Pod rouškou noci

• Nový Zéland

Krimi / Drama

USA, 2016, 129 min

• mzss1

|20%| Live by Night byl pro mě velmi očekávaný film – nesmírně jsem se na něj těšil. Bena Afflecka jsem si poslední dobou dost získal. Bohužel, absolutně mi to nesedlo. Nehodlám zde psát dlouhý komentář, abych film shodil, ale at už z objektivního nebo subjektivního hlediska musím konstatovat, že tak mizerně podaný děj a scénář jsem dlouho nezažil. Spousta nesmyslných dialogů, scén a chování postav,… No, mám opravdu dost. Ani Affleck mě zde moc nebavil, dokonce ani role mu moc nesedla. Rozhodně tato záležitost není o akci. Vyloženě delší akční scény měl film dvě. Honička starýmu vozy – nebyla špatně natočena, ale nezaujala mě. Finále obsahovalo dlouhou přestřelku, která už byla lepší, ale furt žádný zázrak. Ještě tak první cca čtyřicetiminutovka mě docela zaujala (i když už v té době jsem tušil slabší záležitost) a poté se to utopilo do sterilní nudy. Chvílemi jsem se opravdu ztrácel, ale vše jsem pochopil. Konec nám nabídne menší dějový zvrat, který mi přišel směšný. Hudba? Tam byla? Jo? Nevšiml jsem si jí. Nudná tématika, prostředí, postavy a i trapné scény – já fakt nevím, jak mám toto popsat. Chtěl jsem dát odpad, ale kvůli Benovi zavřu všechny oči, co mám. Tento NE(snímek) je vhodný pro lidi co nemůžou spát – jakmile si ho pustí, zaručeně do půlhodky usnou. Dlouho jsem nebyl takto zklamán, paradoxně mi nevyšlo kino za což jsem rád.(20.2.2017)

Film odohrávajúci sa v dobe, ktorá vo mne evokuje nesmierne pocity. Móda, hudba, životný štýl. A v neposlednom rade tiež desaťročie, v ktorom vzniklo množstvo filmových klenotov, posúvajúcich filmárske hranice do dokonalosti a do noriem zaužívaných dodnes. Či už to boli Chaplinove alebo Keatonove komédie, nemecký expresionistický štýl, alebo veľkorozpočtové historické spektákle. A do týchto ,,búrlivých,, 20tych, zasadil Ben Affleck svoj príbeh. A spravil dobre, pretože snímok tým získava význam, nieje to len báchorka z dnešných čias, ale z doby keď sa rovnako podvádzalo ako aj uctievalo. Kódex bol na mieste. Vynikajúco natočená a zahraná gangsterka, neobsahujúca až taký drsný a špinavý look, ale podmanivá a hypnotizujúca.(17.4.2017)

Od Bena Afflecka režiséra jsem viděl všechny filmy a nejslabší u mě i nadále zůstává Město. Jenže nejslabší je u mě furt vynikajících 8/10 a nyní mi je Bena vážně líto. Na Live by Night vůbec nikdo nepřišel (včetně mě, musím se přiznat a bude mě to dlouho trápit), nikoho nezajímal, ve všech propagačních rozhovorech padaly otázky jen na Batmana a film byl zkrátka každému fuk. Přitom je dle mého naprosto precizně vyladěný film, navíc tak krutě nedoceněný po všech stránkách, že jsem měl pocit, že se snad svět zbláznil. I Afflecka jako herce mám hodně rád, viděl jsem s ním hromadu filmů a v téhle gangsterce jsem z něj měl vyloženě respekt. Sice když se usmívá, tak to trošku bolí, ale mít k ruce Zoe Saldanu a Siennu Miller, tak se hihňám taky furt. Mluvilo se o tom, že ta samotná předloha narozdíl od Gone baby Gone od stejného autora není tak kvalitní a film na to doplatil (takže první film, který je lepší než knížka?). Tu jsem samozřejmě nečetl, ale během filmu jsem se nenudil ani minutu, každá jednotlivá scéna je tak krásně natočená, že jsem si film vyloženě užíval a nadosmrti zařekl, že jestli se někdy v doufámže blízké budoucnosti ještě Batfleck podívá do kin coby režisér, rozhodně budu u toho. Stejně jako u Zemeckise jsem krutě zaváhal..9/10(12.3.2017)

Pod rouškou noci je zejména v první části slušnou gangsterkou, se kterou Affleck tak trochu ztrácí v pozdějších částech kontakt ve prospěch průměrného příběhu kriminality, romance a zrady z období prohibice. Proměnlivé herecké výkony, natahovaný a místy docela nicneříkající scénář na jedné straně, skvělé audovizuální zpracování na straně druhé. I přesto, že si Affleck vybírá slabší chvíli coby režisér, scénárista i herec, Pod rouškou noci pořád stojí za to vidět díky úvodní bostonské části a několika momentům ve zbytku filmu. [65%] Více ZDE(18.1.2017)

I přes kritiku zdejších uživatelů jsem se bavil. Ben odvedl skvělou práci jako režisér, avšak jako herec selhal obdobně jako selhal Limba za volantem svého okřídleného Bentley Continental GT. Nastolená atmosféra 20. let není bohužel přespříliš přesvědčivá, což kupodivu vůbec nevadí, jelikož párek v rohlíku taky zrovna není Haute Cuisine, ale stejně si ho každý dá. 85%(15.3.2017)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v amerických štátoch Massachusetts, Kalifornia a Georgia. (MikaelSVK)

• - Do hlavní role Loretty Figgis (Elle Fanning) byly zvažovany Jennifer Lawrence a Lindsay Lohan. (avitakova)

• - Film drží rekord pre najväčší pokles v počte kín. Počas prvých dvoch týždňov premietania hral v 2,822 kinách v USA a Kanade. V treťom týždni to bolo už iba 163 kín. (zajo91)