Dřív než půjdu spát

S.J. Watson (kniha)

Rowan Joffe

Ben Davis
  • 6thSun

Tento film má velmi přesný trailer. Kdo má načumíno, celkem snadno díky němu vystopuje, že to bude stát za prd. Tentokrát jsem ale nedokázal utišit hlas, kterej našeptával: "Co kdyby?". To byla chyba, trailer nelhal ani v nejmenším. Záhada je, proč do toho Kidman lezla. Proč do toho lez Firth je jasný, má tam s ní kousací scénu.(28.11.2014)

Nu, tak tedy. Co se týče hereckých výkonů, není absolutně co vytknout, vynikající psychologické vykreslení, jak od Kidmanky, která ze záběru nesleze, tak od Firtha i Stronga. Bohužel tentokrát to celé padá na logice. To co film prakticky vynáší po stránce dějové, jako opravdu zajímavý nápad, sráží naprostá nelogičnost v chování všech zůčastněných, potažmo i obvyklá otázka - proč? Více říci nelze. Lepší tři(24.1.2015)

Hodnocení místních uživatelů definitivně neodpovídá. Herecké obsazení je špičkové, hlavně tedy NIKOLA zaslouží čokoládovou žabku s Albusem Brumbálem za excelentní výkon. Scénář divákovi nedá šanci rozpoznat, kdo že je ten prokletý padouch, který by si zasloužil alespoň čtyři roky v Azkabanu. Rozuzlení nečekané, což divák vždy kvituje. 72%(8.11.2016)

Before I Go to Sleep, I don't need to watch this movie ... or read that book! Film, ktorý má presvedčil, že niektoré knižné bestselleri sú zbytočne vychválené, ale pritom sú to len obyčajné báchorky. Preto tu nedávam vinu režisérovi alebo scenáristovi, ale skôr predlohe. Z niečoho takéhoto ani nešlo vymyslieť nič zaujímavejšie než tuctový thriller s úplne prehľadným dejom. Námet s dennodennou amnéziou je síce obstojný, ale podobné thrillery fungovali v 90. rokoch. Dnes pôsobí celý dej obohrane, nemá to žiaden nápad a od začiatku je to predvídateľné. Ono sa ani nedá točiť thriller s „prekvapivou pointou“, keď tá musí byť snáď každému kto videl v živote aspoň dva podobné filmy jasná už niekedy od pätnástej minúty. Natočené to je fajn, technicky tomu nie je čo vytknúť, herci odvádzajú taktiež svoj štandard a titulná dvojica to dostatočne ťahá (neúčinkovať tu Nicole Kidman tak to zapadne prachom ešte viac / prekvapí voľba Colina Firtha ktorému tento krát ten britský prízvuk pridáva na zvrhlosti) a vďaka kratšej stopáži to celkom svižne utečie. Akurát je tu všetko tak obyčajné, že to nemá ani na sekundu čím prekvapiť. Ako taká jednohubka absolútne neškodné, ale to je tak všetko. CELKOVO: 2,5* (5/10)(16.1.2015)

Spousta už bylo podobnejch filmů o amnésii. Většinou ale romantiky s nehodou, tohle byl docela opak. Silnej psycho-drama thriller, kterej první polovinu seznamuje s celou situací a v tý druhý se až začne vlastně něco pořádnýho dít. Každopádně celou dobu nás to drží na straně Nicole Kidman a tudíž s ní nevíme, komu se dá věřit a kdo je kdo. Zvratů je tam tak akorát, aby jsme mohli bejt udivený s každým dalším dnem. A dá se to pobrat nakonec s přehledem. Dost ošidný téma, ale vydržet se u toho dá.(16.2.2015)

• - Autorem předlohy je S. J. Watson, vystudovaný fyzik, který vystřídal řadu zaměstnání v nemocnicích a sanatoriích, kde se zabýval audiologií. V rámci "The Faber Academy", série kurzů nezávislého britského vydavatelství Faber and Faber, absolvoval kurz "Writing a Novel" a přestože je román "Dřív než půjdu spát"  jeho prvotinou, všiml si ho hned po vydání Ridley Scott, producent filmu. (Mr.Hawkeye)

• - Film sa natáčal v Londýne. (Hudakfilms)

• - Colin Firth a Nicole Kidman si už spolu zahrali vo filme Koľaje osudu (2013). (Mireldis)