Osamělost přespolního běžce

• Velká Británie The Loneliness of the Long Distance Runner (více)

Tvorba mladého rozhněvaného muže Alana Sillitoea oslovila tvůrce nově se formujícího hnutí Free cinema hned dvakrát. V nezávislé produkční společnosti Woodfall vznikl v režii Karla Reisze nejprve přepis románu V sobotu večer, v neděli ráno a posléze byl zfilmován další titul Osamělost přespolního běžce. Hlavní hrdina dospívající mladík Colin Smith (ztvárnil ho o několik let starší, ale dostatečně věrohodný Tom Courtenay) se za krádež dostane do nápravného zařízení, kde ředitel pokládá za nejlepší výchovný prostředek sport. Když zjistí, že je Colin nadaný běžec, umožní mu dobré podmínky k tréninku. Colinův životní příběh se objasňuje v retrospektivách během závodu v přespolním běhu, ve kterém se střetávají chovanci ústavu se studenty elitního gymnázia. V jednotlivých výjevech se postupně dozvídáme o Colinově rodinném zázemí (smrt otce a jeho vztah k matce), ale i o jeho sporech s ředitelem. Přestože je mladík jasným favoritem závodu, vzbouří se a nechá vyhrát jiného běžce. Colin je typický antihrdina, který se ve své mladosti a romantickém postoji konfrontuje s autoritami společnosti, se světem instituce. Jeho vzpoura nemá konkrétní program, je spíše instinktivní. Richardson záměrně volí dokumentární styl zachycení příběhu, k čemuž také značně napomohl dvorní kameraman hnutí Free cinema Walter Lassally, stejně jako celá řada nových neokoukaných hereckých tváří z regionálních divadel. (oficiální text distributora)

Mr. Sandman

Jeden z vrcholů Kitchen sink filmového realismu a to především díky velice přesvědčivému rozhněvancovi Toma Courtenaye. Důležitá byla v tomto případě i velmi kvalitní předloha Allana Sillitoea a režie Tonyho Richardsona v duchu hnutí Free cinema. Způsob vyprávění formou nenucené retrospektivy a doplňující vnitřní monology vypravěče, jenž je zároveň hlavním hrdinou. Sociální stratifikace která vytváří mezi lidmi nepřekročitelné bariéry. Film silně zasazený do dobově- místního kontextu, který ovšem svou trvalou platnost nepozbývá. Vynikající ukázka britské alternativy francouzské nové vlny. Hrubozrnější, realističtější, dojemnější a nestrojená. ()

rekkky

Rozhněvaný mladý muž, který ve svízelné rodinné situaci a jiným vnějším okolnostem nalézá vyjádření svobody a radosti v běhu, tento fakt se ještě znásobí v nehostinném prostředí nápravného zařízení, kde se ukáže jeho bojovná a vitální povaha. Životní příběh opouštíme v okamžiku, kdy v životním závodě těsně před cílem nechá vyhrát v pořadí druhého běžce a film tak symbolicky končí s posláním, že ten svět vlastně není o hrdinství, ale o jiných hodnotách, které v mnoha případech nemůžeme ovlivnit a nemá cenu proti nim bojovat. Černobílá podoba obrazu nahrává k ponurým myšlenkám, ale příběh sám o sobě nabízí spoustu světlých momentů, které vystihují náladu šedesátých let minulého století ve Velké Británii. Film není ani tak o sportu, výchovných prostředcích, ale názorným způsobem vykresluje myšlenky mladých rozhněvaných můžu, kteří za se za každou cenu nechtějí zmanipulovat a žít podle svého nejlepšího uvážení. ()

Ronee

Je skvelé pozrieť si takúto starú snímku. Britská kinematografia 60. rokov. Hneď ma napadne: free cinema a rozhnevaní mladí muži. Nimi sa potom inšpirovali beatnici a tých ja mám veľmi rada. Ale k veci. Mladý Colin je presne ten typ chlapca, ktorý sa nerád prispôsobuje, zato rád robí všetko naopak, ako by sa od neho očakávalo. Film krásne pracuje s retrospektívou - začína sa to v prítomnosti a postupne sa dozvedáme, čo tomu predchádzalo, ale stále sa tieto dve časové roviny striedajú. Colin je super, čo si budeme hovoriť. Anarchista a outsider. Zato však veľmi talentovaný bežec. Hudba. Nie je možné, aby som si ju vo filme nevšimla, jedine ak by tam nebola vôbec dôležitá. Keď Colin beží lesom, hrá super hudba a je to celé také atmosférické, presne pre mňa. Krásny snímok jednoducho. ()

SAINTS

Kvalitna britska dobova socialna drama.Hlavny hrdina Colin Smith pochadza z robotnickej rodiny a ani počas pretekov nestrati svoj rebelantsky postoj. ()

ANTI-frog

Na to, že sál byl úplně přeplněný a já musela sedět na zemi, jsem se výborně bavila. Sem tam se usmát, sem tam se zašklebit Možná, že to ne každý chápe, ale člověk prostě občas „musí“ udělat něco, co mu celou situaci třeba úplně zhatí, a to pro svou hrdost, pro svůj pocit, že si přece jenom ještě stále rozhoduje sám za sebe. To dělá jen člověk, co? =o)) ()

gezper

Komornější realistické sociální drama z okraje anglické společnosti tehdejší doby s celkem dobrými uvěřitelnými hereckými výkony, především tedy hlavní role. Je třeba počítat s pomalým táhnoucím se průběhem. Napoprvé jsem u toho usnul, ale to jsem byl pravda notně unaven! Hlavní běžec běhá častěji rychleji než probíhá samotný film. I tak jsem rád, že jsem to napodruhé zvládnul "až do cíle". Samotný obsah není sice nikterak složitý, nicméně závěr si člověk musí srovnat a vyložit sám, protože ani celou dobu značně rozpolcený hrdina ani jeho vedení režisérem nenabízí žádné pevné uchopení. Ale to je vlastně dobře. Jo a nečekejte moc sportovní film .. [70%] ()

KorenGeorge

Sportovní drama, které ani tak moc není o sportu, spíše se dotýká sociální tematiky 60. let v Anglii. V hlavní roli revoltující na svět nasupený výtržník, který nechce svůj život strávit u jedné mašiny jako jeho čerstvě zesnulý otec; místo toho se poflakuje a páchá drobnou trestnou činnost, takže skončí v nápravném zařízení pro mladistvé. Zde vychovatelé objeví jeho běžecký talent, který by jim pomohl zvítězit na sportovním klání proti soukromému gymnáziu. Co má však sám Colin za lubem, nikdo netuší. Na filmu se dost projevil zub času, příběh je poměrně slabý a utahaný, s hlavním protagonistou jsem se nijak zvlášť nedokázal identifikovat, ani ty flashbacky ve mně žádné pocity nevzbuzovaly. Nejlepší na filmu je 1. minuta, která navnadí k něčemu mimořádnému, což se ale nekoná. Na druhou stranu reálný závěr bych neodhadl a byl pro mě příjemným překvapením, a tak přidávám jednu hvězdu. ()

brasek

Príbeh nie je zlý a rozhodne nenudí, ale neponúka nič úchvatné čo by ostalo v pamäti (maximálne iba tých 500 libier čo dostala pani máma po smrti muža a čo všetko sa dalo za to nakúpiť). V celom snímku Allan nepredvádza také emócie aby ten cezpoľný beh sabotoval, takže nejako neviem čo si mám myslieť o finále snímku. ()

gizi

Především zajímavé přiblížení pracující chudší společenské vrstvy v průmyslové Anglii. 70%. ()