Dřív než půjdu spát

Předloha:

S.J. Watson (kniha)

Rowan Joffe

Ben Davis

Mně se snímek líbil. A možná jeho téma není zrovna nejoriginálnější, ale spíš jde o to, v jakém žánru bylo doposud nejvíc použito, protože mě napadají hlavně romantické komedie, sci-fi, akční, ovšem čistě (mysteriózní) thriller zrovna příliš ne (resp. já zatím neměl tolik tu čest). Moc fajn bylo postavení publika na úroveň Christine. Tedy s postavami, u kterých hlavní hrdinka neví, zda jim má věřit a publikum je v tom s ní. Tvůrci si pohrávají s Christine i divákem jako kočka s myší, člověk nikdy neví, co je pravda, s přibývajícími indiciemi se jim stále mění pohled na postavy a skutečnost, což mě dost bavilo. A já během sledování napětí rozhodně cítil. Spíš jsem vzhledem k zdejšímu ne příliš lichotivému hodnocení čekal nějaký podraz v závěru („dobře“ vymyšlený super dementní twist či oživnutí z mrtvých, nebo co já vím). Ale ten pořád nepřicházel, až film „najednou“ skončil a já si s úlevou oddechl, že se nic nestačilo vyloženě podělat. A když si k tomu připočtu kvalitní herecké výkony, na slušné 4* mi to i přes trochu slabší konec vychází.(2.2.2015)

|78%| Tak jsem si zvolil tento thriller a nevěděl jsem co od toho čekat. Rozhodně jsem dostal hodně, film mě bavil od začátku do konce. Byl to takový skličující thriller, který mě okamžitě vtáhl do děje, furt se něco dělo, takže nuda ani náhodou nehrozila. Příběh byl vydařený. Už jen ten nápad ženy, co ztratila paměť, a to způsobem, že si, když se ráno vzbudí, nic nepamatuje. Takže to pro mě přineslo něco trochu nového. Chvílemi jsem film prožíval podobně jako hlavní herečka. Nicole Kidman to zahrála opravdu výborně. Stejně tak mě bavil i Colin Firth, který zahrál svůj solidní standart. Ostatní herci byli v pohodě. Hudba byla dobrá, hodila se do všech scén. Tak a jaké to mělo chyby ? No, kritizovat to moc nechci, bavil jsem se, ty 4 hvězdičky dávám bez váhání, ale něco tu určitě chybělo. Trochu byl ke konci a na úplném konci promrhaný potenciál. Mohlo to mít navíc, víc nápadů atd, ale úplný konec – tím myslím hlavní pointu – to mohlo být trochu jiné nebo jinak zvolené. Jednak, byla trochu odhadnutelná a přišla mi dost primitivní. Přesto ale ta pointa fungovala, takže nemůžu mluvit o nějaké chybě. Jen mi jde o to, že jsem po celý čas tohoto snímku napnutý a konec mi přišel jak z jiného filmu, ale dost kritiky. Stopáž filmu byla krátká, klidně to mohlo být ještě delší, uteklo mi to rychle. Má to plno zajímavých scén a i menších zvratů, které do sebe hezky zapadají. No, jsem rád, že jsem to viděl. Kidman mě opravdu zaujala, téměř nadchla, jak to skvěle dokázala zahrát. Určitě se k filmu někdy opět vrátím. Tot vše.(31.1.2015)

Spousta už bylo podobnejch filmů o amnésii. Většinou ale romantiky s nehodou, tohle byl docela opak. Silnej psycho-drama thriller, kterej první polovinu seznamuje s celou situací a v tý druhý se až začne vlastně něco pořádnýho dít. Každopádně celou dobu nás to drží na straně Nicole Kidman a tudíž s ní nevíme, komu se dá věřit a kdo je kdo. Zvratů je tam tak akorát, aby jsme mohli bejt udivený s každým dalším dnem. A dá se to pobrat nakonec s přehledem. Dost ošidný téma, ale vydržet se u toho dá.(16.2.2015)

Koukatelnou komedii „50x a stále poprvé“ se tvůrci rozhodli ohnout na mysteriózní drama.. Mno, nápad to byl zajímavý, realizace má však ještě velké mezery.. Nepříliš výraznou režií zanikly takové herecké talenty jako Nicole Kidman a Colin Firth.. Navíc masky se taky moc nepovedly.. Usoužený začátek byl nakonec celkem obstojně vytažen a chuť jsem si spravila.. Přidala bych trošku „temnější“ atmosféru a promakala zápletku.. Jako béčkovku bych si to pustila s chutí..(26.1.2015)

Docela napínavý depresivní thriller s dobrou atmosférou a slušnými hereckými výkony. Příběh pro mne má svoji originalitu v tom, že klaďas Colin Firth si zde zahrál, a to vcelku zdárně, zápornou roli. Výborná myšlenka, dobré zpracování, ale nezaškodilo by základní zápletku obohatit nějakými dramatickými zvraty. Spokojenost.(15.10.2016)

• - Film sa natáčal v Londýne. (Hudakfilms)

• - Autorem předlohy je S. J. Watson, vystudovaný fyzik, který vystřídal řadu zaměstnání v nemocnicích a sanatoriích, kde se zabýval audiologií. V rámci "The Faber Academy", série kurzů nezávislého britského vydavatelství Faber and Faber, absolvoval kurz "Writing a Novel" a přestože je román "Dřív než půjdu spát"  jeho prvotinou, všiml si ho hned po vydání Ridley Scott, producent filmu. (Mr.Hawkeye)

• - Colin Firth a Nicole Kidman si už spolu zahrali vo filme Koľaje osudu (2013). (Lucjen)