Dřív než půjdu spát

Předloha:

S.J. Watson (kniha)

Rowan Joffe

Ben Davis

Nepamatuju si ani prd. Takhle nějak to Nicole Kidman hlásala nebo aspoň takhle to bylo v kino titulcích. Vsadím se, že v dabingu to asi řekne trochu jinak. Nicméně výbornej film a jedno z letošních překvapení. Po slibném traileru jsem na to vyrazil a mimo jiné získal novou zkušenost a sice dnes hrál CineStar Černý most jenom pro mě! Ano byl jsem sám v celým sále a jakože v kině jsem jako doma, ale tohle jsem ještě nezažil. No asi ten film netáhne což je velká škoda páč ten námět je vynikající. Jenom si to představte každý ráno se vzbudíte a fakt si nepamatujete ani prd začnete se v tom hrabat a časem třeba zjistíte, že ten kdo o sobě tvrdí, že je váš manžel vůbec váš manžel není a to je jenom začátek paranoidních událostí který na vás ještě čekají. Myšlenka je to výborná a zpracování obstojný. Kidmanová to hraje přirozeně ne jako ty některý dnešní afektovaný rádoby herečky. Film mě vtáhnul maximálně do děje a nenudil jsem se ani minutu. Uvažoval jsem i, že napálím plnej kotel, ale je pravda, že ta pointa je snadno odhadnutelná už někdy od 15 minuty a celkově je ten konec slabší, ale přijatelnej. Každopádně je to poctivej oldschol thriller jak vystřiženej z devadesátých let.85%(25.9.2014)

|78%| Tak jsem si zvolil tento thriller a nevěděl jsem co od toho čekat. Rozhodně jsem dostal hodně, film mě bavil od začátku do konce. Byl to takový skličující thriller, který mě okamžitě vtáhl do děje, furt se něco dělo, takže nuda ani náhodou nehrozila. Příběh byl vydařený. Už jen ten nápad ženy, co ztratila paměť, a to způsobem, že si, když se ráno vzbudí, nic nepamatuje. Takže to pro mě přineslo něco trochu nového. Chvílemi jsem film prožíval podobně jako hlavní herečka. Nicole Kidman to zahrála opravdu výborně. Stejně tak mě bavil i Colin Firth, který zahrál svůj solidní standart. Ostatní herci byli v pohodě. Hudba byla dobrá, hodila se do všech scén. Tak a jaké to mělo chyby ? No, kritizovat to moc nechci, bavil jsem se, ty 4 hvězdičky dávám bez váhání, ale něco tu určitě chybělo. Trochu byl ke konci a na úplném konci promrhaný potenciál. Mohlo to mít navíc, víc nápadů atd, ale úplný konec – tím myslím hlavní pointu – to mohlo být trochu jiné nebo jinak zvolené. Jednak, byla trochu odhadnutelná a přišla mi dost primitivní. Přesto ale ta pointa fungovala, takže nemůžu mluvit o nějaké chybě. Jen mi jde o to, že jsem po celý čas tohoto snímku napnutý a konec mi přišel jak z jiného filmu, ale dost kritiky. Stopáž filmu byla krátká, klidně to mohlo být ještě delší, uteklo mi to rychle. Má to plno zajímavých scén a i menších zvratů, které do sebe hezky zapadají. No, jsem rád, že jsem to viděl. Kidman mě opravdu zaujala, téměř nadchla, jak to skvěle dokázala zahrát. Určitě se k filmu někdy opět vrátím. Tot vše.(31.1.2015)

• honajz

Možné spoilery. Slabé dvě hvězdy za Firthe (za Kidman ne, ta přehrává, co se naučila v dramatických kurzech v sobotu odpoledne) a slušnou kameru a pár náznaků tajemné atmosféry. Protože jinak to nemá nic. Vlastně, jak to začne, tak to skončí. Odhalení je takové nijaké a člověk skutečně čekal nějaké větší zvraty. Ostatně, pár otázek se člověku maně v hlavě vynoří - třeba to s tím foťákem mi přijde hodně nepravděpodobné, doktor taky nejeví nějakou přílišnou snahu o pomoc kromě vyjížděk v autě, dokonce ani nezná Bena, i když na klinice se snad muselo zahlédnout? Jak ji vlastně léčí? Proč Ben/Mike schovává její fotky s kamarádkami a Adamem? Kde k nim vlastně přišel? A jak si vlastně nakvartýroval do bytu, když holka byla v podstatě nesvéprávná? A stálo mu to zato, každý den vše vysvětlovat kvůli občasnému sexu? A to ji skutečný manžel jako fakt celé čtyři roky nehledal a nechtěl vědět, jak na tom zdravotně je? Ale no tak! Vysvětlení celé "záhady" je nakonec tak jednoduché, že jste je odvrhli po pěti minutách sledování filmu se slovy: „Takovou ptákovinu by snad nepoužili, to je až moc prostinké.“ A ono jo. Fakt - první, co vás napadne, že by mohla být pravda, bude nakonec pravda, i když se snaží film chvílemi dělat vlny, jako že ne. Dojde dokonce na tři lekačky, považte! Jednou s autem v tunelu, podruhé ve skladu a potřetí, když holka uteče z domova. Jako, zklamalo mne to - mělo to daleko větší potenciál k rozvíjení, ale příběh se zasekl hned po pár minutách, pak dojde na neustálá opakování jednoho a téhož, pár nijakých odhalení, a konec. Vlastně si říkám, proč to točili? Možná, kdyby to byl krátký film, dalo by se to brát, ale jako celovečerák? Kdekteří Bakaláři mají promakanější příběh a pointu.(17.2.2017)

Nu, tak tedy. Co se týče hereckých výkonů, není absolutně co vytknout, vynikající psychologické vykreslení, jak od Kidmanky, která ze záběru nesleze, tak od Firtha i Stronga. Bohužel tentokrát to celé padá na logice. To co film prakticky vynáší po stránce dějové, jako opravdu zajímavý nápad, sráží naprostá nelogičnost v chování všech zůčastněných, potažmo i obvyklá otázka - proč? Více říci nelze. Lepší tři(24.1.2015)

• Marqta

Nemastné neslané. Povrchní. Nemůžu úplně tvrdit, že předvídatelné, ale těch několik zvratů co tam byly byly tak nějak na jeden způsob. Několikrát se opakovaly podobné "napínavé" situace jen s menšími obměnami. Rychle něco najít, rychle něco/sebe schovat, moment šoku (kus tajemství odhalen), panika, někam se odplížit/odejít/utéct a rychle cosi najít. a hle další odhalení ..a sem tam celá, nebo částečná akční scéna o jejichž uvěřitelnosti by se dalo dlouze diskutovat. Do toho všeho drnká na nervy dramatizující hudba a to téměř bez přestání, takže to lehce ztrácí efekt. Postavy jsou charakterizované několika pár informacemi a nepůsobí moc realisticky. Logické nepřesnosti nemaže ani po herecké stránce skvělý výkon Nikole. Tohle mě fakt nebavilo. Silnější jedna hvězdička, škoda protože s tímhle námětem mohl vzniknout mnohem lepší film.(1.2.2015)

• - Natáčelo se od 20. května 2013 do 9. února 2014 v Anglii (Londýn a farmářská rezervace v Oxfordshire). (Varan)

• - Autorem předlohy je S. J. Watson, vystudovaný fyzik, který vystřídal řadu zaměstnání v nemocnicích a sanatoriích, kde se zabýval audiologií. V rámci "The Faber Academy", série kurzů nezávislého britského vydavatelství Faber and Faber, absolvoval kurz "Writing a Novel" a přestože je román "Dřív než půjdu spát"  jeho prvotinou, všiml si ho hned po vydání Ridley Scott, producent filmu. (Mr.Hawkeye)

• - Colin Firth a Nicole Kidman si už spolu zahrali vo filme Koľaje osudu (2013). (Lucjen)