Vlhká místa

(festivalový název)

Komedie / Drama / Erotický

Německo, 2013, 109 min

• Cimr

Když film začal velmi dynamickou sekvencí skejt - hemeroidy - mikroskopická jízda kolem bakterií na záchodovém prkýnku, byl jsem docela nadšený. A protože jsem už věděl o nízkém hodnocení zde i v recenzích, říkal jsem si, co je špatně? Že by diváci byli tak strašně šokováni tím, že i mladé ženy mají hemeroidy? A dostal jsem se do stavu, kdy jsem snímku začal fandit - tak pojď, co ještě těm pokryteckým maloměšťákům předvedeme? Jenomže pak se to zlomilo. Nejsem schopný říct přesně kdy, ale najednou jako by se film změnil v úplně jiné dílo. Dívky se pomazávají menstruační krví, Helen se probudí celá zadělaná od průjmu, pak si schválně zarazí ostrý okraj postele do zadku, bílou pietu pomaže krví ze svých hnisajících vředů... Z cool a skvěle natočené věci se náhle stává výplod chorého mozku vyprávějící o dívce, která se v sexuálním vývoji zatím nedostala za anální období. Divák se nestačí ptát - proč tohle všechno? Prvoplánové ,,šokování" z jednotlivých scén úplně stříká - přitom podobné (i mnohem horší) věci dělali už akcionisté v Rakousku 60. let. Tehdy to bylo převratné, dnes už je to jen trapné. Je vidět, jak se tvůrci snažili vytvořit kultovní dílo, ale jaksi si neuvědomili, že se to nedá udělat ,,uměle" neboli jen tak, že si řeknu - natočím něco kultovního. Například ta scéna s pizzou. Muži v detailu onanují, načež jejich semeno dopadá na pizzu za doprovodu hudby Johanna Strausse. Je očividná snaha napodobit třeba moment, kdy pračlověk v Kubrickově 2001 vyhodí do vzduchu kost za hudby jiného Strausse. Jenomže tam jde o pečlivě vymyšlenou kompozici - obraz a hudba se dokonale spojí a scéna vychází z děje příběhu a geniálně ho doplní. Kdežto ve Vlhkých místech prostě Helen řekne ,,Řeknu ti historku - holky si objednaly pizzu a byly hrubý, tak se pizzaři rozhodli, že se jim pomstí a na tu pizzu se vyhonili." Konec. Žádný přesah - kdyby tam tahle odbočka nebyla, vůbec nic by se nestalo. Byť zajímavě natočené, je to úplně zbytečné a marné, takže to nemá šanci zkultovnět. Tohle všechno laciné šokování má nakonec za následek, že Helen (Carla Juri), která by nám zřejmě měla být velmi sympatická svým nekonformním pohledem na svět, se chová jako totální sobecká a labilní kráva. Divák se nestačí divit, proč vcelku sympatický lékař Robin opouští svoji milou přítelkyni kvůli téhle pizdě, co je neustále jen vulgární a pomazává se různými tělními tekutinami. Konec proto vyznívá velmi rozpačitě. Je to velká škoda, protože jak už jsem psal - začátek si mě získal a několik momentů (malá Helen skáče ze zídky do matčiny náruče) je opravdu pozoruhodných. Nakonec se to ale utopí ve snaze být za každou cenu kontroverzní. S úvodním citátem o tom, že tento film je zkažený a tvůrci by se měli každý den radši modlit k Pánu - který zpočátku vyvolá satirické úšklebky - se nakonec jistě nejeden divák ztotožní.(5.12.2013)

• Chrustyn

Divoká a vizuálně nápaditá, značně nechutná jízda o puberťačce, která se vyžívá v obskurních nechutnostech (vyhledávání nejšpinavějších záchodů ve městě apod.) a zažívá první lásku, ke které jí zavedl proříznutý hemeroid. Jen pro otrlé, ale občas docela zábavné.(18.3.2014)

• Dan9K

Docela slabota. Ztopořený péro jde a pořádný záběr na sračky rozmatlaný ženský konečník ne? Vždyť o tom to celé bylo! Charakter té holky mi přišel takový dost nepochopitelný a neuvěřitelný. Celý je to dost nuda a o hovnu. Čekal jsem, že si to aspoň rozdá s tím svým tátou, když už nic. Celý život jsem si myslel, že holčičky přece neprděj, takže ty dvě hvězdičky jdou na účet díky edukativní hodnotě tohoto filmu.(28.10.2014)

Schizoidné to rozprávanie, keď točíte sociálnu drámu a robíte to komediálnym spôsobom. Feuchtgebiete je jeden z najdepresívnejších psychologických filmov čo som v poslednej dobe videl, príbeh o rebelke s príčinou, dievčati z rozvrátenej rodiny so slabošským otcom a napol fanatickou, puntičkárskou matkou sklamanou životom, príbeh o dievčati čo sa chce pomstiť manierom prehnanej výchovy a zapadnúť, pretože nemá kam. O dievčati čo nie je úplne v poriadku. To treba mať na pamäti, než sa vám už v úvode zhnusí vytretím záchodovej dosky vagínou. Miestami vážne hnus, o to odpornejší, že vyzerá ako fekálna teen komédia. V tom je práve ten podvod na divákovi; Úplne vidím zhnusené teenky, keď čakajú že sa oddychovo zabavia filmom o svojej rovesníčke a dostanú tú najextrémnejšiu kritiku seba samých. Spring Breakers level 2 a nehovorte mi že to tak nebolo myslené, už len pre tú "nastokávaciu" scénu. Režisér vlastne použil rovnaké výchovné metódy ako tu kritizuje, keď nám dovolil súcitiť s osobou ktorou nás núti opovrhovať a mať strach z jej nestabilnosti. A ešte sa tomu smeje, ty vole(7.2.2014)

Amélie z Montmartru je princeznou, Helen z Hellersdorfu prasákem. Nic proti princeznám ale tahle petarda a její duševní mindrák mi imponuje mnohem více. Helen těch nechutností napadne opravdu hodně, všechny je ale zvládá smáznout jediným úsměvem. I když mě během projekce nesčetněkrát natáhlo, stačilo vždy odvrátit zrak a nechat pracovat bránici. Filmařsky dospělý snímek, hudba, kamera, prostřihy, vše zmíněné zanechá silný dojem. Jen víc takových filmů, iniciativních.) Velice zábavný krok trochu jiným směrem.(22.9.2014)