Indián

Indián

Drama / Western / Životopisný / Historický

Velká Británie / Kanada, 1999, 114 min

• Pohrobek

Pierce Brosnan jako modrooký indiánský lovec bobrů, který se je nakonec rozhodne zachránit před vyhubením, nezní to moc slibně, ale Brosnan podává solidní, civilní výkon, který mu kupidovu celkem padne. Film má taky zajímavé téma, ať živoření indiánů ve třicátých letech nebo i prvotní pokusy o ochranu krásné kanadské přírody. Ne-li nejlepší, tedy určitě nejsmysluplnější film Pierce Brosnana.(30.1.2005)

Pod jemnou režií R.Attenborougha podává P.Brosnan (zatím v nejméně typické za to působivé roli )výborný výkon!Životní příběh Archieho Belaneye, zvaného Grey Owl (1888-1938), který přišel do Kanady v 17 letech splnit si sen - žít v divočině a poznat život indiánů. a z kterého se de facto stal zakladatel ekologie z počátku 20. století. Třebaže byl Brit, dokázal stát se uznávaným lovcem, ale i vlivným ochráncem přírody, autorem novinových článků, ekologickým lektorem a autorem veleúspěšné knihy, díky níž jej vláda pověřila správcovstvím Národních parků u jezera Ajawaan. Pro svou lásku k divoké přírodě se stal respektovaným členem společenství původních indiánských obyvatel a navíc se jeho jméno zapsalo do ekologické síně slávy moderní doby.Vřele dopočučuju.(10.11.2008)

• tron

„Si žena. Nechápeš tomu.“ Richard Attenborough hrá od 40. rokov 20. storočia a za ten čas hral v desiatkach filmoch. Niekde som čítal, že sa svetu filmu zveril len preto, aby raz nakrútil vysnený životopis CHAPLIN (1992). Bohužiaľ, to, čo režíroval po ňom, bolo... buďme diplomatickí – slabé. Už CHAPLIN mal neprepracovaný scenár, ale oproti LÁSKE A VOJNE a INDIÁNOVI (no dobre, v roku 1993 tu bola ešte silná KRAJINA TIEŇOV, inak ale už nič) to bola paráda. INDIÁN je údajne nakrútený na motívy skutočných udalostí, keď sa Angličan rozhodol hrať na polovičného Indiána, zmizol v divočine (s ozajstnou Indiánkou) a hlásal pravdu o záchrane bobrov (!), ktorí sú dôležití pre ekologický systém Severnej Ameriky. Je fakt, že bobor dokáže neuveriteľné veci... ale aj tak... film o bobroch... no nič. Snímka je nakrútená zarážajúco mdlo a pekná príroda to nezachráni. Snaha Piercea Brosnana vyrovnávať sa s post-bondovským syndrómom je pôvabná, ale väčšinou končí pri ROZPÚTANOM PEKLE a ROBINSONOVI CRUSOEOVI, prípadne INDIÁNOVI. Ak chcel Attenborough nakrútiť pecku ako JEREMIAH JOHNSON, potom sa mu to HLBOKO nepodarilo.(26.7.2008)

Když jsem v dětství četl knihu Sejdžo a její bobříci, netušil jsem, že ji napsal člověk, který byl v svém chlapectví natolik krásně poblázněn indiánskými příběhy, že se rozhodl stát se indiánem (to se mi bohužel nepovedlo). Uctivě (a snad i poctivě) vyprávěný životopis, lepší ve své první divočinské částii, kde ovšem polovinu kouzla zajišťuje nádherná kanadská příroda (a další dosti podstatný díl toho kouzla zajišťuje půvabná indiánka). Ale jeho tažení za záchranu zbytků nezničené přírody nepostrádá jistý přirozený a nenápadný patos. I s tou vzpomínkou na jeho knihu za 4*.(2.11.2012)

Pekný film, ktorý prináša hodnotný odkaz. Že je natočený podľa skutočného príbehu, je iba čerešnička na torte. Vizuálom síce pripomína skôr televízne spracovanie, ale to sa dá v pohode prekusnúť, 2 línie príbehu sú dobre napísané, vďaka čomu príbeh rýchlo odsýpa. Brosnan sa zhostil role veľmi dobre, a rovnako mu sedí rečnenie v divadle ako lovenie v prírode. Jasné environmentálne posolstvo je podané nevtieravo a dopĺňa životopisný príbeh chlapca, ktorý chcel žiť ako indián.(11.6.2017)

• - Film získal cenu Genie 2000 za nejlepší kostýmy. (Terva)