poster

Lehká jízda

 • Austrálie

  The Lighthorsemen

Válečný

Austrálie, 1987, 131 min

Režie:

Simon Wincer

Scénář:

Ian Jones

Kamera:

Dean Semler

Hudba:

Mario Millo

Producenti:

Ian Jones, Simon Wincer

Střih:

Adrian Carr

Scénografie:

Bernard Hides

Kostýmy:

David Rowe
(další profese)
 • Slasher
  **

  Přijde mi, že na téma starosvětsky troufalá jezdecká zteč proti zákopům, kanónům a kulometům (Beersheba 1917) se dala natočit i zábavnější podívaná. Takto jen průměrná, ničím vynikajíci “TV kvalita” bez nějaký pořádný esence, pro australský hrdinství za první světový doporučím volte radši GALLIPOLI Gibsona/ Weira. Přišel, viděl, zapomněl.(10.2.2019)

 • flanker.27
  ***

  Občas se člověk přes některé filmy dětství, které si chce připomenout, prokliká k jiným filmům, na které už úplně zapomněl že je kdysi viděl. V tomhle případě bylo vodítkem jméno režiséra Simona Winncera, který stál za jinouu vzpomínku na film z dětství - Phar Lap. Zde se opět dostaneme do prostředí souvisejícího s koňmi, tentokrát však ne na dostihy, ale do života australských dragounů nasazených za první světové války na Středním východě proti Turkům. Film je v zásadě klasický válečný film, bez zvláštního překvapení, avšak má velmi slušnou výpravu a může sloužit jako dobrý doplněk k mnohem slavnějšímu Gallipoli. Také je v něm zobrazen jeden z posledních úspěšných útoků jízdy v moderní válce. P. S. Viděno někdy v první půlce 90. let na VHS z videopůjčovny s velmi kvalitním dabingem (to je narážka na zmiňovaný tragický dabing na dvd).(29.7.2013)

 • Big Bear
  ****

  Nevím proč, ale vždy jsem měl pro Australáky slabost a to v obouch válkách. Snad je to jejich syrovostí a nepoddajností. Za první světové se vojáci z Britských dominíí museli hlásit do tohoto konfliktu jako pomoc koruně za druhé války to už bylo dobrovolné. To ve snímku postihlo i Australany ač se válka odehrávala na druhé polovině světa. Film je o lehké jízdní kavalérii bojující kdesi v Arábii proti Němcům a Tureckým jednotkám. Film nás blíže seznámí se čtveřicí kavaléristů. Jednoho z nich posléze vystřídá nováček, který ač vyniká přesnou muškou na terč a velmi dobrým ovládáním koně, nedokáže vystřelit na člověka. Není to zbabělostí, ale odporem zabít. Tento handycap kamarádi v boji brzy odhalí a doporučí mu se nechat převelet jinam. On se raději dobrovolně nechá převelet k sanitě kde je třeba také odvahy při odnosu zraněných z pole a kde se zamiluje do zdravotní sestřičky. Jednotka posléze dostane rozkaz dobýt důležitou oázu s jediným zdrojem vody široko daleko. Generalita si uvědomuje, že pokud se to mužům nepodaří, všichni zemřou v poušti žízní. Úkol dobýt oázu připadne pěchotě, ta je ale zmasakrována zakopaným dělostřelectvem a střelbou ze zákopů. Velící důstojník pošle proti všem tehdejším zvyklostem proti opěvněným pozicím lehkou jízdu Australáků. Obránci si myslí, že útok kavalérie bude jako vždy - dojezd na dostřel karabin, sesednutí a pokračování pěšmo k nepříteli s nasazenými bajonety. Velitel jízdy ale rozhodne k útoku za jízdy až k pozicím nepřítele. To zcela překvapí obránce oázy, dělostřelectvo není schopno na rychlý úder tryskem jedoucí jednotky včas reagovat náklony děl a většina palby jde mimo. Ke ztrátám dojde až při překonávání zákopů. Přesto tato jednotka s minimem ztrát oázu dobila a zajistila tolik důležité studny. Film je natočen podle skutečné události. Jediné co mi kazilo dojem byla špatná kvalita obrazu (koupeno na stánku na DVD) a šílený dabing kde mi vadil hlas Pomejeho a užívání hlasu jednoho dabéra pro více postav... Finální útok a pohled jedoucí kamerou na jednotku tryskem jedoucí na krásných koních byl fantastický a dechberoucí! Velmi povedený válečný film! Dávám poctivé 4 hvězdičky.(13.4.2011)

 • Ampi
  ****

  Takové rádoby pokračování Galipolli s jinými Australany (místo Západní Austrálie pochází z Victorie). Je tu jinoch, který je nováčkem a touží po vavřínech slávy a dobrodružství, ale i válkou ostřílení veteráni, kteří si váží svého života a svých koní. Film viděn poprvé myslím na Nově s kvalitním dabingem i obrazem. Koupené DVD od Moon Picture má mnohem horší obraz i nekvalitní dabing. Další film ke 100. výročí konce první světové války.(22.10.2018)

 • drankeryth
  ***

  Film, ktory sa odohrava pocas 1. svetovej vojny, ktorych zas nie az tak moc a to este v Afrike, kde spojenci utocia na Turkov, ktory sa spolcili s Nemcami. Film je sustredeny na lahku jazdu Australcanov a preto sa aj dej upriamuje priamo na nich. Pocas plynutia filmu tych bojov ani nebolo skoro ziadnych, az na koniec filmu sa odohral taky troska vacsi utok proti Turkom, kde bola ich vytuzena voda v studniach. Takze tuto osadu museli dobit Australcania za kazdu cenu, aj ked ich umrelo docela dost. Najprv ich obstrelovala delostrelecka bateria a potom sa na nich zamerali pesiaci, ktori bojovali ale marne, pretoze rychly presun Australcanov sa tam aj tak dostal. To by aj asi bolo vsetko a za okamih nabehli vytuzene titulky, ktore ukoncili tento film:) Pre mna je tento film docela dobry a da sa bez problemov pozriet az do konca.(28.9.2011)

 • - Během natáčení filmu nezemřel žádný kůň. (Yardak)