Jimmyho tančírna

Jimmy's Hall

• slovenský

Jimmyho tančiareň

Velká Británie / Irsko / Francie, 2014, 106 min

Osudy jedné malé tančírny na irském venkově 20. let a pronásledování jejího zakladatele, odbojného Jimmyho Graltona. Divák neznalý dějin Irska se na pozadí příběhu dozví mnohé o tom, čím Irsko krátce po nabytí nezávislosti muselo projít. A o vlivu myšlenek komunismu v dělnickém hnutí, tvrdě se usilujícímu prosadit proti moci irské katolické církve. To vše zabaleno do dramatického líčení osudu skutečné osoby irských dějin, Jimmyho Graltona. Tedy žádná ideologická propaganda, ale životní příběhy lidí, tvrdě bojujících s krutou realitou Irska mezi dvěma světovými válkami. Velký dík veteránu Kenu Loachovi, že nás s tímto kusem irských dějin seznámil.(5.6.2015)

Na film jsme šli do kina jen na základě traileru, který jsme viděli v televizi. O historii Irska nebo dějinných událostech v této zemi jsem neměla takřka žádné povědomí, takže jsem film brala jako výhradně jako příběh - příběh o snaze jedince něco změnit k lepšímu pro obyvatele celého okolí. Film vcelku příjemný.(22.11.2016)

Pravdivy pribeh o tom, jak se jeden cirkevni hodnostar zase jednou sral do neceho, co se ho vubec netykalo. Tentokrate na malebnem irskem venkove, s neokoukanymi herci a ta irstina! Citim onu nespravedlnost a rozhorceni, preju si, at to s hrdinou dobre dopadne, ale oni ti fanatici maji svoje staletimi overene prostredky, na ktere je maly clovek proste kratky!(20.4.2015)

Jimmy's Hall mě opravdu překvapil. Na film jsem se podívala jen proto, abych si doplnila filmografii Andrewa Scotta. Nic moc jsem od filmu nečekala, protože i přes to, že mě popisek docela zaujal, trailer mě naopak vůbec nenadchl. Za začátku je film docela zmatečný díky přeskakování z jedné doby do druhé. Když se ale pak příběh rozjel, vtáhl mě do děje a já jsem se jím nechala unést. Film je sice občas v některých částech zdlouhavější, ale celkově se na něj velmi dobře dívá. Herecké výkony jsou výborné a scénář je opravdu inteligentní. Díky kameře jsem dokonce uvěřila, že je film natočený opravdu jako v době, kdy se odehrával. Pět hvězdiček ale přece jen filmu dát nemůžu kvůli pomalejšímu rozjezdu a některým zdlouhavějším scénám v průběhu filmu. Každopádně se ale na film znovu velmi ráda někdy podívám.(9.10.2015)

Pekný čriepok z írskej histórie a zo života v medzivojnovom období po občianskej vojne v Írsku. Snímok, ktorý len zobrazuje zvrátené chápanie sveta zo strany najmä katolíckej cirkvi. Síce zaujímavý snímok, avšak tak ako mi prišiel pod ruku, tak na neho aj rýchlo zabudnem. Preto len priemerné hodnotenie. 55 %(6.9.2015)