poster

Major (festivalový název)

 • Rusko

  Mayor

 • Rusko

  Майор

 • Slovensko

  Major

  (festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller / Akční

Rusko, 2013, 99 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Enšpígl
  ***

  Od začátku film stanoví jasný pravidla, ty si divák a já si budu brát tvoje emoce a jako správný diktátor je bral všechny. Vše se však zadrhne v okamžiku kdy se dění přenese na policejní stanici a realičnost ustupuje na úkor akce, která na mně tedy příliš věrohodně nepůsobila. Pak se film uklidní a začne trocha psychologie což baví, na druhou stranu chování majora v poslední části popírá jeho předchozí myšlenkový pochody. Pravdou však taky zůstává, že každej člověk nějak reaguje na vývoj situace.(23.11.2014)

 • Maq
  ***

  Tak jak se to má s tou legendou o laskavé, široké ruské duší? --- Že Rusko není zrovna ideálem svobody, to víme. Média tancují jak Vladimír píská. A přesto se tam najde nejen bumážka, ale i peníze, které umožní natočení filmu tak kritického. Ruská realita je tkaná z hrubšího plátna, a tak i záplaty jsou hrubší než u nás, ale bordelu a svinstva máme i tak až až. Jmenovitě u policie, když už jsme u toho. Kdypak se konečně dočkáme tvůrců, bumážek a peněz, které dohromady vydají na film podobně (sebe)kritický? Vypadá to, že naše věrchuška to má nakonec posichrované lépe než ten zatracený Putin. Jsme holt velmi krotké stádečko, takové vesnické střediskové...(8.12.2016)

 • nirvanafan
  ***

  Majorovi asi nejvíce škodí reálie, ve kterých se odehrává. Je to totiž taková našlapaná kovbojka, ve které o zvraty není nouze. Na to, aby film působil realisticky, je většina toho, co se v něm děje, až příliš přitažená za vlasy. Nudit se ale rozhodně nebudete. Dynamický střih, parádní soundtrack a atmosféra si rozhodně zaslouží pochvalu. Možná by ale neškodilo někdy v průběhu snímku zvolnit. Událost, ke které dojde hned na začátku, je natolik silná, že už není příliš kam dále gradovat. Přesně o to se však tvůrci snaží a ve výsledku díky frekvenci zvratů působí Major poněkud přeplácaně.(2.7.2013)

 • Radek99
  *****

  Ještě než Andrej Zvjagincev natočil svého legendárního Leviatana, mrazivé podobenství o poměrech v současném Rusku, Jurij Bykov podává divákovi tuto zprávu o stavu Ruské federace. Vynikající herecké výkony (sám režisér v jedné z hlavních rolí), skvělá hudba, dokonalá pseudodokumentární kamera, všechny ty úžasné kamerové záběry snímané z ruky a mizanscéna ruská tak, že už to víc snad ani nejde...tomuhle říkám temná drsná syrová kriminálka...(22.11.2016)

 • ledzepfan
  ***

  Prvních 30minut, až cca polovina je strhující, syrová výpověď o stavu ruské společnosti dnešních dní.. Mám podezření, že aby to Bykov mohl pustit do distribuce, tak to musel rozmělnit nějakým tím akčním a absurdně působícím balastem aby to divák přecejen mohl pokládat za neškodné fantasy... A to je prostě škoda... Jde vidět, že se tady Bykov přecejenom pořád ještě rozehřívá a zkouší co si může dovolit.. Jeho "Durak" už je o poznání jinačí kafe....(7.10.2019)