Predestination

Paradox času

Predestination

Sci-Fi / Thriller / Drama / Mysteriózní

Austrálie, 2014, 97 min

Těžko lze tento film komentovat, aniž by člověk cokoliv neprozradil z děje. Nuže, budiž komentář mírně spoileroidní. To máte tak, když Skynet z budoucnosti pošle místo vytuněného robota vyžilou a zahořklou umělkyni Hermínu Froditovou. Z toho plyne, že přijdete o všechnu akci a pompézní triky a tedy i parádní zábavu. Určitě si říkáte, proč to ten Segruš srovnává právě s Terminátorem, co? No, odpověď je jednoduchá. Oba filmy pracují se stejnou hypotézou, totiž tou, že cestování do minulosti způsobuje automatické měnění následné budoucnosti, což, jak dobře víme, prostě není možné. Víme, že vycestuje-li někdo do minulosti, vycestuje z doby, kde už se to tak stalo, ergo nelze nic změnit, leda že by nastal paradox a vesmír jako ho známe, by zanikl a na jeho místo by přišel jiný, bizarnější. Jsou lidé, kteří věří, že už se tak stalo, ale to teď nechme stranou. Vraťme se k paní Froditové a jejímu věčnému problému s vejcem a slepicí. Říkám věčnému a myslím to upřímně. Je to totiž problém, který nelze seriozně vyřešit. Jedině pak právě pomocí nemyslných berliček, jakých užívají právě tvůrci Predestinejšů, Terminejtrů a Bektofjůčrů… Jenže, koukáte na tento snímek, oko vaše jest kritické, čekáte cokoliv, a najednou tam Leo DiCaprio říznutej Jodie Fosterovou začne vykládat (SPOILER), jak se místo s vrabčákem narodil s buchtičkou, a že (MEGASPOILER) je sám sobě matkou, dcerou a snad i tetou, otcem, synem i duchem svatým, ty vole. Inu, pocity budou smíšené a vsadím ses vámi o nevím co, že nebudete vědět, jestli se vám to líbilo nebo hnusilo, ale pak stejně dáte spokojené čtyři hvězdy jako já.(3.3.2015)

Takéto sci-fi filmy ma teda nikdy neomrzia. Prakticky žiadne zbytočné efekty a samoúčelné akčné scény, ale jeden perfektný nápad, pri ktorom by som ani neveril, že to môže fungovať, ale ono to funguje, inteligentnejšie zvládnuté by to už snáď byť ani nemohlo. Síce sa to dlhší čas tvári, ako pomerne štandardná sci-fi ladená kriminálka, kde sa cestovanie časom využíva k zastaveniu nejakého zločinca, čo bolo použité už viackrát, len tentokrát v komornom a neakčnom prevedení, k tomu doplnené o dramatickú líniu, čo by možno mohlo aj odradiť, ale mne sa to už od začiatku veľmi páčilo. Všetky dôležité postavy si ma získali prakticky okamžite a navyše sa to nesie vo výbornej atmosfére, vďaka ktorej to pôsobí mimoriadne vážne a úderne a tak som sa mohol kľudne tešiť, čo bude ďalej. A rozhodne to nesklame, práve naopak, tu som mal pocit, že je to neustále len lepšie, síce dej je možno až príliš priamočiary, ale zase aj to je čiastočne klad, aspoň sa to neustále venuje výhradne tomu hlavnému a je to nadmieru dynamické, pričom tá práca s postavami je tu tak vynikajúco zvládnutá a samozrejme aj všetky tie zvraty s tým vyplývajúce, že som na to občas pozeral prakticky s otvorenými ústami, ten hlavný nápad a aj samotný dej sú tu doladené do posledného detailu. K tomu výborné obsadenie, či už môj obľúbenec Ethan Hawke v hlavnej úlohe, ale aj Sarah Nook vo všetkých svojich postavách, ktorá ho vlastne aj zatieňuje a nesklame ani síce v rámci žánru komorné, ale hlavne bezchybné technické spracovanie. Takže na plné hodnotenie to kvôli tomu priamočiaremu deju nie je, ale aj tak je Predestination jedej z najzaujímavejších sci-fi filmov za dlhú dobu a je to presne ten typ filmu, pri ktorom hneď po pozretí mám chuť si ho pustiť znovu, aby sa mohlo overiť, či všetky tie detaily skutočne fungujú. A preto ma to po druhom pozretí bavilo ešte viac a určite to nebolo naposledy. 78%(1.1.2016)

Zase tolik odvařený z toho nejsem. První polovina by se dala nazvat " Vzpomínky transexuála" a druhá výsledný dojem samozřejmě zachraňuje. Líbí se mě hudba, nicméně vyššímu hodnocení mě tak nějak brání lacinnost a částečná nedomyšlenost příběhu. Měl zastřelit to mimino a byl klid. Ostatně možná by k tomu nakonec i došlo. I když stačilo zastřelit Hawka na lavičce a nikdy by žádný atentátník nebyl, ale to by zase nestála u té lavičky s namířenou pistolí Sarah Snook, že? No je to celé trošku na hlavu. Milion výkladů a ani jeden nebude nikdy správný. 60%(24.12.2014)

,,NESMÍŠ MĚ ZABÍT! ZKUS MĚ MILOVAT. ZASE."… /// Tak tohle by emzáci nepobrali… Pokuď ovšem neví, co bylo dřív. Jestli slépka nebo… Časovej paradox, vo kterým můžeme polemizovat, diskutovat, můžeme o něm vést spory a můžeme s ním nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Povídku ,,All You Zombies“, kterou v roce 1959 napsal Robert A. Heinlein, neznám. 2.) Nečetl jsem zdejší komentáře, takže mě může ještě něco překvapit (ve filmu, ne doma!). 3.) Přišla ke mně mladá holka a mele něco vo tom, že je moje stáří. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(2.12.2014)

• flanker.27

Spoilery. "NÁŠROBNEBOROS. Koukni, jak to napsali. Ty museli bejt fakt totálně vypatlaný. Nemohli se ani rozhodnout, jaký jméno." V citované epizodě Červeného trpaslíka bylo něco podobného jako v tomhle filmu, jen podstatně zábavnější. Tady jde poměrně snadno a rychle pochopit "jak", zato mám problém s "proč" ve smyslu z jakého důvodu vůbec dochází k dění, které je obsahem filmu. To prostě nemělo naprosto žádné opodstatnění, mimo scénáristického cvičení na téma zacyklení děje v sobě samém. Děj se odehrává v uzavřené bublině, která v podstatě nemohla nastat, protože do ní dovnitř nic neústilo.(5.12.2015)

• - Elektronická součástka ukázaná ke konci filmu (z New Yorku v lednu roku 1975) je upravená deska z mikročipu Arduino Nano, který se začal vyrábět v roce 2008. (kriplozoik)

• - Mezi 14. a 15. minutou kdy svobodná matka (Sarah Snook) a barman (Ethan Hawke) popíjejí na baru, jsou na barovém pultu dvě láhve skotské, ale v čase 14:46 jen jedna a v následujícím záběru opět dvě. (SniperG1)

• - Přibližně v 17. minutě, kdy je malá Jane v postýlce, se při pohledu na planety trochu odkope, ale v dalším záběru je opět zabalená. (fcapab)