Indián

Grey Owl

Indián

Drama / Western / Životopisný / Historický

Velká Británie / Kanada, 1999, 114 min

Tento film ma oslovil uz pri prvom vzhliadnuti a po rokoch ked som si ho pozrel opat ma utvrdilo ze je to jeden krasny film s uzasnym a dokonca pravdivym zivotnym pribehom. Fim ma vynikajuce civilne herecke podanie Pierce Brosnana, zaujimavo a citlivo prerozpravany pribeh, nadhernu kameru, velmi dobre zvladnute dobove realie ale hlavne krasnu, indiansko zalesacku atmosferu akoby vysitu z romanu Zálesák Rolf od Ernst Thompson Setona. Film svojho casu prepadol a nezarobil ani zlomok vlozenych nakladov na nakrucanie ale to je osud mnohych "komornych" filmov. Skutocny pribeh cloveka ktory prezil napokon svoj detsky sen lovca a zaroven indiana v odlahlych lesoch Kanady zaciatku minuleho storocia nadchne isto vsetkych milovnikov krasnej prirody, indianskej tematiky ci osameleho loveckeho zivota uprostred divokej prirody okoreneny zivotnou laskou nielen k prirode ale aj nefalsovanej indianke... PS: Opat narazam na problem ked nazov filmu v ceskej a slovenskej distribucii je zmeneny zrejme kvoli vacsej udernosti avsak v tomto pripade je nazov filmu Indian s zanrovym oznacenim Drama / Western pre divaka viac nez zavadzajuci .(23.11.2008)

Pod jemnou režií R.Attenborougha podává P.Brosnan (zatím v nejméně typické za to působivé roli )výborný výkon!Životní příběh Archieho Belaneye, zvaného Grey Owl (1888-1938), který přišel do Kanady v 17 letech splnit si sen - žít v divočině a poznat život indiánů. a z kterého se de facto stal zakladatel ekologie z počátku 20. století. Třebaže byl Brit, dokázal stát se uznávaným lovcem, ale i vlivným ochráncem přírody, autorem novinových článků, ekologickým lektorem a autorem veleúspěšné knihy, díky níž jej vláda pověřila správcovstvím Národních parků u jezera Ajawaan. Pro svou lásku k divoké přírodě se stal respektovaným členem společenství původních indiánských obyvatel a navíc se jeho jméno zapsalo do ekologické síně slávy moderní doby.Vřele dopočučuju.(10.11.2008)

Když jsem v dětství četl knihu Sejdžo a její bobříci, netušil jsem, že ji napsal člověk, který byl v svém chlapectví natolik krásně poblázněn indiánskými příběhy, že se rozhodl stát se indiánem (to se mi bohužel nepovedlo). Uctivě (a snad i poctivě) vyprávěný životopis, lepší ve své první divočinské částii, kde ovšem polovinu kouzla zajišťuje nádherná kanadská příroda (a další dosti podstatný díl toho kouzla zajišťuje půvabná indiánka). Ale jeho tažení za záchranu zbytků nezničené přírody nepostrádá jistý přirozený a nenápadný patos. I s tou vzpomínkou na jeho knihu za 4*.(2.11.2012)

Poměrně slušně natočený životopis zřejmě prvního ekologického aktivisty. Faktem je, že ten člověk svými názory poněkud předběhl dobu, a kdyby se nevyjasnilo, jak to s ním vlastně bylo, mohla se ekologie rozvinout mnohem dříve a mnoho lesů a zvířat mohlo být zachráněno. Pierce Brosnan sice jako indián nevypadá, ale zahrál tuto roli celkem slušně. A ta nádherná příroda...(15.10.2003)

Pekný film, ktorý prináša hodnotný odkaz. Že je natočený podľa skutočného príbehu, je iba čerešnička na torte. Vizuálom síce pripomína skôr televízne spracovanie, ale to sa dá v pohode prekusnúť, 2 línie príbehu sú dobre napísané, vďaka čomu príbeh rýchlo odsýpa. Brosnan sa zhostil role veľmi dobre, a rovnako mu sedí rečnenie v divadle ako lovenie v prírode. Jasné environmentálne posolstvo je podané nevtieravo a dopĺňa životopisný príbeh chlapca, ktorý chcel žiť ako indián.(11.6.2017)

• - Film získal cenu Genie 2000 za nejlepší kostýmy. (Terva)