Policajt v Africe

• Československo

Policajt v Afrike

Komedie / Krimi

Itálie / Západní Německo, 1978, 115 min

Příjemná a oddechová komedie se sympatickým Budem Spencerem, který narozdíl od některých společných filmů s Terrence Hillem nehraje takovýho bručouna a naplno projevuje i své komediální nadání. Je to sice už hodně dlouho, co jsem to viděl naposledy, ale přesto si stále pamatuju tu hromadu zmlácených zločinců( geniální závěrečné bitka), převržených stolů a vymlácených oken...... a o tom přece Spencerovi filmy jsou.(3.7.2011)

Stále stejné schéma - Bud Spencer někam přijede, hledá padoucha, zloduch se jej chce zbavit, pošle bandu neschopných "zabijáků" a ti dostanou za stále stejných "řach-řach" zvuků od Buda Spencera nakládačku. Určitá zábavnost zůstala zachována díky místy obstojným hláškám, ale už mi není 8-10 let a tento druh jednoduchých komedií mi příliš nesedí, dávno jsem z nich vyrostla. A Bud Spencer bez Terence Hilla? Jsem v pokušení strhnout další hvězdičku:-). Mimochodem - český dabing: ikdyž jsem zbožňovala R. Hrušínského nejstaršího, jeho hlas mi k Spencerovi prostě vůbec nepasuje. 55%(20.10.2009)

Třetí snímek o komisaři Rizzovi, kterého výborně ztvárnil Bud Spencer je ve znamení změn. Kromě českého dabingu, kde Spencera nově namluvil Rudolf Hrušinský, je celý snímek laděn více komediálně, něž předchozí dva díly. O zábavu se tu postarali bývalý strážmistr Caputo, z kterého se tak stala komická figurka a malý černoušek Bodo, výborně mu sekundujíce. Komisaře Rizza, který viditelně přibral, případ zavedl až do Afriky. A tam není o dobrodružství nikdy nouze. Příběh doprovázejí povedené záběry na Africkou krajinu a místní zvířata všeho druhu. Rizzo je po celou dobu takový kliďas, až jsem mu to chvílemi záviděl. Ale když ho někdo naštve, pěsti lítají všemi směry a nikdy neminou cíl. A tak se tu opět setkáme s typickými spencerovskými zábavnými rvačkami. Tempo je pohodově odpočinkové a nikam nespěchající. Dlouhá stopáž mi nijak nevadila. Takových snímků u kterých se člověk nejen pobaví ale i dobře odpočine po náročném dni je opravdu dosti málo.(13.11.2013)

Nejzábavnější, nejakčnější a nejpříjemnější film s komisařem Rizzem. Výbornou rvačku uvidíte hned na začátku filmu v autobuse a poté jich přibývá a ta konečná je opravdu dlouhá a dynamická. Hodně se nasmějete a nakonec, když Rizzo vysvětluje černoušku Bodovi kde je jeho táta, možná i nějaká slza ukápne. Prostě nefalšovaná zábava.(19.3.2006)

A další nenáročná zábava v podání komisaře Rizza (Bud Spencer), který kvůli drogám tentokrát musí zamířit do Johoafrické republiky, kde v té době sice byla rasistická vláda, ale bylo tam mnohem bezpečněji. A do Namibie, která tehdy byla pod jakousi okupací Jihoafické republiky. A nádherné jihoafrické reálie se spoustou divoké zvěře. Při této cestě mu pomáhá bývalý policejní inspektor Caputo (Enzo Cannavale), který se ale spíše stále třese v obavě o život. Protivníkem mu je bohatý podnikatel Smollet (Joe Stewardson), který dodává drogy dohromady se zvěří. A jeho hlavní poskok Spiros (Werner Pochath). Samozřejmě nechybí nedorozumění, jisté podezření, že Rizzo je darebák a spousta rvaček, i když jeho protivníci tentokrát hojně vytahují střelné zbraně. Asi nejpůsobivější rvačka je na závěr v kulisách pobíhající divoké zvířeny. Už vstupuje na scénu malý černoušek Bodo (Baldwyn Dakile), kterého se musí Rizzo ujmout. A už je tu také ženský faktor v podání znuděné Smolletovy manželky Margy (Dagmar Lassander). Nenáročné, ale velmi pobaví.(28.12.2009)

• - Film byl do československých kin uveden jako vůbec první ze Spencerovy "policajtské" série v létě 1981. Aspiroval tehdy na jeden z největších návštěvnických hitů roku. Po několika měsících byl však v tichosti stažen z distribuce kvůli aktuálnímu bojkotu Jihoafrické republiky, kde se snímek z větší části odehrává. Do dlouhé řady menších kin na vesnicích se tak tento film nikdy nedostal, k pramalé radosti jejich vedoucích. (charles3)

• - V jednom z rozhovorů vzpomíná Bud Spencer na zážitek, kdy se setkal s rasismem. V jedné restauraci, do které vzal Baldwyna Dakila na oběd, musel zaplatit příplatek kvůli jeho pleti. (chleba24)