Cooltúra

(festivalový název)
  • Slovensko Cooltúra (více)

Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej cooltúry. Cooltúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom '89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že k došlo k spoločensko-cooltúrnemu uvoľneniu, naša cooltúra stále hľadá svoju identitu. V tomto cooltúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou jej šírenia. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných cooltúrnych podujatí. Objavili sa nové cooltúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá ona slovenská cooltúra? (oficiální text distributora)

teplic

Takže Mr. Režisér sa rozhodol natočiť dokument o stave slovenskej kultúry. Veľmi efektné, ukazovať cielene iba tú najnižšiu a najextrémnejšiu kultúru Je to pekné a výpovedné, pretože Mr. Remo nám vlastne hovorí: "aha aká je tu hrozná kultúra a my sme predsa lepší." Samo o sebe to nie je problém, ale fakt, že sa pozerám na celkom dobre natočený dokument, úplne pokazí tak neskutočne prýštiace vyvyšovanie sa a arogancia. A keby len vo filme: obzrieš sa okolo seba -- týpek s prijebanými fúzami, rasta čiapkou a nohavicami tak obtiahnutými, že ma z toho zabolia vajcia, a babenka s modrými vlasmi, piercingom a oblečením ako zo smetiaka sa smejú, lebo prijebanci na obrazovke počúvajú ľudovky, oblievajú sa alebo skáču v moshpite. Ale týpek a babenka sú len hipsterské kreatúry, oni sú lepší, lebo sa smejú na autistoch. Za prezentovanie filmu ako zakázaného by som Mr. Režiséra poslal do gulagu, nech vie, čo to znamená "zakázané." ()

ClarityW.

Každí z nás trochu tuší ako to všade chodí. Táto snímka len poukazuje na to, že to tak prosto je. Celkové zhrnutie niečoho, čo je realitou vo všetkých smeroch. Divák si spraví vlastný názor na tie situácie, ktoré tam boli ukázané a nevnucuje mu určitý pohľad niekoho. ()

ZetDaElO

Byť kontroverzný je oveľa ľahšie ako byť vecný. Prvoplánovosť je najväčším problémom tohto dokumentu. To potvrdzujú zábery na postihnutých, na dôchodcov alebo na Fica. Naopak spracovanie je veľkou doménou, konkurencieschopnou aj so zahraničnou produkciou. Komediálnosť prevyšuje výpovednú hodnotu, ale keďže byť vtipný je u nás unikát tak záverečné hodnotenie je pomerne vysoké. 7/10 ()

Rodriguess

Uuff bolo to super. Clovek si az tu uvedomý ze aky je v podstate stastny ze sa tomuto vsetkemu dokaze vyhnut. Miestami aj zimomriavky ako to na Slovensku funguje. Najviac boli tí krestania a to kopanie hrobov. ()

BrusVejn

Celé to postrádalo formu, neviem čo tým chcel autor povedať. Ako zhluk náhodných scénok, ktoré asi mali (z časti) reprezentovať slovenskú kultúru ma to nudilo a až na pár vecí som sa nič nové či šokujúce nedozvedel. ()

BaseDallas

Film je pestro zostavený kaleidoskop slovenskej "kultúry", kde častokrát nevyberané spôsoby zobrazujú našu skutočnú náturu naprieč všetkými spoločenskými vrstvami a vekovými kategóriami obyvateľstva. (spoiler) V scénach sa objaví death-metalový koncert, MDŽ s Róbertom Ficom, hasičsko-dedinská zábava, Vilo Rzboril v zákulisí Siedmeho neba, sektársky zjazd na štadióne, Majk Spirit pri krste albumu, alebo napríklad súťaž zástupcov V4ky v kopaní hrobov...(Aj podľa samotného autora), po pozretí filmu si uvedomíte, ako je spoločnost rozdelená rôznymi "dravcami", ktorí surovo profitujú na "svojej" skupine záujmu. Nezáleží, či je to politik, ktorý oblbuje dôchodcov, duchovný, vyberajúci "do zvončeka na kostol", alebo mediálne známy raper, budujúci si svoju kariéru na 16 ročných dievčatách. Tento hnus tvorí hlavný protiklad k inak celkom vtipnému zobrazeniu stavu našho národa a tak je tragikomédia dokonalá. Snímok v sebe nesie odkaz nesprávneho smerovania spoločnosti a odmieta podriadenie sa všeobecnej otupelosti a servilnosti kultúrnych, či politických lídrov v prospech bezbrehého biznisu a na úkor nás všetkých. Cooltúra si spolu s ďaľšími troma Removými filmami, nesie status nechceného zlata, pretože udiera klinec po hlavičke, lenže nie je a možno ani nikdy nebude autorizovaný niektorými účinkujúcimi protagonistami a tak je zatiaľ otázne, či sa dostane do oficiálnej distribúcie. Už len preto stojí za pozretie. ()

Razz

Napriek očakávaniam niet kontroverznosti, niet prekvapenia. Ak niekto doteraz žil v tom, že slovenská väčšinová kultúra je iná, tak žije vo vákuu. Je to ale obraz len Slovenska? Nemá aj Česko, USA, Nemecko, Rusko (dosaď akúkoľvek krajinu) svojich Jakubcov, Rytmusov, Rozborilov, zvyky plné pitiek či podivných politikov? Z tohto pohľadu mi prišiel film ako povrchný. Jednoduchá RTG snímka istej časti kultúrneho spektra, ktorá nemá hlbší význam ani odkaz. ()

Lostinside

Očakával som od toho veľa a nedostal prakticky nič. Mám skúsenosti s točením dokumentov a toto je vlastne prvá mustra, ktorá napadne každého začínajúceho dokumntaristu a väčšina z nich túto možnosť ignoruje. Zostrihať pochybné podujatia do kolotoča nevkusu je síce pekné, ale prakticky tým do sveta autori kričia: aha som dobrý strihač. Podujatia boli prístupné a prakticky stačilo keď len niekto sedel pri počítači a pozeral si zbierku pochybných podujatí v online diári. Potom všetko zostrihal a povedal: "tu máš zmesku nesúrodosti a keďže som cool tak ti k tomu nedám ani komentár, ani jasné smerovanie". Pritom samotný nápad a hlavne niektoré odhalenia sú tu zaujímavé, no chýba tomu koncept a väčšia prepracovanosť a hlavne investigatívnosť, ktorú dobrý dokumentarista jednoducho musí mať. ()

mansonn

Co dodat.... Vidiet ze autor sa s nametom vyhral, nechal divaka aby si urobili vlastne zavery, aby sami interpretovali pohlady ludi. Velmi pekne je vykresleny nezaujem ludi o tom, kam tato krajina smeruje, nezaujem riesit ocividne problemy - rozkradanie statu a nielen statu ale vsetkeho co mame, naseho majetku, kedze stat od nas taha peniaze. Pseudoidoly - debilkovia ako Rytmus, spevaci, umele prsatky ktorym nevadi ze su iba ako kus dobytka prezentovane na trhu - ako na nich skandovali ukaz prsia a rozkrok, vtedy jej citat myslienky, neverim ze je hrda na seba a pochybujem ze rodicia by sa tesili kam smeruje cesta ich dietata. Problem je v tom, ze tieto skupiny politici, celebrity = zlodeji a vymyvaci mozgov by neboli nic, keby sme sa o nich nezaujimali. Je pohodlne starat sa o seba a verit ze aj ked vidim, ze dochodcovia nic nemaju ja sa budem mat inaksie ked pojdem ako 150 rocny do dochodku .....stat je v troskach, bez armady a tym padom obrany, bez podpory mladych rodin (aby mohli banky zarabat na hypotekach nie su statne byty), otvorili dvere EU aby nas Nemci,Belgicania a Holandania rozkradli a zaplavili ich vyrobkami a krajina je stale viacej chudobnejsia.... Nikoho to netrapi hlavne ze je co pit, moznost pozerat dementne serialy a zistovat novinky kolkate dieta ma Kollar a ktora uplne sprosta a nezaujimava baba ukazala kde prso, bradavku ci zadok... Moralny upadok? - nie iba realita nezaujmu a konzumu. Kazdy v tom filme vidi co chce vidiet a niekto nic - nedivim sa. ()

sten32

Nie že by dokument ukazoval niečo prevratné, niečo odhalil... Všetko čo je v dokumente už dávno viete, len keď sa to takto premietne v približne v hodinovej stopáži, príde vám z toho všetkého zle... ()

90125

Tento film trpi podobnym problemom ako Český Alláh Zuzany Piussi. Chaoticky zlepenec nahodne zoradenych scenok, ktore dohromady nedavaju ziaden zmysel. Film nejde odniekadial, niekam. Je to len povrchné kĺzanie sa po spolocenskych extrémoch, bez nejakeho presahu, bez poukazania na riesenia. Je to len panoptikum poloblaznov a naiviek, z ktorych velka cast nevie ani do 10 napocitat. Akoby slo len o to, natocit co najvacsi extrem a tym ohurit. Filmu skratka chyba dramaturgia. Tym ale nechcem povedat, ze to vsetko tam, nie je pravda. Bohuzial je. Anketa medzi volickami Smeru a ta masova nabozenska halucinacia, to bola fakt sila. Je skutocne desive, co vsetko je dnes povazovane za kulturu a je na tom vidiet ako hrozne zlyhava skolstvo a vychova v rodinach. Rovnako desive je uvedomit si, aka je vlastne ta demokracia nedokonala. Ze totiz aj kazdy imbecil ma tiez volebne pravo. A podla vlády, zvolenej v slobodnych volbach, spoznávame inteligenciu naroda. A ano, to je skutocne pravda. Skutocne existuju ludia, ktori povazuju hip-hop a rap, so vsetkym tym pi**vanim a ko**tovanim, za hudbu, alebo za kvalitnu kulturu. 55 % ()

Jurcekk

Bavilo ma to. To posolstvo som prečítal że kam tento svet speje. Zrkadlo o stave kultúry to nie je ani náhodou. Posplietal piate cez deviate. Missky rap ficovo mdž...Hroby. Som tak mimo že ukáž piču a trashový koncert mi prišli fascinujúce. Ešte pol hodinu nejakých bizarných obrázkov by som zvládol... Život je ťażký. Každý nejako relaxujeme. Ale že film o stave kultúry?!?... ()

adako

Zopár super scén s presahom, dokumentaristika jak sa patrí, tie sú ale skôr výnimkou. Neviem sa ubrániť pocitu že všetky scény sú perfektné "na papieri", alebo ešte lepšie "do traileru", v reále však nefungujú, sú prázdne, bez hodnoty (bez zámeru?). Čo je najväčší problém, dokopy to nič nedáva. Keď pozrieš celý film, všetky kúsky skladačky sa spoja, a nevytvoria nič, žiaden obraz, odkaz, pointu. Akoby sa autor nič nesnažil povedať, nesledoval žiaden autorský zámer, len nabrainstormoval najväčšie kuriozity "kultúrneho" života, natočil ich a pri tom skončil. ()

nikhaj

haha Ked zacala slopná tak to riadne nahadzovali :DDD aj ukáž čiču je velmi typicke na zaver cirkevny prispevok, duch tejto doby ()

dragon'88

Obmedzuje sa prevazne na prostriedky zabavy-spolocenskeho zivota, ale je to zaujimavy kompilat a musim povedat, ze som ocakaval ovela menej. Film dokumentuje a nekomentuje, co je jeho hlavnou devizou, je prekvapivo rozmanity a nenudi. 5*, lebo je to pozoruhodny pocin, ignorujte interpretaciu z "oficiální text distributora" a spravte si vlastnu. ()