Netvor

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1985, 97 min

William Malone

Harry Mathias

Ale jo. Klasická osmdesátka čerpající opět námětově z Vetřelce a spol, kterou jsem si vychutnal s úžasným naprosto příšerným nováckým dabingem. Mnohé scény dokonce kopírují Vetřelce zcela nepokrytě - přílet k planetě, přistávání, nalezení kontejnerů-vajec, jejich tajemství....až kam?...až k monstru. To se sice Vetřelci podobá dosti, ale jinak je daleko mrtvolnější, byť se nás tvůrci snaží přesvědčit o opaku. Plusem je pro mne Kinski, byť mnoho prostoru nemá a navíc vypadá více jako mrtvola, než živý kosmonaut. Občas mě sice tvůrci nepřesvědčili - pobyt venku v ultramrazu a bez kyslíku nebylo jistě možné přežít, ale film rychle utekl a pobavil. Současný divák ho však nejspíš odzívá a odmávne...(16.7.2016)

Klaus Kinski je nejlepší na celém filmu. Svojí malou roli si vychutnal a ze všech postav hrál nejlíp. Co se Netvora týče, to monstrum je většinou utopené ve tmě. Některé dialogy sou na facku, ale zábavnost tohoto snímku je 100%. Nad scénářem nesmíte bádat, žádný tu totiž není. Náké ty zohavené mrtvoly, a jedna chodící (Klaus Kinski), šel z něj opravdu strach.(28.1.2010)

• Vitason

Laciná kopie Vetřelce, která toho nemá moc co nabídnout, sice se snaží Scottův příběh o něco oživit respektive jen o pár nových prvků. Například o kolektivní vědomí vraždící zrůdy, ale to vše je utopeno přílišnou temnotou, ve které není prakticky nic vidět, nulovou atmosférou, směšně vypadajícím monstrem, které snad nemůže nikoho vyděsit, špatným provedením a lacinými triky. To, že se jedná o bezduchou kopii, mi nevadí, ale to, že do snímku nebyla vložena žádná invence a ještě je to ke všemu špatně natočené, to už je horší.(11.5.2011)

• honajz

Zpočátku docela slušné béčko, které po půl hodině ale neví, kam by mělo tak nějak směřovat, takže je z toho jen nepřehledná vyvražďovačka s naprosto nepochopitelnou účastí Klause Kinského a zcela nelogickým koncem. Díky oné neujasněnosti ztratí prvotní prvek napětí (i když ano, hodně to připomíná Vetřelce) a procházky chodbami nejsou už posléze nijak napínavé.(27.10.2012)

• -bad-mad-wolf-

To, co je tu dobré, je zkopírováno z filmu, jímž byl Netvor více než inspirován. Z Vetřelce je skalnatý, temný a zamlžený povrch nehostinné planety, z Vetřelce je atmosféra dýchající chladem a beznadějí v kosmickém opuštění, z Vetřelce je záhadné monstrum a žánr eliminačního sci-fi hororu. Věrný duplikát. Několik hezkých momentů se najde a abych pánům tvůrcům nekřivdil, Netvor má poctivou atmosféru a nenudí. Jenže už to tu všechno v totožném provedení prostě bylo. Vetřelci náleží prvenství, řemeslná kvalita a tvůrčí invence, pro Netvora zbývá jen funkce brakového parazita, se slabými triky a celkovou laciností, jehož největší přednosti vlastně ani nejsou jeho. Hehe.(28.7.2007)