny ostatní ponorkové válečné filmy moc těšil. Jenže mě můj David N. Twohy trochu víc zklamal. Čekal jsem opravdu válečné drama, které ukáže horrorovou atmosféru uzavřeného prostoru 200 metrů pod hladinou moře. Křičící vojáky umírající na nedostatek kyslíku. Nic z toho jsem se nedočkal a ze snahy dostat do válečného filmu trochu mystiky v podobě duchů je opravdu příliš nevydařený nápad. Ne vždycky je inovace k dobru.(31.8.2006)

Tři trosečnící. Britové. Jedna žena....ženská na palubě ponorky USS Tygger Shark. Ve filmu zazní Benny Goodman "Sing, sing, sing". CITÁT - Hlubinné miny.......... Pověrčivost však cloumá posádkou a ti tvrdí, že žena na palubě přináší smůlu. Ale pravda je taková, že po vyzvednutí trosečníků se na palubě ponorky začnou dít podivné věci. CITÁT - Na lodi straší....... Dokonce se objeví i zajímavá myšlenka. Co když jsme poslední loď nepotopili, ale ona potopila nás ? Scéna se zrcadlem okolo 70 minutě je povedená a mrazivá. Celkem dobře natočené dramatické události o šílenství jedné posádky. Film má dobré ozvučení a pěkný hudební doprovod Greame Revella.(8.5.2012)

Čekal jsem quasiasyláckou slátaninu z trafikového DVDčka a dostal jsem... příjemně oddechovou, napínavou a v rámci žánru hodně povedenou slátaninu. Paranoia, klaustrofobie, jedno temné válečné tajemství, jedna ženská na palubě která nosí smůlu, duchové, spekulace vojáků o tom, jestli ještě žijí nebo už jsou mrtví... Triky jsou levné a náročnějším scénám se režie radši úplně vyhnula (požár na palubě), ale ponorkový interiér se povedl a posádka je sympatická a dobře herecky obsazená. Výborná je scéna s Loomisem v zrcadle, kterou o rok později nejspíš obšlehli a zdokonalili Korejci v Geoul sokeuro / Mirrors a za dalších pár let Angláni v The Broken.(17.5.2015)

• Marigold

Bože, takové téma a takhle zazděné... co dím! Potopené! Atmosféra filmu by mohla být z říše delikates – stísněné prostory ponorky, nad hlavou desítky metrů vodního náhrobku a v ocelovém těle plavidla straší... Bohužel Twohyho ponorka je zatracený kulisový papundeklu bez špetky té realistické klaustrofobní atmosféry, která umí být sama o sobě děsivější než všech šest smyslů správného duchaře. O hereckých výkonech by nemělo cenu u takového béčka vůbec mluvit, kdyby se Twohy nepokoušel o jakési ňoumovité psychologizování, které ve spojení s křečovitými výkony hlavních aktérů působí směšně. Efekty jsou typicky béčkové, ale dojem spíše vylepšují. Podobně jako několikero působivých míst (např. oprava vnitřního pláště lodi) a zvukové efekty. Mít tenhle film šikovnějšího režiséra a scénář smířený s vlastní (pod)průměrností, mohlo to být žrádlo alespoň na úrovni Černočerné tmy. Takhle sotva lehký podprůměr.(11.7.2005)

• - Pro externí záběry posloužila ponorka USS Silversides, která se účastnila II. světové války a která spadá do třídy Gato. (Saccard)

• - Na přehrávači měla původně hrát písnička Franka Sinatry "I'll Be Seeing You". Kvůli problémům se získáním práv museli tuto píseň nahradit písní Bennyho Goodmana "Sing Sing Sing (With a Swing)". (Chatterer)

• - Darren Aronofsky, který přepsal scénář, chtěl film režírovat už v roce 1999. Dal však přednost filmu Requiem for a Dream. (Chatterer)