Osamělost přespolního běžce

• Velká Británie The Loneliness of the Long Distance Runner (více)

Tvorba mladého rozhněvaného muže Alana Sillitoea oslovila tvůrce nově se formujícího hnutí Free cinema hned dvakrát. V nezávislé produkční společnosti Woodfall vznikl v režii Karla Reisze nejprve přepis románu V sobotu večer, v neděli ráno a posléze byl zfilmován další titul Osamělost přespolního běžce. Hlavní hrdina dospívající mladík Colin Smith (ztvárnil ho o několik let starší, ale dostatečně věrohodný Tom Courtenay) se za krádež dostane do nápravného zařízení, kde ředitel pokládá za nejlepší výchovný prostředek sport. Když zjistí, že je Colin nadaný běžec, umožní mu dobré podmínky k tréninku. Colinův životní příběh se objasňuje v retrospektivách během závodu v přespolním běhu, ve kterém se střetávají chovanci ústavu se studenty elitního gymnázia. V jednotlivých výjevech se postupně dozvídáme o Colinově rodinném zázemí (smrt otce a jeho vztah k matce), ale i o jeho sporech s ředitelem. Přestože je mladík jasným favoritem závodu, vzbouří se a nechá vyhrát jiného běžce. Colin je typický antihrdina, který se ve své mladosti a romantickém postoji konfrontuje s autoritami společnosti, se světem instituce. Jeho vzpoura nemá konkrétní program, je spíše instinktivní. Richardson záměrně volí dokumentární styl zachycení příběhu, k čemuž také značně napomohl dvorní kameraman hnutí Free cinema Walter Lassally, stejně jako celá řada nových neokoukaných hereckých tváří z regionálních divadel. (oficiální text distributora)

slunicko2

Ve své době snad podnětný snímek mi dnes nepřipadá zajímavý. 1) Věk herců a jejich vzhled neodpovídá předloze. 2) 25letý Tom Courtenay (nový běžec Smith) a 23letý James Fox (číslo sedm Gunthorpe) mě zaujali jako pěkní kluci. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1963 - Najlepší herec (Tom Courtenay), Špeciálna cena poroty ('For the intelligence and lyricism with which he expresses the conflict between individuals and society within contemporary life'), Špeciálna cena film.kritikov, Čestné uznanie film.kritikov (herec Tom Courtenay) ()

LaRhette

Film začíná převozem povedené zločinecké partičky. Dvacátník Colin Smith (tehdy dvacetipěti letý Tom Courtenay) vypadá, jako že jeho život právě skončil, zatímco ostatní tam jedou snad za zábavou. Film je hojně propleten retrospektivami, ze kterých se dozvídáme, z jakého prostředí mladík pochází a jak se dostal až sem. Postupně se obě linie propujují a vyprávění se dostává až k očekávanému závodu. Poběží Colin tak rychle, aby dokázal utéct svému předurčení? Jak rychle jste schopni běžet vy? Mladí utíká před životem, život utíká od mládí. Jednoduše: mám ráda filmy o běhání a tohle je numero uno. Skvělý reprezentant filmů kuchyňského dřezu. ()

BarryLyndon

Zvláštní feeling. Moc zajímavá kompozice vyprávění. Bavily mne linky v obou rovinách. Škoda, že byla upozaděná sportovní stránka. 8/10 ()

majo25

Typicky britská záležitosť o obyčajnom nespratníkovi, dá sa povedať flákačovi, a jeho pofidérnom zázemí. Z dnešného pohľadu pôsobí film už zastarane - život mladých, pre ktorých je zábava trsať na hudbu z tranzistoráku, kradnúť alebo byť slovný rebel voči autoritám. Ono škoda, že celým filmom je presiaknutá taká skrytá rebélia, či už voči systému, proti starším, proti krajine, alebo proti zabehanému spôsobu života. Ak to mala byť kritika spoločnosti, tak ju neberiem, a naopak, problémom boli práve iba neprispôsobiví mladí asociálovia. ()

flyboyeda

Velmi britsky film, vic uz to snad ani nejde, pribeh mladeho cloveka, co opovrhuje tradicnimi hodnotami te doby, nechce delat, co se od nej ocekava a shodou okolnosti se dostava do napravneho zarizeni pro mladistve, v hlavni roli opet fantasticky Tom Courtenayi, zajimave prokladani sekvenci z lapaku, doby pred tim (slusna socialni studie uk te doby) a sekvence behu, paradni "fakof system" frajerinka na zaver, vyjimecny film... ()

andrii

Nedá se doběhnout. Startuje na kolenou, do cíle se vztyčenou hlavou. Vytrvalým útěkem, dálavou. Z lopoty, potoků potu kapka medu. Na povrchu, kde "cáká" prach. Před sladkým finále zůstal jako přilepený stát. Jiskru dodal podrážkám. Spoután za odcizení platidel, nechycen však do pravidel, levá - pravá, u chodidel. ()

Cushing

Jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl. Revolta proti poválečnému establishmentu, jaká je možná -- a nutná -- v každé demokratické zemi. V Československu jsme bohužel měli v padesátýcjh letech jiné starosti... ()

Autogram

Nebavilo ma to ani pri tom smiešnom slovenskom dabingu, kde sa prachy nazývajú grošmi a objavili sa aj slová, ktorým som nerozumel. To obdobie britskej akože rebelskej tvorby mi nič nehovorí a ani na tomto filme som nenašiel nič, za čo by to mohli byť aspoň tri hviezdy. Scenár slabý bez akéhokoľvek prekvapenia, dialógy nudné, možno skreslené dabingom, hlavný hrdina nevierohodný, jedine záverečný párminútový bez mal nejaké známky drámy. ()

Specs

Hláška: (Pan Brown se ptá Colina na příčinu jeho umístění do nápravného zařízení.) pan Brown: - "Jak ses sem tedy dostal?" Colin Smith: - "Poslali mě sem." pan Brown: - "To vím. Ale proč?" Colin Smith: - "Chytli mě, byl jsem pomalej." ()

!Borec!

Očekával jsem trochu více sportovní tématiku. Určitou vůli, vzepření, dramatičnost atd. Prakticky ničeho jsem se nedočkal. Hlavnímu skandálistovi ani nevím proč bych měl fandit. Jeho vzpoura je beze smyslu, a pokud by i tak byla beze smyslu, mělo to být dáno najevo extrémněji, plno filmů se s bezcílným rebelstvím vyrovnalo mnohem lépe. Všichni okolo mu vycházejí vstříc a tak moc nechápu jeho záměr a vlastně celý tento počin. Absolutně mě snímek minul. ()

crass.48

Člověk, který si nenechá vmanipulovat cíle ředitelem ústavu. Jen doufám, že v tom ani trochu nebyla snaha po uznání spoluchovanci, aby ukázal, že nestojí o to být ředitelův mazánek. Že to bylo prostě svobodné rozhodnutí. Jinak - naprosto parádní film. ()

Han22

Absolutně nechápu proč to tu má 79%. Osamělost je film o mladistvých gaunerech v čele s hrdinou, kterému v podstatě nikdo nic nedělá - ani ve vzpomínkách doma, ani v pasťáku. Přesto se bouří, rebeluje, chová se jako naštvaný hajzlík po celý film a ve finále SPOILER když může něco dokázat, vyhrát závod a stát se do budocnosti profi atletem, tak to vzdá těsně před cílem. Zkrátka nesympatický zmetek, kterému se nedalo fandit, ani ho chápat, navíc zahraný 25letým hercem který vypadá na 30+. A ještě ta "dechovka" při závodech... Tahle britská "nová vlna" jde dost těžko mimo mě. ()

Disease

Ve své době to mělo nejspíš svoji vypovídací hodnotu, pro dnešního diváka se to poněkud táhne. Obsahově mi to připomnělo pár sociálních českých filmů z 50-60let o narušené mládeži. ()

Pafl

"Vím jenom, že musím běžet dál, aniž bych věděl proč, přes pole a lesy. A nezastavit se ani v cíli, i kdyby se diváci ukřičeli k smrti." Přirozeně, protože v cíli se zastaví jenom ten, kdo běží za něčím. Ten, kdo před něčím utíká, se nezastaví nikdy. ()

Mikino00

Syrový britský snímek na kterém je vidět písmo mladého rozhněvaného muže, sociální problémy, kriminalita. Šedesátá léta nebyla jenom o večírcích na Riviéře a rychlých autech. ()

Vesecký

Alan Sillitoe je autorem předloh dvou klasických britských filmů. Kromě "V sobotu večer, v neděli ráno" jde oo známější Osamělost přespolního běžce. Příběh tvrdohlavého dospívajícího mladíka, který prožívá po smrti otce těžké období, jež ho přinese na šikmou plochu zločinu, za který si odpykává trest v ústavu pro mladistvé delikventy. Zdá se, že díky sportovnímu nadání může získat značné výhody ve svém postavení v kolektivu mladíků. Ty ale nakonec odmítne, když se v závěru filmu rozhodne nevyhrát závod v přespolním běhu proti soupeří z místní střední školy. Mladý muž, který ví, co nechce, ale neví, co chce, dalo by se říct. Dvě dějové linie - současnost v káznici a minulost, kdy je vyprávěn příběh od otcova umírání po zatčení, dávají možnost přemýšlet, kde se v chlapcově životě stala chyba. Do velké míry ji způsobila matka, která díky životní pojistce v závodě zesnulého manžela začala rozhazovat peníze spadlé do klína, na něž se přilepil její nový nápadník. Chlapec chce být hlavou rodiny, ale sám je natolik nedospělý, že podlehne svodům trestné činnosti. Pět hvězdiček; i když je T. Courtenay nepříliš pohledný, společně s dalšími hereckými osobnostmi Británie 60. let sehrál výborné představení. ()