poster

Dřív než půjdu spát

 • anglický

  Before I Go to Sleep

 • švédský

  Before I Go to Sleep

 • francouzský

  Avant d'aller dormir

 • slovenský

  Skôr než zaspím

Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický

Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Režie:

Rowan Joffe

Předloha:

S.J. Watson (kniha)

Scénář:

Rowan Joffe

Kamera:

Ben Davis
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • honajz
  **

  Možné spoilery. Slabé dvě hvězdy za Firthe (za Kidman ne, ta přehrává, co se naučila v dramatických kurzech v sobotu odpoledne) a slušnou kameru a pár náznaků tajemné atmosféry. Protože jinak to nemá nic. Vlastně, jak to začne, tak to skončí. Odhalení je takové nijaké a člověk skutečně čekal nějaké větší zvraty. Ostatně, pár otázek se člověku maně v hlavě vynoří - třeba to s tím foťákem mi přijde hodně nepravděpodobné, doktor taky nejeví nějakou přílišnou snahu o pomoc kromě vyjížděk v autě, dokonce ani nezná Bena, i když na klinice se snad muselo zahlédnout? Jak ji vlastně léčí? Proč Ben/Mike schovává její fotky s kamarádkami a Adamem? Kde k nim vlastně přišel? A jak si vlastně nakvartýroval do bytu, když holka byla v podstatě nesvéprávná? A stálo mu to zato, každý den vše vysvětlovat kvůli občasnému sexu? A to ji skutečný manžel jako fakt celé čtyři roky nehledal a nechtěl vědět, jak na tom zdravotně je? Ale no tak! Vysvětlení celé "záhady" je nakonec tak jednoduché, že jste je odvrhli po pěti minutách sledování filmu se slovy: „Takovou ptákovinu by snad nepoužili, to je až moc prostinké.“ A ono jo. Fakt - první, co vás napadne, že by mohla být pravda, bude nakonec pravda, i když se snaží film chvílemi dělat vlny, jako že ne. Dojde dokonce na tři lekačky, považte! Jednou s autem v tunelu, podruhé ve skladu a potřetí, když holka uteče z domova. Jako, zklamalo mne to - mělo to daleko větší potenciál k rozvíjení, ale příběh se zasekl hned po pár minutách, pak dojde na neustálá opakování jednoho a téhož, pár nijakých odhalení, a konec. Vlastně si říkám, proč to točili? Možná, kdyby to byl krátký film, dalo by se to brát, ale jako celovečerák? Kdekteří Bakaláři mají promakanější příběh a pointu.(17.2.2017)

 • kingik
  ***

  Všichni Nicole Kidman lžou. Teď jde hlavně o to zjistit, jestli jí lže její manžel, její psychiatr, popřípadě, co se za její více než podivnou amnézií skrývá. S hrdinkou příběhu Christine se to má tak, že si každý den po probuzení nepamatuje na nic z předešlého dne. Prý za její stav může úraz hlavy po brutálním napadení, k němuž došlo před deseti lety za záhadných okolností. Christine si na doporučení svého terapeuta pravidelně z každého dne pořizuje obrazový záznam, jež je jakýmsi video deníkem, který je jediným připomenutím předešlého dne a v podstatě jen do něj vkládá veškerou svoji důvěru. K tomu se postupně začnou přidávat další pochybná fakta - úmrtí dítěte, rozvod manželství, nejasná minulost, a zase jen pochyby a lži, a tak pořád dokola. Mohl to být poutavý a působivě vystavěný mystery thriller, ale tak docela se to nepovedlo. Scénář by musel dostat k realizaci někdo schopnější, než je zhola průměrný Rowan Joffe, jehož scénář je všechno, jenom ne systematický a do detailu propracovaný. Snad až příliš spoléhal na silné herecké trio Kidman-Firth-Strong, které překvapivě nepředvedlo nic mimořádného. Nicole Kidman byla podivně nehezká a tím i nesympatická. Firth se Strongem by zřejmě předvedli herecký nadstandard, ale jejich výkony ve slabším režijním provedení zanikly. Předně, první hodinu film nemá šťávu. Určitým způsobem si budoval lepší výchozí pozici do druhé hodiny, respektive do druhé poloviny příběhu. Ta je sice o něco výraznější, napínavější a má snahu o gradaci, ale režisér to utne v nejlepším. Film vlastně nemá ani pořádné finále.To sestává jen z krátké sekvence, ve které se nebohá Christine brání útočníkovi, jehož identitu lze odhadnout předem, i když výsledná pointa není nikterak ostudná. Je fakt, že režisér Joffe tak nějak po celou dobu pilně pracoval s atmosférou, ale zkrátka svůj scénář udělal málo poutavý, vloudily se mu do něj i značné nelogičnosti, u kterých nelze zabíhat do podrobností, aniž bych nevyzradil něco, co se s ohledem na příběh nemá vyzrazovat. Jak postupně docházel k rozkrývání záhady, zapomínal na to, co bylo předem dáno, a až příliš ledabyle to předchozí odhodil v dál. Divácké procitnutí na konci příběhu může být různého charakteru, neboť zajímavost filmu spočívala v tom, že se nevědělo, co způsobilo stav hrdinky příběhu, a spolu s ní se chtěl divák dobrat pravdy. Pokud divák tušil, jak by to asi s hrdinkou mohlo být, k tomu se nabízelo hned několik variant, a nebylo úplně nudné a od věci během filmu určovat, která mohla být ta správná. Z filmu sálal i nepřehlédnutelný evropský "feeling". To všechno je jistým plus. Nicméně, od filmu z produkce Ridleyho Scotta a s takovými hereckými veličinami, čekám víc než jen zdařile maskovaný průměr. Knižní román, na jehož motivy film vznikl, neznám, znát nechci, protože literaturu mrdám. To se knížka strčí do prdele a mrdá se. No není se pak co divit, když výsledný film jde tak trochu do prdele. 50%(22.1.2015)

 • peiton
  ***

  Musí byť hrozné trpieť amnéziou, akéhokoľvek typu, človek si v tomto stave fakt nemôže byť istý, kto mu vlastne hovorí pravdu a v podstate ani sám sebou.Skôr než zaspím je veľmi dobre spracovaný mrazivý psychologický thriller. Christine (hlavná hrdinka) nevie, čo v jej živote je skutočne pravda, čo len výplod fantázie, a čo dôsledok narušenej pamäti.Kidman je čoraz viac nebezpečnejšia.mala som trocha chaos v tom, koho vlastne upodozrievať.Či vari doktor je nejaký psychopat? Či ona má nejaké psychické problémy?Upodozrievala som kadekoho, ale "vinníka" nie :-) Koniec mal neskutočné grády a ani som nedýchala.Rozlúštenie tejto záhady prináša neočakávané odhalenie, ktoré vás primrazí a z ktorého vám budú nervy brnieť ešte dlho po vzhliadnutí.P.S.Herečka prvotriednych kvalít akou Nicol Kidman nepochybne je si mohla vybrať väčší projekt a tento prenechať menej známej tváričke,no i tak zahrala to empaticky a uveriteľne tak ako býva u Kidmanky zvykom.(6.11.2014)

 • -bad-mad-wolf-
  **

  Rutina, která mohla bejt dost dobrá, jelikož první hodinu má velice dobře rozehráno. Trojice ověřených herců v čele tomu napomáhá. Jenže... pak jako by rozehraná partie přestala někoho bavit a ukončil jí tou nejtuctovější thrillerovou desetiminutovkou, jaká zrovna byla na skladě. Zhruba stejný, jako když si užíváte skvělej večer s vytouženou dámou a ona si to pak odskočí udělat na záchod.(11.9.2017)

 • Marqta
  *

  Nemastné neslané. Povrchní. Nemůžu úplně tvrdit, že předvídatelné, ale těch několik zvratů co tam byly byly tak nějak na jeden způsob. Několikrát se opakovaly podobné "napínavé" situace jen s menšími obměnami. Rychle něco najít, rychle něco/sebe schovat, moment šoku (kus tajemství odhalen), panika, někam se odplížit/odejít/utéct a rychle cosi najít. a hle další odhalení ..a sem tam celá, nebo částečná akční scéna o jejichž uvěřitelnosti by se dalo dlouze diskutovat. Do toho všeho drnká na nervy dramatizující hudba a to téměř bez přestání, takže to lehce ztrácí efekt. Postavy jsou charakterizované několika pár informacemi a nepůsobí moc realisticky. Logické nepřesnosti nemaže ani po herecké stránce skvělý výkon Nikole. Tohle mě fakt nebavilo. Silnější jedna hvězdička, škoda protože s tímhle námětem mohl vzniknout mnohem lepší film.(1.2.2015)

 • - Colin Firth a Nicole Kidman si už spolu zahrali vo filme Koľaje osudu (2013). (Lucjen)

 • - Jedná se o poslední film, který byl natáčený na 35mm film firmy Fuji, která v době filmování zastavila jeho výrobu. (Mr.Hawkeye)

 • - Natáčelo se od 20. května 2013 do 9. února 2014 v Anglii (Londýn a farmářská rezervace v Oxfordshire). (Varan)