Willard

Horor

USA, 1971, 95 min

Willard, dvaceti sedmiletý mladík, žije se svojí matkou ve velkém domě zatíženém dluhy, což se dozví až později. V práci mu šéf Martin (úlisný E.Borgnine) dělá peklo na zemi, byť by měli být ve skutečnosti parťáci. Willardův otec totiž podnik založil. Dlouhou dobu lhostejný Willard se postupně dostává do stále většího pracovního tlaku, nemoc jeho matky se zhoršuje, v práci se začne seznamovat s novou kolegyní a na zahradě objeví potkany (ne, krysy to nejsou). Mladík zjišťuje, že potkani jsou velmi učenliví a že by je mohl využít pro své účely. Zprvu si neuvědomuje, že pomsta sice může chutnat sladce, ale s čím kdo zachází, s tím také schází, a kdo seje vítr, sklízí bouři. Postupně se rozjíždí kolotoč, z něhož se nedá vystoupit. Drama člověka se dostává do roviny hororu v momentě, kdy se z potkanů stává zbraň. Poněkud zestárlý snímek s pěknou hudbou, slušnými hereckými výkony a jednou likvidační scénkou.(4.11.2017)

Wllard je stratená existencia jeho jediný priatelia sú potkany Ben a Socrates.Willard žije so svojou výstrednou matkou a potkanmi,nielen s tými dvoma ale s celou tlupou potkanov vo veľkom dom.Potkany ho počúvajú a dokonca na jeho príkaz zabijú aj človeka.Ale nakoniec sa všetko otočí proti Wllardovi.Veľmi vydarený film,v USA veľmi úspešný a dostal aj viacero ocenení.(29.10.2009)

Potkany sú relatívne inteligentné zvieratá, ale ako sú vykreslené v tomto filme, je jednoducho cez hranu. Menej známy animal triler je ale zaujímavý svojím dramatickým a psychologickým prístupom. Príbeh je vykreslený zoširoka, je svižný a dokáže udržať napriek dlhej absencii napätia divákovu pozornosť. Aj preto ubieha celkom rýchlo. A nesmiem zabudnúť na vždy skvelého Ernesta Borgnina, ktorý tu hraje záporaka, a opäť bravúrne. Kto čaká nervydrásajúci triler, či nebodaj horor, nedočká sa, ale film je to zaujímavý a na 70. roky s celkom originálnym námetom.(13.9.2019)

Vlastně docela slušný snímek. Nejlepší moment je onen, kdy na scénu nastoupí kočka a kdy pan šéf Martin strachem šmrncnutým překvapením koulí očiskama minimálně o sto šest...jsou věci, které nejdou zahrát, a to je právě jeden z nich. Jinak pan magor Willard je hrozbou společnosti, ale co se dá dělat, vlastně mu fandíte, aby to těm ostatním magorům dal pořádně sežrat...a aby následně byl sám SPOLIER: sežrán.(24.5.2010)

Chtěl jsem si jen ověřit odlišnosti s remakem z roku 2003, a nakonec (venku počasí, že bys krysu ven nevyhnal) jsem shlédl celé. V porovnání se mi líbila spíš tato verze, remake byl asi zbytečný, všechno bylo už zde. Ve světle Deleuzova "stávání se zvířetem", zde "stávání se krysou" a naopak Willlardovo "stávání se krysou": Willard (už jako krysa) se pomstil za domnělá či skutečná příkoří šéfovi firmy, ale stát se opět člověkem se mu nepodařilo, a zřejmě to již ani nešlo. Zrada krysy na krysách se trestá stejně jako zrada člověk na člověku.(2.11.2019)

• - Překvapivý finanční úspěch tohoto filmu inspiroval hororové filmy na téma vraždících zvířat v sedmdesátých letech. (hladass)

• - Film byl natočen podle románu „Ratman's Notebooks“ Stephena Gilberta. (hladass)

• - Ve hře "Shining Force II" bojuje hlavní hrdina s monstrem pojmenovaném Willard. Je to obrovská krysa s telepatickou mocí nad ostatními krysami. (hladass)