poster

Lehká jízda

 • anglický

  The Lighthorsemen

Válečný

Austrálie, 1987, 131 min

Režie:

Simon Wincer

Scénář:

Ian Jones

Kamera:

Dean Semler

Hudba:

Mario Millo

Producenti:

Ian Jones, Simon Wincer

Střih:

Adrian Carr
(další profese)
 • drankeryth
  ***

  Film, ktory sa odohrava pocas 1. svetovej vojny, ktorych zas nie az tak moc a to este v Afrike, kde spojenci utocia na Turkov, ktory sa spolcili s Nemcami. Film je sustredeny na lahku jazdu Australcanov a preto sa aj dej upriamuje priamo na nich. Pocas plynutia filmu tych bojov ani nebolo skoro ziadnych, az na koniec filmu sa odohral taky troska vacsi utok proti Turkom, kde bola ich vytuzena voda v studniach. Takze tuto osadu museli dobit Australcania za kazdu cenu, aj ked ich umrelo docela dost. Najprv ich obstrelovala delostrelecka bateria a potom sa na nich zamerali pesiaci, ktori bojovali ale marne, pretoze rychly presun Australcanov sa tam aj tak dostal. To by aj asi bolo vsetko a za okamih nabehli vytuzene titulky, ktore ukoncili tento film:) Pre mna je tento film docela dobry a da sa bez problemov pozriet az do konca.(28.9.2011)

 • Aky
  ***

  Trošku zklamání. Hlavně proto, že mi to celé připadalo nějaké zmatené. Těžko se orientovat, proč se zrovna teď o co bojuje, navíc typy hlavních představitelů si byly velmi podoboné, takže se postavy dlouhou dobu vzájemně pletly. I soukromá linka v příběhu mi připadala poměrně banální, s pointou, která se nabízela už v polovině filmu. Prostě mi to nesedlo.(22.5.2011)

 • Terva
  ****

  Prodcukce -Jan Bladier .... associate producer Antony I. Ginnane .... executive producer Ian Jones .... producer David Lee .... associate producer Simon Wincer .... Byl jsem překvapej jak i po dlouhé době na mě působí ty válečné scény. Austrálie asi natočila jeden z těch lepších filmů o první světové válce. Pro znalce bude jistě uspokojením vidět tehdejší dobové zbraně a oblečení.(11.6.2011)

 • Big Bear
  ****

  Nevím proč, ale vždy jsem měl pro Australáky slabost a to v obouch válkách. Snad je to jejich syrovostí a nepoddajností. Za první světové se vojáci z Britských dominíí museli hlásit do tohoto konfliktu jako pomoc koruně za druhé války to už bylo dobrovolné. To ve snímku postihlo i Australany ač se válka odehrávala na druhé polovině světa. Film je o lehké jízdní kavalérii bojující kdesi v Arábii proti Němcům a Tureckým jednotkám. Film nás blíže seznámí se čtveřicí kavaléristů. Jednoho z nich posléze vystřídá nováček, který ač vyniká přesnou muškou na terč a velmi dobrým ovládáním koně, nedokáže vystřelit na člověka. Není to zbabělostí, ale odporem zabít. Tento handycap kamarádi v boji brzy odhalí a doporučí mu se nechat převelet jinam. On se raději dobrovolně nechá převelet k sanitě kde je třeba také odvahy při odnosu zraněných z pole a kde se zamiluje do zdravotní sestřičky. Jednotka posléze dostane rozkaz dobýt důležitou oázu s jediným zdrojem vody široko daleko. Generalita si uvědomuje, že pokud se to mužům nepodaří, všichni zemřou v poušti žízní. Úkol dobýt oázu připadne pěchotě, ta je ale zmasakrována zakopaným dělostřelectvem a střelbou ze zákopů. Velící důstojník pošle proti všem tehdejším zvyklostem proti opěvněným pozicím lehkou jízdu Australáků. Obránci si myslí, že útok kavalérie bude jako vždy - dojezd na dostřel karabin, sesednutí a pokračování pěšmo k nepříteli s nasazenými bajonety. Velitel jízdy ale rozhodne k útoku za jízdy až k pozicím nepřítele. To zcela překvapí obránce oázy, dělostřelectvo není schopno na rychlý úder tryskem jedoucí jednotky včas reagovat náklony děl a většina palby jde mimo. Ke ztrátám dojde až při překonávání zákopů. Přesto tato jednotka s minimem ztrát oázu dobila a zajistila tolik důležité studny. Film je natočen podle skutečné události. Jediné co mi kazilo dojem byla špatná kvalita obrazu (koupeno na stánku na DVD) a šílený dabing kde mi vadil hlas Pomejeho a užívání hlasu jednoho dabéra pro více postav... Finální útok a pohled jedoucí kamerou na jednotku tryskem jedoucí na krásných koních byl fantastický a dechberoucí! Velmi povedený válečný film! Dávám poctivé 4 hvězdičky.(13.4.2011)

 • Slasher
  **

  Přijde mi, že na téma starosvětsky troufalá jezdecká zteč proti zákopům, kanónům a kulometům (Beersheba 1917) se dala natočit i zábavnější podívaná. Takto jen průměrná, ničím vynikajíci “TV kvalita” bez nějaký pořádný esence, pro australský hrdinství za první světový doporučím volte radši GALLIPOLI Gibsona/ Weira. Přišel, viděl, zapomněl.(10.2.2019)

 • - Během natáčení filmu nezemřel žádný kůň. (Yardak)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace