Netvor

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1985, 97 min

William Malone

Harry Mathias

Klaus Kinski je nejlepší na celém filmu. Svojí malou roli si vychutnal a ze všech postav hrál nejlíp. Co se Netvora týče, to monstrum je většinou utopené ve tmě. Některé dialogy sou na facku, ale zábavnost tohoto snímku je 100%. Nad scénářem nesmíte bádat, žádný tu totiž není. Náké ty zohavené mrtvoly, a jedna chodící (Klaus Kinski), šel z něj opravdu strach.(28.1.2010)

• Vitason

Laciná kopie Vetřelce, která toho nemá moc co nabídnout, sice se snaží Scottův příběh o něco oživit respektive jen o pár nových prvků. Například o kolektivní vědomí vraždící zrůdy, ale to vše je utopeno přílišnou temnotou, ve které není prakticky nic vidět, nulovou atmosférou, směšně vypadajícím monstrem, které snad nemůže nikoho vyděsit, špatným provedením a lacinými triky. To, že se jedná o bezduchou kopii, mi nevadí, ale to, že do snímku nebyla vložena žádná invence a ještě je to ke všemu špatně natočené, to už je horší.(11.5.2011)

• MM_Ramone

V honbe za novými materiálmi a progresívnymi technológiami dve nadnárodné spoločnosti investovali obrovské finančné prostriedky do vesmírneho výskumu. Konkurenčné firmy Richter Dynamics a NTI zvádzajú neúprosný boj o získanie komerčnej nadvlády. Súpernie ich zavedie až na Tinan, na najväčší mesiac planety Saturn. Tam však prebudia krvilačného mimozemského netvora. Rozpúta sa vesmírny masaker. Sci-fi horror "Creature" je trapná, nudná, béčková, nízkorozpočtová kópia kultových snímkov "Votrelec" a "Vec". *(9.6.2017)

• tron

„Je to niečo ako zbierka motýľov. Ibaže toto nie sú motýle.“ NETVORA som prvý raz videl na umelou hmotou voňajúcej VHS z dnes už neexistujúcej videopožičovne pri stanici, do ktorej som musel vliecť osobu nad 18 rokov, lebo som končil základnú a majiteľ odmietal každému pod 18 vydať preukaz. NETVOR bol s DETSKOU HROU, DEEP STAR 6, ZLOMKOM SEKUNDY, TEMNÝM ANJELOM, ALIGÁTOROM či talianskym KILLER CROCODILOM jedným z tých parádnych viac či menej hrozných krvavých béčok 80. rokov 20. storočia, kedy pre dospievajúceho chalana nebolo nič lepšie, ako pozrieť si brutálny akčný sci-fi horor, kde kozmonautom niečo trhá hlavy. NETVORA som kvôli silnému detskému zážitku chcel zohnať celé roky. No ani bohovi vypátrať, ako sa daný film volal. Vedel som, že je to nízkorozpočtová kópia VOTRELCA, ale tých bolo v 80. rokoch veľa. Plus som vedel, že tam hrá nejaký ksicht. Myslel som na Malcolma McDowella. Že je to Klaus Kinski a že sa film volá NETVOR, mi až v roku 2009 povedal choze. Následne ma čakalo asi polročné zháňanie filmu. Nakoniec som nezohnal žiadne luxusné DVD, ale krásne hnusnú nahrávku z televízie Nova s logom televízie v rohu. Táto technická (ne)úroveň korešpondovala s verziou, ktorú som videl ako dieťa. Výsledok? Nostalgia bokom – v porovnaní s VOTRELCOM sa nemáme o čom baviť. Postavy, herecké výkony, akčné scény, triky, dialógy, hlášky, vzťahy, vízia budúcnosti, masky, výprava kozmických lodí a laboratórií, to všetko je aspoň o 95% horšie. VOTRELEC po stránke kostýmov, efektov či výpravy, dodnes nezostarol, postavy v ňom konajú logicky, dej je prekvapivý, príšera hrôzostrašná. So Scottovou víziou NETVOR nemá nič spoločné (ani s výbornou VECOU, ďalšou klasikou, ktorú kopíruje). To dieťa vo mne si stále chce obliecť skafander, do pravej ruky svetlomet, do ľavej medzihviezdny samopal a vnoriť sa do temných priestorov. Ale film... film je hrozný.(14.4.2011)

• choze

Tomuhle intersoňáckému béčkovému ripoffu VETŘELCE se ve videopůjčovně asi nevyhnul nikdo z mé generace. Sice to není takový amatérský a dementní vetřelcovský šrot jako BIOHAZARD nebo CREEPOZOIDS, ale stejně je to totálně o ničem. Věci, které byly oproti VETŘELCI přidány (mrtví kosmonauti ovládaní netvorovými parazity), nejsou špatné, stejně tak Kinského stupidní, ale působivě oddeklamovaný monolog (jediných pět minut, kdy mě film trochu vtáhl), v temnotě se utápějící interiéry raket měly atmosféru a potěšila mě ta sexy vojanda, scénář je ale bídný, monstrum směšné a od úvodní scény (která vám dá jasně na srozuměnou, jak špatné to celé bude) je to nuda bez nápadu. Uvažoval jsem nad dvěma hvězdičkami, páč je to standartní hororové béčko, ale když ten film je tak dokonale zbytečný... Ale obal videokazety byl pěkný.(25.3.2007)