Predestination

• Česko Paradox času (více)

kriplozoik

Předurčení mi nebylo předurčeno - nějak mi to nesedlo. Ne, že by nemělo atmosféru, ale přišlo mi takové generické a samo pro sebe. Z časových paradoxů jsem nějak odvařenej nebyl a finální rozuzlení (že všechno bylo vlastně od začátku takhle) pro mě bylo noacoidní, stejně jako celý film. Knížka je určitě lepší. ()

stuj

Jo, první polovina filmu, kdy se příběh vypráví v baru, je hodně slibná. A když se to rozjede s časem, tak si člověk myslí, že to bude promyšlené a časový paradox se neobjeví. Ale on se objeví. A ultra úmyslně. Takže škoda. Ale kouká se na to dobře. A přemýšlí o postavách též. Asi si přečtu literární předlohu. ()

yejb

Konečně! ...konečně jsem dospělej filmovej fanda! Nikdy se mi rozvleklý rozhovory nelíbily a přepínal jsem. Nikdy jsem nečetl klasické romány právě kůli rozvleklým rozhovorům! Často jsem dělal, že mě děj dramatu zajímá, abych netrhal partu, ale myslel jsem na něco daleko...dobrodružnějšího. A dnes mi konečně padla brada. Takhle neskutečně kompaktně natočené, ano, nebojím se to napsat... melodrama, mě dalo přesně to, co jsem už nějakou dobu potřeboval. Dýchal jsem ústy hlavních hrdinů, hudba je tak dobře udělaná, že jsem jí nevnímal a to hrála (asi) celej film. A hlavně, dějová rovina rozhovorů bylo to, co udělalo tento počin luxusním zážitkem. Děkuji za dramatický občanský průkaz a za mě 100%. ()

Jirkacek

Od filmu Predestination jsem mnoho nečekal, i když měl slušné hodnocení zde, které se ovšem ne vždy shoduje s mým názorem. Navíc hlavní roli obsadil můj neoblíbený Ethan Hawke a i když je to určitě dobrý herec, prostě mi není sympatický. A i když snímky o cestování časem patří mezi moje nejoblíbenější, mnohokrát jsem byl zklamán, tím co nám doma autoři předložili. Přes všechny tyto negativa jsem dal Predestination šanci a doma jsme si ho opatrně pustili. A zcela překvapivě nás tento snímek doma tak zaujal, že jsem mu dal nejvyšší ocenění. Bylo to pro mne docela těžké, napsat sem nějaký komentář o filmu, o kterém nejde nic moc prozradit, protože bych pokazil tu šílenou zápletku, vyúsťující v naprosto nejnepravděpodobnější závěr, který jsem nikdy neviděl a nechápu, jak takovou zamotanost mohl někdo vymyslet. Nicméně první hodinka nebyla až tak šílená, neboť jsme se seznámili s tajným agentem, jehož výborně ztvárnil Ethan Hawke a který se zatím marně snažil najít pachatele bombových útoků. Ke hledání využíval technologii, umožňující cestování časem, díky němuž chtěl zločinu zabránit dříve než se staly. Jenže pořád nevěděl kdo za vším stojí a tak se vrátil v čase znova jako barman. V hospodě se setkal s mužem, který mu začat vyprávět svůj životní příběh, který bych tedy nepřál nikomu prožít, taková to byla šílenost. Vyprávění zabralo podstatnou část filmu, ale bylo velmi důležité pro vysvětlení událostí následujících. Nicméně ještě nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží naprosto šílené rozuzlení, nacpané do poslední půl hodiny snímku. Pokud se vám zdá, že slovo šílenost používám příliš často, nejedná se o žádný překlep, ale prostě lepší slovo pro charakterizování tohoto filmu mne nenapadlo. Sotva totiž vyprávění skončilo, agent barman a muž vypravěč se spolu vrátili v čase a vše se rozjelo na plné obrátky do šílených rozměrů. Při sledování filmu mne napadala slova jako - Cože ? To není možné. A za chvíli zase - Cože ? To přece nejde ! A po pár minutách - Cože ? To nechápu, to je přece nemožné. Prostě mne snímek Predestination natolik dostal, že jsem si jej v lednu 2019 koupil na blu-ray disku a pochopitelně jsme si jej poté doma pustili na naší TV. I když kouzlo šíleného překvapení bylo pryč, i na podruhé jsem si průběh filmu náležitě užíval a snažil se pochytit nějaké detaily, které mi mohly předtím uniknout. Znovu jsem tak sledoval naprosto překombinovaný příběh z nejneuvěřitelnější zápletkou, kterou sna už nikdy nic nepřekoná. Kroutil jsem hlavou, jak tohle mohl režiséři Michael Spierig a Peter Spierig natočit a ještě k tomu napsat tak složitý scénář. Prostě šílenost na entou nacpaná do 97 minut, které tedy nebyly zrovna nacpané nějakými akčními scénami, ale mne jako diváka zaujaly velmi. Více nebudu prozrazovat, závěr závěrů si už vychutnejte sami a já určitě investice do modré krabičky nelituji. Suma sumárum, film Predestination u mne získal pět předurčených hvězd *****. ()

Ankroth

Skvělá první polovina, kterou zabíjí ta druhá, plná tolika zvraty a WTF momenty, že by se z toho zamotala řepa i DiCapriovi z Počátku. Mimochodem, v tomhle filmu ho svým zjevem dokonale napodobuje Sarah, jakoby si z varlete vypadli. ()

PetanBub

Mně to přijde až moc komplikované. Cestování časem a jeho paradoxy mám rád, ale tady to někdo trošku přehnal. Slabých 50% ()

BigJohn02

Tak to byl nářez. Promyšlené do posledního detailu. Sarah Snook v chlapském převleku vypadala fakt jak DiCaprio (zejména na začátku v tom baru) ()

burg

Miluju sci-fi s časovými paradoxy - miluju tenhle film! Faktem je, že cestování časem pomocí futrálu na housle jsem ještě neviděl, ale když už to funguje pomocí telefonní budky, tak nakonec proč ne. Od Henleina už jsem něco četl, ale hodně dávno a vlastně už ani nevím, co přesně to bylo. Takže se budu muset trochu dovzdělat. A co se filmu týče - prostě nemá chybu - od scénáře, přes herce, muziku... Holt nemá chybu! ()

Stevewalker odpad!

To cestování časem mělo celkem i nádech originality, jenže nakonec z toho vyústil pouze nepříjemný stereotyp o vytvoření sebe sama. Paradoxy jsou sice běžným úkazem ve filmech o cestování časem, ale tady výrazně chyběl nějaký barvitější příběh. ()

PRASÁK

Tenhle snímek vznikl na základě sci-fi povídky „All You Zombies,“ kterou v roce 1959 napsal americkej spisovatel Robert A. Heinlein (česky tahle povídka zatím nevyšla). Hlavní roli zde ztvárnil americkej herec Ethan Hawke, kterej má na svým triku spousty filmů, jako: Badatelé, Táta, Společnost mrtvých básníků, Bílý tesák, Přežít, Bolestná realita, Bílý tesák 2, Před úsvitem, Gattaca, Velké naděje, Dva na jednoho, Training Day, Přiznání, Před soumrakem, Přepadení 13. okrsku, Obchodník se smrtí, Než ďábel zjistí, že seš mrtvej, Nejlepší z Brooklynu, Sinister, Před půlnocí, Chlapectví nebo Sinister 2. Režie snímu „Predestination” se ujala dvojice německejch režisérů (a bratrů) Michael Spierig a Peter Spierig. A aby toho nebylo málo, film vznikl v australský produkci firem Blacklab Entertainment, Screen Australia, Screen Queensland a Wolfhound Pictures. Jde o velmi povedený sci-fi, v němž není nouze vo časový skoky vpřed i vzad. A ta pointa v závěru filmu vás zcela jistě dostane... ()

Salsecnew

Pěkný nápad, ale provedení je kostrbaté. Knižně by to jistě bylo lepší, protože některé scény jsou průhledné jako donut, ale kdyby nebyly natočeny a čtenář by se na vše díval jen ve svých myšlenkách, nejspíš by jej řada dedukcí nemusela napadnout. Konec snímku je odfláklý, žádné vyvrcholení se nekoná. Takže podobně jako snímek Looper, na začátku skvělý nápad a tím to hasne. ()

BStone

Parádní sci-fi o cestování časem, která dokáže definitivně vystřelit mozek z hlavy ač se tomu bráníte jak chcete. Výborní Ethan Hawke a Sarah Snook tomu dávají, co to jde. Původní název povídky R. Heinleina "All You Zombies" je naprosto výstižný... 85% ()

Oxytocin

V Terminátorovi posílal John Connor svého otce do minulosti, aby se narodil. V dnešní ujeté době máme operace pohlaví, tak přeoperovaná žena na chlapa pošle sama sebe, aby se zbouchla. WTF??? Asi zakážu dětem koukat na TV. Dá se nějak bránit těmto filmům??? Vyprávěný příběh se zakončil jako hnus. ()

Kajinek11

Poprvé se z celé řady filmů o cestování časem pokusil někdo vysvětlit, jak by to mohlo vypadat s časovým paradoxem. To, že cestování časem je teoreticky možné řekl už Einstein, ale co časový paradox? V předchozích filmech se vždy cestovalo jako by se nechumelilo a měnila se budoucnost i minulost. Zde je bravurně vymyšlený příběh, který ukazuje, že historii sice můžete chtít změnit, ale ... no více neprozradím.. Z pohledu logiky věci film má určité nedostatky, není tam vše domyšleno a jasné, ale pro dokreslení příběhu to nevadí. Pokud ovšem nejste příznivci Sci-fi a nikdy jste se nad cestováním časem nezamysleli, asi to bude spíše nuda. Příběh se totiž pořád motá kolem toho samého.. Já jsem si to však užil. ()

v3ru_z1

Nejdříve dost nezáživné, postupně se to ale rozjíždí. Z filmu mám smíšené pocity. Na jednu stranu si říkám proč byl vůbec natočený, když stejně...Ale na stranu druhou, asi proč ne, asi, paradox... ()

suffragium

Veliké zklamání. Zpočátku se to rozjíždí jako důmyslná kombinace akčního dramatu a science fiction s několika originálními nápady kořenícími jinak banální téma cestování časem. Bohužel, po pozoruhodné první třetině filmu narůstají nejen skoky v časových rovinách, ale především díry v logice narativu. To je kámen úrazu, protože právě na logičnosti – přesněji na paradoxu – má být narativ vybudován. Paradoxy však nakonec sklouzávají do jednoho bizarního zacyklení, z něhož neexistuje epicky produktivní východisko. Tím, jak příběh postupuje, sune sám sebe nevyhnutelně do pasti, kterou si na sebe přichystal – podoben příslovečnému hadu dychtivě zakousnutému do vlastního ocasu. Závěr už je jen nechtěná parodie žánru. Škoda, protože Sarah Snook hrála ženskou i mužskou roli docela dobře. ()

Lum1k odpad!

Takže si to shrňme. Hlavní postava je přešitá ženská, která se vyspí sama se sebou, aby počala sama sebe a přišla na to tím, že se stala svým vlastním mentorem při cestě časem a je na stopě padouchovi, kterým je zase on sám?  Chápu, že je to vlastně film na motivy povídky Všechny tvé stíny od R. A. Heinleina, kterou jsem nikdy nečetl, ale pokud je to v podobném duchu, tak jsem pravděpodobně udělal dobře. Celý film jsem doslova protrpěl, probrečel, že se nemůžu sebrat a duu Spierigů mocně dupnout na koule. Nicméně i o tom je dobrý film a umění vůbec. Část sledujících je nadšená, část znechucená a zbytek nechápavě kroutí hlavou. Takže sám za sebe 👎, neboť patřím do té znechucené části a Predestination je u mě jeden z těch filmů, které už znovu vidět nechci. ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?