La casa del fin de los tiempos

• USA The House of the End Times

Po dlhých tridsiatich rokoch, ktoré si odsedela vo väzení za vraždu svojho manžela a syna, sa Dulce Alida vracia domov, do domu, kde sa to všetko v osemdesiatych rokoch stalo. Hoci sa odtlačky jej prstov našli na vražednej zbrani, jedného dňa sa otvorí kňazovi, ktorý ju chodí navštevovať, a prezradí mu, že zločin spáchali votrelci. Aké tajomstvo v sebe nosí ukryté dom, ktorý vybudoval v 19. storočí anglický kamenár Irahim a do ktorého sa Dulce nasťahovala so svojou rodinou? (sochoking)

JASON_X

Děti, strašidelný dům, matka bojuje o své děti... Tak tohle už je tak otřepaná šablona, až bych z ní zvracel. Ovšem nějaké ty polehčující okolnosti tu jsou: Je to film z roku 2013 a v té době ona šablona ještě nebyla otřepaná tolik (moje chyba, že jsem ho viděl až teď). Je španělský, takže se nese v lehce odlišném duchu, než obdobné filmy americké. Má zajímavou zápletku o prolínání se různých časových rovin. Ale jeho sladkobolné uslzené finále ho bohužel sráží do nevýrazného horrorového středoproudu. ()

Morholt

Zprvu to vypadalo jako klasická historka o bubu domu, ale postupně začala na povrch vyplouvat originální zápletka, která postupně gradovala až do trošičku příliš slzavého konce. Ale to nic nemění na tom, že španělsky mluvícím tvůrcům se to zase povedlo. Má to atmosféru, sem tam nějakou lekačku, straší se dostatečně a nikdo se tu nesnaží děj nějak natahovat. Snad jen v maskérně si mohli dát trošku větší práci, popřípadě místo maskované mladěny najmout stařenu. Divák by to určitě skousnul. Nicméně pořád je to na solidních 80% a co nevidět se můžeme "těšit" na americký remake. ()

Astaroth12

No maskéri v tomto filme boli viac než schopný,tak zamaskovať hlavnú hrdinku,ktorá akože zostarla o 30 rokov úchvatné.Prelínanie minulosti z prítomnosťou je tu neskutočne veľa a počase som sa v tom víre začal strácať a začalo mi to dosť vadiť a bolo to naozaj dosť zmetené.Herci ma nebavili a hlavne jeden zo synov,ten mi tu naozaj dosť vadil.Nemôžem sa ubrániť pocitu zmeteno chaotického spracovania.Mna tento film vôbec neoslovil,škoda čakal som od tohoto filmu oveľa viac. ()

maddy

Toto rozhodne nie je trefa do čierneho zo strany Španielov. House of the End Times pripomína tortu Psíka a Mačičky. Mieša sa toľko rôznych ingrediencií až sa z toho nakoniec stáva nestráviteľný produkt. To čo z počiatku vyzerá ako ďalší slušný prírastok do „haunted house“ subžánru sa neskôr mení na zmätenú frašku. Prvé „strašenie“ (kto film videl, vie prečo tie úvodzovky) a pobehovanie po dome v prvej polhodinke je pritom zvládnuté na jednotku. Nechýba hutná atmosféra, fungujúce ľakačky, moment prekvapenia a pocit intenzívneho strachu. Bohužiaľ s pribúdajúcimi minútami a prelínaním jednotlivých časových línii sa do popredia dostáva zbytočne prekombinovaný dej, ktorý sa síce tvári neuveriteľne prešpekulovane, no faktom ostáva, že to je len tisíca, navyše nezvládnutá, variácia na iné podobné snímky. Ťažko sa o tom píše alebo prirovnáva k iným filmom bez spoilerovania, ale uzavriem to len tým, že to čo sa chce silou mocou javiť ako precízne vystavaný príbeh je len maximálne účelovým zmäteným pobehovaním po dome v niekoľkých časových líniách. Navyše prekvapivé odhalenia uhádne každý druhý divák, ktorý už nejaký ten film videl aj zo samotného názvu filmu, ktorý je už sám o sebe pomerne výrazným spoilerom. Záver je tak obyčajným, štandardným zakončením bez jediného výrazného momentu, do ktorého sa film dopracuje už ledva na „pol plynu“. Nepomáha tomu aj pomerne televízny look, ktorý pripomína španielske telenovely. Herecky fajn, v prvej polovici aj slušne rozohraná atmosféra a skutočne fungujúce napätie, čo sa však v druhej polovice rapídne vytráca s každou pribúdajúcou minútou. Škoda, potenciál tu bol rozhodne väčší, len to pravdepodobne chcelo režiséra, ktorý by jednotlivé ingrediencie lepšie zmiešal dohromad(d)y. Takto to je len jeden trpký guláš. CELKOVO: 2,5* ()

kareen

Kdy už se ti lidé poučí, že jakmile se nastěhují do obzvláště starých zchátralých domů se spoustou místností a skrytých chodeb, téměř určitě si koledují o nějakého toho bubáka. To bylo asi jediné větší klišé na které jsem zde narazila, navíc Dulciinu rodinu omlouvala jejich neutěšená existenční situace, která je donutila k tomuto druhu bydlení. Jinak je to (alespoň v první polovině) sice duchařina jak vyšitá, ale ortodoxním hororovým fandům bych ji zas tak moc nedoporučila, lekavé to sice je, ale jen středně, takže nejspíš nic velkého pro jejich otrlé divácké oči. Každopádně doporučuji nečíst předem komentáře, protože by jste se připravili o rozuzlení, které je podle mě skutečně překvapivé (já čekala všechno, jen tohle ne) a i celkově je to vzhledem k žánru docela netuctová záležitost, takže jsem překousla i ten krapet sentimentální závěr. Beru to tak, že je to z Venezuely, takže to mohlo dopadnout ještě hůře. ()

honajz2

Nebýt velmi zajímavého rozuzlení a celkem povedených závěrečných 25 minut, tak bych to odsoudil jako těžce průměrný a mdlý film, na který člověk do týdne zapomene. Takhle si to dost zachránilo moje dojmy, protože dlouhou dobu je to jen další horor ze sekce strašidelných domů, který se sice snaží o atmosféru španělských hororů, ale místo toho mu chybí cit pro tempo scén a až na pár zajímavých scén je jenom roztahaný. A chození po strašidelném domě mě už dávno nevyděsí, hlavně už od té doby, kdy se mi tyhle horory přejedly a všechny mi připadaly úplně stejné. Přejezený jimi zůstanu asi ještě hodně dlouho, ale v rámci zkoumání filmů z různých zemí světa mě tohle u Venezuely zaujalo nejvíc a jsem rád, že to skončilo mnohem líp, než Tichý dům z Uruguaye. Tohle totiž bylo vedené inteligentně a mělo to dobrý nápad, Tichý dům měl sice stejně mdlou atmosféru, ale byl hloupý až na půdu a hrající jen na nepovedenou formu. Jen teda tu obrovskou zálibu v dlouhých scénách chození s lucernou ty filmy mají stejné - je to snad nějaká klasika v jihoamerických hororech? Silné 3* ()

Flaxik

Není to zrovna film, kde bych sral lahváče ve střepech, spíše scifi thriller, ale přeci jen tu a tam jsem se přistihl, že sedím až nepřirozeně vyšponovaně a cítím jisté pnutí, nijak nesouvisející s...no to je jedno, prostě to s tím nesouviselo. Tvůrci filmu si ze mě udělali dobrý den, povodili mě na vařené nudli, dali mi sežrat návnadu až po kořen a pak zasekli, celé to překlopili na hlavu, udělali z toho úplně jiný film s ocáskem zcela nepodobným hlavičce a co je na tom nejlepší? Fungovalo jim to. Nevím, jak to v té Venezuele spytlíkovali, ale jestli je to politickým prostředím, chtělo by to nějakého Chaveze reborn, aby se natočilo pokračování. Čtyři a půl socialistické hvězdy. ()

dubinak

Těmto jihoamerickým, popřípadně španělským nejistotám se začnu asi pomalu, ale jistě stranit. Nemám ráda když se někdo pouští do zbytečně nepromyšlených časových linií, které ne moc dobře zapadávají do sebe a divák si v závěru ani nemůže být jistý, jestli byl celou dobu na té správné vlně. Atmosféra vcelku fungovala, ale děj mě tentokrát nějak neměl šanci zaujmout. Smýšlela jsem nejdřív aspoň o třech, avšak žádný velký údiv z pointy se u mě nekonal. Dvě lepší, ale spíš bezvýznamné. ()

Nivenx

Sice je film Venezuely, ale to vůbec nevadí, jelikož dnes už je v celku jedno z jaké země je, jelikož už nám to dokázali země jako je Francie, Španělsko, Itálie a Norsko, že se u nich rodí dobré horory. Příběh ničím novým neoslní, jelikož je v celku tradiční, film má ale poctivou atmosféru a postupně se film docela slušně zamotává a dostává úplně jiný rozměr. Rozhodně spokojenost a takové menší překvapení. 75% ()

Tereszka33

Takový ten film, kdy si říkám, co to je, kde to je? Co se sakra děje a proč to tak je? A na konci si říkám Ahááá, takže takhle to bylo a vlastně z toho nejsem ani moc nadšená. Jinak natočeno to bylo velice dobře, až tedy na obličej hlavní hrdinky, co ti jí to tam provedli. ()

hanagi

Příběh založený na nevypočitatelném střídání časových rovin mě celou dobu držel ve střehu - víc než klasické, nudné duchaření s pár lekačkami. I tak, velmi milé překvapení. ()

manonfire

Problém tohohle filmu je ta Venezuelotelenovelovská melodramatičnost, která sice příběhu jakože dodává srdce, ale stejně tak jej stahuje atmosféricky dolů. Je to tam prostě cítit, ať už z dětských scén, tak z těch mateřských, potažmo kněžských. Kvalitní horor si tohle dovolit zkrátka nemůže. Jinak jde o klasickou duchařinu ve starobylém baráku 4+1, jehož sklepení čítá rozlohy Moskevského metra. Přesně typ, který mě nebaví, navíc s lekačkami i dramatičností spíše podprůměrnou. 40% ()

Forsberg11

Nečakane dobré. Páčilo sa mi to. Síce ducharina na entý spôsob ale predsa len trochu inak. Minimálne kvalitnejšie ako desiatky podobných napríklad z USA. Už len vďaka španielčine a tým nádherným latinsko-americkým domom a uliciam je o atmosféru postarané. Plus nejaké tie napínavé nočné sekvencie a ľakačky. Dôležité je, že film nemá hluché miesta a dej odsýpa pomerne slušne. K tomu všetkému ešte zaujímavá pointa a hudba, ktorá sa sem maximálne hodila. Milé prekvapenie z Venezuely. 75 %! ()

bari68

Poklona za prácu s ktorú si dali tvorcovia trochu námahy je ukrytá v scenári. Aby som tu ale nevytváral žiadne spojlery, neprezradím čo mám na mysli. Na každý pád je už to všetko okolo ďalším tuctovým materiálom, z ďalšej rady stovky filmov, ktorý za chvíľu upadne v zabudnutí. ()

oRi11

Ze začátku se příběh tváří jako klasická hororová duchařina, která nenabídne nic nového, potom se celý děj zamotá a vyleze z toho celkem zajímavý a překvapivý příběh. Jen škoda, že závěr filmu není trošku svižnější, ztrácí tím napětí a atmosféru. Rozhodně velice příjemné překvapení z Venezuely. ()

Silviaxx

Toto je jedna veľmi vydarená venezuelská záležitosť. Film sa perfektne hrá s divákom, tvári sa ako niečo úplne iné, pri tom skutočnosť bola od mojich predstáv diametrálne odlišná. Príbeh bol síce tak trochu poslabší, ale nič, čo by sa nedalo jednoducho prekonať a následné vysvetľovanie všetkých okolností v závere aspoň bolo prehľadné a zbytočne sa v tom divák nezamotá - to je pri takom type filmu veľmi dôležité, pretože sama som sa v niekoľkých prípadoch zamotala natoľko, že doteraz som sa z toho ešte nevysomárila. Príjemné herecké obsadenie+výkony a taktiež veľmi slušná kamera (najmä zábery na dvere v manželskej spálni!!). Celkovo som veľmi prekvapená a spokojná. ()

Flopik

Ak budete dávať pozor a to vám radím, tak na konci dostanete veľmi originálne vyvrcholenie, kde sa všetko pekne vysvetlí. Kto sa však bude nudiť a stratí sa, na konci ho to bude hrozne nudiť. Ja som patril niekde medzi. Po hororovej stránke je to veľmi slabučké a báť sa v podstate nemáte čoho. To čo tento film však má, je príbeh a ten mi nakoniec sadol. Nebudem spoilerovať, nakoľko to je asi jediná pozitívna vec čo ma natom zaujala. Zhrnutie, kto chce horor nech radšej hľadá ďalej, ale ako film na Venezuelu celkom fajn. ()