Sex a Lucía

• Španělsko Lucía y el sexo (více)

Mladá servírka Lucía z restaurace v centru Madridu se po telefonu dozvídá, že její milenec, spisovatel Lorenzo Alvarez, zahynul při automobilové nehodě. I když jejich letitý vztah rozhodně nebyl ideální, hledá dívka okamžitou úlevu v útěku na osamělý středomořský ostrůvek. Ví, že právě zde Lorenzo před šesti lety prožil krátké a vášnivé milostné vzplanutí k neznámé dívce. Sex v moři pod úplňkovým měsícem vylíčil po návratu do Madridu ve svém románu - a právě tyto pasáže Lucíu přesvědčily, že Lorenzo je tím jediným správným mužem, kterého by mohla milovat. Na ostrůvku Lucía trpce prožívá svou samotu a vzpomíná na chvíle, které prožila po milencově boku. Zároveň však naráží na Lorenzovu minulost, ve které je teprve teď schopna rozluštit dříve netušená tajemství. Začíná vnímat složité vztahy mezi pravdou, lží a spisovatelskou imaginací. Některé romány totiž obsahují kapitoly, které byly dlouho skryty nejen čtenářům, ale i očím těch, kteří bezprostředně ovlivnili jejich vznik a podobu. A navíc ani samotný spisovatel nikdy nemůže tvrdit, že ví všechno... Dávná úplňková noc totiž nezůstala bez následků. Také prostřednictvím Eleny, která svou dcerku vzešlou z oné magické noci pojmenovala Luna, je teď Lucía milenci blíž než byla kdykoli předtím. Když se minulost dokáže tak nečekaně změnit, může být vůbec nějaká smrt definitivní? Temné vidiny, příběhy a touhy se slévají se skutečností podobně, jako se mořské vlny vpíjejí do bělostného písku na pláži. Každá přítomnost má budoucnost a Lucía je konečně připravena ji přijmout.

Španělský režisér Julio Medem nabízí příběh plný tělesné vášně, bolestně hluboké lásky a křehké mystiky. Stejně jako v jeho předchozích filmech i zde nacházíme jeho originální poetický pohled na svět, pro který je příznačná hra s představami a skutečností a s logikou časové posloupnosti. Důraz na osudovost mění soukromý příběh vášně, viny a odpuštění v podobenství o spletité provázanosti lidských osudů. (oficiální text distributora)

MartinezZ

Tak tohle se mi nepodařilo dokoukat. Splácané osudy několika postav s překvapivým finále, ke kterému jsem ale přeskočil a tak ho plně ani nepobral. Mezitím je v podstatě holé nic prošpikované špatným scénářem nějakého soft-porna, to celé zabalené do takové nudy. Hodina by byla moc, dvě jsou absurdnost. Tu necelou hodinu jsem vydržel, zbytek jsem už nemoh'. ()

Asgy

Krásně propletený příběh, ve kterém snad není jediná "škaredá" :) herečka. Ale i kdyby byla, tak myslím, že na atraktivitě by to tomuhle filmu neubralo, protože mě nenapadá nic, co bych mu vytknul. ()

GodComplex

"Dej do toho spoustu sexu, to maji vsichni radi.", rekne jedna postava na zacatku filmu umelci pred tvorbou dila a ocividne tomu konceptu veri i Medem, ale nemuze byt dal od pravdy, protoze sex ve filmu je obvykle strasna otrava. Ridley Scott v jednom interview na otazku proc v jeho filmech neni sex odpovedel naprosto logicky - "Sex je nuda, pokud to nedelate.". Myslim, ze je to neco, nad cim by se mel Medem zamyslet, protoze jinak maji jeho filmy velky potencial viz. treba "Chaotic Ana", ale tohle je zabity a je to skoda, protoze to propletani osudu bylo az mrazive. 4/10 ()

Sandiego

Po poměrně plytkých a manýristických Milencích z polárního kruhu se Medem docela vytáhl - vrátil se k silně fyzickému filmovému stylu tak úžasnému v jeho Zemi, udržel se nohama na zemi jak ve vkládání iracionálních momentů, tak v poetickém vidění světa, dokázal probudit emoce. Sex a Lucía tak není jen další narativní hříčkou, ale příběhem, dotýkajícím se zajímavých témat a rozvíjeným neotřelými postavami. Erotika zde není samoúčelným doplňkem, ale hlubším prožitkem dotýkajícím se podvědomí a základu protagonistů. Sice někdy Medem působí trochu povrchně - třeba ve spojení Lucíe se sluncem - a výrazně osudový příběh nemá tak úplně uspokojivé ukončení (vzhledem k postavě Eleny), ale díky pozoruhodným hercům, působivému vizuálnímu ztvárnění a nečekaně silné intimitě nad tím můžu s klidem přivřít oči. Medem natočil divácky nejvděčnější film, aniž by zradil svá nejosobitější východiska. ()

jondzavid

U španielskych filmov ma vždy napadne, že hodne balancujú na hranici kýču (či už Almodóvar, ktorý je v tom majster alebo ľubovoľné kúsky Penelopy Cruz (napr. Jamón jamón)) Inak tomu nie je ani v prípade tohto filmu. Medzi jeho hlavné plusy radím pôsobivú kameru a sympatickú hlavnú predstaviteľku Paz Vega (taká španielska Zuzka Norisová). Príbeh je skladačkou osudov 4 hlavných postáv, ktoré sa nezávisle prepletajú dejom až sa finálne pretnú. Celý film je zabalený v romantickom štýle, ktorý neurazí, ale nemôžem povedať, že by zanechal aj nejaké výraznejšie pocity. Tie moje 3* sú skôr 3 1/2, ale ak má niekto chuť na slušnú dávku európskej romantiky (toho sexu tam je tiež, ale žiadna divočina to nie je), tak nech siahne po Lucii. ()

numi

Snímek se mi hodně líbil, ale s odstupem času zjišťuji, že mi vlastně nic nedal. Ani v paměti toho moc neutkvělo a to je docela velký vykřičník. Přesto nejde o špatný film. Ba právě naopak. Příběhy jednotlivých postav se krásně sbíhají dohromady ve velkolepé finále, erotické scény jsou vkusné (většinou) a Ostrov lásky je pohádkově krásný. Příběhy nepostrádají humor a zároveň osudovost a tragédii, která dokáže šokovat a přitom nevypadat prvoplánovitě. Není to film pro každého. Je jen pro vyvolené, kteří chtějí být pohlceni a já v době shlédnutí snímku byl jedním z nich. S odstupem času nadšení vyprchalo a zůstal kvalitní film, který stojí za shlédnutí. [červenec 2005] ()

Freemind

V kontextu dnešní filmové tvorby, v kontextu tvorby Medemovy - tři. Mám dojem, že ve své hračičkovosti zde Medem chvílemi ztrácí otěže divoce rozvrstveného scénáře a ve svém experimentu jde přes hranici srozumitelnosti a organičnosti. Přesto - jaké ostatně téměř pokaždé - zachránil můj dojem z filmu samotnou koncovkou. Opět je to ve své podstatě doják, ovšem přerůstající všechny ostatní dojáky světa nejméně o tři hlavy. Plus výtečná kamera a střih, pluskrásné středozemní scenérie. No nekup to. ()

blackrain

Zvláštní guláš, který výborně drží pohromadě. Všechno se odehrává v různých časových rovinách. Po většinu filmu jsem byla mírně zmatená a pořádně jsem nevěděla, co si mám o filmu myslet. Musela jsem příběh opravdu sledovat a ne jen se dívat na obrázky před sebou. Celý příběh jsem si v hlavě srovnala až po jeho skončení. Rozhodně nejde o film, na který se kouknete jednou a pak ho odložíte do poličky k ostatním zapomenutým dvd. ()

whitas

Čekal jsem perlu, dostal jsem briliant. Naprosto vrcholné dílo po všech stránkách. A nejlepší na tom je, že na svém konci příběh nekončí. Je tam díra, kterou můžete uniknout zpět do středu příběhu a pokračovat jiným směrem. ()

PogoJoe

Hezký, smutně laděný příběh. Zezačátku mě moc nenadchl, ale jak se jednotlivé střípky složité skládačky začaly vkládat do sebe, film nabral své kouzlo a zaujal. Napoprvé i po dvou letech napodruhé... ()

Damiel

Bomba plná emocí, silný příběh, který je divákovi předhozen jako fakt. Jaký postoj k němu zaujme, to už je na něm. ()

Toshiro

Spletitá síť vztahů a událostí, které nejsou zas tak špatné, ale trpí tím, že příběh je prostě plný explicitní erotiky a to mi nesedlo. ()

Skip

Medemovy filmy mě nějak míjejí a ani tento nebyl výjimkou. V tom poněkud zbrklém propletenci jsem se jen velmi těžko orientoval. ()

willow666

Velmi zvláštní film, který naprosto nevídaným způsobem spojuje sex, bolest a život všech postav. Jediné, co mu trochu ublížilo, je zbytečná délka. ()

wipeout

Pod údermi prstov sugestívneho autora zvierajúca sa klávesnica mučená a ukájaná zároveň, sa stane strojcom príbehu vášne a ľudskej lačnosti po plodoch našich zvieracích pudov. Každým ďalším dotykom sa prepadá nestráviteľná masa fiktívnej reality hlbšie k vyvrcholeniu v rozplynutí sa v čiernej diere relatívnosti. No nie každé z vyvrcholení musí nutne uspokojiť naše lačné filmové jazýčky, no i napriek tomu v tomto prípade sa veľmi rád nechám rozpáliť vábivým predstieraním rytmických výdychov jedinečnosti. 3,5* ()

kalap

Po Potope som potreboval niečo fakt dobre a siahol som po Sexe z Luciou,lebo mrknúc sa na hodnotenia su fakt dobre, ale čo zvlášť utvrdzuje kvalitu tohoto snímku je to,že sa úplne zhodla moja kleopatra s nemojím golfistom čo zdaleka nebýva pravidlom a tak si dam repete Sex aj s Luciou. ()

Violeta

Jedinečná, zvláštní atmosféra filmu.. Říkáte si: Je to sen? Zdá se to někomu? Ne, nezdá. Tak se to prolíná s Lorenzovou knihou? Je to jeho fantazie? Není. Je to celé realita, od začátku do konce. Se všemi bolestmi, rozkošemi, útěky a setkáními. Je to o múzách. A také o snílkovi, který zásadním způsobem zasahuje do života svých múz, bere si jejich duše a skládá z nich tu svoji. Pokaždé, když si Sex a Lucía pustím, odlétnu někam strašně daleko, stejně jako v tomto komentáři :). ()